Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



     

     Оца Зорана не може и не треба свако да опонаша и имитира, пошто он ипак има знање и искуство иза себе. 

    Ако је објашњено да су цигарете грех и да не треба ипак никог одбијати од чаше због тога, да су цигаре штетне, а ти кажеш све је то и објашњено и разјашњено, па што онда имаш 63 поруке дневно на овој теми и шта доказујеш ако је све доказано, све је онда разјашњено и не видим поенту толиког твог ангажовања, заиста или си ти нашао своју улогу у драгој савети где ћеш нам показивати и упирати прстом ко је грешан, ко је глуп, ко глуми Господа Бога.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, МилошБГ рече

     Оца Зорана не може и не треба свако да опонаша и имитира, пошто он ипак има знање и искуство иза себе. 

    Ако је објашњено да су цигарете грех и да не треба ипак никог одбијати од чаше због тога, да су цигаре штетне, а ти кажеш све је то и објашњено и разјашњено, па што онда имаш 63 поруке дневно на овој теми и шта доказујеш ако је све доказано, све је онда разјашњено и не видим поенту толиког твог ангажовања, заиста.

    Kad bi upotrebio glavu i video da ja nisam nikome ovde ništa objašnjavao, nego razjašnjavao tuđa objašnjenja, koja su bila lažna poput tvojih i užasno nepoštena poput rapsodijinih, onda bi video otkud već moja 5 poruka tebi, potpuno nepotrebna jer razjašnjavam samo tvoje laži.

    Da manje lažeš, ja bi imao manje poruka.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Рапсоди рече

    страст пушења постаје наша друга природа, и све видимо кро замагљени свет дуванског дима.

    Ta druga priroda postaje dio čovjeka pa imamo novo biće . Kako da ga nazovemo? Ovo je zanimljiva teorija..pušači su zapravo mutanti čovjeka i demona pušenja te zbog toga moraju ići u pakao.( Stoga će se svaki grijeh oprostiti osim ovog)

    Starac Kopitar Pušioničarski

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Kad bi upotrebio glavu i video da ja nisam nikome ovde ništa objašnjavao, nego razjašnjavao tuđa objašnjenja, koja su bila lažna poput tvojih i užasno nepoštena poput rapsodijinih, onda bi video otkud već moja 5 poruka tebi, potpuno nepotrebna jer razjašnjavam samo tvoje laži.

    Da manje lažeš, ja bi imao manje poruka.

    Видиш до сад сам глуп и лажов и ти онда причаш о нечему, а ја те не увредих ни једном.

    Запали цигару, смири се.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, kopitar рече

    Starac Kopitar Pušioničarski

    Па чекај, поред тебе и неког новог пушачког бића, овај би онда био треће биће, колико ли вас има... :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, МилошБГ рече

    Видиш до сад сам глуп и лажов.

    Запали цигару, смири се.

    Dobro mi je već poznato tvoje dramljenje, da si glup ti nisam rekao, rekao sam ti da ponekad ne koristiš pamet, pa tek kad si to demantovao, onda sam mogao da pribegnem tome da kažem mirmo da lažeš.

    Jer ako pamet imaš a kažeš da si naveo 10 svetitelja a to nisi uradio ni iz drugog pokušaja kad sam te pitao da se nisi zabrojao onda Lažeš.

    Ako pamet vazda imaš a navedeš da sam ja rekao kako sam zapalio cigaretu u Crkvi onda opet Lažeš.

    Podosta Laži a naveo sam samo neke današnje i to tvoje sa ove teme. 

    Šta nije jasno?

    Ja mislim da je i jedno i drugo, da ponekad nisi u pamet dobar i da lažeš.

    A to sam i dokazao i šta tu vredi da se ljutiš sada. Može biti da te ljutnja samo udalji od pokajanja za sve laži izrečene i da te udalji od toga da budeš u pamet dobar svagda.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    ААА ја у ствари набројао 8 или 9 цитата, а нисам 10 а рекао сам да сам 10, па сам зато лажов, извини, признајем, јесам. Не брини се ти за туђе покајање и грехе...и понављам не глуми оца Зорана, глупо је.

    А не љутим се, али само доказ да са тобом не може да се дискутује.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    On 9.2.2018. at 19:30, МилошБГ рече


     

    Патријарх Павле- Да је Бог хтео да човек пуши,уградио би му оџак

    Свети Филарет-  Горење твоје цигарете или цигаре врло добро приказује труљење твог срца у ватри страсти: као што ти цигара гори у устима, тако твоје срце гори у ватри разних страсти. И као што су страсти стално и велико подсмевање јадним људима, тако је пушење дувана његово ново подсмевање.

    Дуван је заслађена пилула ђавола, коју је он дао телу, кријући се иза привидне потребе, њене бесмислене похоте. Четири зла ђаво одједном чини кроз дуван: убија драгоцено време, скраћује живот, изазива најглупљу жељу и сиромашнима одузима насушну храну.

    Свети Јован Кронштатски- На богослужењу се пали тамјан и како слуге греха да не смисле неко своје кађење – пушење? Прво је пријатно Богу, друго треба да буде пријатно Божијем непријатељу – ђаволу.

    Свети Никодим- Пушење је неразумна ствар. Потрпите рђаву навику, али не хвалите грех. Добро је оставити пушење. Оно не само да је израз доконости, већ помало подрива здравље, кварећи крв и прљајући плућа. То је постепено тровање себе.

    Свети Силуан Атонски- Пушење одваја човека од вишњег духовног света, служи као једна од озбиљних препрека на путу спасења сопствене бесмртне душе, наводећи је на грех и потчињавајући самовољи трулежног тела.

    Свети Амвросије Оптински- Пошто сте свесни да је то штетно за душу и тело, јер дуван раслабљује душу, умножава и појачава страсти, помрачује разум и уништава телесно здравље лаганом смрћу. Раздражљивост и туга су последице болести душе због пушења.

    Архиепископ Аверкије Таушев- У извесном смислу пушење је горе од пијанства и блуда, јер ове две ствари проистичу из злоупотребе природе, док је пушење противприродна страст, која нема никакав основ у људском организму. 

    Никотин који се налази у дувану, има отупљујуће дејство на пушача и разара његово здравље, а страст према том несумњивом отрову чини човека својим заточеником, јадним робом дувана, без кога он не може чак ни да живи, без кога губи спокојство и душевну равнотежу, што само по себи већ представља тежак грех, јер хришћанин, будући ослобођен од ропства греху искупљујућом Жртвом Христовом, не сме поново да се везује греховним страстима и тако губи велики дар слободе који је стекао драгоценом Крвљу Христа Спаситеља, проливеном за нас на крсту.

    Епископ Хризостом- . „Неки турски продавац имао је стару икону Пресвете Богородице коју је користио као даску за обрађивање меса. Један православац, запазивши то, решио је да прекине то изругување над светињом, и заједно са месом купио је икону као обичну даску. Доневши је кући очистио је и окачио на зид у гостинској соби. На несрећу био је пушач. Кроз неколико дана у сну му се јавила Пресвета Богородица и упозорила га, ако не престане да скрнави Њену икону димом цигарета, онда боље да врати икону Турчину. Богородица је сматрала за боље да Турчин сече месо него да је православни хришћанин окађује смрадом ђаволског кађења. Православни хришћанин постао је свестан свога греха и више никада није пушио.“

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    ААА ја у ствари набројао 8 или 9 цитата, а нисам 10 а рекао сам да сам 10, па сам зато лажов, извини, признајем, јесам. Не брини се ти за туђе покајање и грехе...и понављам не глуми оца Зорана, глупо је.

    А не љутим се, али само доказ да са тобом не може да се дискутује.

    Naravno da se ne može diskutovati ako lažeš kao sada ponovo.

    Gde ti je 8 citata svetitelja?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, МилошБГ рече

    Мени је фасцинантно, ти опет цитираш?  Ја ти цитирах 10 светитеља и ти то пређе преко тога ко преко турског гробља,

    5.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    И чек...дакле ти мене 3 стране оптужујеш да сам глуп, лажов, да се покајем, да сам овакав онакав и то све јер ја написа офрље 10 цитата, а у ствари је 8.

    Ти си стварно лик, ма ликчина!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 22 минута, kopitar рече

    Ta druga priroda postaje dio čovjeka pa imamo novo biće . Kako da ga nazovemo? Ovo je zanimljiva teorija..pušači su zapravo mutanti čovjeka i demona pušenja te zbog toga moraju ići u pakao.( Stoga će se svaki grijeh oprostiti osim ovog)

    Starac Kopitar Pušioničarski

     

    Имамо ново острашћено биће. Назваћемо га задимљено биће или пршут :smeh1:. Пушачи су заправо бића која могу ако хоће, али неће јер мисле да могу ако хоће, али ето неће. значи могу а не желе а не желе јер не могу :smeh1:. А ићи ће у пакао јер у рају нема пушења, зна се где се пуши, а пошто је земља предукус царства небескога, њихов предукус ће бити дувански дим....и  молићу лепо како сад да уђу у рај кад не могу без дима :ani_biggrin:

    Предобна Рапсоди Чоколадовић  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, МилошБГ рече

    И чек...дакле ти мене 3 стране оптужујеш да сам глуп, лажов, да се покајем, да сам овакав онакав и то све јер ја написа офрље 10 цитата, а у ствари је 8.

    Ти си стварно лик, ма ликчина!

    A ja tebe druškane dugouško ne ganjam, nego te pitam.

    Kao što te već u dve strane pitam gde sam ja citirao o.Savu da predjem preko 5 citata svetitelja kao pored turskog groblja, za šta si me između ostalog optužio.

    Dakle druže duško, ti si mene prozvao ja ti odgovorio, ti si mene ganjao i ganjaš u tri strane, da bi na kraju još doćiveo od tebe repliku kako ja tebe ganjam tako što ti na svaki upućen post meni, redovno odgovorim.

    Šta je sad od ovoga, dobra pamet i svesna laž, ili samo loša pamet? Šta smem da napišem?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...