Jump to content

Да ли бисте желели прекид раскола Цркве Истока и Запада?

Оцени ову тему


Да ли бисте желели?  

93 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли бисте желели?

    • Да
      43
    • Не
      14


Препоручена порука

пре 8 минута, kopitar рече

I ko je bio prvi u Crkvi?

Ајде не завлачи људе. Први не значи да има власт какву има папа у РКЦ.

Неко је увек "први", али не значи да је "господар".

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, kopitar рече

Sluga slugu Božjih...

Ма то је дивно и красно, али у питању је власт. Такву универзалну власт над Црквом ни један епископ није имао никад, па ни апостол Петар.

Нека се папа одрекне тога и 99% проблема је решено.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisd рече

Apsolutno.

Pa, sve ovo sto pricam i jeste tradicija prvih hiljadu godina zajednicke istorije Crkve.
 

Pravoslavni osporavaju Katolicima stvari koje u prvih 1000 godina nisu bile problem, a kasnije su satro postali odjednom problem. Recimo celibat, cistiliste, beskvasni hljebovi i filiokve su bili standardni u Rimskoj Crkvi u prvom milenijumu. Kasnije je definisano bezgresno zacece i papska nepogresivost ex cathedra. Mada za ovo prvo nisam siguran, cini mi se da je i to postojalo u prvih 1000 godina ne u nekoj eksplicitnoj formi definisano, ali recimo ima ga kod Sv.Grigorija Niskog i drugih Vizantiskih otaca. 

Danas su vec stvari dovedene u red. Filiokve je dogovoreno kao neobavezno, papski primat po osnovu primata iz prvih 1000 godina. Dakle nema vise bogoslovskih prepreka osim politicko - diplomatskih. 

Dakle kada se nekom "Caru" izvole da ujedini RKC i Pravoslavne, bice cica mica gotova prica. :)

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Grizzly Adams рече

Нека се папа одрекне тога и 99% проблема је решено.

Хоћеш ли лимунаду са наном, босиљком или "ванила"?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Grizzly Adams рече

Ајде не завлачи људе. Први не значи да има власт какву има папа у РКЦ.

Неко је увек "први", али не значи да је "господар".

Katolici kažu-prvi među jednakima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, kopitar рече

I ko je bio prvi u Crkvi?

У цркви је увек први био сабор, и био је изнад појединца и било које помесне цркве. Православност је била опција која је побеђивала и првенствовала независно од било које патријаршијске столице. У традицији се сматрало да је Дух Свети присутан на сабору и да кроз одређене сасуде он дејствује и то није било одређено ниједним рангом ни патријаршије ни чина.Римска катедра је имала право првенства али и то право је регулисано и ограничено одређеним правима и обавезама а не и апсолутне власти. Петар као корифеј апостола је имао првенство части, и узимао је реч као и што првој патријаршији припада право литугисања када су више њих сабрани на једном месту, али је сабор тај који је дрешио и свезивао благодаћу Духа Светога и у власти цркве је право да поставља и мења ранг патријаршија јер он у суштини одражава само спољашњу форму њеног уређења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Natasa. рече

Katolici kažu-prvi među jednakima.

Ма није проблем што кажу, то је све дивно и красно.

Проблем је њихово уређење где каже овакве ствари: "papa ... ima nad Crkvom potpunu, vrhovnu i opcu vlast, koju moze uvijek slobodno vrsiti"

http://www.hbk.hr/katekizam/i/1e94c1.html#RTFToC4

  • Волим 1

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Justin Waters рече

Pravoslavni osporavaju Katolicima stvari koje u prvih 1000 godina nisu bile problem, a kasnije su satro postali odjednom problem. Recimo celibat, cistiliste, beskvasni hljebovi i filiokve su bili standardni u Rimskoj Crkvi u prvom milenijumu. Kasnije je definisano bezgresno zacece i papska nepogresivost ex cathedra. Mada za ovo prvo nisam siguran, cini mi se da je i to postojalo u prvih 1000 godina ne u nekoj eksplicitnoj formi definisano, ali recimo ima ga kod Sv.Grigorija Niskog i drugih Vizantiskih otaca.

Danas su vec stvari dovedene u red. Filiokve je dogovoreno kao neobavezno, papski primat po osnovu primata iz prvih 1000 godina. Dakle nema vise bogoslovskih prepreka osim politicko - diplomatskih.

Dakle kada se nekom "Caru" izvole da ujedini RKC i Pravoslavne, bice cica mica gotova prica. :)

Celibat je stvar lokalnog predanja Rimske crkve i kao takav nije predstavljao veliki problem. Pogotovo sto se nije ticao direktno vere. Iako je Istok zamerao Rimu na ovakvoj praksi kod izbora svestenstva. Vidimo nazalost, kakve je sve gorke plodove ovakva 'monaska' praksa posvecivanja svestenika, danas prouzrokovala kod rimokatolika.

Beskvasni hlebovi su bili u centru sukoba Zapada i Istoka kod velikog raskola 1054. godine. Filiokve nije bio problem jer je bio deo lokalnog predanja Zapada. Kada je pokusano da se nametne i Istoku postao je veliki problem. O tome su pisali svetitelji Fotije Veliki i Marko Efeski. Dogmat o cistilistu je kritikivao Marko.

To je ukratko.

Da ne dodajemo ove nove dogmate koji su kasnije uvedeni kod rimokatolika.

Ekumenizam se zna sta je i kako se sprovodi. Narocito onaj tkzv. ' Zenevski' ekumenizam. Tako da, videcemo sta ce na kraju ispasti od svega toga. Just_Cuz_19
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, kopitar рече

Može .  Samo da se zna da je Petar prvi. 

Brate najdraži.

Petar je prvi preko koga se javio Otac Nebeski Sinu, kad ga je Petar ispovedio za Sina Božjeg.

Kako ushićeni Sin Isus Hristos govori tada Simonu i reče mu, to što si me ispovedio za Sina Božjeg ne dolazi ni od krvi ni tela, već od Oca mog.

Dakle Isus govori Simonu da mu se prvi put Otac javio preko nekog čoveka i da je taj čovek prvi put ispovedio Isusa Hrista kao Sina Božjeg, tu sam čovek nema nikakvu zaslugu niti ima bilo kakvo istorijsko nasleđe kao PRVI, jer to PRVENSTVO je ustvari istorijsko PRVO javljanje Oca Sinu na način da ga sada i ljudi prepoznaju kao Sina božjeg a ne samo kao proroka ili blagoslovenog čoveka od Boga ili čudotvorca koji je po Božjom milošću.

Tada Isus Hristos Simunu daje ime puno simbolike tog dogadjaja i naziva kao Kaifa Petar (kamen) jer je na tom dogadjaju postavio temelj Crkve Božje.

Dakle Petar nije nikakav Prvi nego je čovek preko kojeg je Otac PRVI PUT objavio Sinu da ga sada ljudi prepoznaju kao SINA BOŽJEG, što i jeste kamen temeljac da se postavi Crkva Božja jer pre tog javljanja Oca Nebeskog ako niko ne bi mogao da prepozna Isusa Hrista kao Sina Božjeg Crkva Božja ne bi ni mogla biti uspostavljena.

Dakle Prvenstvo uspostavljanja Crkve Božje jesta tada kada Otac Nebeski nama otkrije da je Isus Hristos Sin Božji jer to čovek sam od sebe ni po krvi ni po telu ne može da saznava niti da ispovedi. To je temelj Crkve i na tom temelju očiva Crkva, to je i Petrova stolica a ta stolica nema veze sa ličnošću Petra nego sa prvim javljanjem Oca Nebeskog Sinu svom preko čoveka, kad je čovek dobivši dar od Oca mogao Isusa Hrista prepoznati kao istinskog Sina Božjeg.

Tim darom koji neki od nas imaju, tim darom se napasaju oce Božje, tim darom mi prepoznajemo Pastira kojeg svedočimo i stavljamo u poziciju Njegove svemogućnosti da napasa ovce svoje, pošto je Pastir u nama, ne gubeći taj dar prepoznavanja da je On istinski Sin Božji mi jesmo pastiri koji napasaju ovce.

Zato brate je tvoja dužnost da tim darom napasaš i mog patrijarha i tvog papu a ne da očekuješ da samo papa ili patrijarh imaju dar pastirstva, jer onda priznaješ da Pastir dobri istiniti sin Božji nije u tebi i ne deluje iz tebe niti iz tebe napasa ovce Njegove.

Nema prvenstva osim po časti kojom svedočimo da je Pastir istiniti Sin Božji u nama i da iz nas napasa ovce svoje a samim tim mi smo sudeonici mi smo pastiri koji to čine.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Brate najdraži.

Petar je prvi preko koga se javio Otac Nebeski Sinu, kad ga je Petar ispovedio za Sina Božjeg.

Kako ushićeni Sin Isus Hristos govori tada Simonu i reče mu, to što si me ispovedio za Sina Božjeg ne dolazi ni od krvi ni tela, već od Oca mog.

Dakle Isus govori Simonu da mu se prvi put Otac javio preko nekog čoveka i da je taj čovek prvi put ispovedio Isusa Hrista kao Sina Božjeg, tu sam čovek nema nikakvu zaslugu niti ima bilo kakvo istorijsko nasleđe kao PRVI, jer to PRVENSTVO je ustvari istorijsko PRVO javljanje Oca Sinu na način da ga sada i ljudi prepoznaju kao Sina božjeg a ne samo kao proroka ili blagoslovenog čoveka od Boga ili čudotvorca koji je po Božjom milošću.

Tada Isus Hristos Simunu daje ime puno simbolike tog dogadjaja i naziva kao Kaifa Petar (kamen) jer je na tom dogadjaju postavio temelj Crkve Božje.

Dakle Petar nije nikakav Prvi nego je čovek preko kojeg je Otac PRVI PUT objavio Sinu da ga sada ljudi prepoznaju kao SINA BOŽJEG, što i jeste kamen temeljac da se postavi Crkva Božja jer pre tog javljanja Oca Nebeskog ako niko ne bi mogao da prepozna Isusa Hrista kao Sina Božjeg Crkva Božja ne bi ni mogla biti uspostavljena.

Dakle Prvenstvo uspostavljanja Crkve Božje jesta tada kada Otac Nebeski nama otkrije da je Isus Hristos Sin Božji jer to čovek sam od sebe ni po krvi ni po telu ne može da saznava niti da ispovedi. To je temelj Crkve i na tom temelju očiva Crkva, to je i Petrova stolica a ta stolica nema veze sa ličnošću Petra nego sa prvim javljanjem Oca Nebeskog Sinu svom preko čoveka, kad je čovek dobivši dar od Oca mogao Isusa Hrista prepoznati kao istinskog Sina Božjeg.

Tim darom koji neki od nas imaju, tim darom se napasaju oce Božje, tim darom mi prepoznajemo Pastira kojeg svedočimo i stavljamo u poziciju Njegove svemogućnosti da napasa ovce svoje, pošto je Pastir u nama, ne gubeći taj dar prepoznavanja da je On istinski Sin Božji mi jesmo pastiri koji napasaju ovce.

Zato brate je tvoja dužnost da tim darom napasaš i mog patrijarha i tvog papu a ne da očekuješ da samo papa ili patrijarh imaju dar pastirstva, jer onda priznaješ da Pastir dobri istiniti sin Božji nije u tebi i ne deluje iz tebe niti iz tebe napasa ovce Njegove.

Nema prvenstva osim po časti kojom svedočimo da je Pastir istiniti Sin Božji u nama i da iz nas napasa ovce svoje a samim tim mi smo sudeonici mi smo pastiri koji to čine.

Lijepo objašnjeno jedno univerzalno poslanje za svakog kršćanina. Što je sa pozivima konkretnih osoba na službe i poslanja . Abraham, Mojsije , Jeremija, Petar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kopitar рече

Lijepo objašnjeno jedno univerzalno poslanje za svakog kršćanina. Što je sa pozivima konkretnih osoba na službe i poslanja . Abraham, Mojsije , Jeremija, Petar.

Sve koje je Bog udostojio da im se otkrije, sve te ličnosti nisu imale opravdanja u svom ljudskom postojaanju, da se jasnije izrazim, nisu bili nadljudi ili rodjeni po srećnom zvezdom ili od dobrih roditelja koji su im preneli dobre genetske predispozicije.

Ne.

Sve koji su udostojeni da im se Bog otkrije i koji su poverovali Svedržitelju, su od Boga dobili blagoslov da to otkrovenje ne zadržavaju u tajnosti nego da se služe time.

Tako su im i duše bile laganije nisu morali da kriju i da čuvaju u tajnosti sreću, da ih je Bog pogledao, da ih je Bog izabrao, već su slobodno mogli da svedoče svoju radost, da svedoče spasenje, da svedoče Onoga koji je sveprisutan na jedan divan brižan miran tih način, čak toliko tih da je za većinu neprimetan.

To što su oni radost delili i svedočili, to je prosto bila radosna služba koju su činili Bogu, služba koja nema obavezu, koja nema platu već isključivu radost i ispunjenje duše, jer bi duša bila u tamnici da je morala toliko velu radost kriti.

Na žalost današnje čovečanstvo službu razumeva kao napor, kao odgovornost, kao nešto što je možda čovek svojim zalaganjem krvlju i telom čak i zaslužio a ustvari ta služba je radost duše da ne ostane u tamnici tako velike sreće, sreće poznanja živoga Boga. Takva duša koja poznaje Boga da ga ne svedoči svim srcem u sve dane života svoga, nego da ga čuva u sebi u tajnosti takva duša bi eksplodirala zarobljena, jer takvoj duši je neophodna radost deljenja i objavljivanja drugima kako bi se što više nas uzradovalo i delilo to što ta duša neopisivo srećna ima da isijava.

Na tu službu smo pozvani svi kojima se Bog otkrio, jer će nam duše eksplodrati ako to čuvamo u tajnosti bacićemo svoje duše u najkrajnju tamu umrećemo.

Dakle služba je spasenje svih nas istorijske ličnosti koje si nabrojao smo svi mi ali moraš priznati da nam se svima koji služimo navedu imena u Pismu takvih knjiga ne bi se moglo napisati.

Zato i apostoli kažu, u Pismu je samo dalić onoga što Isus Hristos radi, jer kad bi sve napisali ne bi moglo stati u sve knjige sveta.

Što apsolutno asocira da Isus Hristos deluje u svakom od nas svi smo u službi jer tako oslobadjamo svoje radosne duše poznanja Boga živoga, tako delimo radost i tako već učestvujemo u Carstvu Božjem, sada ovde u nama, jer u knjige ne možemo stati svi.

Ako ispovedate Isusa Hrista kao istinitog Sina Božjeg vi ste temelj Crkve vi ste stolica na kojoj sedi prvi u službi svojoj.

  • Волим 1

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Volim_Sina_Bozjeg рече

Sve koje je Bog udostojio da im se otkrije, sve te ličnosti nisu imale opravdanja u svom ljudskom postojaanju, da se jasnije izrazim, nisu bili nadljudi ili rodjeni po srećnom zvezdom ili od dobrih roditelja koji su im preneli dobre genetske predispozicije.

Ne.

Sve koji su udostojeni da im se Bog otkrije i koji su poverovali Svedržitelju, su od Boga dobili blagoslov da to otkrovenje ne zadržavaju u tajnosti nego da se služe time.

Tako su im i duše bile laganije nisu morali da kriju i da čuvaju u tajnosti sreću, da ih je Bog pogledao, da ih je Bog izabrao, već su slobodno mogli da svedoče svoju radost, da svedoče spasenje, da svedoče Onoga koji je sveprisutan na jedan divan brižan miran tih način, čak toliko tih da je za većinu neprimetan.

To što su oni radost delili i svedočili, to je prosto bila radosna služba koju su činili Bogu, služba koja nema obavezu, koja nema platu već isključivu radost i ispunjenje duše, jer bi duša bila u tamnici da je morala toliko velu radost kriti.

Na žalost današnje čovečanstvo službu razumeva kao napor, kao odgovornost, kao nešto što je možda čovek svojim zalaganjem krvlju i telom čak i zaslužio a ustvari ta služba je radost duše da ne ostane u tamnici tako velike sreće, sreće poznanja živoga Boga. Takva duša koja poznaje Boga da ga ne svedoči svim srcem u sve dane života svoga, nego da ga čuva u sebi u tajnosti takva duša bi eksplodirala zarobljena, jer takvoj duši je neophodna radost deljenja i objavljivanja drugima kako bi se što više nas uzradovalo i delilo to što ta duša neopisivo srećna ima da isijava.

Na tu službu smo pozvani svi kojima se Bog otkrio, jer će nam duše eksplodrati ako to čuvamo u tajnosti bacićemo svoje duše u najkrajnju tamu umrećemo.

Dakle služba je spasenje svih nas istorijske ličnosti koje si nabrojao smo svi mi ali moraš priznati da nam se svima koji služimo navedu imena u Pismu takvih knjiga ne bi se moglo napisati.

Zato i apostoli kažu, u Pismu je samo dalić onoga što Isus Hristos radi, jer kad bi sve napisali ne bi moglo stati u sve knjige sveta.

Što apsolutno asocira da Isus Hristos deluje u svakom od nas svi smo u službi jer tako oslobadjamo svoje radosne duše poznanja Boga živoga, tako delimo radost i tako već učestvujemo u Carstvu Božjem, sada ovde u nama, jer u knjige ne možemo stati svi.

Ako ispovedate Isusa Hrista kao istinitog Sina Božjeg vi ste temelj Crkve vi ste stolica na kojoj sedi prvi u službi svojoj.

Ti misliš da ne treba  papu shvatiti kao božiji volju i da bi sve funkcionirali i bez njega ....a vidiš u praksi da pravoslavni nemoguće održati sabor. Jer svog Vaseljenskog Patrijarha baš i ne doživljavaju previše ..ko je on za vas. Recimo on je za mene drugi papa i ja ga sa strahopoštovanje doživljavam..Al sam primijetio da vi i svog Patrijarha baš previše ne doživljavate ..čekate više neke odluke Sabora kojeg ne možete održati i tako u krug. Možda je vaš saborski sistem bolji i savršeniji ali se loše pokazao u praksi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, kopitar рече

Ti misliš da ne treba  papu shvatiti kao božiji volju i da bi sve funkcionirali i bez njega ....a vidiš u praksi da pravoslavni nemoguće održati sabor. Jer svog Vaseljenskog Patrijarha baš i ne doživljavaju previše ..ko je on za vas. Recimo on je za mene drugi papa i ja ga sa strahopoštovanje doživljavam..Al sam primijetio da vi i svog Patrijarha baš previše ne doživljavate ..čekate više neke odluke Sabora kojeg ne možete održati i tako u krug. Možda je vaš saborski sistem bolji i savršeniji ali se loše pokazao u praksi.

Ово је потпуно тачно.

У Источном Римском царству није сабор био врховни ауторитет, нити је то био папа или васељенски патријарх, него је то био ЦАР.

Мало шипак би се одржали васељенски сабори, који су остали врховни ауторитет за православне, да није било Римског Цара да им стави нож под грло и каже ајмо на сабор да средите те ваше поповске недоумице да ми царство буде у миру.

Проблем код нас на истоку је што ми више немамо Источног римског цара, а Русију после револуције баш и нешто не доживљавамо као нови или 3 Рим. Зато је код нас расуло и неорганизованост, али је на неки начин у том хаосу и демократија, па шта нам Бог да, а не верујем да ће нам дати више него што сами учинимо за себе. По свој прилици прегазиће нас муслимани и на Балкану и у Русији.

Проблем код вас на западу јесте што сте верског поглавара у одсуству државе поставили за римског цара који командује црквом а црква ипак не би требала да буде држава. Тако сте добили сукоб политике и цркве из које је на крају политика тријумфовала и потиснула цркву а Европа је постала секуларна и са тенденцијом да ислам преовлада у појединим деловима западне Европе.

У суштини добили смо на крају исто, зар не?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...