Jump to content
  • JESSY
    JESSY

    Ствари које би требало да престанемо да говоримо једни другима

      Неретко ми се деси да, у пролазу или у разговору са људима, чујем како једни другима казују ствари које би требало да имају утешну улогу. У таквим ситуацијама обично је лако препознати добру намеру, а кад сте психолог – и погрешне начине да се упути утешна реч.
       

    Са друге стране, језик којим се свакодневно служимо у доброј мери одражава конструкте у нашој глави. Лав Виготски је својевремено рекао да је језик оруђе мишљења. Наше мисли, вербализоване, морају бити уобличене језиком који користимо да их искажемо.

    Тако имамо ситуацију у којој имамо добру намеру (или макар социјалну норму) и некоме желимо да упутимо утешну реч, али оно што говоримо су конструкти, фразе и реченице које не преиспитујемо превише, већ их у овим ситуацијама испаљујемо као на аутопилоту. Важно нам је да имамо те припремљене реченице, пошто су ситуације у којима их изговарамо неретко стресне и непријатне. Тако нам изговорена реченица може послужити као уточиште од неудобне тишине, али остаје чињеница да том реченицом ништа није речено. Штавише, могуће је направити и извесну штету.

    Зато је овај текст баш о томе – о таквим реченицама, које олако изговарамо, а које немају значење које бисмо ми волели да имају, посебно не у ситуацијама кад је некоме потребно помоћи или утешити га/је.

    Поред самих реченица, бавићемо се мало и њиховом анализом, али и конструктивнијим алтернативама.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 9 минута, "Tamo daleko" рече

    Lako je nama sa oksimoronskim izjavama, no sta cemo sa konstruktivnom kritikom koja je good for your character:D

    Шалим се мало. :)

    Мени је ово превише touchy-feely, изгледа женска тема... ;)

     

    На то гледам из мало другачијег угла. Нису најбитнија осећања, него истина. На пример, ако се нервираш питање је - зашто се нервираш? Да ли си у праву или ниси. Па на основу тога реакција.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, Нифада рече

    Овде је више реч о томе шта не би требало да говоримо једни другима.

    Није лоше некада и продискутовати о томе шта можда није неопходно рећи некоме.Понекад се људи сакрију иза цитата и јаких речи у смислу поруке некоме,мислећи да тиме могу да покрију своје неделање у практичном смислу.Некада права реч може да покрене некога,опет све зависи ко је изговори.

     

    Upravo tako! I ne samo ko je izgovori vec I kako! Meni licno se dopada postavljen tekst, jer pored ostalog I podstice na licno preispitivanje - umemo li mi da vladamo svojim jezikom I da vezbamo takticnost (odgovornost) u medjuljudskim odnosima, bez obzira ko je u pitanju; bilo da je bliski prijatelj, ili poznanik ili sagovornik koga srecemo po prvi put (a mozda I zadnji); jednostavno da nemamo pretenzija da znamo u svakom trenutku sta treba reci nekom ko strada pred nasim ocima. Meni je uvek znacilo mnogo kada mi bliski ljudi ukazu na licne propuste ili drugacije gledanje na stvari, nemam potrebu da tvrdoglavisem ili neodstupno ostajem pri nekim svojim principima itd. Otvorenost za uzrastanje, promisljanje I napredovanje u vrlini u zajednici sa srodnima, pa I onima koji to nisu (jer nas I oni bruse, celice) je po meni deo skladnih odnosa, nadopunjavanja I mogucnosti da iznedrimo najbolje iz sebe I drugog...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Grizzly Adams рече

    Шалим се мало. :)

    Мени је ово превише touchy-feely, изгледа женска тема... ;)

     

    На то гледам из мало другачијег угла. Нису најбитнија осећања, него истина. На пример, ако се нервираш питање је - зашто се нервираш? Да ли си у праву или ниси. Па на основу тога реакција.

    :)

    ma nije samo zenska tema :-) odnosi se na medjuljudske odnose nezavisno od pola. BTW , slazem se da nisu najbitnija osecanja- to smo vec apsolvirali na drugim, slicnim temama; I sama sam veeliki pobornik istine I iskrenosti, a ne manjka mi ni prakticni, logicki duh, barem se trudim da ima neka ravnoteza; meni cak nije najbitnije da li sam u pravu ili ne, vec kao Jessy, vazan je razgovor, razmena, dodir, podeljena reakcija.... Bojim se individualizma kao takvog jer zivimo u zizi individualistickog kraja (area) ;-) tj. necu ga u svojoj kuci, porodici, okruzenju... 

    Zato mislim da mi je od koristi iznova uciti (jer ucimo dok smo zivi) , unapredjivati, gajiti, negovati odnose u kojima se blista lik drugoga, kao slike Bozije. Nije lako klackati se izmedju naivnosti, umisljenosti bez pokrica (o nekome ili necemu), idealizovanja I sl. a s druge strane voditi zivot mudro, Jevadjelskom istinom I trezveno I da nikoga ne ostetis...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, "Tamo daleko" рече

    Upravo tako! I ne samo ko je izgovori vec I kako! Meni licno se dopada postavljen tekst, jer pored ostalog I podstice na licno preispitivanje - umemo li mi da vladamo svojim jezikom I da vezbamo takticnost (odgovornost) u medjuljudskim odnosima, bez obzira ko je u pitanju; bilo da je bliski prijatelj, ili poznanik ili sagovornik koga srecemo po prvi put (a mozda I zadnji); jednostavno da nemamo pretenzija da znamo u svakom trenutku sta treba reci nekom ko strada pred nasim ocima. Meni je uvek znacilo mnogo kada mi bliski ljudi ukazu na licne propuste ili drugacije gledanje na stvari, nemam potrebu da tvrdoglavisem ili neodstupno ostajem pri nekim svojim principima itd. Otvorenost za uzrastanje, promisljanje I napredovanje u vrlini u zajednici sa srodnima, pa I onima koji to nisu (jer nas I oni bruse, celice) je po meni deo skladnih odnosa, nadopunjavanja I mogucnosti da iznedrimo najbolje iz sebe I drugog...

    Они који су блиски вероватно седе и разговарају о неком кафеу или другом месту и то што седе и разговарају већ је довољно лепо без обзира на начин комуникације.

    Сећам се једног лепог објашњења једног познатог теолога када су га питали неки за мишљење  када им одлутају мисли за време Богослужења.Он је рекао да то што си ту много је важније од онога о чему мислиш у том тренутку.

    Има и квази -комуникације,рецимо неко замоли неког да га помене у неком разговору не би ли га овај други коментарисао а успут снима разговор мобилним телефоном.На плану комуникације и о комуникацији могу се књиге написати.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Све је комуникација, али ове флоскуле које је Џеси поставила су одраз комуникације особа које нису блиске, ово користиш када особу или не познајеш или када хоћеш да је се решиш.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, "Tamo daleko" рече

    meni cak nije najbitnije da li sam u pravu ili ne, vec kao Jessy, vazan je razgovor, razmena, dodir, podeljena reakcija...

    Једна анегдота од пре неки дан. Возимо се ми тако негде, моја скво гледа кроз прозор и одједном пита - зашто постоји зима?

    Ја, пренут из размишљања о неком сервису који треба да радим и колко ће да ме кошта, кренем у објашњавање о ротацији Земље, положају осе у односу на елиптичку раван... Поносан на супер предавање које сам одржао.

    После пар минута схватим да она уопште није питала за објашњење, већ коментарише своја осећања. :smeh1:

    Што мој верни друг Аспергер споро капира... :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Primetio sam da je ponekada dobro ,coveku u teskoj situaciji, samo stegnuti ruku onako prijateljski i nista ne reci. U mnogim situacijama je pomoglo kada sam podelio moje iskustvo sa slicnom situacijom. 

    Jedno,davno je to bilo, sam sa @Grizzly Adams bio u situaciji kada je njemu bilo tesko. Pokusao sam tada da ga utesim ali neznam koliko sam uspeo. ;) 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Trifke рече

    Jedno,davno je to bilo, sam sa @Grizzly Adams bio u situaciji kada je njemu bilo tesko. Pokusao sam tada da ga utesim ali neznam koliko sam uspeo. ;) 

    Како ниси брадер, пуно ми значи и дан данас наше пријатељство. Био сам инспирисан твојом снагом да гураш даље без обзира на све.

    Штета што нисмо имали више времена, али ето... живот...

    :pivo:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Grizzly Adams рече

    Како ниси брадер, пуно ми значи и дан данас наше пријатељство. Био сам инспирисан твојом снагом да гураш даље без обзира на све.

    Штета што нисмо имали више времена, али ето... живот...

    :pivo:

    Hvala ti. Setio sam se da te nisam nikada pitao da li ti je to sta pomoglo.  

    Kao sto rekoh on je bio u teskoj situaciji a ni ja nisam bio u mnogo boljoj ali sam probao da mu iz svog iskustva ukazem kako dalje i kako vidim pomoglo. Ne kazem da to uvek uspeva ali nekada i uspe. Misli da su bitne nase dobre namere i napori koje ulozimo u dobro nekoga a Bog daje da to donese plod. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Grizzly Adams рече

    После пар минута схватим да она уопште није питала за објашњење, већ коментарише своја осећања. :smeh1:

    ccc...:smeh1:

    uci se Zvonce...nikad nije kasno...pusti servisiranje, obrati paznju na skvo....girl_smiley

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...