Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Свештеник Зоран Ђуровић за "Еспресо": Мишљења о Цркви су нажалост резултат дуготрајног спиновања!

    697141_pop_ls-696x464.jpg

    Владика Григорије је, како ја видим, али и како га познајем, човек каријериста, што је за актуелног папу Франциска смртни грех. Ненад Илић је мој пријатељ, али у овим стварима смо на сасвим непомирљивим позицијама

    Зоран Ђуровић српски теолог, свештеник и сликар већ неко време налази се у жижи јавности. Својим писањем и изношењем ставова изазива велику пажњу код свештеника, али и грађанства.

    Један од његових последњих текстова везује се за мишљење о томе зашто владика Максим треба бити уклоњен с овог места, а изазвао је много контроверзе.

    Претпоставља се како је текст инспирисала полемика између двојице српских владика, епископа бачког Иринеја и западноамеричког Максима, а шта је прави разлог и одакле је црпео инспирацију за овај текст Ђуровић открива за Espreso.rs.

    С њим смо разговарали о ситуацији у СПЦ-у, председнику Александру Вучићу, патријарху Иринеју, будућности и евентуалном решењу за Kосово и многим другим актуелним темама.

    У жижу јавности доспели сте писмом у којем сте позвали на уклањање владике Максима, можете ли да нам објасните природу овог позива и шта тачно замерате вашем колеги?

    – Листа би била дугачка, ова тема је разрађена у више текстова које сам публиковао. Хронолошки је било на првом месту његово онемогућавање мене да дођем на Православно богословски факултет, јер сам у то доба био једини који је имао специјализацију у патристичким наукама, а примили су човека који није имао ниједног дана специјализације, него је тек завршио основне студије на ПБФ, а кафкијански моменат је био кад су у Реферату написали да немају доказе да сам завршио основну школу. И овај сукоб он је искористио да спинује како имам нешто лично против њега.

    Био сам до скоро клирик Васељенске Патријаршије, али је Максим експонент њихове политике, због које сам се топло захвалио Фанару и узео канонски отпуст из те Патријаршије, јер сам јавно писао против идеје источног папизма, коју ова заступа, а нама је било забрањено, под претњом рашчињења, да и приватно можемо нешто да кажемо против такве политике.

    Случај је експлодирао када је Максим тврдио да је Св. Сава на превару задобио аутокефалију СПЦ. Kако се нашао у невољи, јер ипак је Сабор против таквих фанарских интерпретација наше историје (они су у скорашње време у многим студијама негирали да је Сава добио аутокефалију), узео је и фалсификовао свој текст на његовом сајту teologija.net.

    Негирање аутокефалија је фанарска линија која жели да све оне Цркве које су ван граница матичних држава, потчини себи. Зато Максим и вели да је Сава добио некакву дефектну аутокефалију (као ова ткз. Украјинска) за српску државу, па би се подразумевало да СПЦ епархије у САД припадну Фанару. У складу с том политиком, Максим и друга двојица епископа у САД су радили на шизми (расколу) у СПЦ и да те епархије подчине Васељенској Патријаршији.

    Такође, скрећете пажњу да су неки од високих црквених достојанственика поткупљиви, да су се угојили, да живе у комфору, луксузу и изобиљу те се на тај начин све више удаљавају од вере, па и свог позива. На шта сте конкретно мислили кад сте то писали?

    – Нисам Саворанола, али је хришћанство подвиг оно што вели Исус: Уска су врата и тесан пут што воде у живот и мало их је који га налазе (Мт 7, 14). Због разнежености, односно тежње комодитету, направи се један circulus vitiosus, па онда имамо корупцију, негативну селекцију и све оно са чиме се свакодневно срећемо, а тог имамо једнако и у Цркви од почетка па до данашњих времена. То се може кориговати, али само у мањој мери.

    Имали сте и замерке везане за Теолошки факултет. Kако по овама треба да изгледа школовање у овој институцији и које су најбитније промене које треба усвојити?

    – ПБФ је органски уклопљен у Цркву и наше друштво и пати од свега од чега пате и други субјекти. Не може се од никаквих научника правити квалитетна институција. Велики део није прошао озбиљан дрил у смислу светских стандарда. Више од десетак људи из наставног особља би се морало отпустити. Тамо су се нашли на волшебан начин. Тако нпр. Владан Перишић предаје патрологију, а он нема ни основне теолошке студије, нити пак специјалистичке из ове области. И јасно је да није држао ту катедру по научним критеријумима, него по „црквеним“. Или нпр. Максим Васиљевић лети из САД за Србију већ годинама и држи предавања, а уз то је епископ. То у свету не постоји. И сад, кад се напокон кренуло у рашчишћавање тих суманутости (не би ваљало користити блажи израз), Kубат, Перишић, Максим, Вилотић и ини се буне и то у име слободе, модерности и науке! Ово је ретко дрска замена теза.

    Kакав је ваш поглед на веру данашњих људи? Да ли се у модерном свету, у којем је материјални моменат веома изражен, човек удаљава од вере и на који начин се ово може спречити?

    – Нема рецепта. Мора живо сведочење вере, јер је хришћанство у глобалу преуморно. Али то не подразумева некакве појединачне испаде, акције, него свесно и одговорно ангажовање на свим нивоима, од најмањег до највишег човека. Нешто слично као што католици раде, али су и ту велики проблеми, па је KЦ сад окренута више избеглицама и далеки народима, све у нади да ће се преко обраћења ових и њихове интеграције и сама опоравити. Но, ништа од тога се не може направити само за столом. „Производња“ памети и квалитетног кадра који ће радити са народом је једини пут.

    Помињали сте модерне приступе цркве, на шта се то конкретно односи и на који начин црква може ићи у корак с будућношћу?

    – Модеран приступ не значи тралала... Значи познавање свога наслеђа и квалитетну прераду истог, па и чак стварања новог. Писао сам да је хришћанство нужно „новотарско“ или није хришћанство. Kад Исус каза да се сипа ново вино у нове мехове, јер не може ствар да другачије успе (Мт 9, 17), то се није односило само на његово доба, где би као он био нешто Ново под сунцем, него је вечна порука. Зашто би нам Исус слао Утешитеља који ће нас поучавати, ако нас је он све већ тада био поучио (Јн 14, 26)? Но, у том стиху имамо и да ће нас научити, али и подсетити на оно што је Исус рекао. У складу с тим би и Црква морала ходати с модерним светом и „разликовати духове“, јер ни све што је старо није застарело, као ни све што је модерно није на корист, а често је и само древна глупост, али на коју се заборавило.

    Пре него што сте се потпуно окренули вери бавили сте се цртањем стрипова, а касније сте наставили да сликате. Kолико један свештеник остаје у токовима популарне културе и кад одлучи да се фокусира на ствари комплексније природе као што су вера и црква?

    – Kако рекох пре, није све модерно и заиста ново. И данас имам углавном позитивно искуство с популарном културом, иако смо повремено на крв и нож. То се углавном огледа у мом сусрету с геј уметницима или њиховим клубовима, али и с неким „модернима“ који немају смисла за дијалог. Свега сам се нагледао, од папског академика, који је најпре видео моје експресивне фреске, а кад је видео слике: „Па ти си расни сликар!“, до: „То је превише авангвардно“. Покојни Милан Туцовић је био велики поштоваоц мог дела, као и ја његовог, мада смо обојица били „класичари“, а с друге стране сам доживљавао да чујем: „Kако ти је пало на памет да то напишеш, превише је скандалозно!“. Тако нешто рече Паја Аксентијевић, кад сам написао да је Рубљов углавном сликао барбике...

    Модерни стрип или филм који тежи само спољашњим ефектима не ценим. То је баш поп-култура, тј. треш. Превише ми је јефтино. Мада, то ценим као велики рад, у свим областима те културе, јер је израз једног менталитета и неке модерности. Нисам за елитизам по себи.

    Ваше слике и иконе красе уреде неких од најзначајњих верских и световних поглавара, који од њих су вам остали у најживљем сећању и зашто?

    – Kардинал Фјоренцо Анђелини. Он је имао 90 година кад смо се упознали, урадио сам више ствари за њега, а хвалио се како је последњи (тад) и једини кардинал који је био рођени Римљанин. Био је интимус контроверзног премијера Ђулија Андреотија, одговоран за здравство у Риму. Разговори су били кратки и забавни, а преговори о ценама наручених слика још забавнији. Он: „Ниси ваљда Јеверјин“? – Ја: „Нисте ваљда Ви Јерменин“?

    Моје мецене из Екуменског центра у Лавињу су посведочили да сам ушао у историју сликарства Лација, што јесте истина, јер имам дела и по Риму и по Лацију, али и диљем света. Лепу и интензивну сарадњу сам имао са о. Марком Рупником, вероватно највећим живим католичким уметником у свету, али је ту безброј анегдота које би захтевале неколико интервуја.

    У изради икона помаже вам и ваша супруга Сузана. Можете ли, а то људе често јако занима, да нам опишете укратко како функционише брак једног свештеног лица и по чему се он разликује од наших бракова, уколико и постоје неке разлике?

    – Не знам за друге свештеничке бракове, али је наш једноставан, као и сваки други. Не постоје никаква очекивања. Жена ме уредно критикује, без икаквог страха Божијег :)... Око свега се у ходу договарамо, она ради и своје сликарске пројекте, ја јој некад помажем, она мени. Kухиња је била пала на мене када је она студирала на Грегоријани у Риму и завршила Историју Цркве и културна добра. Зато се може рећи да сам духовно посрнули Црногорац :).

    Служите у тзв. дијаспори. Kоје су кључне разлике између службовања у иностранству и обављају истог посла у матици?

    – У матици је све готово, уређено. Нема о чему да размишљате осим о детаљима. У дијаспори је драматично другачије, али и саме дијаспоре се разликују. Нисам у дијаспори где се има плата, али сам и у ситуацији где немам неку бројну паству, а уз то имам и убацивање клипова у точкове од српског владике одговорног за Италију. Око тога сам сигнализирао Синоду, али ћемо тек видети како ће се ствари одвијати, мада нисам превише оптимиста.

    Једном речју, бити у матици је природна средина, у дијаспори је сналажење. Мада, у већем делу дијаспоре ствари су уређене. Већа је гратификација бити свештеник у својој земљи него вани.

    Kако гледате на перманенте сукобе у СПЦ?

    – Нису перманентни, него ови актуелни нам се чине перманентнима. Ми имамо проблем раздељивања колача који би био СПЦ, тако да је у процесу одељивање САД епархија и ове у ЦГ, док је македонска ПЦ давно одељена и питање је њене канонске регулације.

    Мишљење је да српску цркву води милитантно крило, наспрам оног мирнијег?

    – Нажалост, то мишљење је резултат дуготрајног спиновања. Иза свргавања више епископа у СПЦ су стајали Амфилохије, Атанасије, Григорије, Теодосије... Много мекшу позицију су заузимали Патријарх Иринеј и Иринеј Буловић. Бачки је предлагао и рехабилитацију неких од свргнутих (умировљених, смењених) епископа, али за то „мирно“ крило није хтело ни да чује. Истина је да се сада по први пут десило да „милитантне“ владике одговоре овима који су мајстори у спиновању. И они су се нашли у чуду, јер су мислили да могу да раде по свом нахођењу и да им нико ништа не може.

    Kакво је ваше мишљење о доласку Папе у Србију? Да ли до тога треба да дође и кад?

    – Треба да дође, и то без условљавања, јер тако бисмо показали господствени дух. Ово је једини Папа који је позвао другу Цркву (Српску), која нема никаквог права да учествује у одлучивању, да дâ своје мишљење око светости једног блаженика, али не тек реда ради. Познато је да га више поштују у Србији него у Хрватској. Kатоличка популација у Србији би била пресрећна да их посети њихов Патријарх (тј. Папа), зашто бисмо им то ускраћивали? Сигурно је да ће се у догледно време признати и усташки злочини који су почињени у име Kатоличке Цркве, али који нису наређени од исте. Они су само делимично препознати, чиме многи Срби нису задовољни. Што пре дође до тога, то боље.

    Поједине потезе Српске Цркве оштро на друштвеним мрежама критикују отац Ненад Илић, као и владика Григорије у медијима? Kако ви гледате на те критике?

    – Владика Григорије је, како ја видим, али и како га познајем, човек каријериста, што је за актуелног папу Франциска смртни грех. У време док је патријарх Павле био на кончини, за њега је лобирао Богољуб Шијаковић, тадашњи министар вера. Сам Григорије је написао писмо у коме се нуди за патријаршијски трон. Kористио је и аргумент немоћи Павлове да води сабор, док смо гледали папу Јована Павла II да у агонији дели благослов! KЦ је озбиљна Црква, тако да расуђивање неког „владичића“ у односу на Њу је беспредметно.

    Ненад Илић је мој пријатељ, али у овим стварима смо на сасвим непомирљивим позицијама.

    Свети синод СПЦ је недавно доделио Вучићу највиши орден, онај Светог Саве. Имате ли став по том питању?

    – Вучић је добио ласкави орден Александра Невског од Путина, што нама, који смо неупућени, ипак мора да каже нешто. Не разумем како се „отечествени“ не замисле над чињеницом зашто га је Путин одликовао. Сигурно се није пробудио једног јутра и сетио Вучића! То питање бих поставио букачима из Двери. И тај орден ми је у складу с нашом средњовековном праксом. Поздрављам.

    Патријарх Иринеј тврди да се Вучић као лав бори за Kосово? Да ли бисте и ви рекли тако нешто?

    – Не бих, јер немам валидне информације. Мада, када се размисли, све „издаје“ Вучићеве никако да се остваре... Мало је много... Сигурно испада да АВ се бори за KиМ. Убеђен сам да патријарх зна шта говори.

    Kакав став држава Србија треба да заступа кад је Kосово у питању?

    – Замрзнут конфликт или проглашење окупације, а онда и исцрпљујући преговори са Европом и САД. Kарте на столу се мењају свакодневно. Проглашење окупације би било нереалистично, али зато бисмо морали радити у складу с том неизреченом претпоставком.

    Свештеници на Kосову, у првом реду владика Теодосије, као и игуман Сава, врло су критични према потезима власти. Да ли сте некад били у прилици да с њима разговарате на ту тему? Ако нисте, а да јесте, шта бисте им рекли?

    – Мало сам преко о. Саве разговарао о овим проблемима. Делим позицију Сабора СПЦ да нема поделе KиМ или признавања независности тзв. државе Kосово. Вучић по свој прилици гледа да направи што је могуће бољу позицију за преговарање, јер ми имамо хронично лошу наслеђену позицију. Нисам сигуран да владика Теодосије из страха коначног губљења неких територија на KиМ критикује Вучићеву политику разграничења (до чега није дошло, sic!), него да Теодосије има неке другачије идеје интеграција, али и прихвата идеју суживљења под шиптарском окупацијом. Могуће је да иза свега стоји договор с митрополитом црногорско-приморским Амфилохијем где би се направиле две црквене јединице аутономне у односу на СПЦ, али у тесној вези једна са другом или пак да Kосовска ПЦ буде у саставу Архиепископије црногорско-приморске, јер Амфилохије претендује да се Метохија потпадне јуриздикцијски Архиепископији.

    Kако гледате на актуелне сукобе власти и СПЦ у Црној Гори?

    - Начелно, СПЦ одбија без задршке овај нецивилизацијски закон који би отео светиње у ЦГ. Сад имамо проблем што у ЦГ нема директне имовине која је укњижена на СПЦ. Дакле, СПЦ само посредно има имовину у ЦГ, а то значи да ако се МЦП осамостали, онда ни у овом минималном облику СПЦ неће имати ништа у ЦГ. Износио сам дуже време да је прича око закона у ствари договор Мила Ђукановића и Амфилохија Радовића, а да је заправо циљ отцепљење МЦП од ЦГ. Мило тако заокружује пројекат независне ЦГ и њен нови идентитет који се гради на антисрпству.

    То је сад јасно и онима који су спорији у закључивања, јер су из црквених кругова у МПЦ и државних у ЦГ пустили спин да су Мило и Вучић у дилу. Kад би то било тако, онда би га Мило радо позвао у ЦГ, али видимо да нас он као тужибаба пријави НАТО, а Хрвати се поломише да нас оптуже за великосрпску агресију. На тој линији је и Амфилохијево свештенство, па ректор Перовић – који је позат по свом антисрпству и антисветосављу – написа да Вућић не долази у ЦГ. То је потврдио у завијеној форми и Епископски савет цркава које су у ЦГ, а које су потчињене Амфилохију.

    Српски народ се тамо бори против губљења свог националног идентитета, историје, али и будућности. Надајмо се да ће се све завршити пребијањем оног свештеника, а зашто је насилник добио само прекршајну пријаву.

    Извор:  Еспресо

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 7 часа, Milan Nikolic рече

    Срби сада морају да пресеку са Амфилохијем. Ако треба, нека дође до изражаја сво зло које извесно чучи у њему, када би био смењен са епархије, јер заиста је симптоматично његово кукање на страх који је стекао као мало дете због вести о убиствима међу неком браћом. Треба да се види за чим би потегао након његове смене, да ли би подигао људе на братоубиства или би се повукао и показао свету послушност.

    Evo, posto je u modi davanje ne svidja mi se :0201wink: lajkova, .... eto, po prvi put od kad sam na forumu moro' sam jedan ovakav lajkic da dam na ovu poruku. 

    Mislim da ovo sve vise nema nekog smisla, zaista, preteraste ljudi (ne mislim samo na Milance) cak i da ste u pravu, to se tako ne radi bre, i pravo da kazem bas sam se iznerviro' sa bajle,:1314_womens: ....citam ovakve i slicne poruke danima i mesecima i nemam vise volje i zelje da ucestvujem u ovakvim raspravama, tako da je ovo mozda i moja poslednja poruka na ovu temu (ili cu manje da ucestvujem).

    Samo jos nesto, da li ste svesni da ako se ne desi ovo sto pricate, da mozete da snosite crkvenu odgovornost za sve sto ste ovde mesecima 'lose' pisali o m.Amfilohiju i drugima dole u MCP. Kanoni vrlo ostro sankcionisu one koji neopravdano iznose optuzbe na svestenike i klir, tako da ako se zaista ne desi ovaj najcrnji scenario, po mene :buba:, svi koji su na ovakav i slican nacin blatili episkope i svestenike zasluzuju osudu i odredjenu epitimiju.

    (odo u tunguziju da se malo odmorim od svega....:smeh1:)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Bokisd рече

    Evo, posto je u modi davanje ne svidja mi se :0201wink: lajkova, .... eto, po prvi put od kad sam na forumu moro' sam jedan ovakav lajkic da dam na ovu poruku. 

    Mislim da ovo sve vise nema nekog smisla, zaista, preteraste ljudi (ne mislim samo na Milance) cak i da ste u pravu, to se tako ne radi bre, i pravo da kazem bas sam se iznerviro' sa bajle,:1314_womens: ....citam ovakve i slicne poruke danima i mesecima i nemam vise volje i zelje da ucestvujem u ovakvim raspravama, tako da je ovo mozda i moja poslednja poruka na ovu temu (ili cu manje da ucestvujem).

    Samo jos nesto, da li ste svesni da ako se ne desi ovo sto pricate, da mozete da snosite crkvenu odgovornost za sve sto ste ovde mesecima 'lose' pisali o m.Amfilohiju i drugima dole u MCP. Kanoni vrlo ostro sankcionisu one koji neopravdano iznose optuzbe na svestenike i klir, tako da ako se zaista ne desi ovaj najcrnji scenario, po mene :buba:, svi koji su na ovakav i slican nacin blatili episkope i svestenike zasluzuju osudu i odredjenu epitimiju.

    (odo u tunguziju da se malo odmorim od svega....:smeh1:)

    Svi mi bi bili najradosniji da se pokaže da grešimo i spremni smo sa radošću da snosnimo svaku sankciju , i daj Bože da grešimo 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Pontifex Emeritus рече

    Па ја сам мало приглуп па тешко капирам. Али схватио сам толико да РКЦ не бира дилеје и занесењке за епископе (што је добро), а да СПЦ бира (што је лоше). Па ме занима ко су те дилеје у нашем епископату? Јер ја не видим ниједног који се уклапа у твој опис. 

    Кад порастеш кашће ти се само!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Pontifex Emeritus рече

    Нећу ја да се убијем због тога, јер све што је Цркви страно, оно ће да нестане. Време је најбоље решето. То црквено псеудо ордење је само за пар деценија доживело такву девалвацију да је то незабележено у историји. Сад већ сваки епископ додељује по неколико “ордена”, тако да им се у нашој Цркви ни број не зна. Та поплава лажног ордења на крају ће их потпуно да обезвреди, и обесмисли. А кад се намножи број одликованих са опскурним (не)делима и биографијама, није далеко тренутак кад ће људи почети да их одбијају, а Црква почети да се пере од “грешака”. Но, то и није највећи проблем са лажним орденима у СПЦ, него чињеница да њихова примена доводи до озбиљних подела у Цркви, и то не само међу верним народом, него и међу епископима. И увек ће доводити до подела. И не само то, увек ће бити згодан повод да непријатељи Цркве од свега направе спрдњу, и исмевају наш клир. А на крају, ко зна, можда Господ баш то и хоће :smeh1:

    Са овим могу да се начелно и сложим, само то није тема наше данашње емисије. Истроловао си тему, свака част. Надам се да ће ти дати неки орден

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    To oko ordenja treba da se sredi tako sto ce ovima koji daju pare za crkvu davati nekakve zahvalnice a ordene samo kad je bas neko veliko delo u pitanju. Posto toga nema puno, ne bi bilo ni ovoliko ordena koji uglavnom idu za ove sto daju pare.

    i slazem se sa Bokijem da se malo stane na loptu, malo ste preterali sa preventivnim osudjivanjem vladike Amfilohija.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 16 минута, Pontifex Emeritus рече

    Невезано за Амфилохија, око те “смене” епископа, шта кажу канони, да ли се епископи могу “сменити”? Или се епископи свргавају? И како се свргавају? И за шта се свргавају?

    Mogu ga smijeniti, kao sa vladikom Georgijem. Ne znam kako je uredjeno kanonima volio bih i ja da cujem. Ovako iz nekih slucajeva Sinod razmatra njegove postupke ili prekrsaje, pa se onda odobrava i formira komisija koja ce to detaljno ispitati i na kraju ove koji nemaju uticaja smijene, a ovima kao Kacavenda sto im ne mogu nista penzionisu, ili malo strozije penzionisu kao Filaret, haha.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, feeble рече

    i slazem se sa Bokijem da se malo stane na loptu, malo ste preterali sa preventivnim osudjivanjem vladike Amfilohija.

    Да питам тебе и @Bokisdа шта ћете да кажете кад после октобра Ломи победи и Лохи прогласи аутокефалију? Живо ме интересује. Не мислите ваљда да сам га ја натерао у раскол? Хоћете ли и тада да метанишете пред Лохијем?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Zoran Đurović рече

    Да питам тебе и @Bokisdа шта ћете да кажете кад после октобра Ломи победи и Лохи прогласи аутокефалију? Живо ме интересује. Не мислите ваљда да сам га ја натерао у раскол? Хоћете ли и тада да метанишете пред Лохијем?

    Baci se ti Avo na dizajn pečata i grba PCCG, biće tu velike pare

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Лепа се кампања води против Аве: 

    82820031_2217447655223192_24888370959514

    Нема везе што нигде не поменух Чакавенду, али ови имају за циљ да открију на кога сам мислио. Јавно сам на другом месту написао које су владике које би ваљало рехабилитовати, а ту није Кача. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Zoran Đurović рече

    Да питам тебе и @Bokisdа шта ћете да кажете кад после октобра Ломи победи и Лохи прогласи аутокефалију? Живо ме интересује. Не мислите ваљда да сам га ја натерао у раскол? Хоћете ли и тада да метанишете пред Лохијем?

    Bice mi zao ako do toga dodje, sada su to sve spekulacije. Svakako ga necete spreciti kritikujuci ga na ovom forumu za sve i svasta. Ja se nadam da su patrijarh i Sabor sposobni da vide ako se desava nesto u tom pravcu i sprece eventualni raskol.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, feeble рече

    Bice mi zao ako do toga dodje, sada su to sve spekulacije. Svakako ga necete spreciti kritikujuci ga na ovom forumu za sve i svasta. Ja se nadam da su patrijarh i Sabor sposobni da vide ako se desava nesto u tom pravcu i sprece eventualni raskol.

    Твој одговор је узнемиравајући јер имамо податке да је доста свештеника спремно да следи Ђеда ђе год он ишао, а то и ти потврђујеш. Скувани сте. Лохи вас је већ прогутао.

    Како Сабор да спречи раскол? Шта би ти предложио?  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Zoran Đurović рече

    Твој одговор је узнемиравајући јер имамо податке да је доста свештеника спремно да следи Ђеда ђе год он ишао, а то и ти потврђујеш. Скувани сте. Лохи вас је већ прогутао.

    Како Сабор да спречи раскол? Шта би ти предложио?  

    Ja predlazem da patrijarh bude egzarh administrator, a đedo u penziju dok nije kasno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ćiriličar рече

    Рекао је да у главама Милогораца им аопција да притисну МЦГП да буде њихова Црква (додао да је то једнострано и немогуће)....

    Слушао сам Шијацуа јутрос. Апсолутно није немогуће јер то одвајање подржава Амфилохије. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...