Jump to content

Старац Пајсије - поуке

Оцени ову тему


Guest Светлана

Препоручена порука

ovde se polni odnos poistovecuje sa pohotom, a ne sa ljubavlju...

tako stvari sagledavaju manihejci, a ne hriscani.

ispada da ako neko zeli da se stalno telesno sjedinjuje sa zenom ili zena sa muzem,on je duhovno slab... on je covek bez straha bozijeg...

znaci po ovome telesni odnosi su izraz pohote i hedonizma i u njima nama ljubavi... duhovno jaki ljudi retko imaju telesne odnose, oni su karakteristika duhovnih slabica.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 430
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

ovde se polni odnos poistovecuje sa pohotom, a ne sa ljubavlju...

tako stvari sagledavaju manihejci, a ne hriscani.

ispada da ako neko zeli da se stalno telesno sjedinjuje sa zenom ili zena sa muzem,on je duhovno slab... on je covek bez straha bozijeg...

znaci po ovome telesni odnosi su izraz pohote i hedonizma i u njima nama ljubavi... duhovno jaki ljudi retko imaju telesne odnose, oni su karakteristika duhovnih slabica.

Нисам сигуран да читамо исти текст, ја ово нигде не видех.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

не, ради се о неразумном наметању сопственог аршина поста другом партнеру, под условом да си онај који жели више и дуже да се суздржава.

да направим малу паралелу, поента је да живиш у заједници и ма колико бих ја имао потребу, жељу и радост да постим на води цео Васкрсшњи пост, немам право да то намећем својој мајци која тек улази у веру и има потребу сваки дан да једе рибу да би могла у нормалном менталном склопу да изнесе цео пост и да изађе пред путир са радошћу па због тога и једем рибу с њом сваки дан, па и одвести је у ресторан да поједемо неки лепи мрс, ако до тога дође искушење, да би могла да настави пост у миру.

мени мање или више поста неће гадити савест јер сам утврђен и духовно јачи, мотивисанији да дам жртву, ал њу ће тежи пост оборити у очај, мрс, помрачење ума и ко зна шта све не. дакле, ближњи у посту су ту да носе једну другима бремена а не да товаре преко снага.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1341933559' post='676720]

не, ради се о неразумном наметању сопственог аршина поста другом партнеру, под условом да си онај који жели више и дуже да се суздржава.

да направим малу паралелу, поента је да живиш у заједници и ма колико бих ја имао потребу, жељу и радост да постим на води цео Васкрсшњи пост, немам право да то намећем својој мајци која тек улази у веру и има потребу сваки дан да једе рибу да би могла у нормалном менталном склопу да изнесе цео пост и да изађе пред путир са радошћу па због тога и једем рибу с њом сваки дан.

мени мање или више неће гадити савест јер сам утврђен и духовно јачи, мотивисанији да дам жртву, ал њу ће тежи пост оборити у очај, мрс и ко зна шта све не. дакле, ближњи у посту су ту да носе једну другима бремена а не да товаре преко снага.

slazem se, samo ovde se ne govori o postu, nego o telesnom sjedinjavanju.... ne mora se uvek izostaviti telesni odnos prilikom posta.

ako ce neko da posti neka posti koliko hoce i ima blagoslov svestenika, ali to ne znaci da treba da zaboravlja zenu...

tj nije bas najbolja paralela. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ovde se polni odnos poistovecuje sa pohotom, a ne sa ljubavlju...

tako stvari sagledavaju manihejci, a ne hriscani.

ispada da ako neko zeli da se stalno telesno sjedinjuje sa zenom ili zena sa muzem,on je duhovno slab... on je covek bez straha bozijeg...

znaci po ovome telesni odnosi su izraz pohote i hedonizma i u njima nama ljubavi... duhovno jaki ljudi retko imaju telesne odnose, oni su karakteristika duhovnih slabica.

Hristova ljubav je nadseksualna ,ontološka ali treba mnogo toga da se dogodi i uradi da bi se ona postigla...

Dakle,sve po meri duhovnoga rasta...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

slazem se, samo ovde se ne govori o postu, nego o telesnom sjedinjavanju.... ne mora se uvek izostaviti telesni odnos prilikom posta.

ako ce neko da posti neka posti koliko hoce i ima blagoslov svestenika, ali to ne znaci da treba da zaboravlja zenu...

tj nije bas najbolja paralela. :)

тај цитат је везан за пост, за уздржање, а ради се о томе да ни супружничка љубав, па и телесна, не буде препрека испред светиње причешћа, самог Бога. према томе, не мора, ал је потребно ако је неком препрека јер није свако од истог сензибилитета или енергије.

лако је имати слободу, ал је увек на разлучивању јел корисна.

због тога, нико не заборавља оног с ким пости, већ се увек прилагођава слабијем јер је пракса Цркве снисхођење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
i tada žene pate: one postaju nervozne i ostalo. Muževi misle da su im žene ojačale u vrlini i hoće da žive čistije, stupajući u odnose poslije dužih perioda, i zbog toga žene ulaze u iskušenje i pokušavaju suživjeti sa bilo kim.
Ili me ori ili me u arendu daj.Ima muškaraca zdravih pravih a neće da obavljaju svoju dužnost,tako da je ,po meni,sasvim ok da žena nađe nekoga ko hoće to da radi.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ili me ori ili me u arendu daj.Ima muškaraca zdravih pravih a neće da obavljaju svoju dužnost,tako da je ,po meni,sasvim ok da žena nađe nekoga ko hoće to da radi.

Pa Je li to onda prevara!?

Благо онима који плачу, јер ће се утjешити; (Матеј; 5,4)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ili me ori ili me u arendu daj.Ima muškaraca zdravih pravih a neće da obavljaju svoju dužnost,tako da je ,po meni,sasvim ok da žena nađe nekoga ko hoće to da radi.

Да ли би тaко мислио и да је у питању твоја жена ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa Je li to onda prevara!?

Naravno da je prevara, ali je u njoj pre svega kriv onaj koji se nerazumno uklanja od bracnih odnosa...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa Je li to onda prevara!?

Отац Јустин каже да ако волиш више љубавника него свога мужа, онда је то превара! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

[quote name=malina :)' timestamp='1346693059' post='703502]

Отац Јустин каже да ако волиш више љубавника него свога мужа, онда је то превара! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ufff nikad sretniji oni sto su u otvorenim vezama a ubedili sebe da vole samo jednu od partnera/ki. :D



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

E znala sam, opet mi žene najgore greengrin eto ispada da samo mi zabušavamo, a svi muževi vrli i dobri greengrin!

Šalu na stranu, slažem se sa tekstom i samo bih još dodala ovo- 'Žena nije gospodar od svojega tijela, nego muž; tako i muž nije gospodar od svojega tijela, nego žena.'

Kako se onda može dati ono što nije tvoje...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...