Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Пад арх. Никодима у отворени антисемитизам - од личног проблема до општецрквене бруке

        Пише: др Александар Живковић


      Изгледа да ови благдани изазивају код људи захваћених прелешћу, посебно духовно растројство. Оно би заслуживало да остане њихова тајна са Богом и духовником, да се у ери савремених комуникација сами не оглашавају. Ако су са високим црквеним чином и образовањем, као у данашњем случају архимандрит Никодим (др Богосављевић), њихов личан, може да постане и проблем црквене мисије уопште, па штавише и брука за духовно деловање наше Свете Цркве.

      Познат од раније по (истини за вољу међу делом монаштва неретком хијализму који исповеда долазак православног цара пре Антихриста), а обузет нездравим апокалиптичним духом који се примио на његово, упркос високој академској титули и из археологије и из теологије, површно образовање, архимандрит Никодим данас се огласио једним против, како каже, жидовствујућим текстом. Требало би пуно времена и добре воље да се укаже на све скокове у погрешном  закључивању које у кратким тезама он данас износи. Искрено, ми за то време, а ни добру вољу немамо. Осећамо се згађено и обрукано, и дубоко постиђени, по ко зна који пут апелујемо на духовне власти мученичке Светосавске цркве, да овом, сада већ отвореном злу, коначно стану на пут. Ако се "равноземљашка теорија" могла примити са зачуђујућим осмехом, отворени антисемитизам у крилу Православне Цркве не сме ни за тренутак да се толерише. С том напоменом преносимо овај скандалозни "учинак".

    ЕКУМЕНИЗАМ КАО ЦАРЕБОРАЧКА, ПАПИСТИЧКА И ЈЕРЕС ЖИДОВСТВУЈУЋИХ

    BY NIKODIM BOGOSAVLJEVIC · ДЕЦЕМБАР 13, 2017

     

    „Јер тајна безакоња већ дејствује,
    само док се уклони онај који сад задржава“ (2. Сол. 2, 7).

    1. Дведесети век је век свејереси, јереси над јересима, јереси свих јереси – екуменизма.
    Нимало случајно се јерес екуменизма појавила и почела ширити међу православнима, управо после „уклањања онога који задржава“, после жидо-кабалистичког ритуалног убиства Св. Великомученика Цара Николаја 2., тиме што је 1920. местобљуститељ цариградског трона митр. Доситеј објавио енциклику Црквама Христовим посвуда. Наиме, по својој суштини јерес екуменизма је цареборачка јерес.
    Будући да Христос, као што Сам сведочи, није од овога света (Јн. 8, 23), онда ни Христови следбеници нису од овога света: „Кад бисте били од света, свет би своје љубио, а како нисте од света него вас ја изабрах од света, зато вас мрзи свет“ (Јн. 15, 19). Црква Христова ни Православно Царство, којима је Христос Глава, дакле, нису од овога света. Црква и Царство су двоједна икона, као душа и тело, Небеског Јеруслалима. Православно Царство и Црква су оштро подељени, раздељени и несливни са светом, и њихова је мисија да читав свет, који је изван њих, преобрази у себе, у Царство и Цркву.
    Екуменизам је, међутим, сав од света и сав у свету. Црква је по својој ипостаси и природи саборна, а васељенска, екуменска, само по свом административном устројству. Екуменизам, пак, као савез „цркава“, је и по својој ипостаси и природи и устројству свесветски, васељенски, али не и саборан, јер саборност подразумева истоветност истините вере, коју екуменизам не занима; њему је довољна спољашње, формално јединство у култу и администрацији. Зато екуменизму смета Цар, јер је он као икона Главе Цркве – Христа, чувар догмата вере и канонске свезе њеног јединства. Цар је чувар оштре границе између Царства-Цркве и света. И све док је Цар био на трону, екуменизам није могао да почне да укида и брише ове границе. Зато је екуменизам цареборачка јерес, јер не жели да се поново јави „онај који задржава“, већ жели да се оштре границе између Царства-Цркве и света укину, како би се Царство и Црква укинули и претворили у свет. Зато православни екуменисти – папоцезаристи затурају и не проповедају догматско богословље о свештеном царском чину и служби, чега је потврда савремено репринт издање Катихисиза Св. Филарета Московског, у коме је изостављен наведени део.
    2. Екуменизам и папизам спаја цареборачка јерес и окренутост и укорењеност у свету, и проповедање земаљског а не Небеског царства. Папа Стефан 4. је 754. са Пипином Малим склопио уговор о оснивању папске државе, а финале цареборства и пуноћа папоцезаризма је била када је, поред легалног Цара у Цариграду (без обзира што је био иконоборац), 800. за цара крунисан Карло Велики. У Цркви не могу бити два Цара, као што не могу постојати два хришћанска Царства. Уместо универзализма хришћанског Царства успостављен је универзализам папске власти.
    Екуменизам проповеда јединство „цркава“ у Христу, без јединства у догматици, а паписти исто то, само са јединством у папи. И једни и други ће уместо Христа дочекати и прихватити антихриста, коме ће папа, највероватније, бити лажни пророк.
    Од Трећег Ватиканског концила паписти су прихватили протестантску догматику, еклисиологију и есхатологију, а са њима јереси пантеизма, апокатастазе и хилијазма. По узору на папистички Концил, од времена патр. Атинагора почеле су припреме за Велики Православни Сабор, који је одржан 2016. на Криту, а на њему прихваћени документи са свим наведеним јересима.
    3. Екуменизам прихвата протестантску есхатологију хилијзма, хиљадугодишњег царства овде на земљи, која је у основи јудејска есхатологија „великог шабата“, тј. царства земаљског, и лажног месије, тј. антихриста. И паписти су прихватили јудејску есхатологију. Они са својом „старијом браћом“ чекају месију. Кога чекају, тога ће и дочекати – лажног месију, тј. антихриста.
    4. Православни Цар је икона Христова. Јеврејски месија, антихрист је Христова антиикона. Зато ће и икона и антиикона претходити, као претеча и антипретеча, Христовом Другом Доласку. Долазећи православни Цар, који према савременим откривењима треба да буде и Патријарх, уништиће и искорениће у Православном Царству-Цркви све наведене јереси: екуменизам, цареборство, папизам и жидовствујуће.
    Амин! Нека тако буде! Боже, дај!

    Архимандрит др Никодим (Богосављевић)




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 минута, kopitar рече

    Inače mi je ovaj naš brat B odgovorio na jednom mjestu da se pričestio kod katolika i protestanata a da nije ništa osjetio . I tomu je bio znak ...

    Не разумеш ти православну душу... То се осети по мокраћи... Тако и овај Никодим осети свашта па му се узблути мозак у тиквини...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, Бранко Авдагић рече

    Zar nisu u Aleksandriji prezbiteri rukopoložili episkopa, sam si pisao o tome kad su krenuli horepiskopi.

    Нису рукоположили него су рукополагали. То је била александријска пракса, а ниси разумео зашто сам то поменуо. 

    Друго, то је поред Јеронимовог сведочанства да је епископ само први презвитер, јако субверзивни моменат за позицију моноепископа, јер неки имају идеју да је епископ нешто више у односу на презвитера по благодати. Није, виши је само по служби. Благодат је иста. Зато су више презвитера окупљених у име Христово могли да рукополажу. Епископ сам по себи није могао да производи друге. Такво је канонско устројство које одсликава идеју хијерархијског устројства. Патријарх није неки супер-епископ. Он је први. Али не по части него по власти.

    Рашчињени не може никога да рукоположи. Може да крсти. Зато је неисправан став СПЦ да се артемитима не може признати крштење. Може као клиничко. Зато се после крштен у артемита мора миропомазати. СПЦ је улетела ђоном јер хоће пастирски да уплаши народ и одвоји их од те секте, али је тај поступак канонски неутемељен. Никакве друге тајне не могу постојати у артемита, али крштење које је извршено у име Тројице је валидно. Па ма колико пута ми анатемисали Артемија и верујемо на основу Писма и Отаца да се он неће спасити, јер грех раскола и јереси ни крв мученичка не може спрати, што је омиљени цитат из Кипријана Картагинског који артемити приводе.

    Зато, друже мој, као што рекох и мом омиљеном епископу, Амфилохију, тајне не зависе од осећања.    

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, kopitar рече

    Inače mi je ovaj naš brat B odgovorio na jednom mjestu da se pričestio kod katolika i protestanata a da nije ništa osjetio . I tomu je bio znak ...

    A najluđe od svega je to što mu je to o.Zoran rekao da uradi :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, GeniusAtWork рече

    Је л' округла Земља исто жидовска завера? Ил је ту ипак и Ватикан умешао прсте...

    Па они раде заједно...:))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

    A najluđe od svega je to što mu je to o.Zoran rekao da uradi :))

    Бонд, да знаш, Џејмс, да сам некоме то био рекао провоцирајући... Сада не могу да се сетим када и коме, која би околност, али би тако! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Zoran Đurović рече

    Бонд, да знаш, Џејмс, да сам некоме то био рекао провоцирајући... Сада не могу да се сетим када и коме, која би околност, али би тако! 

    Mene više zabrinjava to što se takve klevete dopuštaju ovde.

    Da je mene neko tako oklevetao, pošto ja ne nosim mantiju, ja bi to mogao razumeti ali na ovakav način dozvoljavati ovom članu očigledno neku misiju koja niti je ljudska niti Hrišćanska meni ne izgleda kao dobro rešenje.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Trifke рече

    Eto pokusavao sam i pokusavao ali nemogu da odolim a da ne spomenem problem duhovnika i duhovnjastva koji , kod nas, poprima razmere epidemije.  Nikodim je samo jedan od serije primera raznih zaludjenjaka koje po manastirima mozemo sresti. Jedni isteruju demone a nikako da ih isteraju, drugi savetuju bracne supruznike da opste samo kada hoce decu, treci nece da pricescuju mlade ljude ako su imali bludne misli, cetvrti, lece, peti uce molitvi i podvigu i normalno sve to bez icijeg blgoslova. Tako da licno mislim da je Nikodim samo vrh ledenog brega. 

    Наравно, не треба генерализовати (бар монаси који су били духовна чеда оца Тадеја нијесу такви), али у праву си. Елементарна недозрелост преовладава, а кривица за то пада на епископе, али и на нас који не можемо да се организујемо и да напишемо једну документовану (само Никодимом) представку Црквеном суду и Синоду. Чик да би смјели да избјегну да је не размотре. Овако, бојим се и ми саучествујемо у безакоњу.

    пре 4 часа, Ведран* рече

    Руси су на Саборима о томе расправљали, младостарчество и тако то. 

    Код нас ваљда нема времена. Стичем утисак да пола сваког Сабора протекне у расправи по питању Храма Св Саве и тако задњих колико, 20-30 година? А дурга половица је у осталим, по живот важним питањима, ко ће на коју Епархију и тако то. :)))

    Нажалост и Храмом Светог Саве се само протоколарно баве. Од завјетног народног Храма, начинили су предмет просјачења. Добро и просјачење је благословено, али ово наводим као примјер духовне небриге. Брину се зато о еволуцији и креационизму, читај каријеризму.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 34 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Mene više zabrinjava to što se takve klevete dopuštaju ovde.

    Da je mene neko tako oklevetao, pošto ja ne nosim mantiju, ja bi to mogao razumeti ali na ovakav način dozvoljavati ovom članu očigledno neku misiju koja niti je ljudska niti Hrišćanska meni ne izgleda kao dobro rešenje.

    Ја сам рекао уредништву да овога треба бановати. Он им писао неко покајно писмо па обећавао све и свашта... А да је штетно, штетно је. Јер нпр. Аца каже како је он скептичан према екуменизму, а онда му се закачи Иван Инквизитор Марковић као и Шабанаџовић, јер га разумеју делимично и делимично само деле његову позицију (Иван Инквизитор је негирао крштење католицима, само да подсетим) и онда се створи конфузија, узмути се бара, а ови мајстори у лову у мутном. 

    Због тога мислим и да Аца треба да је опрезнији како га могу узети талибани у њихове циљеве. Такође, морам да нагласим да овде нисмо расправљали "само" о крштењу него и евхаристији и да сам ја изнео став св. Теофилакта Охридског, као и Хоматина, и још неких других, а од савремених Калиста Вера да је католичка евхаристија валидна. Разлог је једноставан, јер им се не може признати свештенство без евхаристије и без апостолског прејемства. Наведен је и канон 95 трулског сабора око несторијанаца, који се примају без миропомазања, а уредно се називају јеретицима. Од Атинагоре више тај израз за католике не можемо легитимно да рабимо. Можемо из мржње, али као црква не можемо. 

    Разумем ја патриотизам, али треба се сетити Николаја: "Нема спасења цркви све дотле док једна црква мисли и брине само за себе, а охоло одриче право, лепоту, истину и доброту свих других цркава. Велика је ствар волети своју цркву, као што је и велика ствар волети своју земљу. Много је боље волети и друге цркве и друге земље". - На ове речи Инквизитор одговара самоуверено: Николај био млад и глуп!   

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, александар живаљев рече

    Наравно, не треба генерализовати (бар монаси који су били духовна чеда оца Тадеја нијесу такви), али у праву си. Елементарна недозрелост преовладава, а кривица за то пада на епископе, али и на нас који не можемо да се организујемо и да напишемо једну документовану (само Никодимом) представку Црквеном суду и Синоду. Чик да би смјели да избјегну да је не размотре. Овако, бојим се и ми саучествујемо у безакоњу.

     

     

    Ko kaze da deca oca Tadeja nisu takva? Makar mi o njima nemoj pricas. Sto se tice prestavke sinodu, okaci macku o rep. Nista nema od toga. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Zoran Đurović рече

    а онда му се закачи Иван Инквизитор Марковић као и Шабанаџовић

    prvi neće više biti u mogućnosti da trvolji po Forumu, a potonji će, ako hoće i želi, dobiti uvjete podobne imenjaku pred "Bari 1990"

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, александар живаљев рече

    Добро и просјачење је благословено

    Од кад је просјачење благословено? ne_shvata

    Или ја нијесам нешто разумијо?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Милан Ракић рече

    prvi neće više biti u mogućnosti da trvolji po Forumu, a potonji će, ako hoće i želi, dobiti uvjete podobne imenjaku pred "Bari 1990"

     

    Neznam na koga se ovo odnosi ali danas sam prijavio jednu bogohulnu poruku. Covek je prvo napisao pa obrisao. Ovaj Alijagic. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...