Jump to content

Једном фарисеј - заувек фарисеј*

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 20 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ne znaš o čemu pričaš. Sve se svodi na nastavak vaskrsenje duha a ne neke duše polumaterijalne uspinjajuće koja prelazi sa podnebesja na nebo izbegavajući pale andjele i zle duhove te se takva nastanjuje u Hristovom naručju.

Da iskoristim i temu upravu su i fariseji svedočili nešto slično, jer ako su oni bili najbliži Hristovom učenju njima je Hristos upravo zamerao sledeće: Da stoje na vratima Carstva i niti daju nekome da uđe niti sami ulaze.

Apostoli se nikada nisu bavili smrtnošću i besmrtnošću duše to je za njih bilo nepojmljivo opšte, oni su čekali drugi Hristov dolazak i vaskrsenje mrtvih i tu za Pavla nije bilo dileme, Pavle svaki dan umire potpuno kao duševno telo jer Pavle svedoči da mi vaskrsavamo kao drugačije duhovno telo, više ova svest ne važi, dobija drugu dimenziju nebesku koja počinje već ovde darovano nam od Duha Svetoga a ne od duše koja se usavršava i nastavlja u večnost.

Tako se i ti pazi farisejštine, jer besmrtnost duše nije dogmatizovana u pravoslavlju upravo zato što Pavle stoji na tim pozicijama koje ja iznosim i neće biti nikada ni dogmatizovana, kao što to neće biti ni mitarstva.

I što bi opšte raspravljali o smrtnosti ili besmrtnosti duše kad svi verujemo i okupljeni smo ovde zbog radosti vaskrsenja kao centranog dogadjaja Ljubavi Boga Živoga koji za nas posta čovek i postrada radi večnoga vaskrsnog života a ne radi duša naših, jer njih podiže iz ada i vaskrsava ih u duhovna tela a ne više u duševna kako nam apostol Pavle i svedoči.

Pavle je bio uznet na treće nebo i Pavle je pošten u Pismu i pred Bogom i pred ljudima, jer veli ne znam da li sam bio u telu ili ne. Da, to je Pavle iako vrlo eshatološki i napijen vina Gospodnjeg, vina Hristovog koji opija i uznosi, vrlo je iskren i snažan u veri da je svako preterivanje ili misaonokonstruktivno navijanje opterećujuće i nepotrebno te štetno za spasenje ljudskoga roda.

Priče o duši nemaju potvrdu Svetoga Duha, tj. nisu dogmatizovane tako da polako sa tim pivom.

Sto ne znam ?

Samo citam sta pisu oci o ovim stvarima oko duse. Sad kad bih uzeo da citiram oce i pisce o definiciji duse, ne bi zavrsili sledecih pet dana. ( :))) ).

I, to sve citati slicni po  kontekstu ovoga sto pise sv.Grigorije Cudotvorac. Dusa i telo, ceo covek, dusa besmrtna i ziva.itd.

Ne zelim sada da analiziram ove tvoje stavove, da ne sirimo pricu previse ( iako, ima dosta toga da se kaze ). Svi smo ovde radi Vaskrsenja slazem se, to je najbitnije, pa, ajde, da ne kvarim pricu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 66
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, Bokisd рече

Sto ne znam ?

Samo citam sta pisu oci o ovim stvarima oko duse. Sad kad bih uzeo da citiram oce i pisce o definiciji duse, ne bi zavrsili sledecih pet dana. ( :))) ).

I, to sve citati slicni po  kontekstu ovoga sto pise sv.Grigorije Cudotvorac. Dusa i telo, ceo covek, dusa besmrtna i ziva.itd.

Ne zelim sada da analiziram ove tvoje stavove, da ne sirimo pricu previse ( iako, ima dosta toga da se kaze ). Svi smo ovde radi Vaskrsenja slazem se, to je najbitnije, pa, ajde, da ne kvarim pricu.

Nema tu šta da se analizira, moje je čista svetlost ovo tvoje su duhovna rastegnuća do besvesti koje su oci koristili kako bi što bolje rukovodili sa konkretnim ljudima u njihovom razgovoru, jer teže je reći vaskrsavaš odmah ali moraš da paziš na Hrišćanski život jer si pričesnih Duha koji ne umire, pa su pribegavali pričama o besmrtnosti duše kako bi ljudi bili što budniji u Hristu.

Meni lično u ovom vremenu to je prenategnuta priča pogotovo sa ovim saznanjima i saznanjima zbog čega su sveti oci opšte pribegavali kad su pribegavali govorancijama o besmrtnosti duše, to deluje kao nekonstruktivno i protiv plodno današnje rešenje iako je mnogima to ranije pomagalo.

Sva priča o duši koja negde putuje i koju zli duhovi posle smrti prate na nebo pokušavajući da je skinu dole je plod jednog duhovničkog pribegavanja alegoriji i izmišljenom putu duše, pa tu imamo razna svedočenja naprimer kako je neka žena sipala malo vode u mleko i tako prodavala mleko što ju je koštalo toga da je njena duša bila zarobljena u podnebesju da odvadi tu vodu i ona nikako nije uspevala da to učini. Ako vam u današnje vreme treba takav Hristos Isus Gospodar neba i zemlje, Bog od svih i u svemu, onda u redu ali nikada nećete biti dogmatizovani niti je neki Sveti Otac želeo da mu takve priče budu potvrđene na vaseljenskom saboru.

Pa eto ispoštujte svete oce i tu priču držite van dogmatskog i obavezujućeg pravoslavlja.

  • Свиђа ми се 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Nema tu šta da se analizira, moje je čista svetlost ovo tvoje su duhovna rastegnuća do besvesti koje su oci koristili kako bi što bolje rukovodili sa konkretnim ljudima u njihovom razgovoru, jer teže je reći vaskrsavaš odmah ali moraš da paziš na Hrišćanski život jer si pričesnih Duha koji ne umire, pa su pribegavali pričama o besmrtnosti duše kako bi ljudi bili što budniji u Hristu.

Meni lično u ovom vremenu to je prenategnuta priča pogotovo sa ovim saznanjima i saznanjima zbog čega su sveti oci opšte pribegavali kad su pribegavali govorancijama o besmrtnosti duše, to deluje kao nekonstruktivno i protiv plodno današnje rešenje iako je mnogima to ranije pomagalo.

Sva priča o duši koja negde putuje i koju zli duhovi posle smrti prate na nebo pokušavajući da je skinu dole je plod jednog duhovničkog pribegavanja alegoriji i izmišljenom putu duše, pa tu imamo razna svedočenja naprimer kako je neka žena sipala malo vode u mleko i tako prodavala mleko što ju je koštalo toga da je njena duša bila zarobljena u podnebesju da odvadi tu vodu i ona nikako nije uspevala da to učini. Ako vam u današnje vreme treba takav Hristos Isus Gospodar neba i zemlje, Bog od svih i u svemu, onda u redu ali nikada nećete biti dogmatizovani niti je neki Sveti Otac želeo da mu takve priče budu potvrđene na vaseljenskom saboru.

Pa eto ispoštujte svete oce i tu priču držite van dogmatskog i obavezujućeg pravoslavlja.

Bokisd se uzdržao i zadržao u okvirima teme... možeš li i ti? :)

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Paradoksologija рече

Bokisd se uzdržao i zadržao u okvirima teme... možeš li i ti? :)

Pa mogu jer upravo je farisejstvo nešto držati kao opšteprihvaćeno pravoslavlje a da to nije podignuto Svetim Duhom u dogmatsko i obavezujuće pravoslavlje.

Tema je jasna jednom farisej uvek farisej, to što ja tu farisejštinu vidim i danas ne znači da sam van teme ili jesam?

Dakle sve što se ljudima servira kao obavezujuće a to nije, jeste upravo ono o čemu je Hristos i govorio za fariseje: Stojite na vratima Carstva niti ulazite niti dajete drugima da uđu.

Ne znam gde nisam precizan osim što sam morao da napravim malo širi uvod u nešto što bi ja nazvao farisejštinom u ovom vremenu.

Ili mislimo kako fariseja više nema?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

E, sad, sam na ivici strpljenja. :ani_biggrin:

 

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa mogu jer upravo je farisejstvo nešto držati kao opšteprihvaćeno pravoslavlje a da to nije podignuto Svetim Duhom u dogmatsko i obavezujuće pravoslavlje.

Tema je jasna jednom farisej uvek farisej, to što ja tu farisejštinu vidim i danas ne znači da sam van teme ili jesam?

Dakle sve što se ljudima servira kao obavezujuće a to nije, jeste upravo ono o čemu je Hristos i govorio za fariseje: Stojite na vratima Carstva niti ulazite niti dajete drugima da uđu.

Ne znam gde nisam precizan osim što sam morao da napravim malo širi uvod u nešto što bi ja nazbao farisejštinom u ovom vremenu.

Ili mislimo kako fariseja više nema?

Ok, nastavite... s akcentom na farisejskim verovanjima i farisejštini u prenosnom smislu :D

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Paradoksologija рече

 

Ok, nastavite... s akcentom na farisejskim verovanjima i farisejštini u prenosnom smislu :D

Da, to i radim, zato mislim da ova tema može biti i živahna i razigrana u smilu da prenesemo ovde neku pravoslavnu praksu koja nam liči na farisejstvo bez dubokog ulaženja u samu temu. No uvod od dva posta i nije neki duboki ulaz već je jednostavno prihvatljiv i zanimljiv, pa ako nekog zanima više o tome ima tih tema po forumu koje može da pregleda.

Takođe mi je farisejtvo kada neko uzme i prevodi bibliju tako da je prilagođava čoveku, pa onda imamo da je Jovan Krstitelj jeo bobice a ne skakavce.

Zamisli da Sveto Pismo prilagodjavaš čoveku kao da Sveto Pismo nije pisano upravo za čoveka :))

Takođe je savremena farisejština citatologija čiji je boksid sve manje na našu sreću predstavnik i to je jedan čudotvornih strana ovog foruma, da smo uspeli da promenimo savremenu praksu pravoslavnog srbina koji je svoje pravoslavno verovanje čuvao u folderima "citati svetih otaca" pa sve onako poslaganih na "duša" "vaskrsenje" "praznici" pasha" i onda smo na svakoj temi imali vodopade citata koji nemaju nikakav kontekst niti su relevantni za priču, te nisu bili dobri za lično sazrevanje što nam je ovde cilj.

  • Свиђа ми се 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Pa mogu jer upravo je farisejstvo nešto držati kao opšteprihvaćeno pravoslavlje a da to nije podignuto Svetim Duhom u dogmatsko i obavezujuće pravoslavlje.

Tema je jasna jednom farisej uvek farisej, to što ja tu farisejštinu vidim i danas ne znači da sam van teme ili jesam?

Dakle sve što se ljudima servira kao obavezujuće a to nije, jeste upravo ono o čemu je Hristos i govorio za fariseje: Stojite na vratima Carstva niti ulazite niti dajete drugima da uđu.

Ne znam gde nisam precizan osim što sam morao da napravim malo širi uvod u nešto što bi ja nazvao farisejštinom u ovom vremenu.

Ili mislimo kako fariseja više nema?

Zavisi sta ti mislis da je opsteprihvaceno pravoslavlje ? Sta je to u pravoslavlju plod Duha , a, sta ne ?

U tom smislu i mozemo videti , sta je zaista farisejstvo ili ne. Nema drugog nacina.

Jer, ipak, ako se nesto, bilio sta iz pravoslavlja, nalazi u delima i tumacnjema otaca kao vecinski stav i misljenje, narocito, ako se radi o bitnim stvarima za veru, ....onda, valjda to postaje neki reper za razumevanje odredjenih pitanja.

Onda tu nema farisejstva u smislu o kome govori Isus. Nego, nam novi fariseji, tj. ucitelji Novog Zaveta, prenose tumecenje koje odgovara smislu price u tom Zavetu.

Inace, mozemo otici u neko pravo farisejstvo i licno tumacenje i prilagodjavanje svojim potrebama ucenje NZ. Tako su sa SZ radili 'stari' fariseji. :0201wink:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 10/13/2017 at 16:20, Bokisd рече

On je bio farisej, ali, kako sam kaze, tacno vaspitan po otackom zakonu i revnovao je svom snagom za taj zakon. Zakon stari je bio dobar i pravedan za te ljude i to vreme i Pavle je mislio da cini dobro delo, proganjajuci hriscane,.... jer je mislio da oni rade protiv zakona. Nije bio farisej u onom smislu kako se Isus obracao farisejima koji su sa njim raspravljali o zakonu i veri.

Moram ovde da reagujem.

Savle je bio farisej, barem u toj meri da je revnovao veri koju su stari judejci držali a to je da će Mesija doći i uspostaviti zemaljsko Carstvo, te je kao takav bio na vratima raja ali u raj nije ulazio.

Kao takav je mogao da bude i vojnik protiv Hrista jer je upravo nerazumevajući da će Mesija doći i uspostaviti Nebesko Carstvo, bio taj koji je proganjao Hrišćane i tako kako je verovao štitio zemaljsko Božje Carstvo.

No preketnica i otkrovenje kad mu se Bog javi dešava se upravo u tome što mu se otvara kompletna slika, kompletna vizija i jasnoća starog verovanja u zemaljsko i novog verovanja u nebesko Carstvo. Ta slika nama samo shvatljiva u sumaglici je kod Savla bila potpuna i istinita, te Savle postaje Pavle i sada po prvi put iskreno služi Bogu za kojeg je u suštini i posvetio čitav svoj život. Tu ne možemo sada govoriti o farisejstvu već o Savlu koje je bio dete fariseja nije video njihove namerne i nenamerne zablude i bio je blizak njima upravo radi tog verovanja u zemaljsko Carstvo ali kad mu se Bog javi i otvori mu vrata Nebeskog Savle ne ostaje na poziciji fariseja i zamenjuje zemaljsko za Nebesko kao Pavle, jedan od najiskrenijih Hristovih apostola ako opšte možemo upotrebiti taj termin,

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Bokisd рече

Zavisi sta ti mislis da je opsteprihvaceno pravoslavlje ? Sta je to u pravoslavlju plod Duha , a, sta ne ?

U tom smislu i mozemo videti , sta je zaista farisejstvo ili ne. Nema drugog nacina.

Da to si lepo pitao a sada zapamti i odgovor. Plod Duha je dogmatsko pravoslavlje, to je obavezujuće pravoslavlje koje je uspostavljeno vaseljenskim saborima na kojima deluje i rukovodi sam Sveti Duh. Van toga nemaš plod Svetoga Duha u obavezujućoj formi.

 

пре 12 минута, Bokisd рече

Jer, ipak, ako se nesto, bilio sta iz pravoslavlja, nalazi u delima i tumacnjema otaca kao vecinski stav i misljenje, narocito, ako se radi o bitnim stvarima za veru, ....onda, valjda to postaje neki reper za razumevanje odredjenih pitanja.

Sveti oci su ponekad i lupetali, pa tako možeš skupiti i više njih i onda imaš po tvojoj logici obavezujuće lupetanje svetih otaca. :)

Moram da se našalim tom istinom ali to zaista mora u ovom vremenu da se iskristališe. Da su sveti oci uvek bili u pravu onda se vaseljenski sabori ne bi ni održavali, već bi se dogmatizovali svetootački citati i stvar rešena. Međutim vera u Hrista Isusa i delovanje Upravitelja Svetoga Duha koje jeste zidina i granica bezgranice Crkve naše to ne dozvoljavaju, već se uspostavljaju vaseljenski sabori gde Sveti Duh sabrane oce usmerava i upravlja u rukovođenju života. Samo dogmatske odluke donešene samim Svetim Duhom su obavezno pravoslavlje i one imaju za cilj uživljavanja u Put svakog pravoslavnog vernika, dogme su ono od čega se NE BI SMELO ODSTUPATI i ništa više od toga. Dogme nam pokazuju Put kojeg ćemo mi svi zajedno opitno uznositi na gore i za koji svedočimo da je Odozgo od samoga Boga a ne od čoveka. To su vrlo ozbiljne i bitne stvari za svakog Hrišćanina koji hoće bolje da upozna svoju veru i mene čudi kako se te stvari ne ponavljaju posle svake Liturgije u besedama sveštenika, jer sve više i više pravoslavnih vernika hoće i želi da se bavi Bogopoznanjem i kao po pravilu uvek ih sačekaju upravo oni koji ove osnovne stvari ne žele da poznaju. Ne žele da ih poznaju zato što će onda izgubiti svoju "pravovernost i načitanost" svetih otaca koji ove neupućene vernike izbombarduju i vezuju za svakakve gluposti koji je neki od svetih otaca izgovorio kao obavezujuće. Pa tako imamo slučaj da vernik ne želi da se skine u kupaći kostim i okupa se u moru jer je pročitao citat svetog oca o golotinji tela.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Takođe je savremena farisejština citatologija čiji je boksid sve manje na našu sreću predstavnik i to je jedan čudotvornih strana ovog foruma, da smo uspeli da promenimo savremenu praksu pravoslavnog srbina koji je svoje pravoslavno verovanje čuvao u folderima "citati svetih otaca" pa sve onako poslaganih na "duša" "vaskrsenje" "praznici" pasha" i onda smo na svakoj temi imali vodopade citata koji nemaju nikakav kontekst niti su relevantni za priču, te nisu bili dobri za lično sazrevanje što nam je ovde cilj.

Kako moze da bude farisejstvo citiranje ( narocito vecih delova tekstova ) svetih otac ?

Valjda u tumacenju i interpretiranju njihovih citatat moze da se pokaze farisejstvo ?

U zavisnoti od nacina i metoda i konteksta kako ih predstavljamo. Ili, nacina kako ih prilagodjavamo danasnjem  savremenom zivotu, sto je metoda sasvim opravdana ( moramo sto prihvatljivije predstaviti veru modernom coveku ).

Pa, ako zbog nekog razloga, iskrivljujemo osnovnu poruku koju oci u svojim citatima ( prezentuju ), onda smo nacinili farisejsku stvar.

Citatologija kao prosta 'citatologoja' sigurno nije bas najbolja stvar za objasnjavanje vere, ali, je i korisna za bilo koju pricu o veri.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Moram ovde da reagujem.

Savle je bio farisej, barem u toj meri da je revnovao veri koju su stari judejci držali a to je da će Mesija doći i uspostaviti zemaljsko Carstvo, te je kao takav bio na vratima raja ali u raj nije ulazio.

Kao takav je mogao da bude i vojnik protiv Hrista jer je upravo nerazumevajući da će Mesija doći i uspostaviti Nebesko Carstvo, bio taj koji je proganjao Hrišćane i tako kako je verovao štitio zemaljsko Božje Carstvo.

No preketnica i otkrovenje kad mu se Bog javi dešava se upravo u tome što mu se otvara kompletna slika, kompletna vizija i jasnoća starog verovanja u zemaljsko i novog verovanja u nebesko Carstvo. Ta slika nama samo shvatljiva u sumaglici je kod Savla bila potpuna i istinita, te Savle postaje Pavle i sada po prvi put iskreno služi Bogu za kojeg je u suštini i posvetio čitav svoj život. Tu ne možemo sada govoriti o farisejstvu već o Savlu koje je bio dete fariseja nije video njihove namerne i nenamerne zablude i bio je blizak njima upravo radi tog verovanja u zemaljsko Carstvo ali kad mu se Bog javi i otvori mu vrata Nebeskog Savle ne ostaje na poziciji fariseja i zamenjuje zemaljsko za Nebesko kao Pavle, jedan od najiskrenijih Hristovih apostola ako opšte možemo upotrebiti taj termin,

Dobro, ( uzeo si samo jednu recenicu iz mog teksta ), ali, nesto slicno, samo drugim recima sam i ja rekao. Just_Cuz_19

Tako da, se nekako slazemo ovde.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Kako moze da bude farisejstvo citiranje ( narocito vecih delova tekstova ) svetih otac ?

Valjda u tumacenju i interpretiranju njihovih citatat moze da se pokaze farisejstvo ?

Zato što ti je potrebno rukovođenje u čitanju svetih otaca. Postoji predmet koji se zove patrologija.

Kod svetih otaca imaš i citate kojih su se sami ti oci kasnije odrekli ili koji su totalne gluposti itd.... Što kaže sveti Nikolaj Velimirović, one ranije spise koja sam pisao bolje bi bilo da ih spalim. Čak je dao i amanet učenicima da neke njegove radove ne objavljuju ali to učenici koliko znam ne poslušaše.

Ne znam kako mi tako brzo odgovaraš i opšte se ne zamisliš nad onim što sam ti napisao a napisao sam ti dobre stvari i pametne stvari koje sam i ja od drugih dobio besplatno na dar.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Što kaže sveti Nikolaj Velimirović, one ranije spise koja sam pisao bolje bi bilo da ih spalim.

Ako smem da budem iskren, to sam i pomislio kada sam čitao neke od njih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ne znam kako mi tako brzo odgovaraš i opšte se ne zamisliš nad onim što sam ti napisao a napisao sam ti dobre stvari i pametne stvari koje sam i ja od drugih dobio besplatno na dar.

Ali, ja sam se slozio sa onim ( u tvom tekstu ) sto se tice 'suve' citatologije, bez nekog rasudjivanja i realnosti. :945729:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...