Jump to content

Зоран Ђуровић: Преегзистенција Исуса Христа

Оцени ову тему


Препоручена порука

  • Одговори 8.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1409

  • Volim_Sina_Bozjeg

    1106

  • Zoran Đurović

    1107

  • Bokisd

    697

1 hour ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

Šta to znači, da je Otac rodio Sina telesno pre svih vekova i da ga je Marija rodila u veku takvog.

Kako misliš da je Otac rodio tjelesnog sina pa to nije dovoljno pa ga onda i Marija rađa tjelesno u vremenu...:bu::bu:...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, kopitar рече

Kako misliš da je Otac rodio tjelesnog sina pa to nije dovoljno pa ga onda i Marija rađa tjelesno u vremenu...:bu::bu:...

Hm.. pa već smo rekli da Ga Marija rađa telesno u veku, onog Istog koji je rođen pre svih vekova od Oca.

Njegovo uzrastanje kod Marije(nas) je povratak Ocu, jer je tada kad Ga je Marija rodila, rodila Boga, pre svih vekova Istog od Oca rođenog.

Ne razumeš taj odnos vremena i vanvremena u trenutku?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Гајић рече

Не може када је он изградио тврђаву од ставова и брани је! Е да ли су ставови Христос? Још је ту којешта набубано напамет и "зна" закон, а и судилиште митарстава, а истима укида свемоћ Божију?!

Да бар пажљиво прочита Никодима Агиорита, ма какви, Он је Цар и Бог. Чуо је да је тај и тај јак духовник, наше владике су јеретици ( Бачки Иринеј конкретно итд)... Човече confused1

Нисам сигурна о коме конкретно говориш, но ето, ипак држим да и семантика игра велику улогу у нашем поимању и тумачењу и створенога и "(пред)укуса" нестворенога. Уопштено о свима говорим.

У овом конкртетном случају, сада када имамо другачији и доживљај и концепт времена - физичке величине, у реду је понављати "Бог је постао човек да би човек постао Бог" или "човек постаје Бог по благодати", али сумњам да је благословено и разумно доживљавати те истине дословно (а јесу у питањуу истине, но за то време и те људе чија је парадигма света ипак била бар малчице другачија од наше садашње), "јер слово убија, а Дух оживљује". Јер нигде Христос није обећао да ћемо добити неке "квалитете", као што се овде инсистирало на некаквим додатним духовним својствима, неким ваљда адитивима...  И како је то о.Александар објаснио:

Цитат

Pravoslavna svest nije primetila pad Vizantije, reforme Petra Velikog, Revoluciju: nije primetila revoluciju uma, nauke, zivotnog stila, oblika zivota... Ukratko nije primetila istoriju. To negiranje značaja istorijskih procesa nije pomoglo Pravoslavlju. Umesto da razume promene i da se suoči s njima, Pravoslavlje je bivalo potisnuto njima. Ljudi su bezali - Svetim Ocima, tipiku, jelinizmu, duhovnosti, strogo definisanom načinu zivota. Suštinski čovek je pobegao. Ova borba sa istorijom, koja neumoljivo ide svojim putem dolazi od nesposobnosti da shvatimo osnovni Hriscanski paradoks: "U ovom svetu, ali ne od ovoga sveta.." i da razumemo da je pravoslavni svet od ovoga sveta. Mi plaćamo cenu krize Pravoslavlja, jer smo stvorili toliko idola, stotine idola.

Mi nikada nismo uklopili naš Pravoslavni svet u "prolazeću sliku sveta". I sada kada se taj Pravoslavni svet slama, mi pokusavamo da ga oživimo i regenerišemo. Duboko smo zabrinuti za sudbinu mnogih patrijaršija; preokupirani smo Vizantijom...itd. Mi smo zaokupljeni mnogim jurisdikcijama, od kojih sve mašu razlicitim kanonima. Mi pokušavamo da osvojimo zapad onim što je slabo i neodredjeno u našem nasledju. Ova arogancija, samozadovoljnost i pompezni trijumfalizam su zastrašujući. Mozda od svega ovog najviše plaši činjenica da malo ljudi to vidi, oseća, zna. Ljudi su užasnuti palim svetom, ali nedovoljno užasnuti palim Pravoslavljem. Mi osudjujemo jeresi, kršenje kanona, grehove drugih i to sve onda kada suština Pravoslavlja, njegova Istina mozda po prvi put u istoriji može da bude shvaćena kao spasenje. Sve sto nam preostaje je da verujemo da Bog ne moze biti obesvećen. U ličnom smislu ovo što nam ostaje je isto pitanje izgovoreno u agoniji: Šta činiti???

Aleksandar Šmeman (Dnevnik 19.01.1974)

Ради разних: овде никако не говори да хришћанство треба да се измени да би подилазило "овом свету", већ да не можемо бити Хришћани у неком другом, туђем и прошлом времену. Наше је да сведочимо сада, данас, онима са којима живимо, а не да понављамо до у зарез тачне библијске и цитате Отаца себи и другима без икакве суштинске везе са данашњим - пре свега нашим животом.

Измењено од Џуманџи

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@kopitar @Volim_Sina_Bozjeg @Zoran Đurović Molim o.Zorana da ovoj dvojici objasni rađanje Sina od Oca i od Majke Marije jednom zauvijek,jer ja taman nešto skužim a oni i to malo pokvare i zbune me.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Hm.. pa već smo rekli da Ga Marija rađa telesno u veku, onog Istog koji je rođen pre svih vekova od Oca.

Njegovo uzrastanje kod Marije(nas) je povratak Ocu, jer je tada kad Ga je Marija rodila, rodila Boga, pre svih vekova Istog od Oca rođenog.

Ne razumeš taj odnos vremena i vanvremena u trenutku?

Otac rađa sina na nama neobjašnjiv način ,jer se radi o rađanju Boga od Boga a to nijedno stvorenje nemože shvatiti jer nije Bog , Znamo iz Pisma da je rođen od Marije..prihvaćam samo da se ova dva rođenja spoje u jedno a kako, pa valjda atemporalno. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, kopitar рече

Otac rađa sina na nama neobjašnjiv način ,jer se radi o rađanju Boga od Boga a to nijedno stvorenje nemože shvatiti jer nije Bog , Znamo iz Pisma da je rođen od Marije..prihvaćam samo da se ova dva rođenja spoje u jedno a kako, pa valjda atemporalno. 

Da ali Isusa Hrista radja pre svih vekova, onda kad Ga je Marija rodila u veku.

Šta je sporno?

Zašto mi uvodimo dve večnosti? Da bi približili Tajnu Hristovu koji je predznan, jedini koji je znan, drugačije rečeno, pre svih vekova.

A suština Boga usija je nepoznata, nezamisiva,nespoznajna, čak i posle oboženja nas ljudi.

Mi Boga pojmimo po Njegovim nestvorenim energijama i one su nam darovane kao odnos istinitog Boga sa istinitim čovekom (nama).

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kroz Gospoda Isusa Hrista vecnost ulazi u nasu stvarnost. Tako da sama Njegova poava na ovoj zemlji i sve sto je veznao sa njime i pre i posle njegovog utelovljenja je cudo. Cudo je dakle ulazak vecnosti u ogranicenost. Kako je to moguce mi nemozemo objasniti osim kroz Bogocovecansku licnost Isusa Hrista. On je u sebi nosi, sa nase tacke gledista posmatrano, i vecnost i ogranicenost. Spojio je ono sto se spojiti nemoze, sa nase tacke gledista. Dosao je na zemlju da bi mi mogli da postanemo kao on Bogo-ljudi, da bi i mi mogli da dozivimo vecnost. Najveci je problem preci u vecnost jer sve van vecnosti je porpadljivo. Zato je i Vaskrsenje iskorak vecnosti u ogranicnost iskorak besmrtnosti u smrtnost iskora neogranicenosti u ogranicenost i td. Samo stalno boavljenje u njemu i suoblicavanje sa Njime je siguran put ka vecnosti.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Trifke рече

Kroz Gospoda Isusa Hrista vecnost ulazi u nasu stvarnost. Tako da sama Njegova poava na ovoj zemlji i sve sto je veznao sa njime i pre i posle njegovog utelovljenja je cudo. Cudo je dakle ulazak vecnosti u ogranicenost. Kako je to moguce mi nemozemo objasniti osim kroz Bogocovecansku licnost Isusa Hrista. On je u sebi nosi, sa nase tacke gledista posmatrano, i vecnost i ogranicenost. Spojio je ono sto se spojiti nemoze, sa nase tacke gledista. Dosao je na zemlju da bi mi mogli da postanemo kao on Bogo-ljudi, da bi i mi mogli da dozivimo vecnost. Najveci je problem preci u vecnost jer sve van vecnosti je porpadljivo. Zato je i Vaskrsenje iskorak vecnosti u ogranicnost iskorak besmrtnosti u smrtnost iskora neogranicenosti u ogranicenost i td. Samo stalno boavljenje u njemu i suoblicavanje sa Njime je siguran put ka vecnosti.

A što je sa vremenom prije dolaska Isusa Krista na Zemlju,sto je sa tim ljudima i jeli moguće da u tom vremenu vječnost nije imala nikakve veze sa našom stvarnošću,tj.po tvom mišljenju vječnost je bila odvojena od ograničenosti do trenutka kad se Isus rodio na Zemlji?!

E sad ako ja znam sta sam htjela reci ubij me 7896634...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kopitar,brate,jest što nam je zajedničko to su kopita,ali da te pitam što je smiješno??

Vječnost se "ugurala" u ograničenost kroz Isusa Krista..a prije toga je bila svaka na svojoj strani???

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
пре 2 часа, Џуманџи рече

Нисам сигурна о коме конкретно говориш, но ето, ипак држим да и семантика игра велику улогу у нашем поимању и тумачењу и створенога и "(пред)укуса" нестворенога. Уопштено о свима говорим.:

Ради разних: овде никако не говори да хришћанство треба да се измени да би подилазило "овом свету", већ да не можемо бити Хришћани у неком другом, туђем и прошлом времену. Наше је да сведочимо сада, данас, онима са којима живимо, а не да понављамо до у зарез тачне библијске и цитате Отаца себи и другима без икакве суштинске везе са данашњим - пре свега нашим животом.

1.О Бокисд-у, а ни остали се не одаљавају од Шмемановог описа. 

2. Шта ћеш, људи пристали да буду део пројектованог фолклора у гету своје конструкције звани Музеј!

3. Баш си сурова, па цитати су тако дивна одела и покривала...

4. А живети ни случајно, пошто смо умна бића и очекују се ду'овна тела, једног дана (док тај Бог не савлада време), леђа не повијати, страдаће крста, но чудно ми да воле усправно на коленима клечати...

Жива била 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Isusovo magare рече

A što je sa vremenom prije dolaska Isusa Krista na Zemlju,sto je sa tim ljudima i jeli moguće da u tom vremenu vječnost nije imala nikakve veze sa našom stvarnošću,tj.po tvom mišljenju vječnost je bila odvojena od ograničenosti do trenutka kad se Isus rodio na Zemlji?!

E sad ako ja znam sta sam htjela reci ubij me 7896634...

Razumeo sam te ja ako ti nisi samu sebe. :))   Vec sam napomenuo da je On isti bio taj koji je vecnost donosio i u SZ. Evo malo i biblijskih stihova da ti pomognu: John 1:9 Bješe vidjelo istinito koje obasjava svakoga čovjeka koji dolazi na svijet.

John 8:58 A Isus im reče: zaista, zaista vam kažem: ja sam prije nego se Avraam rodio.
Bas sam ti zahvalan na ovom pitanju jer si me naterala da razmislim o ovom tekstu iz Jn 8,58 koji govori nesto sto je ne samo za Jevreje bilo sablaznjivo vec i za nas danas.  Isus Bogocovek kaze cuveno ja jesam  pred Jevrejima. Mnogi danas nemogu da pojme kako je Bogo covek moga da bude pre nego sto se Avram rodio. Jevrejima je bilo jasno da Bog moze biti pre Avrama ali nikako i covek  a rec Bogocovek i ono sto ona sadzi je za njih i do dan danas nemoguca. Zato su i digli kamenje na Isusa. 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Trifke рече

Razumeo sam te ja ako ti nisi samu sebe. :))   Vec sam napomenuo da je On isti bio taj koji je vecnost donosio i u SZ. Evo malo i biblijskih stihova da ti pomognu: John 1:9 Bješe vidjelo istinito koje obasjava svakoga čovjeka koji dolazi na svijet.

John 8:58 A Isus im reče: zaista, zaista vam kažem: ja sam prije nego se Avraam rodio.
Bas sam ti zahvalan na ovom pitanju jer si me naterala da razmislim o ovom tekstu iz Jn 8,58 koji govori nesto sto je ne samo za Jevreje bilo sablaznjivo vec i za nas danas.  Isus Bogocovek kaze cuveno ja jesam  pred Jevrejima. Mnogi danas nemogu da pojme kako je Bogo covek moga da bude pre nego sto se Avram rodio. Jevrejima je bilo jasno da Bog moze biti pre Avrama ali nikako i covek  a rec Bogocovek i ono sto ona sadzi je za njih i do dan danas nemoguca. Zato su i digli kamenje na Isusa. 

:sunce:Vidiš magare ima dar poticanja ljudotina na razmišljanje..:sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pitanje @Isusovo magare me nagnalo na razmisljanje o Ja jesam stihovima iz Jovanovog jevandjelja. Specifisno na Jn 8,58. 

Interesantno je da Isus u telu  kaze John 8:58 εἶπεν αὐτοῖς Ἰησοῦς· ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, πρὶν Ἀβραὰμ γενέσθαι ἐγὼ εἰμί. Poznato je da je ovo ἐγὼ εἰμί  isto sto i Exod 6:2 Još reče Bog Mojsiju: "Ja sam Jahve.  Zato sto je to izgovorio udarila je Jevrejima krv u glavu jer nisu mogli da pojme da se pred njima nalazio Bogocovek. Isus nije kazao pre nego sam se utelovio ja jesam niti pre nego sam dosa na ovu zemlju ja jesam vec je rako da On takav kakva jeste od tela krvi i mesa i kao Bog i kao covek jete pre nego sto je Avram. Mozda se o ovom i pre raspravljalo a li za mene posle ovoga je kraj svake diskusije. 
 

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Isusovo magare рече

Kopitar,brate,jest što nam je zajedničko to su kopita,ali da te pitam što je smiješno??

Vječnost se "ugurala" u ograničenost kroz Isusa Krista..a prije toga je bila svaka na svojoj strani???

Zato je Isus i došao da nas otkupi od smrti i propadljivosti i prenese u svom Tijelu u svoje Kraljevstvo ljubavi , da se postigne punina sveg stvorenog , uglaviti sve u Kristu  tj.(oboženje sveg stvorenog).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...