Jump to content

Trojicni Bog - biblijska nauka ili ne


Agnostik__

Препоручена порука

пре 9 часа, ekdikos_apomahis рече

Није то "септо", него Септуагинта. Даље, кад већ наводиш из Стронгове конорданце, бар прочитај све.

Читај читав одломак, јер се из контекста види зашто је Арије погријешио (наводиш класичан аријански аргумент).

πρὸ τοῦ αἰῶνος ἐθεμελίωσέ με ἐν ἀρχῇ, πρὸ τοῦ τὴν γῆν ποιῆσαι 24 καὶ πρὸ τοῦ τὰς ἀβύσους ποιῆσαι, πρὸ τοῦ προελθεῖν τὰς πηγὰς τῶν ὑδάτων, 25 πρὸ τοῦ ὄρη ἑδρασθῆναι, πρὸ δὲ πάντων βουνῶν γεννᾷ με. 26 Κύριος ἐποίησε χώρας καὶ ἀοικήτους καὶ ἄκρα οἰκούμενα τῆς ὑπ᾿ οὐρανόν. 27 ἡνίκα ἡτοίμαζε τὸν οὐρανόν, συμπαρήμην αὐτῷ, καὶ ὅτε ἀφώριζε τὸν ἑαυτοῦ θρόνον ἐπ᾿ ἀνέμων· 28 ἡνίκα ἰσχυρὰ ἐποίει τὰ ἄνω νέφη, καὶ ὡς ἀσφαλεῖς ἐτίθει πηγὰς τῆς ὑπ᾿ οὐρανὸν 29 καὶ ἰσχυρὰ ἐποίει τὰ θεμέλια τῆς γῆς, 30 ἤμην παρ᾿ αὐτῷ ἁρμόζουσα. ἐγὼ ἤμην ᾗ προσέχαιρε, καθ᾿ ἡμέραν δὲ εὐφραινόμην ἐν προσώπῳ αὐτοῦ ἐν παντὶ καιρῷ, 31 ὅτε ἐνευφραίνετο τὴν οἰκουμένην συντελέσας, καὶ ἐνευφραίνετο ἐν υἱοῖς ἀνθρώπων. 32 νῦν οὖν, υἱέ, ἄκουέ μου καὶ μακάριοι, οἳ ὁδούς μου φυλάσσοντες, 33 ἀκούσατε παιδείαν καὶ σοφίσθητε καὶ μὴ ἀποφραγῆτε. 34 μακάριος ἀνήρ, ὃς εἰσακούεταί μου, καὶ ἄνθρωπος, ὃς τὰς ἐμὰς ὁδοὺς φυλάξει ἀγρυπνῶν ἐπ᾿ ἐμαῖς θύραις καθ᾿ ἡμέραν, τηρῶν σταθμοὺς ἐμῶν εἰσόδων· 35 αἱ γὰρ ἔξοδοί μου ἔξοδοι ζωῆς, καὶ ἑτοιμάζεται θέλησις παρὰ Κυρίου. 36 οἱ δὲ ἁμαρτάνοντες εἰς ἐμὲ ἀσεβοῦσιν εἰς τὰ ἑαυτῶν ψυχάς, καὶ οἱ μισοῦντές με ἀγαπῶσι θάνατον.

 

Е да, кад већ толико тупиш са "јеврејским начином мишљења" у Масоретском тексту стоји другачије...

Kad odgovaras, odgovori kako treba. Objasni mi gdje sam pogrijesio. I gdje ovde 22 stih?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Desiderius Erasmus рече

Kao što ne bi bilo dovoljno ni to što Pavle citira Isaijino "obasjaće te Jahve" kao "obasjaće te Hristos". A ni to što se u Otk. 1 za Isusa kaže da je Alfa i Omega, a u prethodnom stihu se za Gospoda Svedržitelja kaže da je Alfa i Omega. :0212_rolleyes:

Rekoh ti da se otk 1;8 odnosi na Boga Oca, sto je jasno iz otk 1;4-5 jer se pravi razilika izmedju Boga Oca koji jeste, bijese.. i Isusa Hrista.

To uopste ne dokazuje da je Isus Jahve, ne znam kako mozes srljat u tako velik zakljucak.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, N.Petrovic рече

1.Kor. 8. 6. Али ми имамо само једнога Бога Оца, од којега је све и за којега смо ми, и једнога Господа Исуса Христа, кроз којега је све и ми кроз њега.

Po logici tvog razumevanja ovog stiha, ispalo bi da Otac nije Gospod. Da li se usudjujes  da tvrdis tako nesto?

I kako bi usaglasio to tvoje razumevanje ovog stiha sa ovim iz 1.Jov.5. 20. А знамо да је Син Божији дошао и дао’ нам разум да познајемо Истинитога; и јесмо у Истинитоме, у Сину његовом Исусу Христу. Он је истинити Бог и живот вјечни.

Kako to da Apostol Hrista naziva istinitim Bogom, a ujedno kaze ``imamo jednoga Boga``?

 

 

Pavle kroz poslanice vecinom Oca naziva Bogom, a nikad Isusa.. 

'Ovo je istiniti Bog i zivot vjecni' i nemoguce je utvrditi da li se to odnosi na Isusa ili na Boga Oca, ali tu ti pise 'da poznajemo istinitoga', ko je istiniti? Obrati paznju na jov 17;3 i kad povezes, lako ti je zakljuciti. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Благовесник рече

Да ли је Бог непроменљива истина? Ако јесте, онда Бог није Отац ако није  Отац од увек, од вечнијех "времена"  тј.  вечности.

Nikad nisam shvatao taj argument koji sam i sam navodio prije. Recimo da Bog nije bio Otac i da je u jednom trenutku stvorio neko bice iz nicega, zasto bi to unjelo promjenu u Njegovo bice?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, N.Petrovic рече

Bojim se da se na tebi ispunjavaju sledece reci:

2.Tim. 4. 3. Јер ће доћи вријеме када здраве науке неће подносити, него ће по својим жељама окупити себи учитеље да их чешу по ушима;
              4. И одвратиће уши од истине, а окренути се бајкама.

I James i Ellen i svi ostali White su oni koji iskrivljuju Pismo radi licnih interesa. Nije problem u njima, jer oni samo sede na camcu i udaraju buckom, vec je problem u nama sto nam je srce okorelo usled mnogog ``Ja znam...```pa nam zvuk bucke zvuci kao najlepsa harmonija.

 

James White ti apologeta koji ispovjeda trojicnog Boga, nisam mislio na Elenu White.. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slabije cu odgovarati od danas jer sam aplicirao za jedan posao pa se spremam, imam dosta da ucim, a javascript je teska. Ovo su svakako corava posla, upravu ste. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Agnostik__ рече

Rekoh ti da se otk 1;8 odnosi na Boga Oca, sto je jasno iz otk 1;4-5 jer se pravi razilika izmedju Boga Oca koji jeste, bijese.. i Isusa Hrista.

Time samo skačeš sebi u usta. Jer, ako se Otk. 1:8 odnosi na Oca, onda je jasno da je Sin jednak Ocu, jer se u 1:10 eksplicitno na Sina primenjuje titula Alfa i Omega (što je u 1:8 primenjeno na Gospoda Svedržitelja, odnosno, po tvojim rečima, Oca).

пре 20 минута, Agnostik__ рече

To uopste ne dokazuje da je Isus Jahve, ne znam kako mozes srljat u tako velik zakljucak.

Ma, jašta... Pavle na Hrista primenjuje ono što je Isaija rekao za Jahvea... ali, to nikako ne znači da je Hristos Jahve... :0212_rolleyes:

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Agnostik__ рече

Slabije cu odgovarati od danas jer sam aplicirao za jedan posao pa se spremam, imam dosta da ucim, a javascript je teska. Ovo su svakako corava posla, upravu ste. :D

Pametno, bratac. Odmori malo od ovoga.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

,,Кад се наврши време, посла Бог Сина свог јединородног, који је рођен од жене и покорен закону, да искупи оне који су под законом, да примимо усиновљење! Тако већ ниси роб, него син, а ако си син, дакле, онда си и  наследник Божји кроз Исуса Христа." (Гал 4, 4-6). Дакле, Бог није Отац просто зато што га и тако можемо назвати, већ зато што има Сина - Исуса Христа. „Бог и Отац Господа нашег Исуса Христа" (Ι Πт 1, 3). Бог је Отац само Господу Исусу Христу, jeр је Њему Отац по природи. Господ Исус Христос је Бога називао својим Оцем, а то је и показао целокупним својим животом на земљи: Бог коме се Христос обраћа био је у правом смислу речи само Његов Отац, као што ни Бог Отац нема другог Сина до Исуса Христа! Специфичност Божијег очинства у Новом завету у односу на Стари завет потврђује се и посебним односом који има Господ Исус Христос, а затим и његови ученици, према Богу Оцу - за разлику од старозаветних праведника. Тај посебан однос огледа се у Христовом обраћању Богу са АВВА. То је арамејска реч која значи отац, и коју је користио Господ Исус Христос у обраћању Богу (Оцу), а изражава најсуптилнију, личну везаност за онога коме се обраћа. Христови ученици нису се обраћали Богу као Оцу ни на који други начин осим преко Христа и као Оцу Господа нашег Исуса Христа. 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Psalam 44, 7-8:

Престо је Твој, Боже, у век века,[1]
скиптар је правде скиптар Царства Твога.

Заволео си правду и омрзнуо безакоње;
тога ради помаза Те, Боже, Бог Твој
уљем радости већма од заједничара Твојих.

[1]: Јевр. 1, 8-9

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Agnostik__ рече

u najboljem slucaju da dokazes Is preegzistenciju

Ја да доказујем да је Христос пре постања света? Свашта... Не бавим се ја доказивањима и убеђивањима као ти (мада и то слабо радиш). Ја само износим библијски текст и ако је неопходно потрудим се да га објасним у Духу Писма.

А ако баш хоћеш доказе ево од Матеја, Петра и Јована:

"Тада ће рећи Цар онима што му стоје са десне стране: Ходите благословени Оца мојега; примите Царство које вам је припремљено од постања свијета." (А ко је припремио Царство? Па ваљда Цар, Христос.)

"Оче, хоћу да и они које си ми дао буду са мном гдје сам ја, да гледају славу моју коју си ми дао, јер си ме љубио прије постања свијета."

"Као што нас и изабра у Њему прије постања свијета да будемо свети и непорочни пред Њим, у љубави"

"И поклонише се њој сви они који живе на земљи, чије име није записано у Књизи живота Јагњета закланога од постања свијета."

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Vladan :::. рече

Христос је најузвишенији зато што је од пре постанка света (Еф 1) тј. Син Божији, Алфа и Омега.

Ima i onaj dobro poznat dogadjaj iz Jov.8, 52 - 59....i, ono poznato svedocanstva Isusa o samom Sebi....А Исус им рече: Заиста, заиста вам кажем: Ја сам пре него се Авраам родио....i, sta uradise Jevreji.... Тада узеше камење да баце на Њ..... zbog cega, pa, zato sto je Isus rekao da je Onaj koji jeste i koji postoji oduvek i pre vremena i stvaranja svega i Jevreji znajuci da je Bog u Starom Zavetu rekao sam za Sebe.....А Господ рече Мојсију: Ја сам Онај што јесте. И рече: Тако ћеш казати синовима Израиљевим: Који јесте, Он ме посла к вама.....zato si i hteli Isusa da kamenuju zbog bogohuljenja (po njihovom pogresnom shvatanju)

Znaci Isus za samog Sebe svedoci da je iste prirode kao i Bog Otac koji se javio kroz Stari Zavet.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Vladan :::. рече

Ја да доказујем да је Христос пре постања света? Свашта... Не бавим се ја доказивањима и убеђивањима као ти (мада и то слабо радиш). Ја само износим библијски текст и ако је неопходно потрудим се да га објасним у Духу Писма.

А ако баш хоћеш доказе ево од Матеја, Петра и Јована:

"Тада ће рећи Цар онима што му стоје са десне стране: Ходите благословени Оца мојега; примите Царство које вам је припремљено од постања свијета." (А ко је припремио Царство? Па ваљда Цар, Христос.)

"Оче, хоћу да и они које си ми дао буду са мном гдје сам ја, да гледају славу моју коју си ми дао, јер си ме љубио прије постања свијета."

"Као што нас и изабра у Њему прије постања свијета да будемо свети и непорочни пред Њим, у љубави"

"И поклонише се њој сви они који живе на земљи, чије име није записано у Књизи живота Јагњета закланога од постања свијета."

 

Da, svi kazu da iznose biblijski tekst, i onda ga predstave onako kako ga razumiju.. no nebitno, cinjenica je da ima preegzistenciju, medjutim, to je najvise nazalsot sto mozes dokazati. Nijedan od tih stihova ne dokazuju da je Isus Bog jednak Bogu Ocu.

Kad si vec naveo to, hajde da te pitam? Kako je Jagnje zaklano jos prije postanka svijeta? Pa u planu Bozijem. Ne znam sta si pokusao dokazati time. Prema tome, i to iznad toga moze biti protumaceno na taj nacin, da smo izabarani u Hs prije postanka svijeta, ali u planu Bozijem. 

Vidim da si ignorisao ono za mudre izreke 8;22..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Smaragdni kamičak рече

Psalam 44, 7-8:

Престо је Твој, Боже, у век века,[1]
скиптар је правде скиптар Царства Твога.

Заволео си правду и омрзнуо безакоње;
тога ради помаза Те, Боже, Бог Твој
уљем радости већма од заједничара Твојих.

[1]: Јевр. 1, 8-9

A kome je prvenstveno upucen taj psalam? Jel i taj Bog ili?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Agnostik__ рече

A kome je prvenstveno upucen taj psalam? Jel i taj Bog ili?

Pa pročitaj ponovo, sve je jasno kao dan. ne_shvata Vokativ, nominativ...

"Ne srami se nagog, otkrivenog srca. Sramotno je samo srce bez ljubavi." 🕊

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...