Jump to content

Који предбрачни односи се називају блудом и због чега?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Nemam ništa protiv predbračng uzdržanja, mi smo 5 godina čekali brak, ume to da bude dobra stvar, kad znaš da će neko da čeka 5 godina da na kraju bude s tobom do kraja života, sve je to lepo i krasno...

Ali 'brak' jeste reč koja je u Crkvi značila jednu stvar u apostolska vremena (usele jednu mladu osobu u porodicu druge jer se porodice dogovore) a drugu sad (odluka koju dvoje odraslih i situiranih ljudi donese da izvrše crkveni obred). Crkveni brak je relativno nova pojava, a 'brak' (usele jednu mladu osobu u porodicu druge itd.) veoma drevna, te je Crkva jako dugo prosto imala brak kao prihvaćeno stanje stvari - ovo dvoje su u braku jer su se dogovorili i žive zajedno i imaju odnose i to je to.

I tako imamo situaciju da katolici i dalje smatraju bilo koji formalni brak validnim i ne dopuštaju nov crkveni brak ako je neko prethodno venčan 'u opštini' (mada preporučuju da se za necrkveni brak uzme dodatna konvalidacija ili blagoslov), dok znam za slučajeve da su pravoslavni veroučitelji govorili deci da im građanski venčani roditelji žive u bludu i da su oni kopilad.

Nije baš logično kamenovati one koji pre ritualno crkvenog braka imaju odnose, jer su to radili svi hrišćani do kasnog srednjeg veka. Ali logika dopušta da smatramo da se ulaskom u seksualni odnos sa drugom osobom na neki način sklapa brak sa njom - pa sad pazi šta radiš. [emoji4] 

 

*****,,Nije baš logično kamenovati one koji pre ritualno crkvenog braka imaju odnose"

Ovo deluje kao zamena teza.odkud sad kamenovanje? Reč je o tome šta je u naslovu teme tj šta se smatra bludom?

Neprihvatanje određenih ljudi šta se smatra bludom od strane crkve tj stav crkve nije nikako kamenovanje

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Bokisha рече

*****,,Nije baš logično kamenovati one koji pre ritualno crkvenog braka imaju odnose"

Ovo deluje kao zamena teza.odkud sad kamenovanje? Reč je o tome šta je u naslovu teme tj šta se smatra bludom?

Neprihvatanje određenih ljudi šta se smatra bludom od strane crkve tj stav crkve nije nikako kamenovanje

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Ovo je šaljivi izraz.

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo je šaljivi izraz.

Ne vidi se iz konteksta a imate prilično oštar stil izražavanja sto me ostavlja u nedoumici da li vas razumem pravilno

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisha рече

Ne vidi se iz konteksta a imate prilično oštar stil izražavanja sto me ostavlja u nedoumici da li vas razumem pravilno

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Oštar stil? Stvarno?

Možda treba da uvedem smajlije, plašim ljude po forumu :stadaradim:

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 hours ago, cloudking рече

 

Kd god citam postove poput tvojih konstantno mi se  u glavi ponavlja recenica:
"Kad ja ne mogu da imam seks onoliko koliko bih zeleo, onda ne moze niko!"

Ne znam sta je razlog sto ti se ponavlja ta recenica, ja ne govorim o kolicini seksa, nego 'govorim' o seksu u braku, odnosno seksu van braka.

 

Negiranjem onoga sto su apostoli govorili, odnosno govoreci da su oni govorili pod nekakvim uticajima, cini se jedan od najtezih, neoprostivih grijeha a to je hula na svetog duha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oštar stil? Stvarno?

Možda treba da uvedem smajlije, plašim ljude po forumu :stadaradim:

Možda vec plašite nekog vašim stilom,kao što ste spominjali da vas plaše prethodno.no to je naravno individualno i zavisi pre svega od razumevanja.

nisam imao nameru da kritikujem vaš stil pisanja vec da istaknem da nerazumem .

Kad ste objasnili da je šaljivi izraz u pitanju to je primljeno k znanju i shvatio se sporni post i odbačena je zamena teza kao mogućnost :)

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa evo već je i novi papa rekao: Bolje i divlji brak nego Crkveni brak bez osnove i promisli (ljubavi). Razvaljuje ih novi papa.

A nisu li oni inače nastali odlaskom u jeres?

A navodno ima nekih konfesija koje su mnogo opuštenije po pitanju šta je blud a šta ne

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izbrisana su dva posta, Bokišin i Džumkin, jer su prešli na nivo ličnog prepucavanja. Mislim, složite se da ne možete da se složite, nije lijepo nekog upućivati da mijenja religiju (i ostalo u tom pravcu). Uvijek ovakve rasprave pređu bespotrebno na lični nivo. Svako samo za sebe odgovara što se tiče hrišćanskog etičkog kodeksa, a ti 'nemoj da sudiš tuđem sluzi, jer on svom gospodaru stoji il'pada'. Ne možemo ono što smatramo ispravnim da namećemo drugima, posebno nešto što podrazumijeva nešto najličnije i najintimnije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, Дијана. рече

Izbrisana su dva posta, Bokišin i Džumkin, jer su prešli na nivo ličnog prepucavanja

Mislim da je( u odnosu na Bokisin komentar) dzumandzin, u kome spominje Bokisinu mamu, veoma bezobrazan i da je  najmanje zasluzila opomenu....

Negiranjem onoga sto su apostoli govorili, odnosno govoreci da su oni govorili pod nekakvim uticajima, cini se jedan od najtezih, neoprostivih grijeha a to je hula na svetog duha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Bokisha рече

Reč je o tome šta je u naslovu teme tj šta se smatra bludom?

 

Мислим да смо доста исцрпно обрадили тему. Бар сам се ја "просуо":)

Но, један пријатељ ме јутрос опомену да око свих црквених питања, имамо квази-зилоте, који како рече, да простите, "пишају уз вјетар", и црквену јерархију која се не бави битним темама ("пиша низ вјетар"), а никакву мисијску акцију немамо.

Како ће нпр. вјероучитељи да реагују на сексуално васпитање у школама? Црква мора да пружи неки саборан одговор на та "блудна" питања. Ми на форуму можемо да помогнемо изношењем ставова, али се бојим да немамо толико међусобни (као форумовци) дијалог глувих, већ не претварамо мисао у акцију, а без дјелатне љубави нема хришћанства.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Izbrisana su dva posta, Bokišin i Džumkin, jer su prešli na nivo ličnog prepucavanja. Mislim, složite se da ne možete da se složite, nije lijepo nekog upućivati da mijenja religiju (i ostalo u tom pravcu). Uvijek ovakve rasprave pređu bespotrebno na lični nivo. Svako samo za sebe odgovara što se tiče hrišćanskog etičkog kodeksa, a ti 'nemoj da sudiš tuđem sluzi, jer on svom gospodaru stoji il'pada'. Ne možemo ono što smatramo ispravnim da namećemo drugima, posebno nešto što podrazumijeva nešto najličnije i najintimnije.

Samo je moj izbrisani bio upućen VSB i mislim da je bio sa smajlicem.

U svakom slučaju molim za oproštaj ako uvredih nekog al otkud Džumandzi? Ne videh taj post.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Ništa lično od mene.mnemam potrebu za ličnim prepucavanjem

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

18 minutes ago, Дијана. рече

Izbrisana su dva posta, Bokišin i Džumkin, jer su prešli na nivo ličnog prepucavanja. 

Могу само да кажем да сам Ок са тим што сте ми обрисали пост јер се могао протумачити као препуцавање, али сам ја најозбиљније питала.

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Možda sam u pogrešnom uverenju da je ova tema postavljena isključivo kao pravoslavni osvrt na osnovu uvodnih tekstova.

Na osnovu toga ,mojih trenutnih shvatanja tematike ,kao i mog učenja i ispitivanja pravoslavlja idu moji komentari.

Muramasa mi je jasan sa svojim stavom i sa njim nema nedoumice. On je ateista i sve je jasno.

Malo me zbunjuju pozivanja verujucih pravoslavnih pojedinaca na druge konfesije, tako da se mogu razumeti i na šaljiv način ,jer je tema krenula sa analizom pravoslavnih kanona o bludu

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...