Jump to content

Aleksandar Romilo Knežević — intervjui

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Bokisd Брате, ти кад почнеш да га усложњаваш са нивоима, степеницама...

Ради се о томе да нису светогорци против стваралашта (сви дарови су од Бога), али баш кроз ту сталну молитву и прост живот, који се није примио код Ромила, даровано им је разликовање духова.

Зато се зезам да им се не свиђа лепота порока. Знају да препознају оно што је натопљено страстима.

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, mirko1929 рече

Па како је Исус одбрусио богатоме младићу, испада да није било духовно, већ буквално! Аустријски економиста Лудвиг фон Мизес је хвалио цркву што је у потпуности обезубила хришћанство, што је избрусила из њега сав радикализам, што је од њега начинила респектабилну буржоаску религију грађанске послушности и личне одговорности. Мизесова идеолошка супротност, марксистички философ Славој Жижек, не може да опрости цркви на томе што је створила „фашистичко“ хришћанство -- што је црква била најбогатија институција и највећи земљопоседник у великој већини Европских земаља упркос ономе што је Исус рекао о богатима, што је подржавала и славила као свеце владаре, упркос ономе што је Исус рекао о првима...

Па како нема? Ничеова философија је заснована на свесном одбацивању хришћанства. Оно што је Ниче замерао секуларистима, људскоправашима, комунистима, итд. јесте управо то што су они били још већи робови хришћанског морала од самих хришћана, који су по Ничеу лицемери, док су некрсти, који уништавају друштво, по Ничеу, доследни Еванђељу. У томе Ниче види хришћанство као исконско зло, деструктиво ништавило које разара све.

Pa i jeste duhovno, jer bogatstvo nije prepreka za spasenje ako se koristi na pravi nacin, tesko je bogatstvo za spasenje jer se bogati privezuju za bogatstvo i zato je tesko bogatome uci u carstvo ali naravno da nije ni prepreka ako se covek ne veze preterano za bogatsvo i sve sto sa time ide ...itd...

Nice je ipak sve pobrkao u vezi hriscanstva, kao i Tolstoj, jednostavno je pravilo, nemoj da poistovecujes nesavrsenstvo ljudi sa savrsenstvom hriscanstva, i jos i ne znam zasto se uzimaju samo negativni primeri i onda ocenjuju o hriscanstvu, zasto ne vidi i toliko pozitivnih primera.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Вукашин рече

@Bokisd Брате, ти кад почнеш да га усложњаваш са нивоима, степеницама...

Ради се о томе да нису светогорци против стваралашта (сви дарови су од Бога), али баш кроз ту сталну молитву и прост живот, који се није примио код Ромила, даровано им је разликовање духова.

Зато се зезам да им се не свиђа лепота порока. Знају да препознају оно што је натопљено страстима.

 

Moram bre takav mi izgleda kod.... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bokisd Što se tiče umetnosti mislim da je jako aktuelno pitanje gnosticizma. On se tu vrti često, u današnje vreme preko Junga. Nemam odgovor na te stvari, ali su mi zanimljive. Romilo malo miriše i na tu stranu, čini mi se.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Inženjer Djatlov рече

@Bokisd Što se tiče umetnosti mislim da je jako aktuelno pitanje gnosticizma. On se tu vrti često, u današnje vreme preko Junga. Nemam odgovor na te stvari, ali su mi zanimljive. Romilo malo miriše i na tu stranu, čini mi se.

Moguce, taj gnosticizam i elitizam idu jedni sa drugim, verovatno i Jung i dubinska psihologija i ko zna sta vec sve jos.

Vidim da je Romilo izdao i neke svoje radove i doktorsku disertaciju, treba videti sta pise, ali na osnovu ovih par intervjua meni deluje da ima tu dosta problematicnih stvari.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Вукашин рече

Зато се зезам да им се не свиђа лепота порока. Знају да препознају оно што је натопљено страстима.

Наравно. Умјетност уопште није питање духовности, него душевности (одушевљења). Чак и кад се дотакне духовности, сам умјетник је ту највећа препрека, јер све ријешава на нивоу душе и тог сензибилитета - одушевљења самом природом човјека. Али којом природом? Ако је та природа већ пала, онда ни умјетник нема куд, тако одушевљен том природом. Ту само може и сам да пада и блуди духом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, mirko1929 рече

Па како је Исус одбрусио богатоме младићу, испада да није било духовно, већ буквално!

На вратима већ стојиш! И духовно, и буквално је то било.То раздавање имања сиромасима није питање економије имања или немања нечега, већ самог предавање себе и свега свога Христу. (Сами себе, једни друге, и сав живот свој Христу Богу предајмо.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, mirko1929 рече

Не слажем се. То је твој покушаш да себи објасниш отпадништво оних који би требало да су елитни. А истина је да нико не прихвата Христа. Црква управо и преживљава два миленијума на неприхватању Христа. Погледај само шта каже Еванђеље:

Дође ли ко мени, а не мрзи свога оца и мајку, жену и децу, браћу и сестре, па и сам свој живот, не може бити мој ученик!

А ја вам кажем да се не противите злу; него ако те ко удари по твом десном образу, окрени му и други.

Дај свакоме који од тебе тражи, и не одбијај онога који од тебе зајми.

Hе брините се за свој живот, шта ћете јести или шта ћете пити, нити за своје тело, шта ћете обући.

Не брините се дакле за сутра, јер ће се сутра бринути за себе.

Не мислите да сам дошао да донесем мир на земљу; нисам дошао да донесем мир него мач. Јер сам дошао да раставим човека од његовог оца и ћерку од мајке њезине и снају од њезине свекрве, и непријатељи човекови су његови укућани.

Иди, продај све што имаш и дај сиромасима, па ћеш имати благо на небу, и дођи, узми крст свој и хајде за мном.

Кад би почео тако да се понашаш, пропао би за два дана (можда и брже). Ни монаси се тако не понашају, него имају манастире који располажу имовином и баве се бизнисом, и брину се о овосветском.

Ниче је само отворено, наместо увијено одбацио Христа. Обично су они који отпадају ти који су покушали скроз наскроз да живе Еванђеље, а ретко ко може то да поднесе. Много је лакше битисати цео живот међу млакима.

Баш си ти то све "лепо" замислио, као црква две хиљаде година "одбацује Христа" а шта је са оном причом о митару и фарисеју и Боже милостив буди мени грешноме... То је одговор о питању ко је први а ко последњи. Ко је у Цркви елита? Нема тога, Христос ни о каквој елити не говори, него је то твоја интерпретација и дух римокатолицизма, само ти још инквизиција фали у коментару. Површно гледаш на Цркву и суд ти је такав па  у складу са тим Јеванђелске речи извлачиш из контенста. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@slovoA Uh ne znam za ovo oko duhovnosti i duševnosti. Prvo bi neko morao da mi objasni razliku između ta dva, a onda i njihov odnos sa svešću, umom, nesvesnim, razumom, emocijama... Pa njihov odnos sa telesnim, a onda sve to zajedno kakve veze ima sa Bogom. Izvan cele ove priče stoji činjenica da neka umetnička dela imaju moć da bude u čoveku izrazito jake doživljaje, a da umetnici za razliku od svih ostalih profesija, funkcionišu posvećeni ideji stvaranja, a stvara i Bog, i tu onda nastaje problem sa statusom umetnika (i Jerotić je jednom rekao kako su Bogu najbliži umetnici). E sad Romilo tvrdi da umetnici stvaraju nešto potpuno novo i nepostojeće, tako da se i sam Bog zadivi, moje mišljenje je da je stvaranje pre otkrivanje onog što je već postojalo u Bogu, tako da se tu Bog divi samom sebi ostavljajući prostor i uvlačeći i nas u taj krug, i ne mislim da to ima veze sa narcizmom, baš zbog tog ostavljanja prostora. Kada sveprisutnost i povlačenje iz iste posmatramo iz perspektive moći na ljudski način, onda ispada da Bog nije svemoćan, ali mislim da je hrišćanska perspektiva drugačija, da se moć podjednako često projavljuje i kroz moć i kroz nemoć, tako da je to sve paradoks do paradoksa. 

E sad što se tiče svetaca... Ja mislim da je razlika između umetnika i sveca sledeća: umetnost se upražnjava onda kada je čoveku relativno dobro, i ona tada ima duhovno dejstvo, posebnost sveca je u tome što oni mogu da deluju i da pomognu čak i kada nije tako, bilo u psihičkom smislu, bilo u smislu nepovoljnih događaja, a i u fizičkom smislu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Просечан србенда рече

Баш си ти то све "лепо" замислио, као црква две хиљаде година "одбацује Христа" а шта је са оном причом о митару и фарисеју и Боже милостив буди мени грешноме... То је одговор о питању ко је први а ко последњи. Ко је у Цркви елита? Нема тога, Христос ни о каквој елити не говори, него је то твоја интерпретација и дух римокатолицизма, само ти још инквизиција фали у коментару. Површно гледаш на Цркву и суд ти је такав па  у складу са тим Јеванђелске речи извлачиш из контенста. 

Кад смо већ код римокатолика, они су у средњем веку имали велике проблеме с овиме (контроверзе о апостолском сиромаштву). Било је стани-потегни да ли ће фрањевачки ред поспаљивати на ломачи, пошто су говорили да црква треба да се одрекне имовине и секуларне моћи.

Хајде замном, а остави нека мртви сахрањују мртве! Taкође крајње скандалозна заповест. Како нама данас, утолико више старим јудејима. Такво непоштовање према човеку, па још рођеном оцу је крајње неприхватљиво свима, па и хришћанима! Хришћани се врло старају о мртвим прецима.

 

 

пре 6 часа, slovoA рече

На вратима већ стојиш! И духовно, и буквално је то било.То раздавање имања сиромасима није питање економије имања или немања нечега, већ самог предавање себе и свега свога Христу. (Сами себе, једни друге, и сав живот свој Христу Богу предајмо.)

Па то је оно што Жижек назива „фашизацијом“ хришћанства. Тумачи све духовно. Штавише, они који су ствари схватали буквално, попут скопaцa су бивали проглашавани јеретицима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Inženjer Djatlov рече

@slovoA Uh ne znam za ovo oko duhovnosti i duševnosti. Prvo bi neko morao da mi objasni razliku između ta dva, a onda i njihov odnos sa svešću, umom, nesvesnim, razumom, emocijama... Pa njihov odnos sa telesnim, a onda sve to zajedno kakve veze ima sa Bogom. Izvan cele ove priče stoji činjenica da neka umetnička dela imaju moć da bude u čoveku izrazito jake doživljaje, a da umetnici za razliku od svih ostalih profesija, funkcionišu posvećeni ideji stvaranja, a stvara i Bog, i tu onda nastaje problem sa statusom umetnika (i Jerotić je jednom rekao kako su Bogu najbliži umetnici). E sad Romilo tvrdi da umetnici stvaraju nešto potpuno novo i nepostojeće, tako da se i sam Bog zadivi, moje mišljenje je da je stvaranje pre otkrivanje onog što je već postojalo u Bogu, tako da se tu Bog divi samom sebi ostavljajući prostor i uvlačeći i nas u taj krug, i ne mislim da to ima veze sa narcizmom, baš zbog tog ostavljanja prostora. Kada sveprisutnost i povlačenje iz iste posmatramo iz perspektive moći na ljudski način, onda ispada da Bog nije svemoćan, ali mislim da je hrišćanska perspektiva drugačija, da se moć podjednako često projavljuje i kroz moć i kroz nemoć, tako da je to sve paradoks do paradoksa. 

E sad što se tiče svetaca... Ja mislim da je razlika između umetnika i sveca sledeća: umetnost se upražnjava onda kada je čoveku relativno dobro, i ona tada ima duhovno dejstvo, posebnost sveca je u tome što oni mogu da deluju i da pomognu čak i kada nije tako, bilo u psihičkom smislu, bilo u smislu nepovoljnih događaja, a i u fizičkom smislu.

Мора да постоји конфликт између Божијег суверенитета и људске креативности у овом случају (али слободне воље генерално). Калвинисти су проблем решили, категорички стајући на страну Божијег суверенитета (нешто што већина хришћана не може да прихвати због импликација које то собом носи). Aко је Бог све предодредио, онда је Он прави творац како сваког уметничког дела и светитељског подвига, тако и сваког свирепог злочина, и сваке непогоде. Али, ако није све предодредио, ако може да се деси нешто ново, онда није свезнајућ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 1 сат, mirko1929 рече

Хајде замном, а остави нека мртви сахрањују мртве! Taкође крајње скандалозна заповест. Како нама данас, утолико више старим јудејима. Такво непоштовање према човеку, па још рођеном оцу је крајње неприхватљиво свима, па и хришћанима! Хришћани се врло старају о мртвим прецима.

Или се можда питаш да не говори баш теби па те то погађа?

Мртви су мртви и у Божјим су рукама и џабе ти ако се стараш о њима и њиховом гробу а живе каменујеш, осуђујеш, не даш им да се лече у Суботу, не дозвољаваш им да приђу Христу... То су мртваци о којима Христос говори. А гле баш си контрадикторан јер те речи нису саблажњавале апостоле који беше бесребреници и друге који посташе и осташе хришћани него фарисеје и оне којима је спољашње прече од унутрашњег и њих оправдаваш да су се са правом саблажњавали. Хришћанин неће изводити из контекста Христове речи, то раде само фарисеји не би ли га уловили у истој и осудили га. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Просечан србенда рече

Или се можда питаш да не говори баш теби па те то погађа?

Мртви су мртви и у Божјим су рукама и џабе ти ако се стараш о њима и њиховом гробу а живе каменујеш, осуђујеш, не даш им да се лече у Суботу, не дозвољаваш им да приђу Христу... То су мртваци о којима Христос говори. А гле баш си контрадикторан јер те речи нису саблажњавале апостоле који беше бесребреници и друге који посташе и осташе хришћани него фарисеје и оне којима је спољашње прече од унутрашњег и њих оправдаваш да су се са правом саблажњавали. Хришћанин неће изводити из контекста Христове речи, то раде само фарисеји не би ли га уловили у истој и осудили га. 

Не. Мене не погађа ништа.

Апостоли се јесу поприлично насаблажњавали. Апостолима апсолутно ништа није било јасно (прочитај поново Марково Еванђеље). Чак је и Јован Крститељ посумњао, па послао своје ученика да питају Исуса је ли он тај, или другога да траже (значи ни њему није било баш јасно шта се то тачно дешава). Оно што видимо у случају Гетсиманског врта је да су апостоли ишли наоружани, што имплицира да су као и сви други јевреји, очекивали да ће месија бити световни владар, буквално краљ јудејски.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Inženjer Djatlov рече

    Dragi svi, voleo bih da prokomentarišete ove intervjue na koje sam naleteo. Radi se o Romilu ili Aleksandru Kneževiću, ne znam da li je čovek još uvek monah. On je pokrenuo neka zanimljiva pitanja, ali je odgovorio na pogrešan način, mislim. Kakav je odgovor pravoslavne teologije na sve ovo? Hvala 


Životni put Aleksandra Kneževića (monaško ime Romilo) vredan je filmskog scenarija. Diplomirao je...

 

 

 

По мени је овај човек скроз промашио јер о Богу није ништа научио а покушава да учи друге. Бави се Божанском суштином а да Христа није упознао, није га чак ни поменуо што је тужно јер указује на стање његове душе и нивоу његове духовности. Не знам где је он прочитао да хришћанство одбацује људску уметност као непотребну, то је сасвим неистина. И он више није отац Ромило како га представљају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, mirko1929 рече

Не. Мене не погађа ништа.

Апостоли се јесу поприлично насаблажњавали. Апостолима апсолутно ништа није било јасно (прочитај поново Марково Еванђеље). Чак је и Јован Крститељ посумњао, па послао своје ученика да питају Исуса је ли он тај, или другога да траже (значи ни њему није било баш јасно шта се то тачно дешава). Оно што видимо у случају Гетсиманског врта је да су апостоли ишли наоружани, што имплицира да су као и сви други јевреји, очекивали да ће месија бити световни владар, буквално краљ јудејски.

Ја причам о апостолима након Христовог васкрсења и велике педесетнице јер у том периоду живимо, али очигледно је да не "живимо" сви јер се неки и даље саблажњавају.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...