Jump to content
  • Иван Ц.
    Иван Ц.

    Слободан Стојчевић: Грађанистичко сагледавање мисије СПЦ

    Због чега су се људи који се налазе изван Цркве забринули због одлуке Синода да се забрани деловање свештеника и монаха на интернету без благослова патријарха?

    На седници Синода Српске православне цркве, одржаној крајем августа ове године, донета је одлука да се забрани деловање свештеника и монаха на интернету без благослова Његове светости или надлежног епископа.

    Ово је потпуно уобичајена и разумна одлука у којој виши орган прописује понашање нижег органа у једној хијерархијској организацији каква је СПЦ. Ништа необично: код свештеника и монаха се појавило неко понашање које је можда у почетку било добронамерно и сврсисходно, а онда се касније у неким случајевима отело контроли и почело да буде штетно и по Цркву и по вернике и по саме „интернет-ратнике“ или „интернет-мисионаре“. И логично, онај ко је одговоран за управљање Црквом („лађом спасења“) скреће пажњу превише занесеним члановима клира на њихове обавезе и њихове способности на које су можда заборавили, заиграни у занимацији званој интернет.

    Уједно, да се не би стварала „зла крв“, да се неко не би нашао повређен или увређен, као и сваки брижни отац, Његова светост играње забрањује свој деци а тек касније ће бити појединачно процењивано ко поред својих уобичајених обавеза (читај: домаћих задатака) има времена, способности, знања, снаге и умећа да се игра овом игрицом на корист а не на штету (и своју и своје пастве, а и Цркве у целини). Ово је потпуно разумна одлука: нема свако у клиру оне способности и она знања која мисли да има. А није свако способан за све за шта мисли да је способан.

    Жабље сагледавање

    Али ова, иако потпуно оправдана и разумна, а што је најважније унутарцрквена, одлука изазвала је бурне реакције великог броја грађаниста који су изван Цркве. Они који нити су верници, нити се осећају делом Цркве, нити их уопште интересује мисија Цркве, одједном су се нашли повређени ониме што је сваком у Цркви потпуно јасно и логично: унутар Цркве постоји свој ред, постоје своја правила, постоји своја „демократија“ која се код нас у Цркви зове – домострој спасења (смирење, послушање, узрастање,…). Тако да они који су сами себе оставили ван Цркве почињу да својим ванцрквеним аршином мере унутарцрквене односе.

    Зашто се ово дешава?

    Зашто људе који су изван Цркве интересује унутарцрквена организација?

    Јасно је да њих уопште не занима нити како да наша Црква буде јача, нити како да чланови клира боље обављају своје обавезе (код нас у Цркви се то зове послушање), нити како да Црква оствари своју мисију у свету. Они имају свој интерес који им је задат и у функцији остваривања тог интереса и делују. А њихов интерес није никаква тајна иза седам печата: политичка борба. Нема ту никакве „теорије завере“ или „тајних знања“ већ је све отворено и јасно: у односу на своје политичке ставове они све друштвене актере сврставају и процењују. А Црква је један од најважнијих друштвених актера – те стога и њу треба сврстати, сместити, проценити, премерити и одмерити (дневно)политичким аршином. Отуд се и појављује трагикомично премеравање свевремене и ванвремене Богочовечанске установе – малим, овоземаљским, привременим „демократометром“.

    А свевремено и надвремено се не може ни појмити а камоли премерити приземним и привременим.

    До којих су резултата мерења Цркве демократометром дошли ови „демократобрижници“?

    „Одакле гледаш тако и видиш“ – ако се гледа из жабље перспективе – жабље и сагледаваш. Ону одлуку која има свој дубљи смисао и свој лековит утицај и на чланове клира и на паству, а и на грађанство и друштво у целини (јер спречава профанацију Цркве у његовим очима) – „демократобрижници“ виде само као дневнополитички потез. Мудра и вишезначна одлука се банализује и своди на питање „да ли ће чланови клира моћи да буду опозиционо настројени и као такви делују на интернету“? (!)

    Ваистину жабље сагледавање! Као да се Христос није оваплотио у телу, пострадао и васкрсао, као да Свети Дух није сишао на апостоле на Педесетницу (рођендан Цркве), као да Црква нема своју есхатолошку димензију која нас припрема за вечност – све се банализује и своди на свештеничку критику власти и баналну припрему (још једне) обојене револуције око избора с пролећа следеће године!?!

    Ако ли неко неће да ванвременско и вечно сагледава кроз калеидоскоп обојених револуција – тај је необразован, затуцан, заостао, непросвећен – једном речју „недемократичан“. То нам поручују демократобрижници.

    Одбрана Цркве

    Остаје најважније питање: а зашто наизглед образовани људи, светски (тачније: световни) људи, грађанска интелигенција (тачније: спонзорисани аутошовинисти) себе сматра просвећеном, образованом, „одтуцаном“, напредном – а појма нема ни шта је информационо-психолошки рат нити како тај интернет и те друштвене мреже уопште раде?

    Одговор може бити само један: још одавно је примећено да је духу и уму као и телу потребан напор да би остао у форми. Ако се у дужем временском периоду добијају редовна плаћања из иностранства за банално „троловање“ и писање припростих пљувачких чланака против Цркве зарад дневнополитичких трвења – полако и неумитно се закржљава. Закржљава се и ментално и духовно, а и образовно.

    У јуну ове године изашла је моја књига Хибридни рат против Српске православне цркве у којој постоји део „Црква и информационо друштво“ у коме се барем оквирно говори и о опасностима од влоговања и деловања клира на интернету и друштвеним мрежама. Влоговање, писање коментара на друштвеним мрежама, мисионарење путем платформи – има своје законитости које су откривене у последњих деценију и нешто од кад постоје друштвене мреже. И те тенденције и законитости су (нажалост) универзалне – појављују се без обзира да ли су у питању свештеник и монах или тинејџер, инфлуенсерка и екстремиста.

    Ово су потпуно нови, универзални феномени који су тек недавно уочени на глобалном нивоу и тек предстоји дубље проучавање. Инфохоличност, дигитална деменција, затварање под информациону куполу, тежња ка екстремима, ехо-коморе, СОП (или ФоМО) синдром, цензура и аутоцензура и још много тога су глобални феномени који нису особеност деловања свештеника на интернету у Србији данас. Одлука Синода је усмерена на заштиту Цркве, клира и пастве од ових феномена, а не против учешћа свештеника и монаха у политичкој борби.

    Али од ситуиране, (задригле) и редовно финансиране „грађанске интелигенције“ која већ све зна (из приручника за обојене револуције) и већ свему подучава све и свакога, а посебно нас „мрачњаке“ – заиста не могу да очекујем да прочитају и освоје преко 400 страна књиге. А да се јавно полемише са људима који не само да не знају ништа о томе о чему суде већ им и није циљ да нешто сазнају или дођу до неке истине јер су плаћени само да блате и банализују задату мету – нема смисла и није мој ниво.

     

    Зато бих желео да уместо полемичких чланака, једноставно, у неколико наставака, објавим барем неколико страна из књиге. Сходно томе ћу у следећих неколико наставака објавити мали део књиге који се односи само на друштвене мреже и деловање на интернету (нешто мање од 10 одсто садржаја књиге). За „одтуцане“, закржљале сорошевске интелектуалце и то је, како рачунам, негде на горњој граници онога што могу да прочитају и осмисле. А за нашу православну читалачку публику – то ће таман бити „предјело“, јер су навикли да читају и дубље и свестраније сагледавају проблеме.

     

    Слободан Стојичевић је аутор књига „Мрежни рат против Срба“ и „Хибридни рат против Српске православне цркве“. Ексклузивно за Нови Стандард.

     

    Насловна фотографија: spc.rs

     

    Извор Нови Стандард

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 1 сат, Ђорђе Р рече

    Како ти замишљаш увођење реда?

    На пример, свештеник хоће да остави коментар, поруку, на форуму, ал то прво треба да одобри Епископ, ил комисија коју је он оформио. Да ли је то увођење "реда"?

    Пусти ту карикатуру. Форуми су изумрли. Ради се о видео формату.

    Проповед на парохији је дужност свештеника, то не треба мешати са појављивањем у медијима које прате хиљаде људи. Често се и нема шта паметно рећи, већ по инерцији праве клипове да се низ настави...

    На шта личи нпр. појављивање свештеника-монаха на балкан.инфо каналу? Ред рептилијанаца, па ред Православља, па онда мало старовераца-пагана, па мало вампиризма...не може то тако. 

    Мора да се зна где може да се гостује и ко ће да проповеда.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Вукашин рече

    Пусти ту карикатуру. Форуми су изумрли. Ради се о видео формату.

    Проповед на парохији је дужност свештеника, то не треба мешати са појављивањем у медијима које прате хиљаде људи. Често се и нема шта паметно рећи, већ по инерцији праве клипове да се низ настави...

    На шта личи нпр. појављивање свештеника-монаха на балкан.инфо каналу? Ред рептилијанаца, па ред Православља, па онда мало старовераца-пагана, па мало вампиризма...не може то тако. 

    Мора да се зна где може да се гостује и ко ће да проповеда.

    Па добро јест им се смњио значај, али нису још у потпуности изумрли..ево рецимо због ове одлуке не можемо више ни Аву да читамо у његовим теолошким радовима које је објављивао. Ако форуми нису ту, ту су блогови, друштвене мреже, интернет медији, подкастови итд..и све то је такођер обухваћено забраном без благослова. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    На пример, свештеник хоће да остави коментар, поруку, на форуму, ал то прво треба да одобри Епископ, ил комисија коју је он оформио.

     

    Наравно то је претеривање, него поп тражи од Владике дозволу да пише на неком порталу или форуму или га Владика одреди није ни битно, а све на ползну верника.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 часа, mirko1929 рече

    За то су критичари цркве рецимо потпуно у праву, да то нарушава секуларност државе. Проблем је што би црква и јаре, и паре. Ако ће патријарх да заводи ред на факултету, факултет не може да буде у оквиру државног универзитета. Овде не улазим у то ко је у праву, нити ме то занима. Знам да су сви факултети су корумпирани. Али, ствар је принципска.

     

     

    Уопчте није тако, можда у комунизму је било, не знам на основу чега тако пишеш у складу као и други мрзитељи Цркве. Синод, декан факултета, блаженопочивши Патријарх Иринеј, све су објаснили, нема ту никаво исмевање са јаре и паре. БТФ има свој статут и са њиме је део Универзитета. На крају, не треба БТФу световни Универзитет, него је обратно.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 часа, Justin Waters рече

    Па добро јест им се смњио значај, али нису још у потпуности изумрли..ево рецимо због ове одлуке не можемо више ни Аву да читамо у његовим теолошким радовима које је објављивао. Ако форуми нису ту, ту су блогови, друштвене мреже, интернет медији, подкастови итд..и све то је такођер обухваћено забраном без благослова. 

    Ух сад си ми потпуно обрнуо поглед на ову одлуку, одједном ми је постала потпуно јасна и разумљива. Не због теолошких текстова колико због свега оног пропратног. У пракси не верујем да би иједан свештеник благоразумни требао имати проблема да добије благослов за деловање на интернету. Онај који не добије нек се смири и размисли зашто.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 часа, Onufrije рече

    Уопчте није тако, можда у комунизму је било, не знам на основу чега тако пишеш у складу као и други мрзитељи Цркве. Синод, декан факултета, блаженопочивши Патријарх Иринеј, све су објаснили, нема ту никаво исмевање са јаре и паре. БТФ има свој статут и са њиме је део Универзитета. На крају, не треба БТФу световни Универзитет, него је обратно.

    Зато што је прошло време када бих сваком пролазнику апологисао све глупости што их црква чини. Видим како понашање цркве директно доводи до генезе мржње међу народом, исте такве мржње коју су имали и комунисти. Чак и под комунистима, већина народа је веровала у Бога, али је мрзела цркву. Сада црква рапидно троши залихе добре воље које је добила падом комунизма.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @ВукашинЕ мој сиви тићу Вукашиновићу што се бусаш јер ти није по вољи то што чујеш... само да знаш, нису комунисти измислили оне приче на попе руку и сл. То су ти народне умотворине од вајкада, a комунисти су само наишли на плодно тле. А зашто је тло било плодно, то се ти запитај, ту се ти замисли. Јашта, човек се не може бранити од демагогије, али не треба им давати муниције. А црква муниције даје на шлепере.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 27.10.2021. at 10:17, mirko1929 рече

    Зато што је прошло време када бих сваком пролазнику апологисао све глупости што их црква чини. Видим како понашање цркве директно доводи до генезе мржње међу народом, исте такве мржње коју су имали и комунисти. Чак и под комунистима, већина народа је веровала у Бога, али је мрзела цркву. Сада црква рапидно троши залихе добре воље које је добила падом комунизма.

    Не тражи ти нико да оправдаваш грех, јер знамо да "рука онога који предаје Христа, са Њим је за трпезом".  

    Не можеш ти знати дубине бића и шта је некога саблазнило. Можеш да нагађаш, али на крају можеш да причаш само о ономе што је тебе саблазнило, о конкретном случају. Дакле, опасно је што генерализујеш. То није одговор. Може се десити да ти саблазниш некога слабог ума и слабе воље, па да паднеш под осуду : "Тешко онима...".

    На крају, Господ јесте рекао тешко онима који саблзане једног од ових...али нигде није рекао благо саблажњенима. Свако ко се саблазнио и негде испао из шина, траба да се врати назад где је искочио и да крене полако напред спасоносним путем. Не треба чешати по ушима и тапшати по рамену саблажњене.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Вукашин рече

    Не тражи ти нико да оправдаваш грех, јер знамо да "рука онога који предаје Христа, са Њим је за трпезом".  

    Не можеш ти знати дубине бића и шта је некога саблазнило. Можеш да нагађаш, али на крају можеш да причаш само о ономе што је тебе саблазнило, о конкретном случају. Дакле, опасно је што генерализујеш. То није одговор. Може се десити да ти саблазниш некога слабог ума и слабе воље, па да паднеш под осуду : "Тешко онима...".

    На крају, Господ јесте рекао тешко онима који саблзане једног од ових...али нигде није рекао благо саблажњенима. Свако ко се саблазнио и негде испао из шина, траба да се врати назад где је искочио и да крене полако напред спасоносним путем. Не треба чешати по ушима и тапшати по рамену саблажњене.

    Ко те је питао за то? Мани ме тих дубиоза. Овде се не ради ни о каквим дубокоунмим стварима. Говорим за овај дислајк. И ја се с којечиме нисам слагао, па ни на једној форумској поруци нисам никоме лупио дислајк. Шта ли ти је у то у глави, шта те је то „дирнуло,“ то се питам. Многи су од СПЦа себи направили идола, а да тога нису ни свесни. То је дебела грешка. А што се мене тиче, ево отворено признајем да сам у својим данима данима када сам био напорни зурлот више пута заслужио батине од неверника. Нисам добио, али јесам их итекако заслужио. И то добре.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, mirko1929 рече

    А што се мене тиче, ево отворено признајем да сам у својим данима данима када сам био напорни зурлот

    Мени се чини да си и сад такав, само си отишао у неку другу крајност. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    За ове је Владика Атанасије имао опис да им је тесно у Цркви, а вероватно, на послу и у браку и било где. А има и тај феномен да иду из једне крајности у другу, не знам како се то зове, али у Цркви знају. Зато када оду у раскол, заједнице тих што им је тесно, распадну се на хиљаде фракција из саможивости.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 26 минута, Onufrije рече

    За ове је Владика Атанасије имао опис да им је тесно у Цркви, а вероватно, на послу и у браку и било где. А има и тај феномен да иду из једне крајности у другу, не знам како се то зове, али у Цркви знају. Зато када оду у раскол, заједнице тих што им је тесно, распадну се на хиљаде фракција из саможивости.

    Да није жалосно, било би смешно што помињеш њега. Ја сам се само осврнуо на чињеницу да црква хоће и јаре, и паре. Он је имао далеко горе мишљење о свему томе.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, mirko1929 рече

    Ко те је питао за то? Мани ме тих дубиоза. Овде се не ради ни о каквим дубокоунмим стварима. Говорим за овај дислајк. И ја се с којечиме нисам слагао, па ни на једној форумској поруци нисам никоме лупио дислајк. Шта ли ти је у то у глави, шта те је то „дирнуло,“ то се питам. Многи су од СПЦа себи направили идола, а да тога нису ни свесни. То је дебела грешка. А што се мене тиче, ево отворено признајем да сам у својим данима данима када сам био напорни зурлот више пута заслужио батине од неверника. Нисам добио, али јесам их итекако заслужио. И то добре.

    Ха-ха, па ти се потресао због палца доле :D иди бре...

    То си добио због ове глупости:

    Цитат

     Видим како понашање цркве директно доводи до генезе мржње међу народом, исте такве мржње коју су имали и комунисти

    За генерализације увек палац доле. Ниси написао шта је конкретан проблем и од кога долази. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 25.10.2021. at 18:54, Иван Ц. рече

    Због чега су се људи који се налазе изван Цркве забринули због одлуке Синода да се забрани деловање свештеника и монаха на интернету без благослова патријарха?

    Што се мене лично тиче, не свиђа ми се оваква одлука Синода због опасности гушења слободе говора и мишљења, гушења дебате, живог разговора, размјене идеја... 

    Знам сам по себи колико сам научио и о Цркви и о вјери само кроз жив разговор са људима, читање и слушање других свештеика, и добрих и лоших проповједника, дебатера, људи, и кад смо се слагали и када нисмо - а од чега доста не би било могуће да је ова мјера и њен дух био на снази у ондашње "моје" вријеме. Дошло је дотле да у разговорима са људима који су јако јако јако протуцрквено расположени углавном браним црквене или само вјерске ставове - аргументовано.

    Мислим да би се овај проблем са ексцесима код разних свештених лица много боље (али не и брже) ријешио тако што би виши црквени великодостојници давали добар лични примјер на који би се остали угледали.

    Јасно је овдје да је намјера да се "строжим" пастирским приступом ствар стави под контролу па да се почне са активним рјешавањем проблема, али ће оваква одлука на дуже стазе покварити додатно слику Цркве у народу, јер сада је и званично на снази контрола изношења сопственог мишљења. Још ако би се временом појавио већи број свештеника проповједника који унисоно говоре исте или сличне ствари, легитимитет и повјерење у њихове проповиједи би било додатно урушено због ове мјере.

    Мени је заправо веома мило видјети разноликост људи међу свештенством, и оних који ми се свиде и оних који ми се не свиде по својим ставовима. То ми је најјачи и најбољи доказ да је Црква једно живо тијело, жива заједница која је и поред бројних разлика међу својим члановмиа увијек исте окупљала на истоме, на најбитнијој Истини, те је због тога и била донекле флексибилна.

    Додуше, не могу рећи да није било неких заиста лоших ексцеса од стране појединаца (кад се само сјетим да је Мирољуб Петровић држао некакво предавање у цркви Св. Марка, или недавно што се бивши богослов окренуо проповједању чудних јереси на интернету...), па се ово донекле и може разумјети. Мање је напорно за црквену бирократију на овај начин, него да се стално опомињу појединци тек након што направе белај.

    Све у свему, разумијем наум и намјеру, али ипак не свиђа ми се метода.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Вукашин рече

    Ха-ха, па ти се потресао због палца доле :D иди бре...

    Нисам се потресао, само ми је било чудно шта те је толико такло. Пошто сам се расправљао с људима, али нико ником није то давао.

     

    Пре сат времена, Вукашин рече

    За генерализације увек палац доле. Ниси написао шта је конкретан проблем и од кога долази. 

    Не бих излагао јавно. Конкретно мислим да је ово са забраном крајње небитно народу, то је само у жижи медија.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...