Jump to content
  • Рилски
    Рилски

    Владика Варненски Јован: Питање МПЦ мора да се разматра канонски

      Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

     

                              %D0%B2(3).PNG

    Владика није прецизирао да ли ће питање МПЦ бити разгледавано за време претстојеће посете Патријарха бугарског Неофита Москви.

    Питање Македонске цркве је веома озбиљна тема, која мора да се разгледа на најодговорнији и канонски начин. До решења се мора доћи поштовањем православних канона и реда, који сами канони налажу, изјавио је данас Митрополит Варненски и Великопреславски Јован, упитан да ли ће Бугарска Патријаршија преузети улогу мајке-Цркве, Македонској православној цркви, преноси БТА.

    - Да ли БПЦ треба или не треба да преузме улогу ''мајке'' мпц, биће разматрано тек пошто чујемо мишљење и осталих Помесних Цркава - изјавио је владика Јован.

    http://plusinfo.mk/vest/134813/vladika-varnenski-jovan-prashanjeto-za-mpc-treba-kanonski-da-se-razgleduva




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    Бугарскиот премиер Борисов им бакна „десница“ на македонските владици

     
    23/11/2017
    Уредник
     
    Премиерот Зоран Заев го пречека бугарскиот Премиер, Бојко Борисов во струмичкиот манастир Водоча, кој е епархиско седиште на Струмичката Митрополија на владиката г. Наум.

    vodca-1.pngНа пречекот на Борисов, покрај владиката Наум беа уште тројца членови на Синодот на МПЦ-ОА, Европскиот митроиполит г. Пимен и Тетовско-гостиварскиот г. Јосиф и Кумановско-осоговскиот г. Јосиф.

    vodca-2.pngБорисов по влегувањето во манастирот искажа почит кон владиците на МПЦ-ОА, бакнувајќи им рака на сите владици кои го пречекаа. Премиерот Заев му ги претставуваше и водено го запозна со нив.

    vodca-3.pngЗаев и Борисов заедно со владиците на МПЦ-ОА имаа кратка средба во манастирот, но засега нема детали за што е разговарано. Но, со чинот на пречек во манастирот, епархиско седиште на владиката Наму, сосема лесно може да се прочита пораката што ја испраќа Премиерот Заев,  а таа е во насока на  поддржувач на иницијативата за приближување на односите меѓу МПЦ-ОА и БПЦ.

     

    http://religija.mk/bugarskiot-premier-borisov-im-bakna-desnica-na-makedonskite-vladici/

     

    vodca-2.png

    vodca-3.png

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, MKD13 рече

     u biti nikakvu kritiku na ono shto sam pisao na temi o ohridskoj crkvi  nisam ni dobijo.

    Toliko je na óvom forumu napisano o tome da zaista prevše sebi daješ na značaju, kada misliš da će nekos ada po ko zna koji put prežvakavati sve to.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    Мало лепих подсећања за све истинске љубитеље истинске Православне Цркве у Републици Македонији. Свети Климент Охридски, прослава 1100 година од упокојења. Верна чеда светог Климента Охридског прослављају велики јубилеј. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

     

    Како преноси Македонска ТВ 5, бугарски интелектуалци широм Бугарске, почели су данас потписивање Петиције за подршку писма расколничке МПЦ упућеног Синоду Бугарске Православне Цркве, у вези признавања аутокефалног статуса МПЦ. У току данашег дана Председник Бугарске г. Румен Радев је посетио Бугарског Патријарха Г. Неофита, где се говорило о "развијању и продубљавању" односа између Бугарске и Републике Македоније у свим сферама. У разговорима је речено да су политички представници Бугарске и Македоније "подвукли духовну сродност између Бугарске и Републике Македоније". У званичном Саопштењу БПЦ, на сајту Бугарске Цркве, каже се да је Бугарски Патријарх Г. Неофит у вези питања аутокефалије МПЦ, током разговора са председником Бугарске Руменом Радевим, истакао да БПЦ има "добру вољу да нађе начине за његово добро решење и да ће ова питања, на следећој седници Синода БПЦ", чија ће тема бити писмо Синода МПЦ Бугарској Цркви". Ово питање, како се истиче у саопштењу Бугарске Православне Цркве "биће разматрано и са осталим Помесним Православним Црквама."  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 23.11.2017. at 19:34, MKD13 рече

     Nakraju bugari su dobili priznanje, a da niste nas okupirali i mi bi danas bili priznati zajedno sa egzarhijom. Pocekacemo jos malo...) 

    Нико ''вас'' није окупирао тада кад ти говориш, већ је било нешто друго на тапету. О томе нећу јер није тема. По твојој логици и Бугари су окупирали Пирински Македонију ..
    Грке намерно не помињем, јер су, по теби, они више него сигурно окупирали Егејску Македонију.
    Како су онда, по теби, браћа Бугари окупирали сами себе..(?) или хоћеш да кажеш да су Бугари једини водили ослободилачки рат..?

    Да, наравно да то хоћеш да кажеш..

    Цитат

    A kako ste nas "oslobodili" , nemam reci , pod turaka je bilo za nas raj u odnosu na  Kraljevinu. Turci bar su nam dopustali da budemo to shto jesmo.

    Ово је за Нобелеву награду на пољу ''највеће глупости коју људско биће може да изговори.'' Но..
    ''Турци су вам дали да будете то што јесте''..кажеш. Ја се апсолутно слажем ..
    Читао сам пуно турских извора о данашњој Македонији..  Што на ''македонском'' што на Бугарском. Турци су ''вас'' звали Каури - Ќаури..такође и Раја (дакле исто ко и нас).. или пак, Бугари ..  ''Македонци'' .. милион жалосних посто ''вас'' нису звали сигурно.
    Дакле све што си рекао стоји само у контексту да се осећаш (не и осећате), припадником Бугарског народа и као таквим, ја потпуно заступам твоју тезу..
    Дакле само да се договоримо о коме то ''вама'' ти говориш.
    То некакви ''македонци'' нису.. јер њих је очигледно - више него очигледно ''породила'' Југославија..
    Пре свега Краљевина па потом и Титова. Која је и направали ово за шта се ви сад борите и подмећетзе Бугарима кукавичје јаје да је БПЦ ''мајка - црква'' Титоистичкој творевини  -  шизматичкој ''мпц''

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, MKD13 рече

    A meni ne ruski a srpski duhovnici su mi govorili da nema makedonaca, da su to sve srbi isto kao i hrvati i slovenci da je ohridska crkva srpska i da bugari samo su oprelestili srba za vreme egzarhije...

    Кад већ толико помињеш и мислиш да знаш о Бугарској егзархији  сичко (све).. Онда буди искрен..па помени или можда(намерно) незнаш то; Да је Бугарска екзархија, у време у коме је настајала, у Кнежевини Србији оног времена, имала највећу подршку- како финансијску тако и духовну, те просветно школску. Митрополит Михајло се отворено залаже и форсира Екзархију .. школује будуће екзархијске свештенике и епископе.. Дакле Србија сноси исту одговорност за настанак и деловање Екзархије као и Руси па и Сами Бугари. Е о томе треба да разговарају данашњи Срби и Бугари. У контексту тога постаће беспредметно питање некакве ''мпц''  - која је фантомска комунистичка творевина са пораженим егзархистичким духом псевдо-романтичарског карактера.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 23.11.2017. at 18:49, Loznica-Srbija рече

    Руси би се умешали на страну "МПЦ" ?? Знаш да су Патријарх Кирил и Мит.Иларион подржали Архиепископа Јована и довели га на лечење у Русију после пуштања из затвора.

    Немој се изненадити ако се то деси. Руси имају развијену ''црквену дипломатију'' коју ми у србији ни из близа не разумемо. Руска ''Црквена дипломатија'' је намерно акцентована, јер је од свега што садржи и чиме се бави..понајмање Црквена.

    Моје лично мишљење, које заиста не претендујем да мора да буде и тачно, је да су Руси ослобађањем Архиепископа Јована завршили са ''држањем стране'' Српској Православној Цркви, по питању Црквених односа у БЈРМакедонији.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 20 минута, Рилски рече

    Моје лично мишљење, које заиста не претендујем да мора да буде и тачно, је да су Руси ослобађањем Архиепископа Јована завршили са ''држањем стране'' Српској Православној Цркви, по питању Црквених односа у БЈРМакедонији.

    Па још одемо на Крит. 

     

    пре 4 часа, Kifa рече

    Мало лепих подсећања за све истинске љубитеље истинске Православне Цркве у Републици Македонији. Свети Климент Охридски, прослава 1100 година од упокојења. Верна чеда светог Климента Охридског прослављају велики јубилеј. 

    Кифа, ако не грешим, није било представника Софије?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Негово Светейшество Българският патриарх Неофит се срещна с президента Румен Радев

    IMG_3410.jpg

    Българската държава и Българската православна църква са единни в желанието си за развитието и задълбочаването на отношенията между България и Република Македония. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, които проведоха среща днес, по инициатива на президента.

    По време на срещата беше подчертано важното значение на подписания двустранен Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, който укрепва взаимното доверие, насърчава развитието на двустранните отношения и представлява положителна стъпка в процеса на европейска интеграция на Република Македония. Отбелязана бе и духовната родственост на България и Република Македония.

    Патриарх Неофит запозна държавния глава с внесеното в Канцеларията на Светия Синод писмо от Македонската православна църква, с което се призовава за възстановяване на евхаристийното единство на БПЦ „с възобновената Охридска архиепископия в лицето на МПЦ“ и го увери в добрата воля от страна на Българската патриаршия да се търсят пътища за неговото благополучно разрешаване. Този въпрос предстои да бъде разгледан на заседание на Св. Синод на БПЦ, като темата за автокефалността на Македонската православна църква ще бъде обсъдена и с останалите поместни православни църкви.

    Текст: Александра Карамихалева 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, MKD13 рече

    Kad bi bio prinugen da biram, ja bih pre pod ropstvo turaka nego li pod srba...pogotovo srba za vreme kraljevine.

    pod Njemanici je druga bila prica, al vi sa tim srbima nemate mnogo shta po duhu, u tom kontekstu ja sam mnogo veci srbin nego ti.))

    Срећа твоја, па не можеш да бираш. И ово што бираш је толика илузија да ниси ни свестан где пре избијаш.
    Наравно да ми нисмо ни изблиза ни по духи ни по ичему они срби из доба Немањића. Али братко, браче, и слично.. Ни Бугари нису ни изблиза они Бугари из Времена Бориса Михаила, Самоила, Асена..и слично. Нису Бугари, а по најмање су данашњи Македонци из Р.Македоније. У БЈРМ постоји само Псеудоромантичарски тј килави возрожденски дух који живи у Титовом шињелу под којим је створена шизматичка ''мпц''..и ништа више.

    Али о томе треба разговарати и преговарати у најдобронамернијем смислу са свим заинтересованим странама.

    пре 10 часа, MKD13 рече

    Uporegejne sa antikom i aleksandrom nece biti...jednostavno to je bila nametnuta budalastina i sad vec postaje Proshlost

    Верватно по твом , већ чувеном ''мишљењу'' Нобеловског капацитета о коме сам већ говорио, и за ову ВМРО - будалаштину како је називаш, су такође криви Срби. И то сигурно они из ''Краљевине''. Да ли си свестан да су и ти ВМРО-овци били Македонци (а јако велики број истих се лично осећа Бугарима), и да је за њих такве годинама у БЈРМ гласало више од 50% ''твојих'' сународника...што Бугара по народности, што по осећају..па и пних који су Срби, макар и на папиру.
    И сада је то већ прошлост.
    Слажем се да је то била Будалаштина.. космичких вредности ..да, наметнута. Али су је сами македонци и то национал-ВМРОовци који су понављам , понајвећим делом Бугарски опредељени, наметали Македонцима..тј (великим) Бугарима ..по теби највећим Балканским жртвама и паћеницима..који се једини борише за слободу против Турака - који су према Македонцима (тј Бугарима из вардарске Македоније) били ма јагањци божији..

    П.С.

    Ово ''13'' ..да није у некој родбинској или каквој другој вези (врски) са Бокијем..такође македонцем - бугарином из Македоније..ор самтинг..

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Рилски рече

    Нико ''вас'' није окупирао тада кад ти говориш, већ је било нешто друго на тапету. О томе нећу јер није тема. По твојој логици и Бугари су окупирали Пирински Македонију ..
    Грке намерно не помињем, јер су, по теби, они више него сигурно окупирали Егејску Македонију.
    Како су онда, по теби, браћа Бугари окупирали сами себе..(?) или хоћеш да кажеш да су Бугари једини водили ослободилачки рат..?

    Да, наравно да то хоћеш да кажеш..

    Ово је за Нобелеву награду на пољу ''највеће глупости коју људско биће може да изговори.'' Но..
    ''Турци су вам дали да будете то што јесте''..кажеш. Ја се апсолутно слажем ..
    Читао сам пуно турских извора о данашњој Македонији..  Што на ''македонском'' што на Бугарском. Турци су ''вас'' звали Каури - Ќаури..такође и Раја (дакле исто ко и нас).. или пак, Бугари ..  ''Македонци'' .. милион жалосних посто ''вас'' нису звали сигурно.
    Дакле све што си рекао стоји само у контексту да се осећаш (не и осећате), припадником Бугарског народа и као таквим, ја потпуно заступам твоју тезу..
    Дакле само да се договоримо о коме то ''вама'' ти говориш.
    То некакви ''македонци'' нису.. јер њих је очигледно - више него очигледно ''породила'' Југославија..
    Пре свега Краљевина па потом и Титова. Која је и направали ово за шта се ви сад борите и подмећетзе Бугарима кукавичје јаје да је БПЦ ''мајка - црква'' Титоистичкој творевини  -  шизматичкој ''мпц''

    Dobro, ovo vec je posteno! 

    Pod turaka, verovatno ja bih bio ziv. A u kraljevini nisam siguran, ili verovatnije bi truleo u neki zatvor, zato sto se osecam bugarin a ne srbin.

    Makedonci nikad ni su se poistovetili sa srbima, pa komunisti Jugoslavije znajuci to, al i ne hoteci da priznaju da u Yu zive toliko bugara, priznata je makedonska posebnost, koja je jos od ranije izmishlena, kao borba protiv bugarskog samosaznanja. Makedonci sledecih generacija su to progutali, a i kako da nece, kad jos od malih noga su uceni na to.

    Al sada kad vec se ima kolko tolko sloboda i moze istorija da se proucava samostojatelno, makedonizam, ne moze da se odrzi. Sve je pitanje na vreme. 

    Sto se tice MPC, od samog pocetka, mada je bila pod uticaju komunista, je osnovana na bazi, da narod u MK kao poseban narod, treba da ima svoju crkvu kao sto je imala od uvek. Naravno kao produzetak ohridske crkve cija je istorija, faslifikovana, u sklopu sa celim makedonizmom.

    No to neznaci da to nije ona ista borba koju su i egzarhisti vodili. Hocu da kazem da narod i da nije bilo komunista, htio je svoju sopstvenu crkvu. 

    Vladici MPC, ne svi, ima jos >makedonaca> u sinodu, znaju istorisku istinu ohridske crkve, i vreme je vec bilo da se obrate bugarskoj crkvi. Pogotovo kad SPC svaki put zatvora im vrata ispred nosa. Mada sad SPC trudice se da bude mnogo snishodlivija. Svi cekaju kako ce da reagije Sofija. Al posle sve sigurno spor nece biti vise resavan samo na relaciji SPC-MPC.

    Znaci MPC nije kukavicje jaje, pomeni to je POA. Ja bih se samo zablagodario SPC za apostolsko prijemstvo, a dalje sve preko bugarske). Nek srpska crkva osporavo pravo ohridske arhiepiskopije bugarima. A mi sa bugarima sad lako cemo se sporazumeti. Treba imati u vidu da u Evropi mi kao nepriznata crkva necemo da ugemu, zbog toga sad i sa grcima resava se problem sa imenom...i sledece, mislim da ce carigradski patriarh biti prinugen da prizna MPC ili nevazno Ohridsku Arhiepiskopiju.

    Kao sto grci imaju kiparsku i grcku crkvu tako i bugari ce da imaju i bugarsku i makedonski(ohridsku) crkvu.

    PS. famozna 13 e slucajnost, kad sam se longirao, napiso sam MKD, al za to tri bukve nisu bile dovolne, pa sam dobavio 13

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...