Jump to content

Зоран Ђуровић: Св. Јефрем Сирин: Када душа иде у Рај?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Покојни прота Дуле Митошевић, страдалник од комунизма, а у чијем стану сам ја после био као поп, говорио је једном другом проти (и тај сада покојни): Миле, кад те видим колико си интелигентан, просто се чудим Богу...

- Што, прото Дуле?

- Па што је права штета што се твоја мајка није облизнила!...

- Стварно?

- Стварно, па да је један погинуо, а да други није жив!

 

Тако и Ава Зоран, кад види неке, падне у искушење да поверује како су гностици били у праву кад су тврдили да неке богови нису створили... Боже, сохрани... molimoli 

 

Некима падају мисли (тј. нешто што се у правом слислу речи не може назвати мишљу), као у оној о томе како Кинези дају име деци - Попну се на степениште и онда одозго баце металну кофу и како ова одзвони, тако детету име надену...

 

Експлицитно сам рекао да је васкрсење Христово ванвременски догађај, тако да се сва васкрсења утичу у њега, па ма када да се збуду. Немају сви моћ апстрактног мишљења, а после се љуте кад их ставим на место. Несмирење је грех, није врлина. И ја познајем нешто физику, али не их дошао да држим лекције Тесли или Пупину. Но, кад те памет не смета... 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 567
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Ako je Mojsije bio u telu,proslavljenom onda je on prvina,vaskrsao je i pre samoga Hrista i drugo onda za oboženje tvorevine nije bio potreban Sin Božiji pošto se Mojsije obožio bez sina i doživeo vaskrsenje pre Sina.

 

Gle ovog bukvalistu :D Pa nije Mojsije vaskrsao, nego se javio iz buducnosti. Na Preobrazenje se trojici apostola prikazalo Carstvo Nebesko, buducnost, Eshaton, vecnost, a tamo je Mojsije u vaskrsnutom telu. Zato Isus kaze ono: Neki ovde nece umreti a videce Carstvo Nebesko i Sina Bozjeg u slavi.

Ovde sada kod nas Mojsijevo telo je i dalje tu, ne znam tacno negde, negde kod Sinaja, Izraela, kosti, lobanja, pretvoreno u prah ali je ovde. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

после се љуте кад их ставим на место. Несмирење је грех, није врлина

Оно јес` да су слова повелика, а и немам неку моћ апстрактног размишљања, ал` јел` вама ништа није чудно у овој реченици?

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда би могли и без тог деминутива, ред је да поновим још једаред ( https://www.pouke.org/forum/topic/40069-зоран-ђуровић-св-јефрем-сирин-када-душа-иде-у-ра/?p=1326078) пре н'о што те сиктеришем. А врло је могуће..(biće) да те ту ( https://www.pouke.org/forum/topic/40069-зоран-ђуровић-св-јефрем-сирин-када-душа-иде-у-ра/?p=1326002 ) ама баш нико ниш' пит'о није, признаћеш. Лепо је знати како суверено владаш "temom" ал' немој више да ми досађујеш, твоје амбиције модератора ми и нису нарочито занимљиве. Разумем, зааанееесууу се људи, ал' ти га баш претера.

Sent from my AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor using Keyboard

A jel.ti.oduzimam zubicu virtuelni.prostor..Čovek ima ime i.prezime, na forumima,ne zove se Zelen zub!Nisam moron da mi ponavljas,..a nisam ni moderator...Al'možda i budem
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вратите се на коментарисање теме!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тарабићи обратише Жекија на јерес авинизма! Права штета... изгубисмо рационални глас критике... 

 

Није ми још све јасно, пре свега како ван историје не тече време а постоје бића.

И како та бића имају двиг ако нема времена.

Јасно ми је да заправо нема чекања васкрсења да је то само песничка слика из Символа вере, јер заправо по овој Креманској есхатологији човек чим умре испада из историје и упада у надисторију( или како вели Митар у вјечност).

 

Тако да глас критике је још туј.

 

Даље ми није јасно шта су виђења човека који је још увек жив а рецимо имао је клиничку смрт или шта су онда астралне пројекције итд.

 

Па и она претходна питања која сам постављао о демонима и паклу немају свој коначан одговор.

 

Мада Тарабићи често говоре о последњем периоду историје оном који непосредно претходи Есхатону да у то време нечастивог неће бити али ће "бити нечег много згорег а то је љуЦка гордост мислиће чоек да све Божеме прости уме боље нег сам Бог".

 

Почиње да ми бива јасно како анђели могу да пребивају и тамо и вође јербо тако могу и људи који су већ васкрсли па што не би и анђели.

 

Има ту још једна зврцка рецимо светитељи који су данас на пример деца у овом времену а у есхатону су рецимо прослављени преподобни тај и тај. Што се на пример не јави некоме већ сад иако је у овом моменту само дете рецимо? 

 

Јер у суштини могао би, зар не.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Експлицитно сам рекао да је васкрсење Христово ванвременски догађај, тако да се сва васкрсења утичу у њега, па ма када да се збуду

 

zaborave brzo ali razumi ih, jer mozak je poput štangle, kada padne zveči, čuju oni sebe ali ne čuju, da ih i neko drugi čuje. 

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није ми још све јасно, пре свега како ван историје не тече време а постоје бића.

И како та бића имају двиг ако нема времена.

Јасно ми је да заправо нема чекања васкрсења да је то само песничка слика из Символа вере, јер заправо по овој Креманској есхатологији човек чим умре испада из историје и упада у надисторију( или како вели Митар у вјечност).

 

Тако да глас критике је још туј.

 

Даље ми није јасно шта су виђења човека који је још увек жив а рецимо имао је клиничку смрт или шта су онда астралне пројекције итд.

 

Па и она претходна питања која сам постављао о демонима и паклу немају свој коначан одговор.

 

Можда ће коначан одговор и на то дати наука. И можда је и боље не истрчавати се са неким преурањеним закључцима и претпоставкама на основу тренутног људског знања, па да се у томе погреши. Замислимо шта би било да је неко пре 1500 година пробао да прецизније дефинише шта су то (небеске) "висине". Данас знамо да је из Србије висина у једном смеру, из Аустралије у другом... а и за 12 сати се Земља окрене, па и из Србије оно што је висина у 8:00 пре подне, у 20:00 је то ниже подземља. ne_shvata

 

Ја више димензије познајем само из (факултетске) математике. Теоретски се може поставити модел са n-димензија. Ми отприлике можемо некако да појмимо 4-димензиони простор, ако време схватимо као 4. димензију. Али 5-димензиони простор у нашем мозгу не можемо да замислимо. То јест, можда могу стварно вансеријски интелигентни људи, али већина натпросечно паметних не може. А можемо да радимо и са 20-димензионим просторима. Један пример задатка гласи: Одредити пресечно тело 4-димензионог простора и 5-димензионог простора у 7-димензионом простору, ако постоји. Као кад се у средњој школи ради задатак да се одреди пресек две праве у равни.

 

Е сад, физичари кажу да време није 4. димензија, али да простор јесте 12-димензион, а шта то значи... када се упетљају са оним кварковима и бозонима, ја то као лаик ништа не могу да разумем и не знам да ли је у питању модел сличан оном математичком или не. У математичком, као што ми можемо да видимо раван гледајући је споља, исто тако и неко у 4-димензионом простору може да гледа сав наш простор споља, а ми да га не видимо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

rece tamo Jefrem: "ne vidi dusa bez tela". A Petar, Jakov i Jovan su videli. :)

 

Видео сам и то. Али душа, ако постоји и ако има очи, онда има душевне очи. Поента душе је да је она на мистичан начин везана са телом, тј. да је "у њему", али да није део овог света. Помену Жељко астралну пројекцију. То је езотерија/фантастика и базира се на томе да као што је душа на мистичан начин у телу, да су исто тако унутар овог света финији светови које не видимо. По тим теоријама, "астрални свет" је унутар овог света (или овај свет унутар њега) и његов први ниво је одблесак физичког света, тј. савршена копија физичког света, нешто као одраз у огледалу. Душа наводно лута тим светом, види га (јер није материјалан) али на њега не може да утиче. Али то нису хришћанска учења, већ су чак и помало секташка. :)

 

За слепе људе је интересантно што сањају. Задржао бих се на слепима који су ослепили у току живота. Они у својим сновима виде, тј. сањају да виде, јер им је живо сећање на вид. И као будни могу да замисле оно што су некад видели и док то раде, активне су им оне зоне за вид у мозгу, иако очи не функционишу. Не знам да ли је било слепих светитеља којима су се указивали Христос, Богородица или анђели и да ли су их тада видели "духовним" очима, или су им само чули глас? Мистерија је за људе који су рођени слепи. Неки тврде да су и њима активне исте те зоне мозга док сањају, неки кажу да то не може тако да се тумачи, а у разговорима са њима није могуће извући закључак о томе на који начин сањају, јер и они доживљавају простор, само га не доживљавају визуелно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али то нису хришћанска учења, већ су чак и помало секташка. :)

 

Нису уопште хришћанска учења али се помињу у житијима.

А имам и лично искуство.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Didime, htela sam reci da je za, hm, "prisustvovanje" (kao i ucestvovanje u) slavi Gospodnjoj potrebno telo, tj. tacnije: ceo covek. Kakvi-takvi ( :D ) , trojica apostola su celim svojim bicem videla Preobrazenje Gospodnje. Sto se mene tice - mogao je npr. Jakov da bude telesno slep/gluv, to nije poenta, poenta je u celom coveku, nisu oni to "videli" samo culima, a opet, nisu ni doziveli "bez cula" (jer, i cula se preobrazavaju, barem mislim tako).

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...