Jump to content

Депресија се лечи редовним литургијама

Оцени ову тему


Препоручена порука

Проблем са депресијом или мени дражим именом бедаком, јесте у томе ,што ти тада није до ничега, ни до молитве ни до шетње у природи...

Идеш линијом мањег отпора,седиш на гајби,комп,тв,не излазиш нигде и тај фазон...

И онда у једном тренутку закукаш над својом судбином и сетиш се Бога...

Ово са лековима и психијатрима су будалаштине,бар за неког ко је бар и официјално хришћанин...

Bedak nije depresija, bedak je i dobra stvar s vremena na vreme, zamisli kad bi stalno bio u ekstatičnom stanju, ne bi bilo dobro...

"Sad je tren velikih odluka! Bolje živjeti 100 godina kao milijunaš, nego 7 dana u bijedi!"
soliver_mouseover.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

С тим што постоје случајеви у којима је депресија узрокована неким физичким оштећењем и ту лекови (можда и највише) помажу.

Ма наравно, ја кад хришћани причају о  депресији,мислим на уобичајене бедаке, проблеме на послу,у породици,са рибом,нема се кинте и слично,кад мислимо да је наша мука највећа , тај фазон...

А они који заиста имају кврц у глави, мислим да без лекова не могу ни да живе...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

''НАТО бомбардовање,санкције, борба за свакидашњи живот немаштина,стресови ,лекари који нам помажу и који су спремни да лече , све је то лепо, а где је црква, где је молитва ,наши стари су имали већа искушења али су , имали јаку веру . Цркве су нам отворене , слободно је ићи на света богослужења ,одлазак на исповет и искрено покајање помоћи ће нам да станемо на своје ноге. Многи уђу цркву запале свеће и одмах излете напоље, није то добро.Бог је спреман да нас прими , покајање је поновно крштење . Зато не клонимо духом, у цркву на свету литургију, и видећете Господ ће Вам помоћи, "Помагај, Господе; јер неста светих, јер је мало верних међу синовима човечијим."( Пс.12:1)
Немојмо очајавити , видеће те како ће се вратити самопуздање када задобијемо веру коју нам Господ милостиво даје, само треба да му се обратимо. Знајте, чућете у срцу свом савет шта да урадите када сте депресивни, мање телевизије и других сличних разбибрига, па ће те видети како ће све кренути на боље. "Ти ћеш нас, Господе, одбранити, и сачувати нас од рода овог довека."( Пс. 12:7) Мир свима!''

 

ово је рекао Јован...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Због чега је молитва најефективније средство против унинија? Из много разлога.
Као прво, када се у време унинија молимо, самим тим се боримо против злог духа који покушава да нас убаци у то униније. Он то чини ради тога да бисмо очајавали и одступили од Бога, то је његова замисао; када се с молитвом обраћамо к Богу, кидамо све непријатељске лукавости, показујући да нисмо упали у његову замку, већ напротив користимо његове замке да бисмо појачали везу са Богом, коју је зли дух покушао да прекине.

Као друго, пошто је униније у већини случајева последица наше гордости, онда молитва помаже да се исцелимо и од те страсти, то јест она извлачи из земље сам корен унинија. Јер свака смирена молитва Богу за помоћ – чак и најкраћа као “Господи помилуј!”, - значи да признајемо своју слабост и ограниченост и почињемо да верујемо Богу више него себи. И зато свака таква молитва чак изговорена на силу представља ударац за гордост, сличан удару огромног клатна које руши зидове старих кућа.
И коначно треће и најважније: молитва помаже зато што представља обраћање к Богу, Који Једини, заиста, може да помогне у свакој чак и најбезизлазнијој ситуацији; Он Једини има снагу да пружи истинску утеху и радост и слободу од унинија.
....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Господ нам помаже у тугама и искушењима. Он нас ослобађа од њих и даје нам снагу да их лако прескачемо, а да их чак ни не приметимо. Ако будемо са Христом и у Христу, онда нас никаква невоља не може смутити, а радост ће испунити наше срце тако да ћемо се радовати и у невољама и у време искушења” (преподобни Никон Оптински).
Које молитве треба читати против унинија?
Неки саветују да се треба молити Ангелу-Чувару који је увек невидљиво поред нас, спреман да нас подржи. Други саветују да треба читати акатист Исусу Сладчајшему. Такође се саветује да се много пута узастопно изговори молитва “Богородице Дјево радујсја”, надајући се да ће Господ ради молитава Мајке Божије дати мир нашој души.
Али посебну пажњу заслужује савет светог Игњатија (Брјанчанинова), који је препоручио да се за време унинија понављају ове речи и молитве:
“Слава Богу за све”.
“Господе! Предајем се Твојој Светој вољи! Нека буде Воља Твоја”.
“Господе! Благодарим Ти за све што Ти је угодно да ми пошаљеш”.
“Одиста примам по делима мојим; помени ме Господе у Царству Твоме”.
Свети Оци су приметили да је човеку посебно тешко да се моли у стању унинија. И зато не могу сви одмах да испуњавају велика молитвена правила, већ свако може да изговара те кратке молитве на које је указао свети Игњатије.
Што се тиче невољности за молитву у унинију и очајању, треба схватити да тај осећај не долази од нас, већ га је зли дух убацио у нас специјално с тим циљем, да би нас лишио тог оружја, којим можемо да га победимо.
.....

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свети Тихон Задонски овако говори о тој невољности за молитву у стању унинија: “Саветујем ти следеће; убеђуј себе и принуђуј на молитву и на свако добро дело, чак иако то не желиш. Као што људи бичују лењог коња да би ишао и трчао, тако и ми треба да се принуђујемо на свако добро дело, а посебно на молитву. Видевши такав наш труд и старање, Господ ће нам дати радост и усрдност”.
Од четири фразе које је предложио свети Игњатије, две су захвалне. О томе, због чега је њих дао, он сам објашњава: “Посебно се благодарењем Богу одгоне тужне помисли; при наиласку таквих помисли благодарење се изговара једноставним речима, са пажњом и често – док се у срцу не осети мир. У тужним помислима нема никаквог смисла: оне не избављају од невоља, не доносе никакву помоћ, само растројавају душу и тело. Значи, оне су од злих духова и треба их одгонити од себе… Благодарење најпре умирује срце, потом му доноси утеху, а напослетку и небеску радост – залог, предукус вечне радости”.
У време очајања зли духови човеку убацују мисао да њему нема спасења и да његови греси не могу бити опроштени. То је највећа демонска лаж!
“Нека нико не говори: “Много сам се нагрешио, нема ми опроштаја”. Ко тако говори, заборавља на Онога, Који је дошао на земљу ради страдалника и рекао: “…бива радост пред Анђелима Божијим за једног грешника који се каје” (Лк. 15, 10) и још: “Ја сам дошао да позовем не праведнике, већ грешнике на покајање” (Лк. 5, 32), - учи преподобни Јефрем Сирин. Док је човек жив, за њега заиста постоји могућност да се покаје и добије опроштај грехова, колико год они тешки били, и да добивши опроштај измени свој живот, испуни га радошћу и светлошћу. Зли духови покушавају да лише човека те могућности, убацујући му помисли очајања и самоубиства, јер је покајање немогуће после смрти.
Тако да “нико од људи, који су чак дошли до крајњег степена зла, не треба да очајава чак и ако су задобили навику и ушли у природу самог зла” (свети Јован Златоуст).
Свети Тихон Задонски објашњава да искушење унинијем и очајањем чини хришћанина пажљивијим и искуснијим у духовном животу. И “што дуже траје” такво искушење, “то ће оно донети души већу корист”.
Православни хришћанин зна да колико је туга тежа од свих других искушења, толико ће већу награду добити они који су је поднели с трпљењем. У борби са унинијем се дарује највећи венац. И зато “нећемо бити у унинију када нам се шаљу горчине и невоље, већ ћемо се напротив радовати јер идемо путем светих”, - саветује преподобни Јефрем Сирин.
Бог се увек налази поред сваког од нас, и не дозвољава злим духовима да поразе човека унинијем онолико колико би они хтели. Он нам је даровао слободу и Он се такође брине о томе да нам тај дар нико не одузме. Тако да човек у сваком тренутку може да се обрати Богу за помоћ и принесе покајање.
Уколико човек то не ради – то је његов избор, зли духови сами нису у стању да га на то принуде.
У закључку желимо да приложимо молитву коју је саставио свети Димитрије Ростовски за људе који страдају од унинија:
Боже Оче Господа нашег Исуса Христа, Оче доброте и сваке утехе, Који нас тешиш у свакој нашој невољи! Утеши свакога ко је у невољи, ко тугује, очајава, оптерећен духом унинија. Јер сваки човек је створен рукама Твојим, умудрен премудрошћу, узвеличан десницом Твојом, прослављен добротом Твојом… Али посећени смо сада Твојом Очинском казном, краткотрајним невољама! – Ти састрадално кажњаваш онога кога љубиш, и милујеш и гледаш на њихове сузе! Дакле, казнивши, помилуј и утоли тугу нашу; пошаљи нам милост Твоју, дивни у саветима Владико, непостижни у судбама Господе и благословени у делима Твојим у векове векова. Амин.

преузето са http://www.pravoslavie.ru/jurnal/4504.htm

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И коначно треће и најважније: молитва помаже зато што представља обраћање к Богу, Који Једини, заиста, може да помогне у свакој чак и најбезизлазнијој ситуацији; Он Једини има снагу да пружи истинску утеху и радост и слободу од унинија....

 

Jes', ovo je istina, meni nekako pomaže da se ispričam sa Njim, pošto je divan sagovornik :) ozbiljno, prilično se bolje osećam nakon toga, jer sam sa Onim koji sve razume, iako sam ja tada sama sebi najgora na svetu...

"We are such stuff
As dreams are made on; and our little life
Is rounded with a sleep."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да све је то лепо,онда неко каже молитва мора бити искрена,а не отаљавати,да би била услишена, па онда молиш се, а нема резултата,па кажу то није воља Божија  или време ће показати,и тако све у круг...

Ово је отприлике размишљање депресивног хришћанина ... :nene:

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa ja bih se slozila sa Sr.Oliverom. Depresija jeste bolest, uzrok je vise fizioloski, ali pokrece je neki dogadjaj ili stres koji nekome znaci kratkotrajni "bedak", a drugog ubacuje u depresiju. Tacno je da se ponavlja, i ja koja sam prezivela takva dva perioda mogu da kazem da je to toliko strasno, da imas osecaj da se potpuno rаspadas, i ona zaista boli.

. Naravno da znaci odlazak u ckvu,  molitva ,i posebno pokajanje, ali kad osetim da pocinjem da padam, pocnem da pijem antidepresive. Otac Ilarion Djurica se dosta bavio takvim slucajevima , i njegova je konstatacija  je, da je uzrok  gordost , jer eto nismo ostvarili nesto sto smo zamislili pa ne mireci se sa tim ulazimo u takvo stanje, ima i u tome istine, ali se ne bih  potpuno slozila jer znam mnogo gordih koji nisu oboleli od depresije. Na kraju najvise mi se svidjaju    reci naseg skoro upokojenog oca Luke,Anica " Ko nije imao impresiju , taj nije doziveo ni depresiju.".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pomažu lekovi samo dok se piju,ali ako u duši ne doće do vaskrsenja novog čoveka,depresija se sigurno vraća.

Ona zaista nastaje usled biohemijskih promena u mozgu,zato treba neizostavno primenjivati prepisanu terapiju. 301

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja se sa depresijom borim vec pune 4 godine.Prikljucila sam se ovoj zajednici iz razloga da sa nekim podelim iskustvo ili da sa nekim razgovaram otvoreo na ovu temu.Inace,samo da napomenem da pijem antidepresive i da redovno idem na kontrole.Hvala !

Покушај да поштујеш то што је пренела наша Ђеси, шетај, благодари Богу  на свему. Ја сам од Јована Златоустог научио да сваки пут када ми се шта ''лоше'' деси узвикнем слава Богу. На пример кинем, па слава Богу, погрешим, Господе опрости и помилуј и тако кратке молитвице много помажу а највише када се молиш и за друге који имају исто то искушење, онда ђаво бежи. Ал треба онда бити спреман јер увек спрема свашта нешто само да би нас саплео. Не треба о њему толико размишљати, само треба бити свестан да зло није природна особина људи и да се молимо Богу да из нас исече зло, колико год то болело. Као кад идеш лекару са надом да ће ти помоћи да оздравиш, тако и Богу приступај са надом и вером, а молитва и јесте израз наде и вере. Додао бих само још што је записала моја другарица на фејс, нешто као: Нема те муке које небо не може да излечи! Желим ти пуно успеха и да Господ благослови све трудове и напоре твоје. Само полако, корак по корак и биће све у реду. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pomažu lekovi samo dok se piju,ali ako u duši ne doće do vaskrsenja novog čoveka,depresija se sigurno vraća.

Ona zaista nastaje usled biohemijskih promena u mozgu,zato treba neizostavno primenjivati prepisanu terapiju. 301

Често још у горим епизодама... :/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...