Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

WWW.BUZZFEED.COM

He tested sneezing, talking, singing, and coughing with a mask and without one.
WWW.SRBIJADANAS.COM

Jedan naučnik je na slikovit način prikazao učinkovitost maske u borbi protiv Kovida-19. . Najnovije vesti iz Srbije - Online vesti...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, nikola a рече

Да није тако сви хирурзи и стоматолози који носе те маске током операција и интервенција би били идиоти. Међутим они нису идиоти јер тим маскама ефикасно штите пацијенте од својих вируса и бактерија који у капљицама из уста и носа могу да инфицирају пацијенте.

I ovde da dodamo: na slici (opet) lepo pise da hirurska maska stiti, ali ne i od respiratornih virusa (stiti npr. od bakterija, koje su vise stotina puta vece od virusa). Na pakovanjima uredno stoji upozorenje - nadam se da ne mislis da je proizvodjac dileja da ovako nesto napise tek tako, bez razloga.

...

cO4k9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

...

A obaska to sto se ove maske, po pravilu, koriste par sati i bacaju se posle prve upotrebe (kod nas se u najboljem slucaju operu pa ostave da stoje nedelju dana, dok vecina ne radi ni to), kao i to da postoji vrlo pismen nacin kako se one uopste postavljaju da bi bile i to malo efikasne koliko stvarno jesu (cca 90% ljudi ih nosi po principu FTW, i prosto im je bitno da ne odskacu od okoline).

O platnenim maskama (dezeni od pepeljuge do iron maiden-a), cije su rupice nesrazmerno vece od hirurske maske, da i ne pocinjemo pricu.
A te platnene se isto nose masovno, mnogi ih imaju, a ne mali broj zeMskih uziva da se modira sa njima.

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sto neko skoro rece na fezbuku - "narod koji 4 meseca nosi maske za jednokratnu upotrebu je neunistiv". :smeh1:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.NOVOSTI.RS

DA nošenje maski može da spreči širenje korona virusa potvrdilo je novo istraživanje koje je pokazalo da zaraženi američki frizeri...

Ovo je dokaz da ne treba slušati samozvane eksperte koji tvrde da maske ne treba nositi

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I jedan profesor na temu...

...

"Naravno da je svet virusa za vise reda velicine ispod sveta bakterija, parazita, gljivica. Premo svim SZO istrazivanjima ipak je bolja situacija kada se nose maske u odnosu kada se ne nose. Glavna opasnost nisu pojedinacni virusi, nego njihove kolonije (vise stotina hiljada jedinki) koje u vodenim kapljicama (posle kijanja recimo) mogu putovati kroz vazduh i do par metara. Upravo maske efikasno zaustavljaju takve kapljice, bas kao i svaka druga kapilarna ili papirna tkanina. U smislu zastite drugih, maska je najefikasnija ako je nosi bolestan covek i to stalno."

https://www.facebook.com/arsen.carkic

...

Ali molim vas, ako ste balavi i slinavi, ako kasljete i kijate ili imate temperaturu, ili bilo sta sto ukazuje na bilo kakvu upalu, virus, prehladu, sta god - ostanite malo kod kuce dok ne prezdravite, javite se lekaru za savet i uputstvo; necete valjda takvi u setnju ili na rad???

A ako nemate nista od svega toga, a imate gde da odete u setnju po prirodi i cistom vazduhu - ucinite sebi ogromnu zdravstvenu uslugu pa odite jednom dnevno u setnju. Mislite malo o svojoj ishrani - ne jedite djubre, postarajte se da nekog lekara (narocito nutricionistu) ili farmaceuta pitate sta je dobro za imunitet, sta u ishrani da pojacate, a sta da smanjite ili izbacite iz ishrane.

Ako imate mogucnosti - vezbajte fizicki, nije tesko da se nadju vezbe podesne za sopstveno fizicko stanje.

A ne samo da se kukumavci i drlja suplja prica sa maskama i slicnim glupostima.

I opet se pokazalo ono sto mi u Crkvi znamo oduvek: sve ce ljudi da urade, svasta ce da poslusaju, SAMO DA NE RADE NA SEBI, da ne moraju da menjaju mnostvo groznih i nezdravih navika, da ne moraju da preispitaju svoje uvazeno "velicanstvo". Sve ce da prihvate samo da ostanu isti. To je ono sto mi u Crkvi zovemo grehovnim navikama, koje doslovno porobe coveka, i od njega nacine jedno zlu poslusno biolosko blato.

A bas ovo sad je savrsena prilika da svako malo zastane pa preispita kako zivi, kako se hrani, da li je pod stresom, kakvo mu je uopste sveukupno zdravlje.

...

Inace, kako se vidi, na onom grafikonu su 1 maska i nekoliko respiratora (i tu smo skroz nepismeni sta je sta uopste). Vrla drzava, koja se hvalila nabavkama maski sa istoka trebala je da po savetovanju sa vise lekara nabavi bas ne maske nego respiratore za ljude koji su ugrozeni od ovakvih virusa, i da im sve te respiratore (koji bi ih stvarno stitili ako negde idu ili su sa nekim u kontaktu) PODELI BESPLATNO, a ne da svima mazu oci najobicnijim budalastinama.

A o "strukama" na televizoru prosto necu da kazem ni rec, pominjanje takvih na vaspitno-obrazovnom forumu je gore od psovanja.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, GeniusAtWork рече

Све је то тачно и нема ничег спорног. Видиш да је на оном инфографику обична хирурушка маска наведена да штити друге од особе која носи маску, а не оног који је носи. За разлику од ових других које стварно штите оног који носи маску - али тих других вероватно ни нема у слободној продаји.

Znaci jos nisi ukapirao da se maske zbog toga i nose? Da zastitimo druge od sebe ako smo eventualno nosioci virusa? Neverovatno ...  :)) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.POLITIKA.RS

Руска вакцина против вируса ковид 19, коју је направио центар „Гамалеј”, биће регистрована 12. августа, а први ће је примити медицински радници и старији становници земље...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bilbija рече

Znaci jos nisi ukapirao da se maske zbog toga i nose? Da zastitimo druge od sebe ako smo eventualno nosioci virusa? Neverovatno ...  :)) 

Јок, ја то одавно укапирао. За тебе већ не знам :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, obi-wan рече

Brat, u tome i jeste poenta.

Imas lepo na slici, pise "aerosolnim putem".

Капљице могу бити од микронских до пар центиметара (као што знамо шта се дешава када се неко са шлајмом закашље или кија без заштите). Исто то каже и онај твој други график, дакле нису све исте величине од 1 микрона, има свих величина помешаних. Који је проценат најситнијих не знамо али што се више заустави то боље а маске сигурно велику већину зауставе као што се види на оном видеу. Да ли ће неко да се разболи зависи од количине вируса коју добије а ако ми маском то сведемо на могући минимум онда је то јако важно за све око нас и ту маске имају важну улогу, као што и каже неки проф. којег си цитирао.

 

пре 9 часа, obi-wan рече

Ali molim vas, ako ste balavi i slinavi, ako kasljete i kijate ili imate temperaturu, ili bilo sta sto ukazuje na bilo kakvu upalu, virus, prehladu, sta god

Мораш да имаш у виду да (као и код многих других гљивичних, бактеријских и вирусних болести) и асимптопматски носиоци шире заразу.

Што се капљица и аеросола тиче ево линк на којем је објављен онај твој први график са маскама и јасно говоре о разлици аеросола и капљичног преношења при чему су хируршке маске ефикасне за капљице али не и за аеросол.

Цитат

Nošenje maske za lice sigurno nije apsolutna garancija da se nećete zaraziti – virusi se mogu prenijeti i kroz oči, a sitne virusne čestice kao aerosoli mogu prodrijeti kroz obične maske.

Međutim, maske jesu učinkovite u hvatanju kapljica, što je glavni put prijenosa koronavirusa, samom djelomičnom mehaničkom barijerom.

Цитат

Obična kirurška maska kao takva pruža najnižu razinu zaštite jer kroz nju čestice koronavirusa aerosolno prolaze bez problema. ... Međutim ipak je i obična kirurška maska veća zaštita od nikakve jer spriječava direktni kapljični prijenos.

Kirurške maske sprječavaju širenje infekcije s bolesnih ljudi na druge, te su su manje učinkovite u zaštiti ljudi koji nisu zaraženi. Za uobičajeni socijalni kontakt s oboljelim dovoljna je kirurška maska i održavanje udaljenosti najmanje jedan metar od bolesnika.

Цитат

Zdravstvenim djelatnicima koji su u doticaju s pacijentima za koje se sumnja ili je potvrđen koronavirus, savjetuje se korištenje respiratora / maske veće razine filtriranja (FFP2), a kod medicinskih zahvata gdje se stvara aerosol FFP3 respiratora / maske.

Дакле, јасно раздвајају ситуације у којима постоји опасност од капљичног преношења од оних где се ствара и аеросол и у складу са тим се одређују и заштитне мере за све учеснике.

 

пре 10 часа, obi-wan рече

I ovde da dodamo: na slici (opet) lepo pise da hirurska maska stiti, ali ne i od respiratornih virusa (stiti npr. od bakterija, koje su vise stotina puta vece od virusa). Na pakovanjima uredno stoji upozorenje - nadam se da ne mislis da je proizvodjac dileja

На слици јасно пише да хируршке маске не штите оног који их носи од короне или друге контаминације. У следећем пасусу каже и да свако за сопствену заштиту мора да одабере одговарајућу опрему. И то није ништа ново јер знамо да обична хируршка маска првенствено штити друге а мање нас, и зато је и хирурзи и носе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Bilbija рече
WWW.POLITIKA.RS

Руска вакцина против вируса ковид 19, коју је направио центар „Гамалеј”, биће регистрована 12. августа, а први ће је примити медицински радници и старији становници земље...

 

Kao sto sam rekao opozicioni genijalci ce da ispadnu budale. Jasno je bilo da stizu vakcine do kraja godine, evo ruska je prva a u sl par meseci stize jos par vakcina.

I lepo sam objasnio zasto ne vazi ideja o tome da za vakcinu treba 2 godine i da je to glupost u ovom slucaju... jer ono sto sprecava vakcine da budu proizvedene ranije je spora i losa birokratija a ne sama nauka.

I eto, cestitam genijalci... bitno da vi kazete sve protiv vucica... i onda kaze nesto sto je tacno a vi ispadnete idioti...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...