Jump to content

Однос хришћанства према хомосексуалности

Оцени ову тему


Ronald

Препоручена порука

пре 9 часа, Срђан К. рече

Ne baziram sam se na nekakvim tzv."naucnim" teorijama, koje idu prilog sodomiji. To me ne interesuje, jer je to obmana i laz. Svetska zdravstvena organizacija je nazivala bolescu i poremecajem, i gle cuda, odjednom bolest vise nije bolest..(!?)

Никад нисам капирао овај аргумент. Ако је СЗО* уврстила хомосексуалност у листу поремећаја на основу неких критеријума, ваљда ће иста та СЗО да је уклони са листе поремећаја исто на основу неких критеријума? Шта је ту уопште спорно? Зашто веровати СЗО када нешто прогласи поремећајем, а не веровати јој када га више не класификује као поремећај?

 

*мислим да није СЗО већ Америчко удружење психијатара, али није битно

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Desiderius Erasmus рече

To je tako kao što kažeš ako tu zaista ništa ne može da se uradi. Ali, šta ako ipak može da se promeni orijentacija, kao što tvrde u ovoj studiji? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14567650/

Citao sam to, to je losa studija, nije naucna nego homofobicna, imas seriju odgovora na njegovu studiju, ali i njegovo izvinjenje zbog nenaucnosti iste:

Spitzer se izvinio:

https://www.nytimes.com/2012/05/19/health/dr-robert-l-spitzer-noted-psychiatrist-apologizes-for-study-on-gay-cure.html&ved

On je takodje poznat po izjavi da su modeli koji se koriste u psihijatriji rigorozni, narocito za mental disorders, haha, to samo ljudi koji nemaju veze sa filozofijom nauke mogu da izjave:-)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Desiderius Erasmus рече

Ovo je tek smejurija, procitao sam odmah abstract i poceo da se smijem, ali procitacu cijeli rad, pregledati metodologiju i replikabilnost kasnijih radova. Odmah po uzorku se vidi da nije reprezentativan. Ovo je na nivou onih kvazigluposti sa ruskih sajtova. Iznenadilo me da ti koji si inteligentan uopste ovo uzimas u obzir. Ogroman broj radova iz psihologije i psihijatrije narocito mental disorders terapija nemaju nikakvu naucnu pozadinu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Desiderius Erasmus

Postoji jedan poluozbiljan naucni rad koji na preko 2000 ljudi izmedju 45-55 godine ( ovo su ozbiljne godine)prati mogucnost konverzije sexualne orijentacije, ali spontano bez ikakve kvazinaucne terapije, znaci to je skup fenomena na koje niko ne moze da utice. Najstabilnije orijentacije su muska homosexualnost i heterosexualnost, onda dolazi zenska heterosexualnost, mada su zene fluidnije, i na kraju busexualnost gdje imamo nekoliko njih koji su se konvertovali. Ali to je minoran uzorak cak i bisexualaca jer na daleko vecem to se rasprsi, jer ni bisexual tako lako ne mijenjaju pol partnera, kod vecine je to jaca vezanost za jedan i povremena za drugi. Cak 15% ljudi u jednoj studiji koja se bavi demografijom sexa u Australiji je iskazalo povremenu privlacbost prema istom polu, ali opet bisexual ljudi ima vrlo malo, 1% ili manje.

Ako postoji neka mogucnost da mozda neko nije gay, hetero ili trans je do kraja puberteta, sto kod nekih moze biti do 20 godine, dok se kasnije orijentacija pokazala izuzetno stabilnom.

Da je orijentacija promjenljiva tako lako kao sto tvrde nekakvi kvazinaucni terapeuti i sarlatani, imali bi konverziju iz hetero u homo takodje, a cega nema.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Desiderius Erasmus

Nisam ti rekao ali tvoja prica od zadrtog kreacionizma do prihvatanja teorije evolucije je jedna lijepih prica na ovom forumu. Kad si ovaj, zadnji put dosao na forum i ja sad ocekujem standarnu spiku od tebe, kad citam tvoje komentare i ono spontano lijep osecanja prolaze kroz mene jer mi je drago kad vidim promjenu u ispravnom smjeru razmisljanja i prihvatanja nauke.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, GeniusAtWork рече

Никад нисам капирао овај аргумент. Ако је СЗО* уврстила хомосексуалност у листу поремећаја на основу неких критеријума, ваљда ће иста та СЗО да је уклони са листе поремећаја исто на основу неких критеријума? Шта је ту уопште спорно? Зашто веровати СЗО када нешто прогласи поремећајем, а не веровати јој када га више не класификује као поремећај?

 

*мислим да није СЗО већ Америчко удружење психијатара, али није битно

SZO je stavila zbog nenaucnosti, jer su homosexual ljudi zbog ugnjetavanja, tjeranja na marginu drustva i ne prihvatanja od strane zajednice imali priblema sa depresijom u vecem broju, sto opet nema veze sa korelacijom izmedju homosexualnosti i depresije. Zene su na primer 3 ili 4 puta vise depresivne nego muskarci ali to ima veze jedino sa okruzenjem, kako utice na njih i kako se one nose, a teze se nose jer obicno su manje trpeljive na pritisak.

Transexualci za koje postoje odredjeni dokazi da su vise depresivni su upravo to zbog loseg psiholosko psihijatrijskog pristupa, jer zbog medicinske nenaucnosti smo imali svakakvih ispada prema intersex ljudima, procitaj knjigu ili dvije od istoricarke medicine Alice Dreger:

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B002OEBI9M/ref=dbs_a_w_dp_b002oebi9m

https://www.amazon.com/gp/aw/d/1555721001/ref=dbs_a_w_dp_1555721001

Sta su sve kvazinaucni doktori u saradnji sa neobjektivnim roditeljima bili u stanju da urade intersex ljudima nazalost.

Medjutim ako se pristupi pravilno intersex ljudi mogu da se razviju bez ikakvih mental disorders koja dolazi spolja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Desiderius Erasmus

Sad sam se sjetio ko su autori drugog rada, postoji i knjiga koju su napisali Ex gays, ali mi je za oko zapao jedan komentar od ucesnika iste studije i kvaziintelektualna i nenaucna podvala i norme zastrasivanja koja je on fino objasnio u komentaru ispod knjige:

https://www.amazon.com/gp/aw/review/083082846X/R1GMKDM1DDLZHK?ref=pf_vv_at_pdctrvw_srp

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Ronald рече

Desiderius Erasmus

Postoji jedan poluozbiljan naucni rad koji na preko 2000 ljudi izmedju 45-55 godine ( ovo su ozbiljne godine)prati mogucnost konverzije sexualne orijentacije, ali spontano bez ikakve kvazinaucne terapije, znaci to je skup fenomena na koje niko ne moze da utice. Najstabilnije orijentacije su muska homosexualnost i heterosexualnost, onda dolazi zenska heterosexualnost, mada su zene fluidnije, i na kraju busexualnost gdje imamo nekoliko njih koji su se konvertovali. Ali to je minoran uzorak cak i bisexualaca jer na daleko vecem to se rasprsi, jer ni bisexual tako lako ne mijenjaju pol partnera, kod vecine je to jaca vezanost za jedan i povremena za drugi. Cak 15% ljudi u jednoj studiji koja se bavi demografijom sexa u Australiji je iskazalo povremenu privlacbost prema istom polu, ali opet bisexual ljudi ima vrlo malo, 1% ili manje.

Ako postoji neka mogucnost da mozda neko nije gay, hetero ili trans je do kraja puberteta, sto kod nekih moze biti do 20 godine, dok se kasnije orijentacija pokazala izuzetno stabilnom.

Da je orijentacija promjenljiva tako lako kao sto tvrde nekakvi kvazinaucni terapeuti i sarlatani, imali bi konverziju iz hetero u homo takodje, a cega nema.

Ako je tako, a znajući da je jako malo ljudi sposobno za celibat, onda izgleda nema druge nego da Crkva toleriše monogamne homoseksualne veze (ukoliko je pokušan celibat, pa nije uspeo). Ne vidim drugo rešenje. Naravno, bez uzdizanja takvih veza na nivo braka i sl. Govorim, dakle, isljučivo o snishođenju.

  • Волим 1

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Панарет рече

Немој читати. 

Немој ти самарати људе. Човече ти и Роналд убеђујете људе да је црно бело. Мењали би учење Цркве, тражили духовника који вам благосиља грех итд итд.  Овакав безобразлук и препотенцију можеш наћи само код Вучића. Хоћете да мењате свест. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, ana čarnojević рече

@Ronald koja je razlika izmedju intersex i transsex? ili je to isto?

Intersex ti je precizniji naziv za ljude koji su se rodili sa muskim i zenskim polnim organom, gdje niposto ne bi smjeli da im uklone jedan, dosta cesce penis, jer se u kasnijim fazama zivota u pubertetu moze pokazati da su oni djecaci, poistovjecuju se sa muskim polom. Nazalost hirurzi su izlazili u susret zeljama roditelja odmah po rodjenju i cesto osakatiki te ljude.

To je samo jedna forma jer ima mnogo formi intersex ljudi, Karsten Semenija, ateticarka je primer, nema matericu, ima muski hromozom, i uvucene i nerazvijene testise, a osjeca se, zivi citav zivot kao zena.

Transexual ljudi su oni koji zele ili su uradili konverziju na sex sa kojim se poistvojecuju.

Dok bi trannsvesiti bili ljudi ne zele konverziju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Desiderius Erasmus рече

Ako je tako, a znajući da je jako malo ljudi sposobno za celibat, onda izgleda nema druge nego da Crkva toleriše monogamne homoseksualne veze (ukoliko je pokušan celibat, pa nije uspeo). Ne vidim drugo rešenje. Naravno, bez uzdizanja takvih veza na nivo braka i sl. Govorim, dakle, isljučivo o snishođenju.

Znas kako se radi i pristupa u Crkvi, ne vjerujem da ce biti nekog "ozakonjenog" snishodjenja, ili u nekom za nas nepojmljivom vremenu, ali odgovor ave Zorana jednom geju na avinoj temi je manje ili vise prihvatljiv, tacnije prosvetiteljski i daleko ispred svog vremena, on je rijedak primer covjeka koji kaze sve sto misli bez obzira na posledice, zato ga i volim mnogo cak i kad se ne slazemo po nekom drugom pitanju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, ana čarnojević рече

ne znam...

ja sam strejt ali bas...jedino nikad nisam bila bas ono zenskasta, uvek farmerke, nikad sveska sa receptima i uvek drugarice koje su na istu foru, muskarci u glavi. a pazi to je moja generacija s kraja 20 veka. mogu da zamislim sta se dogadjalo koju deceniju posle mog razvoja...

Ja volim sto si ti ratoborna i sto za razliku od mnogih zena koje uglavnom ne interesuje politika, ekonomija i drustvo ti insistiras  na tome da promjena moze i treba biti, narocito u Vucicevskoj diktaturi:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, Ronald рече

Znas kako se radi i pristupa u Crkvi, ne vjerujem da ce biti nekog "ozakonjenog" snishodjenja, ili u nekom za nas nepojmljivom vremenu, ali odgovor ave Zorana jednom geju na avinoj temi je manje ili vise prihvatljiv, tacnije prosvetiteljski i daleko ispred svog vremena, on je rijedak primer covjeka koji kaze sve sto misli bez obzira na posledice, zato ga i volim mnogo cak i kad se ne slazemo po nekom drugom pitanju.

Da, koliko se sećam i on je govorio o snishođenju, a ne o "venčavanju" takvih parova, kao što se radi kod Luterana, recimo...

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Desiderius Erasmus рече

Da, koliko se sećam i on je govorio o snishođenju, a ne o "venčavanju" takvih parova, kao što se radi kod Luterana, recimo...

Теза о снисхођењу је смешна, снисходило се несавршеностима да се не би упало у грех, никада греху.

Снисхођење греху је оксиморон, јер грех нас затвара за благодат Божију и немогуће је допустити то затварање да би се благодат примила...

 

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Панарет рече

Теза о снисхођењу је смешна, снисходило се несавршеностима да се не би упало у грех, никада греху.

Снисхођење греху је оксиморон, јер грех нас затвара за благодат Божију и немогуће је допустити то затварање да би се благодат примила...

 

I drugi brak je direktno kršenje Isusovih reči, dakle greh. Pa se opet dopušta zato što se proceni da je to manje zlo nego da se ne dopusti...

Uzgred, šta za tebe nije smešno? Da homoseksualni parovi počnu da se venčavaju u Crkvi kao heteroseksualni? Zar ne kapiraš da to nikad neće biti u Pravoslavnoj i Katoličkoj Crkvi?

 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...