Jump to content

Aleksandar Romilo Knežević — intervjui

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Ćiriličar рече

Ovo je "definicija" satanske gordosti, apsolutne gordosti, bez drugoga, egocentrizma i egoizma u krajnjoj satanskoj meri. Prosto neverovatno. Biti slobodan znači "poništiti" sebe do krajnjih granica, "nestati" u svome "ja", predati se drugobe i u tom paradoksu se ostvariti...je li ovaj čovek normalan uopšte?

Ima stvarno nekih neverovatnih stvari o kojima pise, bukvalno promasi sustinu stvari ..... (ili ti ....kontekst...:D)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Teizam kaže – iz ljubavi. Bog voli čoveka i želi da sa njim podeli svoju božansku slavu. No, problem je u tome što ljubav postoji samo prema različitom. Ljubav prema istovetnom je samoljublje ili narcizam. Da bi Bog voleo čoveka, potrebno je da čovek ima nešto svojstveno samo sebi, nešto različito. Ali, već smo rekli da kao savršen Bog ne može ništa novo ili različito da doda svom biću. Stvaranje čoveka nije uvećanje već ponavljanje.

Neverovatno je sve ovo. Pojam "od ikone ka podobiju" označava toliko mnogo, nepojmljivo, prevazilaženje vlastite prirode, da možeš da budeš na više mesta stovremeno (sv. Porfirije), da možeš da se preobraziš (sv. Serafim), da možeš mrtve da vaskrsavaš, da može da vidiš budućnost, da izgoniš demone iz ljudi i šta sve Oci nisu činili, iako sve to nije smisao, nego projava samog Smisla...i sad sve je to njemu malo. Sve to "ponavljanje" iako ni blizanci nisu isti...svaka ikoničnost je ne kopija nego original, različit, i može da sa tim radi šta 'oće (priča o talantima)...mada...jedino ako ode na Oxford, e...tu će da mu kažu kako da se ostvaruje...ovo je tako grubo, gordo, pretenciozno, nakardno - plaši. Kao da je Bog neka fabrika upaljača i samo štanca...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bog je apsolutno slobodno bice. Kao takav je nezavisan od sveta. On je u jednom momentu pozeleo da stvori svet. Mi smo stvoreni po zelji Tvorca  da zivimo u vecnoj zajednici sa Njim.

Covek je pozeleo da bude apsolutno slobodan, da postane Bog. Ta prirodna zelja coveka da postane Bog je nazalost krenula u suprotnom pravcu, umesto ujedinjenja sa Tvorcem covek se odvojio od Boga. Posto je stvoren ni iz cega, nistavila, covek se krece iz nistavila u nistavilo i takva sloboda ga vodi ni u sta drugo do sigurnu smrt.

Bog kao savrseno bice je nepromenjen, pa tako i zadebljanje Bozanskog Logosa prisnje receno Sina Bozjeg (ovaplocenje), jeste ta zelja Boga da sva Tvorevina zivi u vecnoj zajednici sa Njim. Da budemo i mi jedno kao sto su Otac Sin i Sveti Duh jedno. Hristovim vaskrsenjem mi postajemo istinski slobodni po blagodati kao sto je i Bog istinski slobodan po prirodi. Tu se dve volje, jedna Bozanska i jedna covecanska preklapaju tako sto covecanska volja jeste podredjena volji Bozjoj i mi postajemo istinski sjedinjeni sa njim u vaskrslom Hristu.

Cilj Bozji je obozenje coveka, to je zelja samog apsolutno slobodnog i nezavisnog od tvorevine od trenutka stvaranja.Bog postaje covek, da bi covek postao bog.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar Da, samo što mislim da on cilja na to da nije jasno šta je ljudsko. Je li nešto novo, ili nije, ako jeste onda je različito od Boga, a opet kako je Bog stvorio nešto različito od sebe kad je On sveprisutan?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Пре сат времена, Ćiriličar рече

Ovo je "definicija" satanske gordosti, apsolutne gordosti, bez drugoga, egocentrizma i egoizma u krajnjoj satanskoj meri. Prosto neverovatno. Biti slobodan znači "poništiti" sebe do krajnjih granica, "nestati" u svome "ja", predati se drugobe i u tom paradoksu se ostvariti...je li ovaj čovek normalan uopšte?

То своје што ни Бог нема је грех=смрт.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Inženjer Djatlov рече

Da, samo što mislim da on cilja na to da nije jasno šta je ljudsko. Je li nešto novo, ili nije, ako jeste onda je različito od Boga, a opet kako je Bog stvorio nešto različito od sebe kad je On sveprisutan?

Наравно да је ново и да је различито од Бога, јер Бог није створио другог бога него човјека - другу и другачију природу. А као свеприсутан нема баш никакав проблем да направи тој природи мјеста, што је јасно показао по паду. Нећеш присуство Божије? Иди слободно и ради шта ти је воља, а сама природа ће ти се на крају показати, кад је будеш у земљу положио.

Немој се џаба мучити да нађеш смисао у Ромиловим лупинзима. Све је изврнуо и везао наопако, то је практично немогуће размрсити. Човјек је изузетно успјешно сакрио истину самоме себи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, slovoA рече

 Човјек је изузетно успјешно сакрио истину самоме себи.

Odlično BukvaA, samo bih te malo ispravio, nije on, mučenik, sam sebi sakrio istinu, nego otac laži. Nije on tako moćan da poseduje laž, nego je samo usvaja i razvija svojim baljezgarijama. Mrežu sam plete, ali niti je primio na dar od oca laži.

Uzgred, ako 'oće nešto novo, nek' se naući nasaditi budak ili motiku. Ko mu brani. Nek' ih dobro ozdelja da manje žuljeve nabija kak bude kopao. Aj, aj, aj....jes' slatka kafica u 'otelu Moskva.

https://www.youtube.com/watch?v=E0gLk-yvWME

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, slovoA рече

аравно да је ново и да је различито од Бога, јер Бог није створио другог бога него човјека - другу и другачију природу

Šta pričaš ti?

Bog je uipostazirao covekovu prirodu u svoju Ličnost. I to nesliveno nerazlučno nedeljivo.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Volim_Sina_Bozjeg рече

Bog je uipostazirao covekovu prirodu u svoju Ličnost.

Тако је. Али ти си потпуно слободан и да то не урадиш. Не присиљава нас Он на ту заједницу с Њим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, slovoA рече

Тако је. Али ти си потпуно слободан и да то не урадиш. Не присиљава нас Он на ту заједницу с Њим.

Tvorevina je u svakom slucaju zavisna od Boga, samo je Bog istinski slobodan i nezavisan od Tvorevine.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Inženjer Djatlov рече

@Вукашин Meni ovo čist promašaj, ali hvala na preporuci.

И Ромило-Александар то не може да прими, у сукобу је са светогорским духом.

Одакле толико самоубица и деструкције (дрога, алкохол...) на том путу. Никакве ту светости (светлости) нема, већ је  у питању тама, или украшавање мртвачког сандука, што је Карелинова слика.

Карелинов стил је такав, некога отрезни, други одмах побегне... имаш о том сукобу уметника и молитвеника у човеку доста написано код Софронија Сахарова. Био је талентован сликар, који је почео да излаже у Паризу, али је дошао до тачке где више није могао даље. Ударио је главом у зид, или-или. Ради се о предавању целог себе. 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@slovoA Ne gledam ja ovo iz lične perspektive. Deluje mi da maši, ali opet čovek je doktor teologije, ne znači naravno da je u pravu, ali znači da je argumentacija na nečemu zasnovana i zaslužuje racionalan odgovor stavku po stavku. Da l' mi je simpatičan ili mislim da je u zabludi, neću da se družim sa njim, pa mi je svejedno za ovu priču.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Вукашин Za sve to se zapitajte kako je i među hrišćanima, i samoubica i ovakvih i onakvih, pa ne izvlačite zaključak iz toga da hrišćanstvo ne valja. Ljudi poput Karelina ne odražavaju duh hrišćanstva, video sam u praksi gde vodi taj tip ,,duhovnosti", uporedite apostola Pavla ili našeg Patrijarha i Karelina, teško da je to isti duh. Ali nebitno, ne bih se oko toga raspravljao.

Romilo nije pao na tome, njegovo skretanje je na nekoj kasnijoj krivini.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Inženjer Djatlov рече

@Вукашин Za sve to se zapitajte kako je i među hrišćanima, i samoubica i ovakvih i onakvih, pa ne izvlačite zaključak iz toga da hrišćanstvo ne valja. Ljudi poput Karelina ne odražavaju duh hrišćanstva, video sam u praksi gde vodi taj tip ,,duhovnosti", uporedite apostola Pavla ili našeg Patrijarha i Karelina, teško da je to isti duh. Ali nebitno, ne bih se oko toga raspravljao.

Romilo nije pao na tome, njegovo skretanje je na nekoj kasnijoj krivini.

Задржаваш се на спољашњости.

Нпр. по питању абортуса Карелин и Павле су најгласнији у целом Православљу. Имаш Карелинов текст на ту тему: "Писмо српског патријарха". Ту су на истој линији. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Вукашин Oko abortusa su skoro svi živi hrišćani, a i mnogi nehrišćani složni, tako da to i nije neki pokazatelj. To je kao da kažem 99% ljudi smatra ubistvo nemoralnim, i to je tačno, ali ne govori puno o tim ljudima i njihovom zajedničkom duhu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...