Jump to content

Црквене финансије

Оцени ову тему


Препоручена порука

Свашта се оводе пише, али нека свако пође од себе, колико еј дао у години прилог цркви, колико пута еј купио свећу, онда број људи то чине подељено на обавезе која има његова парохијска црква, па шта остане.

Не може све то да покрије на селу ни основне потребе, људи купују свеће у продавници, упишу 200 динара прилога једном годишње а обавезе које храм има према црквењаку, да плати струју, одржавање, обавезе епархији и патријаршији , држави, то никога не занима...

Сећам се кад је било освећење темеља цркве да је више отишло на јело и пиће, него што је народ дао прилога, па се после морало ићи и позајмљивати да се палте дугови.

Први сам да се сваки обред обави , па тек онда нека свако да колико има, али нико не прави само крштење цркви па да се окрене и иде свако својој кући. Као све је потаман за све има само још да поп ништа не тражи.Него се прави ручак минимум за 30 особа, деле дарови, неко стави шатру, музика, фотографисање и снимање, честитке на радију...

Пре неколико година нисма хтео једном да наплатимо крштење за двоје деце, а он кад се опио закитио музику и рекао им : Ово вас поп части,јај му спремио паре, а он неће, па узмите ви....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 114
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Zanimljivo ni mi ne tvrdimo da su ljudi pogotovo svestenici savrseni.

Evo recimo dajte nam neki primer da Crkva nije osudila nekog vladiku ili svestenika nego ga je ljuljala u svojim nedrima do vecnosti?

Govoriti da nema kompetentnih za resavanje problema unutar SPC je...aj kazemo neobavestenost.

Dakle da bi neko koristio ime SPC mora da ukaze i dokaze vodopad grehova i padova koje Crkva nije osudila rascinila ili nekako drugojacije reagovala.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нешто друго је овде занимљивије: број свештеника који су се укључили на теми - ни на једној другој теми часним оцима није толико било интересантно као на овој теми о парама. Они знају зашто, мене лично не занима разлог. Како би било лепо да су овако активни и на другим темама, посебно онде где се реч искусног свештеника тражи и због чега људи и долазе на форум.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne priziva svestenik na Krstenje nego sam Zivi Bog tako da ta deca sigurno nece ostati nekrstena.

Pitam se u kojoj zemlji zive dusebriznici u Srbiji sigurno ne.

Nikad nisam cuo da je nekog Bog prizvao a on ostao nekrsten ako je to prihvatio svojom voljom (krstenje)

Proveri u nekim manastirima ne naplacuju.

Prosle godine sam prisustvovao krstenju u manastiru... Uredno je placeno.

Ima i tema o tome, potrazi "kum ateista na krstenju"

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa da npr moj sveštenik vozi kola koja možda vrede 1500 evra i stalno mu se kvare, pa se grebe po selu za kola. On uzme godišnji odmor i ode da vozi kombaj i traktor preko leta da zaradi. Šta ćeš selo se sve više gasi i ljudi odlaze.

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prosle godine sam prisustvovao krstenju u manastiru... Uredno je placeno.

Ima i tema o tome, potrazi "kum ateista na krstenju"

Ne oslanjam se na ljude nego na Hrista to pokusavam verujucima da kazem.

Kucaj otvorice se trazi dace se. Ima i sjajnih primera kojih ne dobijajo naslovne strane u medijima prosto ne znam sto je to tako.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dvadeset godina sam u Crkvi (krenuo 94-e, kršten 95-e), i dan danas ne znam ni za jedan konkretan primer bogatog sveštenika i da u nekakvom luksuzu živi. Svako drugi zna, samo ja ne znam. Valjda sam glup, Bog zna..

 

 

Mozda ti nisi, ali neki jesu vidjeli neke popovske kuce, koje nisu bile vile, ali luksuzne jesu u odnosu na ostale kuce istog kraja. Moze da se kaze slobodno da je jedna od najskupljih u tom naselju, ili dijelu naselja gdje zivi. E sad nije poenta taj svestenik, poenta je kako on to sve ima, a recimo drugi svestenik iste eparhije, 20 kilometara u jednoj zabiti jedva sastavlja kraj sa krajem, a obojica imaju prihode iz istog izvora. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moguća "rešenja" su zapravo levičarska, ali meni ne deluju loše, budući da Crkva i onako ne funkcioniše na tržišnim principima i da onaj bogatiji sveštenik nije bogatiji jer je sposobniji i vredniji, već samo zato što je raspoređen u bogatiju parohiju (osim ako nisam nešto pogrešno skontao, ispravite me slobodno):

- da sve ono od čega sveštenici sada žive ode u zajedničku kasu, pa da onda Crkva iz te kase isplati svima plate (uz eventualno uvećanje za mesta u kojima su troškovi života veći)... onda bi svi sveštenici imali isti standard... jedino ne znam da li bi uopšte bilo sprovodivo, tj. ne znam kako bi neko mogao da kontroliše ko je šta stavio u džep ili u zajedničku kasu...

- ili da se bar delimično uradi preraspodela bogatstva, slično onome što države rade putem poreza, tako što jedan mali deo uzmeš od onih koji imaju više i daš ga onima koji imaju manje...

 

Da to bi bilo najbolje rjesenje. Da se preraspodjele prihodi iz jedne kase, i to eparhijske kase svim svestenicima i sluziteljima, a svakome prema standardu mjesta u kome zivi. 

 

Ni parohijal nije losa ideja, mnogi bi davali, samo kad bi se prvo pokazali na djelu ispunjavajuci prvo, a onda od parohijala da se pokrije ono sto ne moze iz prvog nacina. I tako bi se onda mogle isljuciti sve ove ruzne prakse naplacivanja obreda svetih tajni.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

.smeha.

 

Nisam video adekvatnije poređenje u životu...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne, to nije luksuz, nego je savremeni standard koji bi svako trebao da gleda da koliko može da dospe. Kao ja kad teram moju rodbinu (neke, nisu svi takvi) da opere ruke posle toalete pa ispada da sam bezobrazan i opičen.. A za mene je bezobrazno da neko hvata svoje genitalije ili briše svoju zadnjicu, pri tome ne opere ruke posle i onda mi dira po stanu ili mi grabi hleb koji ću i ja da jedem. Ovo nije luksuz nego je osnovna higijena, nezavisno od toga ja se, eto, po njima luksuziram pa samo da još nisam ni peder...

 

Ne kontas ti sta ja hocu da kazem. To je poprilicno luksuzno s obzirom na vrstu prihoda od kojih zive.

 

Popovi generalno nemaju drugih prihoda, jer ne rade neko zanimanje, zene im se ne smiju zaposliti, dakle ostaje samo od crkvenog priloga. I sad imas situaciju u jednoj te istoj eparhiji, da je jedan svestenik zivi carski, a svestenik istog episkopa 20 kilometara od njega jedva prezivljava. 

 

Ja ovdje vidim problem koji bi se mogao rijesiti da postoji episkopska volja, preraspodjelom prihoda koji stizu u eparhiju. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ау, колико се овде тролује... :)

 

Знамо сви како стоје ствари. Да су обични попови често на ивици глади, али знамо и оно што је Јустинијан лепо описао - да многе епархије пливају у злату. И та "расподела" је ствар о којој сам и желео да разговарамо. Не о појединачним случајевима попова којима је "упала секира у мед".

 

Јер како је Авокадо објаснио - Црква није тржишна институција - ми у оквиру Цркве можемо да примењујемо све оно о чему ми нека браћа соле памет када причамо о држави. То су радили први хришћани - делили међу собом. И парадоксално је да сад кад ми овде то поменемо - исти они који би хтели да силом расподељују у држави се буне против расподеле у Цркви. Чууууудно.

 

Нешто ту не мирише пријатно...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...