Jump to content

Који предбрачни односи се називају блудом и због чега?

Оцени ову тему


Препоручена порука

30 minutes ago, Млађони рече


Ne, ali je jasno da seks pre braka nije blud. U tom slucaju svako ziv je bludnik. Sto je besmisleno. 

A kako ne bi bio blud kad ne znas hoces li sa tom osobom uci u brak. Caki kad bih na neki nacin i mogao razumjeti ljude koji su odlucili da ce se vjencati pa imaju seks i tvrde da to nije blud(ma da ni to nije tacno), ali nikako ne mogu da razumijem ljude koji imaju nekoliko partnera i tvrde da to nije blud, meni je to neshvatljivo.

Pa nije bas svako ziv bludnik, ja znam nekoliko ljudi koji su se cuvali do braka, bilo ih je i ovdje na forumu, neko je napisao da ima prijateljice preko 30 godina koje se cuvaju za brak, tako da ima toga.

30 minutes ago, Млађони рече

Ne, ali je jasno da seks pre braka nije blud. U tom slucaju svako ziv je bludnik. Sto je besmisleno. 

A zasto bi bilo besmisleno, cak i da ne postoje ljudi koji se cuvaju za brak, ne moze zbog toga nesto da ne bude blud, grijeh, tako onda danas sutra bilo sta moze da prestane da bude grijeh. Znaci bitno je da svi grijese i odmah to vise nije grijeh, to bi tek bilo besmisleno, zar ne? 

Negiranjem onoga sto su apostoli govorili, odnosno govoreci da su oni govorili pod nekakvim uticajima, cini se jedan od najtezih, neoprostivih grijeha a to je hula na svetog duha.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

18 minutes ago, billy2014 рече

A kako ne bi bio blud kad ne znas hoces li sa tom osobom uci u brak.

Субјективно не осјећам као највећу Тајну брака слику односа Христа и Цркве, већ ону Божанску ријеч: "И биће двоје једно тијело." У том смислу, мислим да је @Иван ♪♫ дубоко у праву када у претходној дискусији говори да има блуда и у браку.

Теби хвала што си ме натјерао на кајање, али, опрости, мислим да много јурдистички гледаш на тај однос веза (секс) - брак.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

57 minutes ago, billy2014 рече

A kako ne bi bio blud kad ne znas hoces li sa tom osobom uci u brak. Caki kad bih na neki nacin i mogao razumjeti ljude koji su odlucili da ce se vjencati pa imaju seks i tvrde da to nije blud(ma da ni to nije tacno), ali nikako ne mogu da razumijem ljude koji imaju nekoliko partnera i tvrde da to nije blud, meni je to neshvatljivo.

Pa nije bas svako ziv bludnik, ja znam nekoliko ljudi koji su se cuvali do braka, bilo ih je i ovdje na forumu, neko je napisao da ima prijateljice preko 30 godina koje se cuvaju za brak, tako da ima toga.

A zasto bi bilo besmisleno, cak i da ne postoje ljudi koji se cuvaju za brak, ne moze zbog toga nesto da ne bude blud, grijeh, tako onda danas sutra bilo sta moze da prestane da bude grijeh. Znaci bitno je da svi grijese i odmah to vise nije grijeh, to bi tek bilo besmisleno, zar ne? 

 

Kd god citam postove poput tvojih konstantno mi se  u glavi ponavlja recenica:
"Kad ja ne mogu da imam seks onoliko koliko bih zeleo, onda ne moze niko!"

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, billy2014 рече

A kako ne bi bio blud kad ne znas hoces li sa tom osobom uci u brak. Caki kad bih na neki nacin i mogao razumjeti ljude koji su odlucili da ce se vjencati pa imaju seks i tvrde da to nije blud(ma da ni to nije tacno), ali nikako ne mogu da razumijem ljude koji imaju nekoliko partnera i tvrde da to nije blud, meni je to neshvatljivo.

 

Ajde reci mi, obrazlozi, logicno.
Zasto bi seks pre braka bio blud? Zasto je los za dusu? Osim "rekli apostoli tako". 

 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Млађони рече

Ajde reci mi, obrazlozi, logicno.
Zasto bi seks pre braka bio blud? Zasto je los za dusu? Osim "rekli apostoli tako". 

 

zato sto ces se potrositi na tudje ljude i neces imati sta da das onome sa kim bi trebao da odrobijas ovaj zivot, ako si se intimno potrosio na jednom mjestu, vec na drugom nisi vise onog kapaciteta kao na prvom, ljudi se upropaste i ne znaju sta su si uradili 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

al posto ima ostrascenih i  preceno mi pistoljem, moram reci i drugu verziju, grasak pjeva ovako nekako:

Ako je volit bija grih
ja svoju kaznu sam platija
sve svoje dugove mu vratija
ka' lancun ja sam cist
i nek me judi ostave

Nad mojim suzama nek gustaju
nek' konci tuge me ne pustaju
nek' ne znam sta je smih
ako je volit bija grih

zavisi dosta i od namjere, dvoje ako se vole svakako ce gledati u boga i zavrsice u braku, mozda sve propadne, ali je namjera bila najcasniaj i to je ono sto se racuna. ako je u pitanju samo sirova strast tu nece biti ni boga a ni ljubavi ili valjanog braka, strast je agresivna ali plitka sila, prva cigara uz kafu je odlicna, vec ona druga je losija, treca nista...

ljubav je najaca sila univerzuma, ne poznamo je svi u jednako sirokom spektru, svako od nas ima razlicite kapacitete

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A jel si ti svestan da unutar crkvenih pravila, cesto budu pravila "tog doba" koja imaju opravdanje u jednom perodu istorije ali u drugom nemaju? 

 

A jes ti svesan da neko malo snishodi sada ne bi li spasao dušu nekome

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne, ali je jasno da seks pre braka nije blud. U tom slucaju svako ziv je bludnik. Sto je besmisleno. 

 

Jeste besmisleno što jesu svi takvi bludnici al su ubeđeni da nisu.jel podsvest lupa anesteziju savesti jer telesno slastoljublje prevaziđe prirodni nagon.....kakav mehanizam odbrane od krivice to latento samoopravdanje okolnostima , savremenoscu, zatucanoscu....nego Božja milost pokri i to i mnoge sačuva od strmoglava pored svega...ko se s bludom strmoglavio s pouzdanošću može reći da nisu kanoni bez razloga.

Bogu hvala izgleda si i ti prilično zaklonjen od tih stvari pa ne razumeš pravilno.

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ajde reci mi, obrazlozi, logicno.

Zasto bi seks pre braka bio blud? Zasto je los za dusu? Osim "rekli apostoli tako". 

 

A što ne odeš da pitaš nekog sveštenika ili duhovnika. ...negde si reko da imaš duhovnih problema i ovo je sigurno jedan od tih. ..ne znam zašto nije lako doći do crkve ko što ti reče osim ako te đavo ne sapinje ili lažni stid iz sujete....zablude nastaju iz neznanja pa je potrebno naučiti i čuti na pravom mestu ili ćeš vako dublje i dublje u sunovrat....naravno ovo se odnosi pod pretpostavkom da si pravoslavni vernik...a ako nisi onda ti razmišljanja nisu čudna uopste

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Блуд у браку је чешћа појава, а ви и даље о овоме, ц, ц, ц...

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

5 hours ago, cloudking рече

 

Kd god citam postove poput tvojih konstantno mi se  u glavi ponavlja recenica:
"Kad ja ne mogu da imam seks onoliko koliko bih zeleo, onda ne moze niko!"

Hristos je tako rekao i za fariseje pre 2000 leta ago.

Niti hoće da uđu u Carstvo Božje niti drugome daju.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nemam ništa protiv predbračng uzdržanja, mi smo 5 godina čekali brak, ume to da bude dobra stvar, kad znaš da će neko da čeka 5 godina da na kraju bude s tobom do kraja života, sve je to lepo i krasno...

Ali 'brak' jeste reč koja je u Crkvi značila jednu stvar u apostolska vremena (usele jednu mladu osobu u porodicu druge jer se porodice dogovore) a drugu sad (odluka koju dvoje odraslih i situiranih ljudi donese da izvrše crkveni obred). Crkveni brak je relativno nova pojava, a 'brak' (usele jednu mladu osobu u porodicu druge itd.) veoma drevna, te je Crkva jako dugo prosto imala brak kao prihvaćeno stanje stvari - ovo dvoje su u braku jer su se dogovorili i žive zajedno i imaju odnose i to je to.

I tako imamo situaciju da katolici i dalje smatraju bilo koji formalni brak validnim i ne dopuštaju nov crkveni brak ako je neko prethodno venčan 'u opštini' (mada preporučuju da se za necrkveni brak uzme dodatna konvalidacija ili blagoslov), dok znam za slučajeve da su pravoslavni veroučitelji govorili deci da im građanski venčani roditelji žive u bludu i da su oni kopilad.

Nije baš logično kamenovati one koji pre ritualno crkvenog braka imaju odnose, jer su to radili svi hrišćani do kasnog srednjeg veka. Ali logika dopušta da smatramo da se ulaskom u seksualni odnos sa drugom osobom na neki način sklapa brak sa njom - pa sad pazi šta radiš. :) 

 

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Paradoksologija рече

Nemam ništa protiv predbračng uzdržanja, mi smo 5 godina čekali brak, ume to da bude dobra stvar, kad znaš da će neko da čeka 5 godina da na kraju bude s tobom do kraja života, sve je to lepo i krasno...

Ali 'brak' jeste reč koja je u Crkvi značila jednu stvar u apostolska vremena (usele jednu mladu osobu u porodicu druge jer se porodice dogovore) a drugu sad (odluka koju dvoje odraslih i situiranih ljudi donese da izvrše crkveni obred). Crkveni brak je relativno nova pojava, a 'brak' (usele jednu mladu osobu u porodicu druge itd.) veoma drevna, te je Crkva jako dugo prosto imala brak kao prihvaćeno stanje stvari - ovo dvoje su u braku jer su se dogovorili i žive zajedno i imaju odnose i to je to.

I tako imamo situaciju da katolici i dalje smatraju bilo koji formalni brak validnim i ne dopuštaju nov crkveni brak ako je neko prethodno venčan 'u opštini' (mada preporučuju da se za necrkveni brak uzme dodatna konvalidacija ili blagoslov), dok znam za slučajeve da su pravoslavni veroučitelji govorili deci da im građanski venčani roditelji žive u bludu i da su oni kopilad.

Nije baš logično kamenovati one koji pre ritualno crkvenog braka imaju odnose, jer su to radili svi hrišćani do kasnog srednjeg veka. Ali logika dopušta da smatramo da se ulaskom u seksualni odnos sa drugom osobom na neki način sklapa brak sa njom - pa sad pazi šta radiš. :) 

 

Pa evo već je i novi papa rekao: Bolje i divlji brak nego Crkveni brak bez osnove i promisli (ljubavi). Razvaljuje ih novi papa.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...