Jump to content

Сведочење библијског Стварања у свету код теолога и научника


о.Горан

Препоручена порука

Управо сада, Vedran рече

Ти не умеш да читаш. Обраћа се једноме. 

А слушај ово. Овај светитељ чије речи ћу ти сад навести је волео да разбија као чекић оне што тако лупетају, па су га прозвали "чекић аријанаца" (malleus Arianorum) мораћеш с њим да расправиш око овога, само пази да не добијеш по глави, јер се од тог удара нећеш устати. 

Дакле, каже овако:


...Afterwards three men stand by him; he worships One and acknowledges Him as Lord. After this worship and acknowledgment by Abraham, the One promises that He will return hereafter at the same season, and that then Sarah shall have her son. This One again is seen by Abraham in the guise of a man, and salutes him with the same promise. The change is one of name only; Abraham's acknowledgment in each case is the same. It was a Man whom he saw, yet Abraham worshipped Him as Lord; he beheld, no doubt, in a mystery the coming Incarnation.

Св Иларије

Ma džaba to postavljaš kad lepo piše da im se poklonio do zemlje i rekao Gospode i da oni kažu idi i učini tako....lepo sve piše na početku teksta...i kake veze to ima sa arijanstvom leba ti?

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 14k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

  • Ведран*

    1372

  • Zoran Đurović

    1565

  • о.Горан

    1423

  • Bokisd

    1174

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 7 часа, Vedran рече

А вероватно знаш да Писмо и Сина Божијег назива Ангелом,

E pa sad si im rešio bajku eto kako Hristos može kroz vrata da prođe i vaskrsne iz mrtvih....

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Кратос рече

Ma džaba to postavljaš kad lepo piše da im se poklonio do zemlje i rekao Gospode i da oni kažu idi i učini tako....lepo sve piše na početku teksta...i kake veze to ima sa arijanstvom leba ti?

Благо теби!

 dobardecko

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Кратос рече

i da oni kažu

Nekako u tom Carstvu Božjem ja loodački verujem da ćemo svi govoriti od prevečne volje Božje, baš onako kako bi On sam rekao da njega nešto pitaju.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Nekako u tom Carstvu Božjem

не искачи у есхатон 12:smeha:

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Bokisd рече

.ljudima samo pricinilo da jede hranu, ....ako im se pricinilo, onda se i desilo po spoljasnjem izgledu stvari, ali, Rafailo kaze da im se pricinilo, .... zbog toga sto on ne jede stvarno hranu kao mi ljudi ( nego kako andjeli zele sami, nekim nadprirodnim nacinom)

Pa zaista ne jedu stvarnu hranu i zaista se čoveku pričinilo da je anđeo uzeo rukom hleb i stavio ga nadprirodnim načinom u svoja nadprirodna usta a čovek to gledao prirodno.

Možeš misliti da je to srbinu rekao anđeo? Ovaj bi ga gledao pa da je tako kao što ti veliš da je anđeo uzimao rukom i stavljao u svoja usta, Srbin bi počeo da ga tuče motkom kad bi mu anđeo solio pamet da se njemu samo pričinjavalo da je trpao pešenje sa stola u svoja usta.

Kome se bre pričinjavalo anđele a gde se dadoše 5 komada mog najboljeg pečenja iz tvog tanjira??? Gde?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Srbin bi

и јевреји су ти исто таки!

Gravatar mali

 
"Упути ме на истину Твоју, и научи ме, јер си Ти Бог Спас мој" (Пс. 24.5)

https://sozercanje.wordpress.com/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vedran рече

и јевреји су ти исто таки!

Pa onda udri motkom po leđima anđela svu prašinu nadprirodnu da mu istrese od njegovog natprirodnog tela onako srpski prirodno.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Vedran рече

Благо теби!

 dobardecko

El stoji u tekstu da im se svima poklonio i obratio sa Gospode?Stoji.E sad ako uzmemo da ste  Đurović i vi u pravu Avram naziva pored Hrista i dva sveca sa gospode,što je čisto idolopklonstvo i klanjanje stvorenju kao Stvoritelju.I drugo da te pitam el može Bog da se otelotvori mimo rađanja kroz ženu i da uzme prirodu bilo čega stvorenog i da jede?Ako ne može onda ispada da je Zevs moćniji od JHVH-a.....da ne pominjem druga božanstva...

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Vedran рече

Могао бих још, но да не прећерам :) 

Ако Господ поживи најбезбожнијег међу авама, а не видим зашто не би, иако ми се некад смучи живот кад видим будале које неће да отворе очи, Ава ће навести ово твоје тумачење у књизи, али те и потписати; нећу као св. Амброзије Милански да крадуцкам и правим се паметним преко туђих леђа!:))

Ја наведох само као назнаку у неком ком. ово што си ти лепо приметио: тринитарно тумачење је другостепено и изведено из првобитног. Зато доникејски оци инсистирају да је Христос био тамо у пратњи двојице. Тиме су оци јели душу Јеврејима. Јер текст јасно вели да се Јахве јавио Авраму, а откуд сад човек?! То место мучи јехове, односно мучило би их када би мало употребили мозак, јер они негирају да је Исус Јахве. - (Да ми се не јави неки лудак сада па да ме оптужи за монархијанизам!). Не могу да пишем на шта све мислим. Тако у Захарије имамо пророштво како пробадају Јахвеа. То је невероватно пророштво! 

Ово што си навео постоји у отаца: да је Аврам само кроз молитву добио могућност да види и угости Господа. Но, не сме се, нити ико од њих вели, мислити да је у питању визија а не физика. Све се то одиграло реално. Нешто покуша да ми о. Сава опонира око интерпретације Преображења па онако изокола набаци да је као визија била првенствена... Наравно да је и визија, јер различито видимо и ствари око нас, али се да дисторзија, и да не знаш о чему се тачно ради (нпр. Павле), јавља због уласка безвременог у време, када се димензије преплету.

Настављамо.     

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Кратос рече

El stoji u tekstu da im se svima poklonio i obratio sa Gospode?Stoji.E sad ako uzmemo da ste  Đurović i vi u pravu Avram naziva pored Hrista i dva sveca sa gospode,što je čisto idolopklonstvo i klanjanje stvorenju kao Stvoritelju.I drugo da te pitam el može Bog da se otelotvori mimo rađanja kroz ženu i da uzme prirodu bilo čega stvorenog i da jede?Ako ne može onda ispada da je Zevs moćniji od JHVH-a.....da ne pominjem druga božanstva...

Divan si u bezumlju svom.

dakle tebi je prihvatljivije da se avram pokloni trojici anđela i naziva ih Gospode ili da se pokloni Gospodu sa dvojicom ljudi i nazove ih Gospode?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

Divan si u bezumlju svom.

dakle tebi je prihvatljivije da se avram pokloni trojici anđela i naziva ih Gospode ili da se pokloni Gospodu sa dvojicom ljudi i nazove ih Gospode?

Klanja se Bogu kao Trojici,ne anđelima.Oni mu se obraćaju kao Jedan.Samo je Bog Gospod,stvorenje to ne može da bude pa ni da je anđeo najvišeg reda.

  • Волим 1

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

Ово што си навео постоји у отаца: да је Аврам само кроз молитву добио могућност да види и угости Господа. Но, не сме се, нити ико од њих вели, мислити да је у питању визија а не физика. Све се то одиграло реално. Нешто покуша да ми о. Сава опонира око интерпретације Преображења па онако изокола набаци да је као визија била првенствена... Наравно да је и визија, јер различито видимо и ствари око нас, али се да дисторзија, и да не знаш о чему се тачно ради (нпр. Павле), јавља због уласка безвременог у време, када се димензије преплету.

Pa realno apostoli su platili Hristu prve karte i Hristos ih je poveo na Tavor u prvi bioskop i to u boji, naravno radi se i o zvučnom filmu sa predivnim efektima.

Hristos bi da ima umetničke pravde onda po savi morao dobiti prvi oskar, za scenarijo,režiju,muziku,glavnu ulogu,specijalne efekte....

Ma osvojio bi sve nominacije bez konkurencije, jedino bi problem bio oko dodele najboljih sporednih uloga Mojsiju i Iliji jer kako utvare da prime Oskar?

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hajde da kažem i ja koju apropo debate evolucija vs. kratkoročno stvaranje. Premda sam u većini stvari "novotarac", zakleti sam kreacionista. Svestan sam, naravno, da je glavni promoter kreacionizma kod nas čovek od kog, sa pravom, zazire svako iole normalan i sa kim normalni ljudi ne žele da imaju išta zajedničko. Zato uglavnom izbegavam termin kreacionizam, i više volim da kažem da prihvatam knjigu Postanja kao realnu istoriju, a ne samo kao metaforu. A to je, barem koliko ja kontam, i neki tradicionalni (mada ne i jedini) hrišćanski pogled na Stvaranje. Naravno, ne mislim da se ne može biti odličan hrišćanin i ako se prihvata evolucija, ali smatram da se prihvatanjem evolucije može naneti ozbiljna šteta nekim temeljnim hrišćanskim učenjima. Tu prosto treba jasno definisati stvari: ako prihvatamo evoluciju, moramo prihvatiti da su patnja, propadljivost i smrt bili od početka deo Božjeg plana. Dok zagovornici modela kratkoročnog Stvaranja smatraju da su patnja, propadljivost i smrt rezultat Adamovog greha. To je ključno, a ne da li su dani Stvaranja trajali tačno 6 x 24 sata. Ako neko može da prihvati prvu opciju, nemam ništa protiv, ali ja ne mogu. Pokušavao sam, ali prosto ne mogu, a da se ne ogrešim o sopstvenu savest. Isto tako, mišljenja sam da naivne izjave mnogih kreacionista, tipa: "Verovati u evoluciju je isto što i verovati da od žabe može da nastane princ", samo nanose štetu modelu kratkoročnog Stvaranja, a pored toga su i netačne. Evolucija je ozbiljan naučni model i kao takvom mu i treba pristupiti. Na kraju, preporučio bih jedan fin tekstić na ovu temu: http://www.pravoslavie.ru/english/93210.htm , kao i blog istog autora: http://kabane52.tumblr.com/creationism .

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...