Jump to content

Филм "Kosovo… Nazdravlje!.. Gëzuar!" "Заветници" у Новом Саду прекинули пројекцију филма

Оцени ову тему


Препоручена порука

Чланови Српског сабора Заветници прекинули су данас пројекцију филма „Косово...Наздравље! Гезуар!” у Медија центру у Новом Саду, у седишту удружења Независног друштва новинара Војводине.

1111538268.jpg

Испред Медија центра Заветници су претходно одржали конференцију за новинаре, на којој је члан Главног одбора Слободан Јовић, како је саопштено, упозорио да се у самом садржају филма, чији је копродуцент Динко Грухоњић, српска војска и полиција приказују као окупаторске снаге док се припадници терористичке ОВК представљају као легитимни борци за слободу.

„На делу је покушај рехабилитације албанских ратних злочинаца и очигледна замена теза где се Србима приписује кривица за рат на Косову и Метохији, а Албанцима улога жртве”, навео је Јовић, саопштили су Заветници.

Јовић сматра да је овакав филм врста промоције сепаратизма у Новом Саду са циљем подстицања истог у самој АП Војводини.

После конференције, како је саопштено, неколико чланова Српског сабора Заветници успело је да уђе у салу у којој је било најављено емитовање филма „Косово… Наздравље! Гезуар!”.

„На самом почетку пројекције чланови Заветника угасили су пројектор и прекинули приказивање филма, уз повике: „Ово је срамота!” Члан Главног одбора Ведран Ћосић поставио је питање организатирима: „Где је правда за српске жртве?! Ко је одговоран за читаве српске породице које су убијане и киднаповане?! Како живе Срби на КиМ?!”, наведено је у саопштењу.

„У првом реду налазио се председник Лиге социјалдемократа Војводине који је Заветницима псовао мајку и вређао их, након чега је неколико чланова Заветника брутално избачено из сале”, стоји у саопштењу.

Српски сабор Заветници позвао је надлежне органе да убудуће забране све сличне догађаје који имају за циљ подривање уставног поретка Србије и омаловажавање српских жртава.

Документарни филм „Косово... Наздравље! Гезуар!” је прича о сусрету Арија Абдуљија, ратног ветерана ОВК и Исака Воргучића, некадашњег оца Нектарија, бившег монаха Српске православне цркве.

Њих двојица су данас новинари и у филму причају о стању на Косову, рату, односима Срба и Албанаца, прошлости, садашњости и будућности тог простора. Двојица представника, дубоко супротстављених страна, сматрају да је мултиетничко Косово „пропала идеја” и да је суживот Срба и Албанаца немогућ...

ТАНЈУГ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ево и филма...

"Kosovo... Nazdravlje! Gëzuar!" je priča o susretu Arija Abduljija i Isaka Vorgučića. Oni u srpskoj enklavi nadomak Prištine, pretresaju konfliktnu kosovsku stvarnost za kafanskim stolom. Dok se opijaju, dvojica predstavnika duboko suprotstavljenih strana, iako su u stanju da sede za istim stolom, smatraju da je multietničko Kosovo "propala ideja" i da je suživot Srba i Albanaca nemoguć.

Ari, koji je svoju OVK uniformu okačio o klin prvog dana nakon rata na Kosovu i Isak, koji je napustio monaški život jer se zaljubio, su novinari koji i danas utiču na javno mnjenje Kosova. 
 

Sa druge strane, Srbin i Albanac koji ih demantuju, su Slaviša Stojanović i Mentor Gaši, koji u istoj u srpskoj enklavi drže azil za ulične pse. Sa puno ljubavi i predanosti, ovaj Srbin i Albanac zbrinjavaju bolesne kučiće, dopremaju ih u azil, leče i pokušavaju da ih udome. Zaokupljeni svojim humanim radom, a i velikim finansijskim problemima, Mentor i Slaviša uopšte nisu opterećeni kosovskim konfliktom, politikom i međunacionalnim odnosima na Kosovu.

Dokumentarni film "Kosovo... Nazdravlje! Gëzuar!" je rezultat projekta “Stvarni ljudi – stvarna rešenja” o odnosima Kosova i Srbije iz ugla istorije, svakodnevice, budućnosti, koji su zajednički realizovali Nezavisno društvo novinara Vojvodine, BIRN Kosovo i forumZFD Beograd, uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji. Pored ovog dokumentarca, producirano je još četiri, čije se promocije očekuju u Srbiji i na Kosovu.

Autor filma: Aleksandar Reljić
Snimatelj: Viktor Prell
Tonski snimatelj: Zlatko Zlatković
Muzika: Mihajlo Obrenov (dreDDup)
Montažer: Boris Havran
Finansije: Miloš Katić, Syzana Firza-Puka, Srđan Miljević
Recezenti: Faik Ispahiu, Nedim Sejdinović
Producent: Dinko Gruhonjić
Projektni manadžeri: Duško Medić, Albulena Sadiku, Nataša Govedarica
Donatori: The Delegation of the European Union to the Republic of Serbia, 
Media Programme 2014
Godina proizvodnje: 2017.

Dokumentarni film “Kosovo... Nazdravlje!.. Gëzuar!” proizveden je kao deo projekta “Stvarni ljudi – stvarna rešenja”, koji je finansiran sredstvima EU u okviru programa Media Programme 2014. Sadržaj filma je isključivo odgovornost Nezavisnog društva novinara Vojvodine i ni na koji način ne odražava stavove Evropske unije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала за филм.

Филм је ОК, није уопште увредљив, у смислу да је у питању пропаганда Приштине, где се велича ОВК, а срби представљају као злочинци.

Драго ми је да сам видео бившег о. Нектарија у филму.

Приказ (опис) филма баш није реалан, нико се не "опија", пију пиће у кафићу. Мада Арија (албанац), делује као да је припит, док Исак све време смирено и лепо прича.

Обе приче су реалне, новинари виде прилике мало шире, мада Арија делује поприлично необавештено, а обични људи живе у свом свету, где се боре за егзистенцију, да преживе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...