Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Поводом старих и бесмислених оптужби из врха МПЦ: Зар је око твоје зло што сам ја добар?(Мт. 20,16)

        Пише:др Александар Живковић

       

    Говоре нам већ годинама архијереји из МПЦ много оптужби и наваљују на нас Србе и СПЦ низ најцрњих клевета – те да не признајемо Републику Мекедонију, те да имамо територијалне претензије према Републици Македонији, те да не желимо Црквено решење са МПЦ, те да желимо да избришемо националну посебност Македонаца и сл.
    Наравно, ове бесмислене оптужбе против СПЦ заиста су чиста клевета, јер ни једним јединим својим потезом СПЦ није негирала националну, језичку и државотворну посебност македонског народа.
    Једна од честих и старих клевета архијереја из МПЦ против СПЦ гласи пак овако: "Ви из СПЦ немате право да нам било шта причате јер сте после Првог светског рата неканонски купили аутокефалију од стране Васељенске Патријаршије?!" Лупе људи ноторну глупост, и мисле да су остали духовно живи ... Али, хајдемо браћо из врха МПЦ да говоримо Јеванђелским речником и да вас просто одмах на почетку упитамо: Зашто је браћо из врха МПЦ ваше око тако зло, што смо ми добри? (Мт. 20,16), иако у СПЦ гледамо да вам узвратимо само добро и понудимо само корисно тј. канонско, свеправославно и саборно решење питања Цркве у Републици Македонији? Зар је ваше око зло, јер смо ми милостиви, угледајући се на Богочовека Христа, и јер вас позивамо на саборност и свеправославни концензус? Да ли смо ми то браћо из врха МПЦ криви јер смо ми искрени према вама и верни канонском устројству Православне Цркве? Тражимо ли ми од вас браћо из врха МПЦ злата или сребра или само поштовање елементарне црквености и саборности при решавању спорних црквених питања у Републици Македонији?
    Можете ли то браћо из врха МПЦ канонски доћи до решења без СПЦ? Наравно да не можете, чак и да хоћете, јер су канони Православне Цркве и две хиљаде година дуго Предање Цркве по том питању јасни. Мајка Црква се не бира, јер она постоји. Бира се само маћеха. Али, маћеха вам не може понудити канонско, саборно прихваћено и свеправославно решење, и ту је крај приче. Или пак сматрате да је раскол мали грех, иако по речима великих светих отаца Православне Цркве раскол ни мученичка крв не може опрати, ако неко дуго истрајава у њему? Но, ако ви браћо из врха МПЦ желите остати у вашем добровољном расколу, то је онда жалосно, али је то ваш избор, не избор СПЦ.
    Ми смо вам братски пружили руку, а и данас је пружамо, и сутра ћемо вам је пружати. Ми не желимо да ви живите у црквеној изолацији, то је слободни избор епископата МПЦ. За решење је потребно да и ви братски, хришћански и јеванђељски пружите своју руку. Ми ћемо се и даље молити за вас, чак иако и даље будете ишли беспућима раскола и несаборности, и само ћемо вас на једно стално позивати - на Јеванђеље Христово и братску љубав која у саборности и свеправославном јединству торжествује. Поред тога, кад већ тако често помињете злато и аутокефалију СПЦ, да вас опет питамо браћо из врха МПЦ - да ли наша СПЦ тражи од вас злато или сребро за решаваље вашег својевољно изабраног раскола, или просто тражи поштовање основне братске и канонске процедуре? Будите искрени. Наравно, злато и сребра вам не тражимо, али има ли било шта браћо из МПЦ, а да то долази из СПЦ, што би ви прихватили, или сте толико дубоко закључали ум у нељубав и самоизолацију. Расмислите добро и приупитајте: Да ли сте ли браћо из врха МПЦ више оптерећени депласираном причом о суми злата коју је СПЦ исплатила Цариградској Патријаршији када је добијала аутокефалију, или сте више забринути и оптерећени вашим сопственим тешким грехом црквеног раскола и самоизолације, у чему самовољно и добровољно истрајавате већ пола века. Или вам је браћо из врха МПЦ толико криво што смо ми у СПЦ толико добри према вама у МПЦ, па вам не тражимо ни злато ни сребро, већ само основне црквене одговорности, елементарне канонске верности и братске хришћанске љубави? Лицемерне су зато и празне, браћо из врха МПЦ, ваше притужбе о злату које су Срби дали Васељенској Патријаршији при обнови аутокефалије.
    Ми вама у МПЦ злата и сребра не тражимо, нити смо икада и тражили. Стога браћо из врха МПЦ зар није потребно да прво избавите брвно раскола из ока свога, ако то уопште желите, а потом да покушате извадити трун из ока СПЦ? Зар није потребно да се потрудите да задобијете добро око срца, па да схватите и неке ствари из историје на прави начин, јер чистима је све чисто, а нечистима и невернима ништа није чисто (Тит. 1;15). Ако пак не желите добро око срца, онда шта рећи него ... Нека вам је Бог у помоћи ... и ... Господе помилуј.
    Они пак православни верници у Републици Македонији који желе Саборност и Јединство Цркве, имају своју канонску ПОА, па ко жели живот у јединству са целим православним светом, има шансу да у Републици Македонији живи ван раскола.
    И коначно, да вам отворимо очи за добру мисао, тобоже за канонску чистоту СПЦ "забринута" браћо из врха МПЦ. Васељенска Патријаршија тражила је злато од СПЦ, не из жеље за кршењем канона, већ из сасвим других разлога. Када је 1766. године укинута Пећка Патријаршија, управо је Васељенска Паријаршија морала да плати велике дугове СПЦ и да редовно плаћа Турцима порезе све време после тога. А то је трајало деценијама. То је дакле било само враћање дугова Васељенској Патријаршији и ништа више. Стога, зашто је браћо из врха МПЦ око ваше зло, и не гледате ствари са друге стране? Зашто сте ви зли јер је СПЦ добра јер СПЦ од МПЦ не тражи злато и сребро, већ само враћање у апостолске и светоотачке канонске оквире, а нити је пре 100 година одбила захтев Цариградске Патријаршије. Зар је СПЦ требала пре 100 година да одбије захтев Васељенске Патријаршије, и да јој на тај начин не плати финансијску бригу за Цркву, и за десетине храмова и манастира који су под Турцима опстали као манастири и храмови захваљујући и великим финансијским издацима Васељенске Патријаршије? Зар није био основни ред да се то Васељенској Патријаршији и врати, као што је СПЦ то и вратила?
    Лицемерно је стога писаније неких епископа из МПЦ када газећи десетине канона, причају о умишљеним гресима СПЦ, не видећи своје јадно и жалосно стање у коме се већ 50 година налазе својом сопственом вољом за самоизолацијом.
    Шта рећи на крају него ... Нека вас Бог уразуми. Амин.
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 минут, Вилер Текс рече

    Аха... А Бугар, Грци, Македонци немају турбо фолк? Аха. Хвала просветитељу, нисам знао да је то посрбљавање.

    Pa vidiš šta je njemu posrbljavanje, to što se na nekoj stanici vrti muzika uz pesmu na srpskom jeziku.

    To kao da ja kažem da nas englezi konolizuju zato što na našim stanicama tv i radio slušamo muziku sa engleskog govornog područja.

    Mržnja granice nema i izjede se čovek živ, što makedonci nisu još zaboravili srpski...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 52 минута, Вилер Текс рече

    Дакле теби није проблем само СПЦ већ и Срби.

    Ти ћеш да одређујеш ко ће где да живи?

    Велико-бугарски мегаломан који има сипматије, замислите према Љотићу, како сам рече једаред. Е па тај фашизам заборави у Цркви, ако те Црква уопште и интересује.

     

    Nisam mislio na srbe koji zive kao malcinstvo u RM vec na srbe iz Srbije.

    Inace jeste da sam <ljut> na vas zbog sve sto ste uradili sa nama u Makedoniji i shto uvek radite. Necu valjda jos da vam aminujem.

    Ako nije bilo sve to ja ne bih imao nista protiv srba. Ovako duzni ste da se ispricate za zlodela koje ste ucinule. Necete-nemorate, al nemojte da trazite da ja vas cenim kao istinolubaca i pravednicima. Niste ni jedno ni drugo.

    Ako je Lotic fasista onda slobodno ubrojte i mene kao takav. Neznate vi i ne cenite svoje!!

    I nije samo Lotic, volim ja osobito i Cara Dusana(i u nista ga ne krivim kao neki srba grkofila) i svih Njemanici...

    Shto se tice Crkve i moj licnosni odnos sa Bogom sigurno ga ne stavljam u zavisnosti srpsko-grckog prepoznavanja kanone i poredka crkve. Vi manjkate u tom sa vasim nacional-sovinizmom. I to ste dokazali u proslom veku i sad pokazuete. Pokazali ste i sa egzarhijom i sad sa MPC. Gde su sloveni u Grckoj, ima ih al grci ih nepriznaju, a vi ih tapsete po ramenima! Svaka vam cast!!

    Bugarasi su fasisti! Zasto? zato sto traze i zbore istinu?

    Nemoj neko nesto da kaze protiv nedela jevreja, odma je antisemit? jl tako?

     

     

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Pa vidiš šta je njemu posrbljavanje, to što se na nekoj stanici vrti muzika uz pesmu na srpskom jeziku.

    To kao da ja kažem da nas englezi konolizuju zato što na našim stanicama tv i radio slušamo muziku sa engleskog govornog područja.

    Mržnja granice nema i izjede se čovek živ, što makedonci nisu još zaboravili srpski...

    Има Античко порекло, ми не, не буди строг :POPOcorn1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 28 минута, Вилер Текс рече

    Аха... А Бугари, Грци, Македонци немају турбо фолк? Аха. Хвала просветитељу, нисам знао да је то посрбљавање.

    O tome se radi. Sto se tice desavanja u Bugarskoj na jednu vest od tamo ima na hijlade novine iz Srbije. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, MKD13 рече

    Nisam mislio na srbe koji zive kao malcinstvo u RM vec na srbe iz Srbije.

    Inace jeste da sam <ljut> na vas zbog sve sto ste uradili sa nama u Makedoniji i shto uvek radite. Necu valjda jos da vam aminujem.

    Ako nije bilo sve to ja ne bih imao nista protiv srba. Ovako duzni ste da se ispricate za zlodela koje ste ucinule. Necete-nemorate, al nemojte da trazite da ja vas cenim kao istinolubaca i pravednicima. Niste ni jedno ni drugo.

    Ako je Lotic fasista onda slobodno ubrojte i mene kao takav. Neznate vi i ne cenite svoje!!

    I nije samo Lotic, volim ja osobito i Cara Dusana(i u nista ga ne krivim kao neki srba grkofila) i svih Njemanici...

    Shto se tice Crkve i moj licnosni odnos sa Bogom sigurno ga ne stavljam u zavisnosti srpsko-grckog prepoznavanja kanone i poredka crkve. Vi manjkate u tom sa vasim nacional-sovinizmom. I to ste dokazali u proslom veku i sad pokazuete. Pokazali ste i sa egzarhijom i sad sa MPC. Gde su sloveni u Grckoj, ima ih al grci ih nepriznaju, a vi ih tapsete po ramenima! Svaka vam cast!!

    Bugarasi su fasisti! Zasto? zato sto traze i zbore istinu?

    Nemoj neko nesto da kaze protiv nedela jevreja, odma je antisemit? jl tako?

     

     

     

     

    Ниси ти нормалан.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, TSCHeTSCHen рече

    Ma jeste on normalan, samo mu Šiptar dao novu robu da vidi kako radi. A ne da radi, nego...

    Послато са SM-J530F користећи Pouke.org мобилну апликацију
     

    Е да је та роба, било би лакше. Ово је јача гадро.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, TSCHeTSCHen рече

    E, ali ima tu jedna fora. Vidi, prvi put je džabe, a onda moraš da plaćaš.

    Послато са SM-J530F користећи Pouke.org мобилну апликацију
     

    Буду ли овакви коло водили у Македонији, платиће много скупу цену Шиптарима и Бугарима. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 40 минута, Вилер Текс рече

    Како је то особито  красно кад Бугар брани Цара Душана од Срба. :navijanje:

    Car Dusan je imao jednu od najmudriih zena za svoju saputnicu. :coolio: 

     Meni bi bilo jos draze kad bi danasnji srbi postavili Velikog Lotica na mesto koje mu stvarno pripada. Ovako meni je stid za vas...ijako sam bugarash

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Неколку изјави од НВП г. Петар и НВП г. Тимотеј

     

    https://www.slobodenpecat.mk/politika/vladika-petar-dogovorivme-zaednichko-sosluzhuvane-spts-no-dobivme-utseni-zakani/

    https://www.slobodenpecat.mk/politika/vladika-timotej-soborot-na-spts-nema-da-donese-nishto-za-mpts-oa/

    Брате Александре, не е точно дека СПЦ подава рака. Деновиве се навршуваат три години како е пуштен на слобода вл. Јован, што беше услов за да почнат нови преговори меѓу МПЦ и СПЦ(и ПОА). СПЦ оформи комисија, ама уште чекаме да ја повика (односно да ја прифати македонската покана) македонската комисија на преговори. Ете и скоро цела година не е на власт Груевски.

    (Новинарот од „Слободен печат“ е од ПОА)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...