Jump to content
  • александар живаљев

    Др Зоран Ђуровић: Све Патријархове веренице

    Из скорашњих неауторизованих снимака одјекнуле су као бомба у редовима тзв. другосрбијанаца Патријархове речи: „Плакао бих, вриштао бих од муке, кад видим јадницу која мења тезе, па каже ‘а зашто нису бринули се о женама, жене су угрожене’, па јесу угрожене, сви смо угрожени од тебе бре бедо једна…“.

     

    Трупе другосрбијанаца су стисле линије и као један нагрнули на српског Патријарха г. Порфирија. Како се Повереник за заштиту равноправности (на ФБ страници нису исправили повереник у повереница, па би им ваљало наплатити казну, јер не користе родно сензитивни језик; тј. требало би у Закон о родној равноправности да убаце и члан који прописује таксу за непрописно изражавање), Бранкица Јанковић препознала у Патријарховим речима, отписа: „Дубоко су понижавајуће и узнемиравајуће речи које су се појавиле у јавном простору, којима се жене називају бедницама и јадницама, посебно јер их изговара патријарх СПЦ. Додатно забрињава што такве речи долазе у тренуцима изузетно тешким за наше друштво, у којима смо се суочили са две велике трагедије и када нам смртно страдају најрањивији у душтву – деца и жене. У данима туге и бола, и када бројимо 18. жену жртву породичног насиља, и док су жене изложене разним облицима дискриминације, насиљу и агресији, најмање што се очекује од свих нас је да имамо свест о тежини и одговорности за изговорене речи“.

    4666-300x127.jpg

    Само особа која није стекла употребу разума, или пак је руковођена подлим мотивима, може да не види у Порфиријевој реченици сингулар, а не плурал, што је Жељко Познановић лепо приметио. Зар ово није таргетирање, етикетирање и замена теза? Атрибут бедан/бедница или именица бедник/бедница постоји у српском језику, и не служи да би се тиме окарактерисао цео род или врста, него индивидуа или група. Тако да кад кажемо: „бедни Марко“, не мислимо да су сви мушкарци бедници. Наравно да можемо тако тумачити ако смо „добронамерни“ као Јанковићка/Јанковићева, не знам одакле јој презиме, па да је не увредим.

    Више је него срамно помињати трагедије које су нас скоро задесиле; СПЦ је урадила што је могла, мени је запало да одржим први парастос у Ружици за пострадале. Јутрос сам био у затвору да исповедим  једног младића који је убио своје родитеље. Био дрогиран. Ми радимо, а имамо незахвалну дужност да вадимо кестење из ватре. Не кажем да смо сви свеци, као што и међу неолибералима има часних људи.

    Иначе, Патријарх је имао више пута осврте на ову кугу убиства жена, која је иначе планетарна пошаст.[1] Не може се сваки пут говорити на једну те исту тему. Затрави се. Будући да сам живео у Риму 20 година, имао сам времена да размишљам о феминициду који је у Италији раширенији него овде. Главни мотив видим у погрешном васпитању које су мајке вршиле, јер су одгајале mammone – размажена мушка деришта која су претерано везана за мајку, тако да не могу да поднесу крај једне везе, јер вереница или жена су дужне да у њему виде бога.

    Сада ће повереник да каже како сам мрзилац женског рода и да мајкама приписујем сву кривицу. Није, питање је превише комплексно, а у Станковићки не видим саговорника на ову тему.

    Повереник је испала још и „мала беба“ у односу на председника Удружења „Маме су закон“, Татјану Мацуру. Гостовала је 14. маја 2023 у јутарњем програму Nova S[2]. Ови људи су комедија – нама веле да не знамо српски, јер језик у коме смо се родили је сада нешто друго, па нас ваља преваспитати – а сами праве невероватне грешке: И кад смо веренице, за патријарха смо јаснице  и беднице.

    Волеле би да буду Патријархове веренице, али само ако је он по њиховом укусу! Мацура је поновила све тезе из оркестра Станковић, али је додала и од свога. Продубила тему. Тако помиње раскошну софру испред Патријарха. Порука: док народ гладује и тугује, Патријарх и попови се ождеравају. Наравно да ова комесарка није то рекла овим речима, али порука је упућена „куки и мотики“ да устане. Што је најлуђе, она вређа присутне људе (а којима се и сама обраћа), називајући их „простотом којој се Патријарх додворава“. Мисли на простаке или плебс. Добро није рекла олош, што је српски еквивалент за грчко охлос, масу која је пратила Исуса. Не може да каже да је Порфирије народски патријарх, иако слуша Азру и сл., а он то јесте – јер Азра јесте данас народњаци. Он је само „последња превара“, јер под маском модерности прикривен је фундаменталиста.

    Етикетирање се у овим круговима немилосрдно спроводи. Сликају те са пивом, одмах кажу: Алкохоличар! Пред трпезом: Изелица! Давно Исус рече за себе: Дођох, једем и пијем, а они веле, ево изелице и пијандуре! Дође Јован, не једе и не пије, веле, ђаво је у њему! – Неки владика који би возио Ферари, а да је по њиховом укусу, не би никада био черечен за раскалашност. Игром случаја знам да Порфирије једе нешто мање од мене, а ја једем јако мало. Сада, неко би казао: Мора да има бубине или пантљичару чим је толико мршав па му се не прима.

    Татјана позива, као верница/вереница Патријарха да се извини. Ми који бринемо о душевном здрављу особа које долазе у цркву, имамо највише проблема са опрелешћенима. Тако неки умисле да су свеци који лете по небу, други да су „нормални“ верници; једна, филозоф, ми каза давно: Јесте да сам некрштена, али сам православка! Не знам да ли је и Мацура из тог клуба…

    Свој бесловесни дискурс је завршила тиме да „повлачи сваку лепу реч о особи која оволико мрзи жене“. Неко са Nova S је био довољно интелигентан да из видеа постованог на ЈТ исече то што сам у стримингу гледао, јер је видео да се ова залауфала и почела да се котрља низ брдо без икаквих кочница. Уклонили су дебилоштину.

    Рат против Порфирија се водио док је он био још епископ, а таргетирани су били све особе које су му блиске: неке су прогласили силоватељима, друге папистима итд. Водили су рачуна о сваком детаљу. Нисмо ми били гађани, него он.

    Проблем је сада што су самом Патријарху нацртали мету, означили га као мизогена, тако да када се сам шета (што бих му препоручио да више не ради), свака која флипне може да удари на њега. Припрема се идентична атмосфера која је претходила атентату на Ђинђића.

    Ради других, а не комесарки, појаснио бих један моменат. Сваки дискурс је амбијетализован. Овде имамо свечани ручак, што није академски простор. Потпуно је небитно што су неки „добронамерни“ снимали Патријарха испод стола (били по задатку), или преко пута. Патријархов речник и геста су такви да не могу да по својој природи одговарају екстремистима са леве или десне. Ни фундаменталистима, ни хипицима. Чуди ме да ови модернисти не верују психолозима који тврде да и псовка може бити лековита, као и ружно, бурлескно и увредљиво. Пре њих је исто говорио св. Августин, као и грчки филозофи. Када питате другосрбијанце о Исусу, они ће вам рећи да је био јако фин и пристојан човек, са дубоком емпатијом. By the way, Мацура говори да се ваља убацити предмет емпатија у ОШ, а колико су она и њене колегинице показале емпатије, или научне скрупулозности, па да све лепо провери, видесмо довољно. Патријарх је утемељен на Писмима и Оцима. Не може се очекивати да и речник или forma mentis му нису у складу са истим изворима. Исус уредно вређа људе, како сам навео у једном тексту. Тако каже: лажов, лисица, куче, разбојник, пас, свиња, сатана, перверзњак, неверник, зао, прељубник, злотвор, будала, пород отровница, слепац, лицемер, змија итд. Када се напише неко ново Писмо, ја ћу веровати у такво, али за сада знам ко су ми мајка и отац, брат или сестра. Да ме пак неко силује и да ме тера да певам Интернационалу, мало је много.

     

     

     

    [1] https://www.youtube.com/watch?v=G-Ab1UGtIIA

    [2] https://www.youtube.com/watch?v=bF2Kv0HBd8g




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 58 минута, Milan Nikolic рече

    Мислим да је из тога доба доста тога дискутабилно. Као што се показало на Васељенским саборима, сличним аргументима светих користили су се аполинаријевци, а касније њима подобни монофизити. Поготово након Првог сабора био је актуелан антиаријевски дискурс који је нагињао ка свему божанском у Христу. Али, из тога је поникла друга крајност. Буквално, из редова православних (против Арија) се појавио Аполинарије коме су такви пренаглашени аргументи били потпора за своју јерес.

    Како било, битно је да не апсолутизујемо неке тврдње и идеје. Важно је да разликујемо приоритете у богословљу, да не поистовећујемо олако нека питања која онда само увећавају проблем.

    Баш добро запажање Миланче :ok:..... (можеш ти то кад оћеш и не тераш мак на конац)....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Што се тиче нагона они су код Христа исти како код нас само што су под Његовом вољом, па он зажеле па ожедни, зажеле па огладни, зажеле па се попишки, зажеле па се покаки, имаше фалус функционалан, али вјероватно не зажеле да има ерекцију, као што не пожеле да има жену и сл. 

    Дакле природа је сасвим иста као као код нас, само што ми без ухристовљења, освешења благодати не знамо шта је то непала, аутентична природа јер смо увјек у некој врсти пристрашћа, јер наши нагони нису под нашом влашћу, па и не знамо заиста шта је глад, жеђ, полна потреба које за нас у Христу благословена.

    (Гондикакис би рекао да је човјек гладно, незасито биће и да сав космос прогута мало је, док не поједе Бога, тако се и сваки други нагон у Христу испоњава, има своје прилично освећење, и Христос се усељава унсваки "ћошак" наше природе)

    Зато подвиг није у неједење у смислу да се ослонодимо од природе, него да научимо да једемо са благодарношћу, онако како нас је Господ научио да једемо и онако како нас је Господ научио да полно општимо, љубавном и благодатном Браку.

    • Не свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Не знам, то је Августинова теорија, али не бих се ја сложио да су такве ствари као што су бол, инстинкти, итд. знак палости. Они служе сврси, служе животу. Да не осећаш жеђ, умро би од жеђи. Да не осећаш бол, мог'о би да нагазиш на неки ексер, а да тога ниси ни свестан. Дакле, све те ствари нису под контролом воље с дробрим разлогом, јер нико не би изабрао да их осећа, а оне су потребне.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, mirko1929 рече

    Не знам, то је Августинова теорија, али не бих се ја сложио да су такве ствари као што су бол, инстинкти, итд. знак палости. Они служе сврси, служе животу. Да не осећаш жеђ, умро би од жеђи. Да не осећаш бол, мог'о би да нагазиш на неки ексер, а да тога ниси ни свестан. Дакле, све те ствари нису под контролом воље с дробрим разлогом, јер нико не би изабрао да их осећа, а оне су потребне.

    Не кажем да је било шта у природи, било  који њед "дио" знак палости, али на један начин све у природи има "печат" палости, смртност.

    Е сад како разлучити шта је то у природи смртност? болест јесте сигурно, бол ето није, али нешто у болу сигурно јесте, нешто у мисшљењу или осјећањима такоће јесте итд, нешто у јелу или сексу такође...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

    Једно питање, ерекција чисто физиолошки да ли је грјех? Пошто ми изгледа да се код неких чак поровлачи да аутентична природа Адамова није подразумјевала полно општење и алат, фалус. 

    Занима ме гдје ти постављаш границу између аутентичне и и пале природе?

    Мислим да исхрана и варење нису ником спорни.

    Не мож' бити, ако Господ не вири у брачну постељу.

    Него, мешају се бабе и жабе. Обичан човек је огреховљен човек. Христос је уподобљен човеку у свему ОСУМ греха. Пусти физиономију и физиологију.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Владимир Владимирович Цар1 рече

    Ово баш не верујем за клир да је распрострањено, а и боља је сада ситуација него пре неког времена када је била апологија Дарвинизма са великим В, а то је почело још у време Патријарха Павла, а неке клирике је поставио сам Митпролит Амфилохије. Нравно није крив Патријарх Павле нити Митрополит, али та грешка је уочена и поправљена. 

    Тешко је од Цркве ту тражити да поведе народ када и опозиција (део) и власт раде, а запад организује наче уништење.

    Црква је објавила пре неки дан одличан текст о злочинима, то је већински клир и право лице Цркве.

    SPC.RS

    Васпитање дјеце представља један од најтежих проблема са којима се родитељи суочавају у данашње вријеме. У оквиру хришћанског учења, васпитање дјеце и младих је...

     

    Није ствар у распрострањености него у одговорности спрам чина и заједнице. Од премијера/председника се тражи већа одговорност него од министра.  Од министра се тражи већа одговорност него од посланика, а од овог већа него обичног човека.

    Дакле, обичан свет је усвојио НАОПАК закон - посланички имунитет. Да закон ВИШЕ штити ОДГОВОРНИЈЕГ?!? Да ли и ми у Цркви требамо спрам света,  или по реду? Проценти ту не треба да играју улогу, одговорност је лична. Нпр, 39 владика су добри, један лош. Да кажемо да су процентуално у огромној већини добри па да зато овај не треба да одговара Сабору?!?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 часа, Milan Nikolic рече

    @Јанко

    Немој да дозволиш да те Хаџи увуче у празне приче. Наравно да он зна да ерекција није по себи грех, као што секс није по себи грех, само хоће да доведе у питање Христово превазилажење тих ствари.

    Христологија је деликатна баш зато што су многи били саблажњени људским нагонима и склоностима ка греху. Први је Аполинарије негирао потпуну човечност код Христа јер је мислио да је у томе грех неизбежан.

    Секс је благословен, али само као домострој стварања да се испуни свет, да се испуни време. У том смислу, апсолутизовати секс као вечно назначење је сатанска превара. У будућем веку неће бити секса, него ћемо бити као анђели.

    Ма мене секс не занима, упражњавам само вођење љубави. 😎

    А како ће бити у будућем веку само Бог зна. Осећај екстазе који човек доживи на крају тог чина је метафизички па се врв може тако и доживети без телесног контакта у будућем веку. Нисам тиме оптерећен.

    Ко хоће нека тера мак на конац.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, The Godfather рече

    Шта беше тема?! :pop:

    :citac:Физиологоја и анатомија пола у оваплоћеног Логоса и Господа нашега Исуса Христа, односно постајање или непостојање фалуса у Адама у Рају, односно сама аутетнична полност у односну на родно разликовање као начин политичког овладавања афгектима у циљу колонизације наше земље, народа и помјесне Цркве и путем закона о родном говору, рекције на закон, реакције на рекцију...:smeh1:

    пре 3 часа, Јанко рече

    Не мож' бити, ако Господ не вири у брачну постељу.

    Него, мешају се бабе и жабе. Обичан човек је огреховљен човек. Христос је уподобљен човеку у свему ОСУМ греха. Пусти физиономију и физиологију.

    Како да пустим физиологију ако је главна заповјест она о јести и пити, а главно кровично дјело рећи да је фалус мушка физиономија а вагина женска, јер се фалусом осваја свијет, муслимани мислише на размножавање, а ови содомити на слободу која превазилази природу, на специфични врсту "духовности" на слободу да замишљаш, на онтолошко стање бића у коме је мужко женско. Много опасна ствар самим тиме што је једна супер сила узела као своју политику и што нас са њоме суочава, не више нисте ви православни ви сте католици, нисте Срби ви сте Хрвати... Нисте жене и мушкарци него ЛГВТ+ нисте људи него роботи...

    Ако имамо хришћане код којих Адам можда јесте имао фалус, а можда му је израстао по паду, какву и коју ми полност бранимо у сусрету са родно осјетљивом идеологијом?

    А можемо ли да не бранимо полност, да пустимо да се то редефинише, а да нам се не измјени свјест, и вјера, да Црква не претрпи измјене, женско епископство, и да сам Христос не претрпи измјене, да вјерујемо у Христа који није мужко и није Јевреј јер се то све наравно у Христу превазилази, али не на начин да је Христос Србин или женско, а све то јсађо зато јер неки муж малтретира жену и муслимани у Гази трпе терор од Јевреја?

    И онда иде медијска машина док Јевреји муче људе они се моле Јевреју, или као Дуци: док су се Јевреји пушили из димљака Николај је писао како су повластили Европу, као да једно друго изкључује и да све у томе исцрпљује.

    Док пијани муж бије жену они Пију Вино из руке мушког свештеника...

    И засипају као отровом, па како је Калајић говорио кљукаји становништво женским хормонима кроз храну, а онда они осјете своју праву природу, а ићи против природе је протприродни гријех.

    Зато мислим да је важно повући границу између непале и пале природе јер то је граница између зравља и болести.

    Законом се данас једно сутра друго описује као болест, медицина се у корони користи као средство силе на исти начин као војска и полиција, воде се мултидимемзионални ратови.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ovi transrodni su neka vrsta povampirani gnosticari koji nikad nisu izumreli, nazalost ima i u pismu izjave cak od samog Isusa koji pricaju o tome, da pol u raju maltene ne postoji, tako da mogu da uvek kazu tako je i kod boga. 

     

    Nemam nista protiv ljudi koji toliko boluju da menjaju pol, ali ako se deci prica kako ce sve biti super ako oseku reku ili grudi amputiraju, a brojke eksplodiraju. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 47 минута, dilic рече

    Кристофер Хил позове АВ и каже задатак је усвајање Закона од родној...(неважно чега)

    E moj Dilicu...mi smo okupirani....druga je stvar je li okupacioni upranik AV ovakav ili onakav...ali smo okuprani...

    Војна вежба у Приштини под командом Америке: На КиМ стиже 24.000 НАТО војника

    RT.RS

    Циљ такозваног Косова добро је познат - чланство у НАТО

    Амерички дипломата учесник Дејтона и Рамбујеа нови Ескобаров шеф

    RT.RS

    Искусни дипломата био је задужен и за подршку САД Међународном кривичном суду за бившу Југославију са седиштем у Хагу

     

    • Волим 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Agnostik рече

    Nemam nista protiv ljudi koji toliko boluju da menjaju pol, ali ako se deci prica kako ce sve biti super ako oseku reku ili grudi amputiraju, a brojke eksplodiraju. 

    Била је у 19. веку у Русији врло популарна секта Скопци, који су себе шкопили. Држава их је прогонила због друштвено-штетног деловања. У данашње време, напротив, државе саме оснивају и активно подржавају анти-социјалне покрете, тако да данас имамо ситуацију да су анти-социјални покрети под државним патронатом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 49 минута, mirko1929 рече

    Била је у 19. веку у Русији врло популарна секта Скопци, који су себе шкопили. Држава их је прогонила због друштвено-штетног деловања. У данашње време, напротив, државе саме оснивају и активно подржавају анти-социјалне покрете, тако да данас имамо ситуацију да су анти-социјални покрети под државним патронатом.

     

    Ta religijska sekta mi je poznata. Seks i telo najvece zlo i amputiranje reje i vagine jedini spas. Reci cu nesto jereticko, kako je ova transideologija rasirena, ja sam ucitelj u osnovonoj skoli, onog trena kad me teraju da pripovedam trans i LGBT ideologiju dacu odkaz. 

     

    Moram da priznam, te gnostickih ideja je hrscanstvo dosta podloznije nego judaizam i islam, koji nemaju ni monastvo, niti tezu da seksualnost u raju i ne postoji. Gnosticizam u hrscanstvu nikad nije stvarno unisteno, zato je i podlego zapad njemu. Danas kazem kako je vreme doslo, dodje mi da mislim dobro bi bilo da se ispostavi da su Marija Magdalena i Isus stvarno bili par, a devicanstvo majke bozije samo simbol, da ne bi moglo da se idealizuje monastvo kod nas, koje naginje uvek ka gnostickim svatanjama. Dobro sad ceme spaliti na lomaci i sigurno gresim, ali kad vidim sta ovi LGBTQ budale rade, plasim se za buducnost, ako je za nas uopste ima, bice ih za Muslimane koji necu se drzati zapadnih gluposti.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Agnostik рече

     

    Ta religijska sekta mi je poznata. Seks i telo najvece zlo i amputiranje reje i vagine jedini spas. Reci cu nesto jereticko, kako je ova transideologija rasirena, ja sam ucitelj u osnovonoj skoli, onog trena kad me teraju da pripovedam trans i LGBT ideologiju dacu odkaz. 

     

    Moram da priznam, te gnostickih ideja je hrscanstvo dosta podloznije nego judaizam i islam, koji nemaju ni monastvo, niti tezu da seksualnost u raju i ne postoji. Gnosticizam u hrscanstvu nikad nije stvarno unisteno, zato je i podlego zapad njemu. Danas kazem kako je vreme doslo, dodje mi da mislim dobro bi bilo da se ispostavi da su Marija Magdalena i Isus stvarno bili par, a devicanstvo majke bozije samo simbol, da ne bi moglo da se idealizuje monastvo kod nas, koje naginje uvek ka gnostickim svatanjama. Dobro sad ceme spaliti na lomaci i sigurno gresim, ali kad vidim sta ovi LGBTQ budale rade, plasim se za buducnost, ako je za nas uopste ima, bice ih za Muslimane koji necu se drzati zapadnih gluposti.

    :skidamkapu:за први дио поруке, монаштво у Цркви треба схватати у смислу да није обавезан брак ( полно општење), односно да  човјек не мора вјенчан у Цркви него може бити вјенчан за Цркву. 

    У јудаизму имаш удовице или дјевојке посвећене, Јована у пустињи, а код муслимана женски сунет, ампутацију клиториса...

    Каже Мухамед из Тузле, развод у исламу није проблем, реко Мухамеде можда није али ти се распадаш.

    У Хришћанству ко год је био јавно или отворено против брака (полних односа) најурен је из Цркве и сигурно је имао неку искривњену теологију.

    И ова екипа које је узела лову из  ЛГВТ буџета држала теолошке симпозијеме у том духу је потиснута и позвана на покајање.

    Треба да разликујеш полно општење у Рају и у Царству Небеском гдје га наће бити јер сви ће бити једно, а полно општење је тек чежња за тим јединством, времено и повремено спајање тијела у љубавну заједницу.

    У Царству је једно Тијело а не чежња него пуноћа вјечног општења.

    Брак је прва праЦрква, а онда иду стари, нови завјет, крај свијета, Васкрсење и Суд, далкле нећемо се вратити у Рај да би полно општили, али у полном општењу се чува сјећање на Рај.

    Значи џендер идеологија напада на Тијело Христово, ружи људску природу Логоса, које смо сви носиоци, сад како тачно то се неда лако освјетлити и заиста је дубоко искушење, онтолошки дубоко, не нападе се на духовно учење него на природу, на материјално, зато си на добром трагу, тако је говорио и Заратустра о повратку земљи.О рестаурацији праве природе,  предукус васкрсења, против изопачења, дегенерације, покварености, у том смисли чувати невиност и границе закона, а не чувати јунф да се пич.а боље прода )

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...