Jump to content

Da li je freelance posao budućnosti?

Оцени ову тему


Danijela

Препоручена порука

Не знам јел неко поменуо јер сам прелетио поруке, али битне ствари по мени а мислим да нису поментуте:

 

- ако одлучите за ово, требаће вам поред конкретног знања (програмирање, дизајн, превођење, итд...) и основно знање о продаји, "Project managment-у", комуникацији са клијентима, енглески језик, дисциплина, итд... Препоручујем да загријете столицу и озбиљно се начитате литературе што се овога тиче. 

 

- (само)дисциплина...

Овде немаш надређеног или тима око тебе који ће те вући и гурати да радиш и канцеларију у којој ћеш знати да боравиш од 8 до 4 и то је то. Улетићеш на Фејс, Твитер, прочитаћеш нешто на Поукама, итд... И то зна страшно исцрпити. Викенде по мени треба избацити и дневно не радити више од 8 сати укључујући довољан број пауза, а негдје на пола времена мало дужу паузу - пола сата, сат, два... 

Још једна грешка је "мултитаскинг". Неки блогери кажу да ово нико не може... Ја сам мислио да могу али видим да ми је то проблем и да опада продуктивност... 

 

Ето укратко моје искуство... Као што рекох само читајте и пратите сами себе и своје навике и видите шта вам одговара...

u pravu si za produktivnost, mora postojati samodisciplina, morate sebe tjerati na neku ucinkovitost, a  ne napisati dva reda dobrog koda, pa onda skuvati kafu i iduci 2 sata potrositi na neko sanjarenje i neke buduce ideje, meni je to predstavljalo problem, ali ja sam takav kao osoba citav zivot, paralelno se bavim sa 10 stvari istovremeno, nekad sam sebe nerviram...

sto se tice prodaje,ne bi se bas slozio sa tobom, evo ovi freelenceri koji se javlajju na tudje konkurse sav potreban marketing im je njihov kvalitetan rad (portfolio) i usluga na vreme, a to se stice vremenom, druga vrsta freelencera koji slobodno kreiraju svoj proizvod i nude ga na prodaju rade na vec razradjenom trzistu, zbog toga takvi sajtovi i uzimaju pola novca od prodaje sebi ili trecinu ukoliko se nesto bas mnogo prodaje

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам досад урадио неких 8 послића....сад сам мало паузирао јер сам изморен од редовног посла...

 

Моја сестра која нема никакве посебне компјутерске скилове је почела да ради...први посао јој је био да неком лику који путује у Њујорк резервише апартман...

...сад после 6 месеци рада је стекла 2 стална клијента и узима дупло веће паре него што ја зарадим на редовном послу а ради 3 пута мање него ја...

 

Што каже Клаудкинг....Пејонир илити Payoneer је убедљиво најбоља варијанта...добије се Мастер картица којом можете да пазарите где год примају Мастер картицу и да подигнете новац са банкомата...било где у свету.

Imam ja jedno pitanje, mislim već duže vreme planiram time da počnem da se bavim. Pa je ono što me zanima koliko se zarađuje odprili, misim znam da sve zavisi od vremena koji provodiš radeći od posla koji radiš i od preutacije, ali ono onako neki prosek, po satu rada koliko para može da se uzme.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nista sem treninga kakao da pocnete i slicno besplatno narvno

 

Sefe... jel mozes da kazes indijcima i pakistancima da malo olade s cenama? :D

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nista sem treninga kakao da pocnete i slicno besplatno narvno

 

 

Objasni malo preciznije i jednostavnim recnikom (vodeci racuna o pravopisu, pride :) ) o kakvim treninzima se radi jer, kao sto vidis ovde su skoro svi neupuceni i ne znaju o cemu se detaljno radi.

 

Hvala.

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sefe... jel mozes da kazes indijcima i pakistancima da malo olade s cenama? :D

Ja kada sam prvi put probao nešto kao da programiram. Odem na freelancer.com. i tražim tako par minuta nađem lep poslić, znam da uradim,  lik što daje posao i lepo plaća. Kada pogledam ja ispot toga ponude sve Indijac do Indijca nuta 10x manje nego što je ovaj gore spreman da da. I tako svaki projekat i ja ti se tu razočaram i prestanem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам пробао на Иленсу са превођењем, али тамо слабо има посла за преводиоце, па сам одустао. Елем, захваљујући њима (иако мимо њихове стандардне процедуре) смакао сам један леп послић на пола месеца са фином парицом, али то је било то.

Иначе, морам да кажем да фриленс никако не може да буде посао будућности, јер фриленс није посао већ начин на који је посао организован. Да ли је фриленс пословни модел будућности? Свакако да јесте!

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja kada sam prvi put probao nešto kao da programiram. Odem na freelancer.com. i tražim tako par minuta nađem lep poslić, znam da uradim, lik što daje posao i lepo plaća. Kada pogledam ja ispot toga ponude sve Indijac do Indijca nuta 10x manje nego što je ovaj gore spreman da da. I tako svaki projekat i ja ti se tu razočaram i prestanem.

Haha... True. Al ja mislim da je to taktika.

U poslednje vreme se pored tih smesno niskih ponuda pojavljuju i smesno visoke.

E sad, niske ponude su tu da se iznerviras (ko ja i ti) i da batalis. (Pobeda za njih)

A visoke ponude imaju svrhu da podignu srednju vrednost ponuda posto ne vidis nicije ponude nego samo najvisu, najnizu i srednju cifru. I ti dodjes, vidis srednja cifra 300$ i podsvesno das ponudu na 200- 250... A realna cena posla zapravo 50$ (opet pobeda za njih)

A sve to se radi sa duplih profila. Onda oni dodju sa svojim pravim profilima i niskim (ali realnim) ponudama pokupe kajmak :-D

Dobra fora je sto mnogi klijenti ne zele da rade sa njima i to cesto naglasavaju u opisima poslova...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sad gledao poslovi tipa imaš sliku prekucaj u word 5-10$ po satu

 

Meni je pre sat vremena stigao poziv za dizajn. Posao u trajanju od 8 meseci. 100 sati rada mesecno. 2000$ mesecno (!!!)

 

Naravno, sanse da pobedim u bidovanju su minimalne ali neko ce sigurno da dobije taj posao i sasvim lepo da se obezbedi za narednih 8 meseci. Ukupna krajnja suma 16000 dolara.

 

Eto... ima poomalo i srece na ovom elanceu. Da budes  u pravo vreme na pravom mestu.

 

A ja upravo zavrsavam dizajn knjige za jednog londonskog pisca. Dizajn korica i unutrasnjosti knjige- 300$. Posao sam radio laganica 10-ak dana. Da sam zapeo mogao sam i brze, a vi mi recite gde u Srbiji mogu (legalno) da zaradim 300$ za nedelju dana...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U mojoj oblasti, dizajn, najvise ima "fizickih" poslova tipa dobijes 1000 fotografija a ti treba da ih sredis, ulepsas, uklonis pozadinu i takve stvvari. Ti poslovi su najcesci ali se i najmanje placaju, nekad bude 0.2centi po fotki...

 

Drugo po ucestalosti po mom iskustvu su dizajn logoa. Takvih poslova u svakom trenutku ima mali milion...

 

Autorski i umetnicki rad (koji ja radim) se placa najvise u dizajnu... I sajtovi...

 

 

Jednom sam imao neku ludu srecu i uradio sam posao redizajna logoa za koji bi realno mogao da uzmem nekih 50-ak dolara, ali u dogovoru sa klijentom sam na kraju dobio 190$. NIsam bio alav pa da trzim toliko nego je klijent iz meni nepoznatg razloga platio i probne varijante koje sam ja smatrao delom posla.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sada se osecam ko da sedis ispred mene i jedes krempitu a ja na dijeti :D

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sada se osecam ko da sedis ispred mene i jedes krempitu a ja na dijeti :D

 

Njanjanja! :D

 

Oces griz?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...