Jump to content

Црквене финансије

Оцени ову тему


Препоручена порука

Често се поставља питање "одакле паре, аутомобили итд.", а са друге стране и "зашто онај поп у селу не може да прехрани породицу" па хајде да то разјаснимо.

 

Који су извори прихода у СПЦ?

Где иде новац?

Како се одређују и деле плате свештеника?

Како то све функционише на нивоу парохије, епархије и патријаршије?

 

Молио би неког упућеног да нам објасни.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 114
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Супер је тема, само не ваља наслов. Он треба да гласи овако

 

 

 

 

SKANDALOZNO!!!! SVE O CRKVENIM FINANSIJAMA 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ajde molim te, pravoslavac a razmišlja svojom glavom i još javno iznosi svoje mišljenje i usudjuje se da pita ono što mu nije jasno :krstix:

gde to ima

I can't go back to yesterday because I was a different person then.  Alice in Wonderland

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lele (double Lele) Zvone, pa raspeće te. Nemoj o tome pomisliće stvarno da mi Pink Orthodox Christians uveliko palimo lomaču LaieA_066.gif

“There are four questions of value in life... What is sacred? Of what is the spirit made? What is worth living for, and what is worth dying for? The answer to each is the same. Only love.”
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

За почетак добро је рећи да свештеници немају плату. Свештеник живи и издржава своју породицу од парохије. Истина је да су многе сеоске парохије на издисају, и сам сам 8  година био на сеоској парохији о добро ми је то познато како се живи на селу. Наравно, има и бољих сеоских парохија. 

 

Друго, Црква се финансира од прилога на иконе, продаје свећа и осталих црквених потрепштина. Такође, свештеници уплаћују тзв. порез на парохију а црквене оптине уплаћују Епархији црквени разрез. Такође, постоје и разни фондови итд...

 

 

А ово за аутомобиле и слично... ја не познајем много свештеника који возе неке опасне аутомобиле. ЈА возим ауто од 3400 евра узет на кредит на 3 године. За кеш никада не бих могао да га купим. А ауто ми је потребан, као што је и свима који одговорно и озбиљно обављају своју службу где се подразумева да се стигне на време.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

 

Ово

 можда веома мали борј свештеника заради. Не знам како су само израчунали то, а овамо видимо да има много свештеника који једва преживљавају. Дакле, потпуна глупост, комунистички приступ. А ово да држава уплаћује свештеницима је тачно. Уплаћујуе минималац (као да немамо никакву школу, најнижу основицу)... али и то није џабе. Толико тога црквеног користи држава да је ово најмање што су дали.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сад опет к`о папагај... Да ли би било решење да свештеници примају плату од државе? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Прво нека држава лепо врати Цркви Метохију коју јој је отела а онда и добар део Косова а затим све оно што обећава већ деценијама да ће се вратити реституцијом а те доприносе после може слободно да укине, неморају ништа ретроактивно да плаћају за кориштење црквених добара уназад 60 година земље, шуме, станова, установа, алал им.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тема је попуно ОК.

Јавност мора бити упозната где иде новац које црква добија од верника.

Где иду велике суме новца од донација јавних предузећа, донације општина,

имућних појединаца и компанија?

Иначе, постоји посебан круг пакла за људе који мешају "ЈЕР" и "ЈЕЛ'"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Жељко,

 

Ма јасно да од тога нема ништа, то више није ни иста држава... Једино можда нека земља и зграде да се врате где може да се расплете.

 

Мене више интересује како тренутно функционише са овим што се има. Имам утисак да нико од верних о томе појма нема, бар ја немам.

 

 

Да примају плату од државе није добра идеја из више разлога. Црква треба да буде независна од државе, свештеници би се олењили као и сви државни службеници, држава би онда постављала услове, атеисти и уопште неправославни би се бунили итд.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...