Jump to content

Из срца Шумадије: Kреће иницијатива да се забрани рад НЕДЕЉОМ


Препоручена порука

Управо сада, Православни Србин рече

Већ јесу. Читам по неким форумима како суботари причају како је то то и да Ватикан полако почиње да влада светоом, јер свима намеће недељени закон. 

To je to jer je po njima Vatikan izvršio tu promenu sa subote na nedelju,mada meni ta stvar oko tog dana odmora nije baš najjasnija.Crkva kaže da 10.Zapovesti nisu ukinute  a 4.zapovest je o Shabatu tj suboti a opet kaže da hrišćani nisu dužni da slave subotu kao dan odmora tako da mi je to skroz konfuzno.Ako važe zapovesti dekaloga onda bi trebalo da se slavi Shabat al nije tema ovde samo mi oni prvi pali na pamet jer znam da su paranoici sa tim nedeljnim zakonom i sa svojom kvaziproročicom Elenom Vajt.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Каирос рече

To je to jer je po njima Vatikan izvršio tu promenu sa subote na nedelju,mada meni ta stvar oko tog dana odmora nije baš najjasnija.Crkva kaže da 10.Zapovesti nisu ukinute  a 4.zapovest je o Shabatu tj suboti a opet kaže da hrišćani nisu dužni da slave subotu kao dan odmora tako da mi je to skroz konfuzno.Ako važe zapovesti dekaloga onda bi trebalo da se slavi Shabat al nije tema ovde samo mi oni prvi pali na pamet jer znam da su paranoici sa tim nedeljnim zakonom i sa svojom kvaziproročicom Elenom Vajt.

Овако ја то видим: ништа није укинуто, само је промењена форма држања целе Торе (а Декалог је сумирана Тора). Десет заповести Јевреји посматрају као 10 категорија, а свака заповест из Торе спада у једну од тих 10 категорија. Е, сад, Субота није укинута, али више не светкујемо дан, него се свагда одмарамо у Христу, који је наш Одмор ("ходите к Мени сви који сте уморни, и Ја ћу вас одморити"). Забрана свињетине није укинута, али сад опуштено можемо да једемо крметину, само се од нас очекује да не будемо 'свињског' карактера, то јест да се не враћамо у каљугу греха из које смо изашли. Не славимо више Пасху на јудејски начин, него славимо Христа који је наша Пасха. Не славимо више Сенице, него верујемо у Исуса који нам спрема небеске станове.

Недељу, Дан Господњи, не треба, по мени, посматрати као неки нову Суботу, него као дан када се сусрећемо са Васкрслим Господом. Мени лично није никакав проблем да после Литургије узмем да усисам кућу.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Православни Србин рече

Већ јесу. Читам по неким форумима како суботари причају како је то то и да Ватикан полако почиње да влада светоом, јер свима намеће недељени закон. 

Да, они су убеђени да ће их цео свет гонити због светковања суботе. Сматрају да су они "народ остатка", а сви остали су "Вавилон". А, знак распознавања "остатка" је светковање "правог" дана одмора. Имам ја другаре адвентисте. Добри ликови, лафови, поделили би са тобом последњу векну хлеба... али озбиљно индоктринисани по неким питањима.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, obi-wan рече

Ne vidim sto bi ovo bila kukavicka mera, kad se njome opravdano prozivaju upravo oni koji se najvise (zlo)koriste ovakvom drzavom.

Зато што бољитак може да донесе једино системски приступ. Ето, не ради се недељом, ал шта ћемо са прековремени сатима, празницима, лошим условима рада, не безбедним окружењем, уцењивањем жена да не остану трудне, радника да не пријављују повреде на раду...? 

Ово је кукавички мера јер замазује очи, кажњава крајње кориснике (купце) а проблеми остају. Најмањи је проблем рад недељом ако се прописи поштују, јер је рад недељом плаћен додатно и не може да се деси да радник ради по седам дана у недељи. 

Ал то је мукотрпан посо да се обезбеде услови рада и да се контролише њихово поштовање. Укини рад недељом да замажеш очи раји, а све остало нек остане по старом. 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Православни Србин рече

Постоје приватници који раде недељеом, а радницима не плаћају то што раде недељом. То је већ безобразлук који се, по мени, мора спречити. Ако већ људима дајеш да раде недељом, онда требаш и да им платиш. 

Слажем се, управо о томе и причам. Контролиши услове рада и кажњавај оне који крше правила, од тога ће сви да имају користи. 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Каирос рече

To je to jer je po njima Vatikan izvršio tu promenu sa subote na nedelju,mada meni ta stvar oko tog dana odmora nije baš najjasnija.Crkva kaže da 10.Zapovesti nisu ukinute  a 4.zapovest je o Shabatu tj suboti a opet kaže da hrišćani nisu dužni da slave subotu kao dan odmora tako da mi je to skroz konfuzno.Ako važe zapovesti dekaloga onda bi trebalo da se slavi Shabat al nije tema ovde samo mi oni prvi pali na pamet jer znam da su paranoici sa tim nedeljnim zakonom i sa svojom kvaziproročicom Elenom Vajt.

Hriscani praznuju i subotu i nedelju, sa apsolutnim naglaskom na nedelju. Nedelja = nova subota, novo subotstvovanje (= praznovanje). Vaskrsenje je teziste Crkve, Njen smisao i svepraznik, presazdavanje prvobitno sazdanog. Tako je subota (praznik posvecen prvom Stvaranju/sazdavanju) logicno ustupila mesto Drugom i prevashodnijem stvaranju (= presazdavanju), tj. Vaskrsenju.

Nedelja (= ne-dela, nerad = /grcki/ Κυριακή, Dan Gospodnji = /ruski/ Воскресенье) je kroz hriscansku kulturu postala, kako napred rekosmo, jedno izuzetno civilizacijsko dostignuce, konacan prelaz iz robovlasnistva u stvarnu slobodu, na jedan visok stepen civilizovanosti; a danas, eto, koristoljupci novopagani, koji obozavaju rad i korist, ponovo bi da je ukinu, i da ljude opet vrate u neko novo ropstvo.

Ako u drugim zemljama ljudi gledaju da jos malo skrate ovo vec relativno udobno radno vreme, mi mozemo bar da se dovedemo na taj neki osnovni ljuCki nivo.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, RYLAH рече

Ово је кукавички мера јер замазује очи, кажњава крајње кориснике (купце) а проблеми остају.

Ne slazem se. Zasto mislis da je ovo kukavicka mera, a ne pocetak ka resavanju ovog sto si prethodno naveo?

пре 15 минута, RYLAH рече

шта ћемо са прековремени сатима, празницима, лошим условима рада, не безбедним окружењем, уцењивањем жена да не остану трудне, радника да не пријављују повреде на раду...?

...

I kako se to kaznjavaju kupci??... Zar je slobodan dan nekom kazna za druge? Zar nema vremena citave sedmice da se nesto kupi, nego mora bas tad?

Kad ne bi mog`o nedeljom da kupis/nabavis ono sto je stvarno nuzno (lek i slicno), to bi bilo uzasno.
Ali sve ostalo prosto nije hitno, i tu nema sta ko da se vredja.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Desiderius Erasmus рече

A, da li misliš da treba i da je slavimo kao što se u Starom zavetu slavila subota (strog nerad i sl.)?

Treba da je slavimo onako kako slavimo i uopste dozivljavamo sve u Novom zavetu - slovesno/logosno/smisleno.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Zasto mislis da je ovo kukavicka mera, a ne pocetak ka resavanju ovog sto si prethodno naveo?

Зато што је изостао систематски приступ, него се инсистира на популистичким мерама које само маскирају милијарду проблема које имамо у овој области.

Пре сат времена, obi-wan рече

I kako se to kaznjavaju kupci??... Zar je slobodan dan nekom kazna za druge? Zar nema vremena citave sedmice da se nesto kupi, nego mora bas tad?

Kad ne bi mog`o nedeljom da kupis/nabavis ono sto je stvarno nuzno (lek i slicno), to bi bilo uzasno.
Ali sve ostalo prosto nije hitno, i tu nema sta ko da se vredja.

Веровао или не, постоје људи који раде преко недеље и немају кад сем недељом да оду у куповину. А постоје и људи који једноставно хоће да иду недељом у куповину јер им је тако згодније. А постоје и људи који хоће да раде недељом, за праве паре, и под условом да им то не додаје сате у радној недељи. А постоје и људи који хоће да држе отворене продавнице недељом да би зарадили паре од оних који би да купују.

Не можеш увек све да гледаш из своје перспективе. Једноставно, неког заболе за то што би ти да затвориш све продавнице недељом јер мислиш да људи недељом не треба да раде из верских разлога, или зато што се сећаш неког срећнијег времена кад продавнице недељом нису радиле, или би једноставно да промениш навике људима и натераш их кад могу а кад не могу да купују. Не функционише свет тако више.

И уместо што ћеш све њих и ко зна колико још група људи да измалтретираш и казниш оваквим мерама, можеш и да приступиш проблему систематски и тако спречиш малтетирање људи да остају после радног времена а да им се то не плаћа, да раде недељама и празницима а да им се то не плаћа додатно, и још милијарду других пропуста који би оваквим популистичким потезом једноставно били маскирани, и овим бисмо се претварали да је проблем решен. 

Ево, рецимо, шта ако су продавнице недељом затворене, али онда недеља постане дан за пријем и паковање робе? То је само једна од милијарду могућих злоупотреба ове глупости од иницијативе. И даље ће продајни објекат да остане затворен, ал то не значи да људи у нужди неће морати да и даље трпе свакаква иживљавања.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, RYLAH рече

Зато што је изостао систематски приступ

"Do Soluna - sto somuna". Dok cekamo takav sistemski pristup - ode sve u krivak.

пре 12 минута, RYLAH рече

Не можеш увек све да гледаш из своје перспективе.

Cekaj, kako je to sad (samo) moja perspektiva? A to sto se npr. u nekim EU zemljama isto to sprovodi - cija je onda? Citav svet bastini vikend kao neradni period, zemlje koje smatramo socijalnim rajem narocito, i idu i dalje omogucavajuci ljudima da jos manje rade, a mi cemo opet da p....... uz vetar. Nadam se da necemo.

пре 12 минута, RYLAH рече

Једноставно, неког заболе за то што би ти да затвориш све продавнице недељом

Naravno, to je kristalno jasno. Ali zato i postoji sistemski pristup, koji ti pominjes, samo ga ja vidim vec zapocetog ovako necim. Ne kazem da ce obavezno to kod nas da se primi i da neki rezultat, ali i pokusaj je bolji od sedenja na cistoj nuli.

Osim toga, niko se ne bi cimao da zaradi vise kad ga sam sistem - kao nas ovde - na to ne bi primoravao. Zato opet kazem - ovo je za mene pokusaj da se napravi jedan konkretan korak u izlasku iz statusa radnice kolonije, tj. konkretan korak u promeni ovakvog nakaznog sistema koji mamo sad.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад не буде потражње неће бити ни понуде. Нема смисла забрањивати ако људи желе да купују недељом. 

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У сусједном селу је недељом пијачни дан и све продавнице раде, јер тада имају највише купаца, док су неке понедељком затворене или имају скраћено радно вријеме.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, obi-wan рече

Dok cekamo takav sistemski pristup - ode sve u krivak.

Систематски приступ се гради. Све док има смоквиног листа иза ког ће да се заклања, као што је ово, прави проблеми ће да се крију под тепихом.

пре 36 минута, obi-wan рече

A to sto se npr. u nekim EU zemljama isto to sprovodi - cija je onda? Citav svet bastini vikend kao neradni period, zemlje koje smatramo socijalnim rajem narocito, i idu i dalje omogucavajuci ljudima da jos manje rade, a mi cemo opet da p....... uz vetar. Nadam se da necemo.

Избацују и они полако те забране. Не знам зашто су их уводили, али је заостатак неких законодавних тенденција из 50-их година. Земље које ми сматрамо социјалним рајем су социјалистичке и у много других случајева који се нама не би свидели - претерана регулација свега и свачега и генерално мањак слобода на које смо ми овде навикли. Мени се лично не би свидело да неко законом одреди да ли неко сме или не сме да ради недељом, под условом да се уведе строга контрола поштовања радног и другог законодавства.

Ето, живиш у граду у ком постоји забрана рада уговститељских обејката после 12 увече. Како је то помогло било чему, сем да милиција пише казне угоститељима и да се тако пуни буџет града? Људи не пију мање, не дешава се ни мање насиља, ни мање саобраћајних незгода него раније... Са друге стране, него ко би хтео да поседи у уговститељским објектима после 12, а викендом до 1, то не може и на крају завршавају у неким мрачним буварама или по парковима. Ето, имамо пример једне идиотске забране којом се апсолутно ништа није постигло, ако не рачунамо казне којима се пуни буџет града.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...