Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Презвитер Игор Игњатов: Ноћ вештица - однос Православних хришћана према овој светковини (АУДИО)

      Ноћ вештица је светковина која се обележава 31. октобра, на дан када наша Света црква прославља светог апостола Луку и светог Петра Цетињског. У данашњем времену лако је убедити многе, а младе поготово, да је порекло оваквих светковина безначајно. Међутим, да ли је баш тако? На ову тему разговарали смо са презвитером Игором Игњатовим,  парохом ветерничким.




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    On 1.11.2017. at 8:44, Вилер Текс рече

    Да ли су нам потребни ирски пагански елементи у хришћанству?

    Још са домаћом паганштином нисмо "раскрстили" а сад нам треба и ова.

    Јесте вала. Докле ће више свештеници да освештавају дрво, тзв бадњак, пре него што га спале док маса пева тропаре и тамо неке песмице посвећене бадњаку (пази дечије песмице посвећене парчету дрвета које ће се спалити! Уништише нам децу!)? Па онда људи дођу кући и посипају жито, орахе, кукуруз по ћосковима да им година буде родна, па се посипа слама и деца пијучу. 

    А тек туциндан када су се у паганштини жртвовале животиње, а црква празник благословила, или слава ( ајме многобожаца свака кућа да има свог заштитника). 

    Раскрстимо већ једном с паганштином.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Lady Godiva рече

    Јесте вала. Докле ће више свештеници да освештавају дрво, тзв бадњак, пре него што га спале док маса пева тропаре и тамо неке песмице посвећене бадњаку (пази дечије песмице посвећене парчету дрвета које ће се спалити! Уништише нам децу!)? Па онда људи дођу кући и посипају жито, орахе, кукуруз по ћосковима да им година буде родна, па се посипа слама и деца пијучу. 

    А тек туциндан када су се у паганштини жртвовале животиње, а црква празник благословила, или слава ( ајме многобожаца свака кућа да има свог заштитника). 

    Раскрстимо већ једном с паганштином.

    Трчиш пред руду.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Lady Godiva рече

    Јесте вала. Докле ће више свештеници да освештавају дрво, тзв бадњак, пре него што га спале док маса пева тропаре и тамо неке песмице посвећене бадњаку (пази дечије песмице посвећене парчету дрвета које ће се спалити! Уништише нам децу!)? Па онда људи дођу кући и посипају жито, орахе, кукуруз по ћосковима да им година буде родна, па се посипа слама и деца пијучу. 

    А тек туциндан када су се у паганштини жртвовале животиње, а црква празник благословила, или слава ( ајме многобожаца свака кућа да има свог заштитника). 

    Раскрстимо већ једном с паганштином.

    А колико је тешко да се схвати да је то код нас паганско охристовљено, а код слављења ових вештица и караконџула је обрнути процес?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Вилер Текс рече

    није био преоражен од стране светитеља наше Цркве.

    Прецизности ради, не знам који су светитељи за ово највише заслужни и да ли су ти људи који су за то заслужни проглашени светитељима.

    Ако неко зна нека напише.

    Зато је боље рећи само од стране наше Цркве.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 31 минута, todor рече

    А колико је тешко да се схвати да је то код нас паганско охристовљено, а код слављења ових вештица и караконџула је обрнути процес?

    Шта ти славиш, када си део цркве у којој се пева „Ој, бадњаче бадњаче, ти наш стари рођаче.." и онда га спалиш на ломачи? Да ли то учите децу од малих ногу да спаљују блиске и миле рођаке? Ужасно, славите смрт и крмацију и још децу увлачите у те ваше обреде. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Кратос рече

    El ti znaš uopšte šta je paganizam?

    Ел тако називамо политеистичке религије и оно када се људи клањају идолима и стварима..? 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Lady Godiva рече

    Шта ти славиш, када си део цркве у којој се пева „Ој, бадњаче бадњаче, ти наш стари рођаче.." и онда га спалиш на ломачи? Да ли то учите децу од малих ногу да спаљују блиске и миле рођаке? Ужасно, славите смрт и крмацију и још децу увлачите у те ваше обреде. 

    Да.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 41 минута, Lady Godiva рече

    Ел тако називамо политеистичке религије и оно када се људи клањају идолима и стварима..? 

    Ne možeš slavu da nazoveš paganizmom jer niko ne veruje za svece da su bogovi već sveti ljudi u Hristu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Evo da izrazim i ja svoj stav. Smatram da ovaj prodor "slavljenja" helloween-a kod nas predstavlja samo još jedno u nizu palanačko kopiranje zapada i njegovih ludorija koje se ne uklapaju u naš kulturni sklop. Da ne širim previše, Erih From je to lepo objasnio, savremeni čovek je otuđen i u svojoj pustoši se povodi za lažnim oblicima društvenog pripadanja i beskrajnog veštačkog podsticanja ushićenja, kao zamene za čovekov kreativni spoj sa prirodom i drugima oko sebe. Može da se mnogo priča o tome ali ništa novo, sve smo to videli kod bajkera, pankera, metalaca, hipika, sekti, ovih, onih itd. itd., helloween mu tu dođe kao nova moda...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Lady Godiva рече

    Шта ти славиш, када си део цркве у којој се пева „Ој, бадњаче бадњаче, ти наш стари рођаче.." и онда га спалиш на ломачи? Да ли то учите децу од малих ногу да спаљују блиске и миле рођаке? Ужасно, славите смрт и крмацију и још децу увлачите у те ваше обреде. 

    Ovdje piše šta je to Badnjak. :) 

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Badnjak

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 18 минута, Кратос рече

    Ne možeš slavu da nazoveš paganizmom jer niko ne veruje za svece da su bogovi već sveti ljudi u Hristu.

    Истина. Као што нико не може маскенбал да назове сатанизацијом деце, слављењем вештица и којекаквих караконџула и да му даје нека мистична својства. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...