Jump to content
  • Србендиловић
    Србендиловић

    Сабрање браће и сестара (Кана Галилејска у 21.веку) након читања канона Св. Деспоту Стефану Лазаревићу у парохијском дому Вазнесењске Цркве у Београду

      Драга браћо и сестре, са благословом старешине Вазнесењске Цркве у Београду Оцем Арсенијем Арсенијевићем, дана 07.маја 2017 год. биће организовано сабрање у парохијском дому Вазнесењске Цркве (Адмирала Гепрата 17, Београд), након читања канона Св. Деспоту Стефану Лазаревићу. Служба читања канона Св. Деспоту Стефану Лазаревићу почиње у 17 часова. 

    Повод илити боље речено идеја овог саборног окупљања браће и сестара у Вазнесењској Цркви потекла је од духовног предавања Оца Ивана у истој, дана 29.марта 2017 год. под називом "Кана Галилејска у 21. веку". Уже речено, тема тог предавања су били проблеми младих људи и свих који се тако осећају а пред којима је животно остварење у породичном животу под духовним окриљем Цркве. Као већи проблем се показало то да је тешко пронаћи могућности простора и времена у једном здравом и природном окружењу где би како је већ било речено, млади, могли на један спонтани и неусиљени начин да се упознају и првенствено на један људски начин зближе а самим тим превазиђу животне изазове, те када је и у питању Св. тајна Брака.

    Из тог разлога су учињени напори у решавању тог проблема те у организовању оваквог саборног окупљања. Морам напоменути да је потребно да се људи са својом добром вољом придруже, појаве, подрже ово саборно окупљање на првом месту приликом молитве читања канона Св. Деспоту Стефану Лазаревићу а након тога и у парохијском дому. Све ово је напоменуто из разлога што се са свим овим, чини, само почетни корак ка оживљавању једне "добре приче" у окриљу наше Свете Цркве. Навешћу речи Св. влад. Николаја Велимировића који каже да кроз обожење душа долази слога а самим тим и једно животно умножење. 

    Дакле, да неби било некаквих забуна, наравно да се подразумева увек једно пристојно Црквено понашање какво је увек приликом сваке Агапе која се организује у Цркви. 

    До Недеље ће се додавати додатна обавештења као одговори на евентуална питања или као допуна горе наведеном. :) 




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Изгледа да немаш избора, него да се помолиш се Богу, одеш у какву дискотеку, звекнеш које пићенце, нађеш неку која ти се свиђа, добро се изглумиш и налажеш и онда је полако преваспитаваш у православље. :D Не пева се бадава на венчању ,,свјати мученици иже добрје.....,,

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Србендиловић рече

      Искрено, не видим шта би било незгодно! Све сам лепо био објаснио у објавама. Оно што је идеја јесте да може се рећи слободно, проблем, пада породичних вредности тј. брака и све везано за то решавамо у Цркви почевши од неудатих, неожењених. Тај проблем би се могао сликовито поредити са зубобољом коју треба решити на најбезболнији и најбезбеднији начин. Сигуран сам да је Црква у свему нај кад је решавање тог проблема у питању па између осталог најбезбеднија и најпријатнија, чак и спрам наших личних домова да не претерујем. Ако нешто знам живећи у Београду четрдесетак година онда јесте то да овде никоме није ништа незгодно кад су паре у питању и лична корист а да кад требамо себе саме да погледамо како изгледамо под светлом Христове истине онда нам је све незгодно и непријатно и ништа неваља! Постали смо Гадаринци који Христа протерују зарад крда свиња! Нек се нико не нађе увређеним на ове моје речи јер ми то није био циљ и нека ово буде само моје мишљење! 

    ......Ouuuukej; odjavljujem se sa teme.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 36 минута, Џуманџи рече

    ......Ouuuukej; odjavljujem se sa teme.

    Е не мооожее, не даааамо...:D

    Него следеће недеље кад буде акатист да се појавиш са Србендиловићем....за почетак довољно је двоје...:mahmah:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Џуманџи рече

    Pa cemu uvijanje? :D Na to sam ciljala. :D Mada mislim da je ljudima generalno nezgodno da se okupljaju sa tako konkretnim razlogom, mozda i gresim, ali posto ne mozemo da ne govorimo iz svig ugla... :) Meni bi bilo neprijatnio, I guess. 

    A zasto se ljudi inace igdje okupljaju ili druze, ako su inace slobodni, tj trazeci... :whackado: Eros... sam zivot.

    Pa, zato sam i rekla, bez pritiska ocekivanja. Agapa u toj crkvi u kojoj su redovni akatisti i predavanja uopste nije losa ideja.

    Nek ti Daca objasni kako je ona bila suptilna sa organizovanjem druzenja... :D

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 часа, Србендиловић рече

    Помоћи ћеш ми само у вези објаве на Црква.нет, како да урадим обавештење! Не могу да ставим објаву са датумом који је прошао. Предпостављам да не иде и да их упућујем да овде погледају све информације? 

    Prekopiraj uvodni post, sa malom izmjenom: 07. maja odrzana je... a sledeca bice odrzana....

    u grupu Kana Galilejska na Crkva.net, na svom zidu, u grupu Nasa zajednica...1324_womens

    http://crkva.net/timeline&u=kana_galilejska_v2&ref=se

    http://crkva.net/timeline&u=zajednica&ref=se

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Дијана. рече

    A zasto se ljudi inace igdje okupljaju ili druze, ako su inace slobodni, tj trazeci... :whackado: 

    Pa ono, ne znam... zato sto zele da se druze? :) Meni je to jedino racionalno, u suprotnom - hajde da se upoznamo da vidimo da li ce nesto da bude, sto je, u sustini, korist. Ne kazem za S.-ovu ideju, vec uopsteno (kako i pitas). :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Џуманџи рече

    Pa ono, ne znam... zato sto zele da se druze?

    Zato sto zele da razgovaraju o Platonu, Spinozi i o bitku trijadologije.

    U pauzama kad ne igraju sah i ne rjesavaju integrale.

    Omladina, i inace slobodni pripadnici polova kad se nadju zajedno, samo o ove 4 stvari razmisljaju. :))

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Дијана. рече

    Prekopiraj uvodni post, sa malom izmjenom: 07. maja odrzana je... a sledeca bice odrzana....

    u grupu Kana Galilejska na Crkva.net, na svom zidu, u grupu Nasa zajednica...1324_womens

    http://crkva.net/timeline&u=kana_galilejska_v2&ref=se

    http://crkva.net/timeline&u=zajednica&ref=se

     За следеће одржавање тешки су изгледи без да се још неко укључи. То у принципу неби требао да буде проблем али јесте јер је тешко остварива повратна информација. Неке промене морају да буду од претходног пута а без ослањања на само куцкање речи овде по тастатури. Просто, мора бити нешто конкретније. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Dobro, kazes konkretnije. Na sta mislis? Na koga mislis?
    Onda, tvoj poziv je bio malo konfuzan i nije objavljen na vreme. Drugo, neophodan je kontinuitet tih druzenja da bi sto vise ljudi culo i doslo. Ta druzenja moraju biti malo osmisljena, na primer da imas par tema na umu koje ce podstaci ljude da razgovaraju i da se opuste i upoznaju (ne samo da tema bude teologija jer to kasnije nije samo nesto oko cega ce im se zivot vrteti). Ti, kao domacin, moras da u prvo vreme ulozis ogroman trud a kasnije ce vec ici lakse :)

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Dobro, kazes konkretnije. Na sta mislis? Na koga mislis?
    Onda, tvoj poziv je bio malo konfuzan i nije objavljen na vreme. Drugo, neophodan je kontinuitet tih druzenja da bi sto vise ljudi culo i doslo. Ta druzenja moraju biti malo osmisljena, na primer da imas par tema na umu koje ce podstaci ljude da razgovaraju i da se opuste i upoznaju (ne samo da tema bude teologija jer to kasnije nije samo nesto oko cega ce im se zivot vrteti). Ti, kao domacin, moras da u prvo vreme ulozis ogroman trud a kasnije ce vec ici lakse [emoji4]
     
     

    Хвала ти Данијела! Ове твоје речи сматрам великим подстицајем!
    Конкретније мислим да је потребно још неко од људи да се активно укључи те да би све што си ти поменула било оствариво. Мислим да сам не би могао то да остварим без да је за то још неко заинтересован.
    Као што сам поменуо, идеја је потекла по угледу на Оца Ивана који у својој Цркви у Крушевцу са савојим парохијанима чита акатист Св. Ксенији те након тога остају у парохијском дому на дружењу. Њој се моле између осталог и за безбрачне да ступе у брак. Дружење у парохијско дому им неслужи да би било ко ту проводаџисао илити правио атмосферу било коме непријатну. И сам отац Иван се оградио од тога на духовној трибини коју је имао у Београду. Парохијски дом је ту за Агапе као најприродније окупљање и дружење Хришћана. Самим тим прилика да се млади ту упознају, мислим на безбрачне, и просто имају добре услове да се остваре као људи.
    У Београду сматрам да понајвише има места за изласке младих али они, мислим, не пружају такве услове за све оне истинске Православне Хришћане који би да се остваре у Св. тајни Брака тј. да у томе пронађу своју животну срећу и добију благослов Цркве.
    Ја нисам још увек свештеник да би могао у потпуности тако нешто да организујем у Вазнесенској цркви али могу да учиним колико сам у могућности. Отац Арсеније (старешина Вазнесењске цркве) је вољан да помогне али је потребно да има заинтересованих људи!
    Да напоменем да је Вазнесењска црква у самом центру града Београда те је тако доступна да људи могу да долазе из било ког дела града па чак ако долазе још удаљеније.
    Београд јесте већи град од Крушевца по свом обиму али невидим разлог зашто и у њему неби било овако нешто оствариво. Једноставно, већа заинтересованост! [emoji4]

    Sent from my SM-G531F using Pouke.org mobile app

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 50 минута, Danijela рече
    Da bi bilo zainteresovanih, mora biti i ponude [emoji4]
    Pa izvoli [mention=17123]Србендиловић[/mention] sta nudis? [emoji4]


    Оно што се испуњава подједнако са условима који су у Цркви код Оца Ивана у Крушевцу јесте читање канона Св. Деспоту Лазаревићу које је сваког Недељног дана у 17 часова у Вазнесењској Цркви у Београду. Након тога је обезбеђено време боравка у парохијском дому Вазнесењске Цркве у трајању од пола сата. Тих пола сата је за почетак сасвим довољно а касније би и то могло бити промењено на дуже. У сваком случају остаје могућност договора одласка после Цркве на још неко место. И моја маленкост је ту да помогне, колико сам у могућности.
    Оно што је недостатак јесте што на пример Отац Иван може у потпуности да буде домаћин у својој Цркви као свештеник а док то ја нисам у могућности. Надам се да не морам детаљније да објашњавам због чега је то тако и да је у Цркви прави домаћин у потпуности Бог а не било ко други.
    Из тог разлога, назовимо домаћинство, треба још по неког човека да би било по јеванђелским речима. Где је двоје или троје сабраних у моје име онде сам и ја јак илити са њима. [emoji4]

    Sent from my SM-G531F using Pouke.org mobile app
     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Понуда мора да буде доста опуштенија и конкретнија. Рецимо кувано вино, песма (гитара?, акапело), дружење. Још да замолиш и оца Арсенија да запева са друштвом, верујем да би се доста људи одазвало :) .

    Или да једноставно кажеш хришћанска журка.

    Овако зовеш на агапе, то је и за литургијске хришћане нешто непознато. "Трпеза љубави" на српском. Шта ће бити за клопу, пиће? Јел свако носи за себе, или може да се нешто обезбеди из црквеног фонда, макар кафа?...

    А још и брак спомињеш, чекај, то дође на крају, прво упознавање, али опуштено, без очекивања и притиска. А притисак долази од очекивања...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...