Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Владика Максим за НИН: Надам се да у будућности нећемо црвенети због садашњег односа према власти

      view_image.jpg

    Владика западноамерички Максим дао је интервју новинарки Драгани Николетић и главном и одговорном уреднику НИН-а Милану Ћулибрку, који је објављен на шест страница овог магазина.

    На почетку интервју је разјашњено да је "крајем септембра декан ПБФ, епископ браничевски Игнатије, обавестио "црквену владу" да не може да спроведе (јулску) одлуку Синода." Како за НИН каже владика Максим: Декан је уважио мишљење Синода, али и указао да је оно не само неосновано, него и у несагласности са Статутом Универзитета, Законом о високом образовању и Законом о раду."

    Сходно Уставу наше свете Цркве, наставља владика Максим, Свети Архијерејски Сабор има власт да контролише рад Синода, као и да решава несугласице међу архијерејима. Због тога је владика потписао захтев да се одржи редовно јесење заседање Сабора.

    Иако се не слаже са одлуком Синода о свом разрешењу професорске дужности, владика Максим, наглашава да ту одлуку поштује, али очекује од Сабора да да коначну одлуку, коју ће "као и увек до сада" поштовати.

    Владика Максим је опширно говорио о статутарности свог наставничког рада на Универзитету, а осврћући се да је Синод у свој одлуци навео и неке теолошке разлоге "сматрајући да је моје учење у неком смислу проблематично", владика је рекао: "Желим да верујем да је и овде реч о неспоразуму који ће се веома лако отклонити на предстојећем Архијерејском сабору."

    На питање новинара о вези питања Косова, односа према косовској политици председника Србије А. Вучића и ставу архијереја по тим питањима, епископ Максим је приметио да се у медијим инсистира на тој вези, али је понови став епископа бачког Иринеја "да у Цркви нема деликта мишљења". Још је навео: "Могу одговорно да тврдим да по том питању (Косова и Метохије -прим-приређ.) сви епископи имају неподељено мишљење, тако да ми не знамо ни за "меко" ни за "тврдо" решење.

    На питања о односу Цркве и државе, владика Максим је рекао " У Цркви је често заступљена једна превазиђена и доста наивна вера у симфонију цркве и државе по узору на средњи век, заснована на тренутној процени односа снага. Упркос свему, надам се да пред долазећим нараштајима нећемо црвенети због садашњег односа према власти."

    Он је поводом додељивања Ордена Светог Саве председнику Вучићу рекао да када орден као симбол фунционише на прави начин он тада и обједињује, а да је у овом случају дошло до превида. "И док садашњи председник Србије непрекидно понавља да је за разграничење и поделу, дотле Сабор Српске цркве трајно инсистира да разграничење и подела представљају издају. Како сада то двоје помирити? Ето, тај парадокс не може да појми најмање половина српских архијереја, а ни велики део наше Цркве".

    Епископ Максим опширно је говорио о томе зашто је потписао петицију групе наставника и сарадника ПБФ о теорији еволуције.

    Говорио је и о томе да му је замерена благонаклоност према таоизму, а он је у свом тексту на ту тему само цитирао трећег аутора.

    Епископ Максим је навео и да је потребно да се отклоне сумње, настале због лоше информисаности, о новој верзији Устава СПЦ у САД. Изразио је очекивање да ће чланови Синода у томе да помогну.

    У интервју НИН-у доста је речено и о стању српске мисије у дијаспори, задацима Српске цркве итд.

     

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 6 часа, feeble рече
    пре 6 часа, Desiderius Erasmus рече

    I vladika Grigorije je pričao istu stvar: da Pahomije jeste napastvovao tu decu.

    On gledao ili cuo od Arsica? Cim se B92 nakacio na to, meni je postalo sumnjivo a i nikad nije dokazana krivica. Ko hoce da sudi, neka sudi.

    Владика Григорије је такође позивао Радована Караџића и Ратка Младића да се предају Хагу.

    А знамо колико је тај суд праведан.

    С друге стране што рече @feeble ономад је овима са БУ92 и њиховој искрености могао да верује само неко идеолошки залуђен или крајње наиван.

    Као што негде већ рекох, још имам трауме од уводне шпице емисије Инсајдер и Бранкице Станковић. А ако се сетимо њеног лова на Караџића по пећинама Србије што је сасвим довољно да се једна медијска кућа дискредитује до краја, истинитост тих навода је заиста дискутабилна.

    Ако ћемо се фрљамо рекла-казала информацијама, постоји и другачија прича, да је Пахомије намерно дискредитован због документације о Јасеновцу која се налазила код њега на двору. Прича иде у правцу да је монахиња која је била при двору намерно изазвала пожар да би уништила ту документацију, да та монахиња ради или је радила за ХР службу, и да би покрила своју саботажу оптужила је Пахомија за педофилију.

    Данас је веома лако некоме окачити етикету педофилије, па се ти после пери, ништа не помаже.

    Но како год, овде је у питању дискусија на основу рекла-казала информација.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Desiderius Erasmus рече

    Velika je vera tvoja...

    То се може и за тебе рећи, јер на основу чега верујеш да јесте педофил?

    На основу новинских натписа, абера по цркви, медијске кампање, донете пресуде?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Жељко рече

    Владика Григорије је такође позивао Радована Караџића и Ратка Младића да се предају Хагу.

    А знамо колико је тај суд праведан.

    С друге стране што рече @feeble ономад је овима са БУ92 и њиховој искрености могао да верује само неко идеолошки залуђен или крајње наиван.

    Као што негде већ рекох, још имам трауме од уводне шпице емисије Инсајдер и Бранкице Станковић. А ако се сетимо њеног лова на Караџића по пећинама Србије што је сасвим довољно да се једна медијска кућа дискредитује до краја, истинитост тих навода је заиста дискутабилна.

    Ако ћемо се фрљамо рекла-казала информацијама, постоји и другачија прича, да је Пахомије намерно дискредитован због документације о Јасеновцу која се налазила код њега на двору. Прича иде у правцу да је монахиња која је била при двору намерно изазвала пожар да би уништила ту документацију, да та монахиња ради или је радила за ХР службу, и да би покрила своју саботажу оптужила је Пахомија за педофилију.

    Данас је веома лако некоме окачити етикету педофилије, па се ти после пери, ништа не помаже.

    Но како год, овде је у питању дискусија на основу рекла-казала информација.

    Kao što rekoh, baš me briga za B92. Čuli ste šta kaže čovek koji je pričao sa tom decom. Mogu samo da zamislim kako je tim - sada odraslim - ljudima kad po internetu čitaju kako ljudi negiraju/relativizuju to što im se desilo. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Жељко рече

    То се може и за тебе рећи, јер на основу чега верујеш да јесте педофил?

    На основу новинских натписа, абера по цркви, медијске кампање, донете пресуде?

    Na osnovu onoga što kaže čovek koji je pričao sa tom decom i koji je zbog toga morao da beži u drugu eparhiju. I na osnovu onoga što kaže vladika Girgorije koji je bio u komisija koja se bavila tom gadošću.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Desiderius Erasmus рече

    Bio je, zato i zna. Ja ga slušao u Utisku nedelje kako govori da Pahomije jeste to uradio, ali mu navodi kao olakšavajuću okolnost to što nije više nikada ponovio tu gadost (što je već glupo).

    Ja sam sokirana! Kakve bre crne olaksavajuce okolnosti?! To su beskrupulozni monstrumi i ako nam je Crkva sagradjena na takvim temeljima onda i treba da se raspadne u prah i pepeo. Kakvi smo to bre ljudi?! Pa i sama cinjenica da je slucaj zastareo je dovoljna da niko od cestitih ljudi ne ode kod takvog klira u Crkvu! Ma bre, sve je ovo dobro sto  nam se desava, po Bozjem promislu!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Жељко рече

    Владика Григорије је такође позивао Радована Караџића и Ратка Младића да се предају Хагу.

    А знамо колико је тај суд праведан.

    С друге стране што рече @feeble ономад је овима са БУ92 и њиховој искрености могао да верује само неко идеолошки залуђен или крајње наиван.

    Као што негде већ рекох, још имам трауме од уводне шпице емисије Инсајдер и Бранкице Станковић. А ако се сетимо њеног лова на Караџића по пећинама Србије што је сасвим довољно да се једна медијска кућа дискредитује до краја, истинитост тих навода је заиста дискутабилна.

    Ако ћемо се фрљамо рекла-казала информацијама, постоји и другачија прича, да је Пахомије намерно дискредитован због документације о Јасеновцу која се налазила код њега на двору. Прича иде у правцу да је монахиња која је била при двору намерно изазвала пожар да би уништила ту документацију, да та монахиња ради или је радила за ХР службу, и да би покрила своју саботажу оптужила је Пахомија за педофилију.

    Данас је веома лако некоме окачити етикету педофилије, па се ти после пери, ништа не помаже.

    Но како год, овде је у питању дискусија на основу рекла-казала информација.

    Ne relativizuj stvari Zeljko. Ne moze se danas “svakome nakaciti etiketa pedofila”! Ali moze svako od nas odluciti da zazmiri na jedno ili dva oka i time svesno ponese krv zrtava na sebe i na svoju decu. Meni ne pada na pamet da idem tim putem pa taman me sutra izbacili iz Crkve.

    I da nije kriv, zastarevanje procesa je dovoljno strasno i nedopustivo u jednoj hriscsnskoj zajednici! Sam vl. Pahomije, ako nije kriv, morao je insistirati da se taj proces posteno okonca! To je najmanje sto je i kao covek i kao hriscanin morao da uradi! I vl. Grigorije, narocito ako je ubedjen u krivicu kao clan crkvene komisije, morao je uraditi vise da se pravda zadovolji. Doduse, ja ne znam sta je on tacno uradio niti sam citala izvestaj te komisije ali javno pricati o nekakvim “olaksavajucim okolnostima” je sramno i apsolutno nedopustivo! Sram ih bilo!!!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @florenntina banalizujes. Niko nije trazio da se bilo ko rascini, i analogija sa KPJ nije na mestu. Ako bi mi hipoteticki Sinod nalozio da izvrsim kadrovsku promenu - naravno da bih to ucinio, ne bih sigurno provlacio Sinod po medijima i time nanosio stetu svojoj crkvi, ali dzabe pisem - uporno nastavljas da forsiras demokratiju u teokratiji, "demokratija" ( da je tako nazovem ) je u Hristu je sasvim jedna druga kategorija...ali nebitno...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    [mention=3963]Жељко[/mention] pusti brate trolovanje njihovo, vidis da proslim dogadjajima suprotstavljaju sadasnje i vrse zamenu teza
    Mislim da jeste zamena teza, ali pitanje zlostavljanja je vrlo vazno. Ovako, bar ja imam utisak da se su pojedini episkopi kompromitovani i da su u saci Bog zna koga. Nije dobro.

    Послато са SM-A530W користећи Pouke.org мобилну апликацију

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Рисбо рече

    pitanje zlostavljanja je vrlo vazno.

    Slazem se, ali na zasebnoj temi, a ne da se doticni brane na taj nacin sto se prica o tome sta je neko drugi radio i da se to uzima kao argument na sasvim desetoj temi

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, NemanjaVa рече

    Kako to da od peseset i nešto vladika SPC uvek Pahomija zadesi ...

    @NemanjaVa Тролчино, отвори посебну тему. Овде је тема владица Махим, црвенило и однос у будућности.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...