Jump to content

Руска Православна Црква формирала егзархат у Африци

Оцени ову тему


Препоручена порука

Московска патријаршија формирала је патријаршијски егзархат на територији Африке након одлуке Александријског патријарха Теодора да призна такозвану Православну цркву у Украјини.

Одлука да се оснује Афрички егзархат је донета на седници Синода РПЦ у Москви. Како се претпоставља, у егзархат ће ући 102 александријских свештеника из осам афричких држава који су изразили жељу да пређу под окриље РПЦ. Разлог томе је њихово неслагање са признавањем Православне цркве у Украјини, која је добила томос од васељенског патријарха.

Епископ афричког егзархата носиће титулу "Клински", написао је на телеграм-каналу портпарол Руске православна црква Владимир Легојда.

За митрополита Клинског је именован архиепископ јеревански и јерменски Леонид.

 

https://rs.sputniknews.com/20211230/ruska-pravoslavna-crkva-se-siri-na-crni-kontinent-1132911257.html

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Више од сто свештеника Александријске цркве прешло у РПЦ

Више од сто свештеника Александријске православне цркве прешло је под јурисдикцију Московске патријаршије заједно са својим парохијама и верницима, изјавио је за Спутњик патријаршијски егзарх Африке митрополит клински Леонид (Горбачов).

„(Прешли су) са парохијама и паством. А према нашим прогнозама, ово је тек почетак... Сто и два свештеника већ су затражила пријем под окриље Руске православне цркве. Ово је озбиљан проценат од укупног броја свештенства. Неки од њих то очекују од 2019. године. Претпостављамо да ће се број захтева повећати“, рекао је митрополит Леонид.

Како је навео, није искључена могућност проширења структуре егзархата, уколико то буде потребно, као и да епископи Александријске патријаршије изјаве жељу да се придруже Руској православној цркви.

Митрополит је додао да ће храмски комплекс РПЦ у Јоханесбургу постати база за епархијски центар Епархије јужноафричке.

Он је навео и да се тренутно решава питање доделе места у Каиру за изградњу Саборног храма Северноафричке епархије Руске православне цркве.

Синод Руске православне цркве саопштио је 29. децембра одлуку о оснивању Патријаршијског егзархата у Африци. У његовом саставу основане су две епархије: северноафричка, чији ће поглавар носити титулу каирски и северноафрички, и јужноафричка, на чијем челу ће бити архијереј са титулом јоханесбуршки и јужноафрички. Патријаршијски егзарх Африке, на чије чело је постављен архиепископ јеревански и јерменски Леонид уз очување привремене управе Јереванско-јерменске епархије, носи титулу митрополита клинског.

 

https://rs.sputniknews.com/20211230/vise-od-sto-svestenika-aleksandrijske-crkve-preslo-u-rpc-1132936350.html

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...