Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 2 минута, Vladan3 рече

    Добро, добро, сада када си ми да благослов за шта да не бринем ја сам миран, ја умишљени праведник који истерује правду а није се покајао за своје страсти... :)

    А ти брини онда ако ти је до бриге.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Vladan3 рече

    ја лицемер и секташ и свашта тамо нешто ;)

    Ја не написах да си секташ у цитату! Контекст истог је да не иде преко ноћи одрицање ни од чега!

    Одговор у цитату гласи:

    "Покајање је органски процес!"

    А за твоје самоповређивање...

    Мислио сам да боље схваташ.

    Пријатно преждеравање  :mahmah:

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 12 минута, Vladan3 рече

    "најбоље никад" је истина али конкретно не значи ништа, јер то важи за све и увек, али у пракси видимо да се људи не понашају тако нити имају исте ставове којих се држе.

    Tačno, najbolje nikad.

    E sad kad budeš u nedelju pristupio Čaši i kad budeš molio Boga za oproštaj grehova, svesnih i nesvesnih, zapitaj se otkuda ti opet?

    Najbolje da nikad ne zgrešiš a svake nedelje licemerno stojiš onda ispred Čaše i govoriš oprosti mi..

    Što bi ti opraštao više, što se ne čuvaš od grehova, svesnih i nesvesnih, dokle više da ti oprašta?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ја сам користио израз "дуванска секта" мислећи на пушаче, иронично у контексту приче. са Ђорђем96. Нисам приметио да је неко рекао теби Владане да си секташ.

    Удба и духовна полиција сам рекао за свакога ко би да уводи неке непотребне законе и бави се туђим ситницама. То је метафора али лепо опсиује суштину.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Ovi koji se svake nedelje kaju za isti greh pušenja između ostalog, stvarno nisu normalni, bolje je to da prošaraš malo i svake nedelje se kaješ za nešto novo, nešto što već dugo vremena nisi učinio, skoro pa da si nepravedno zapostavio to.

    Zna se da je raznovrsnost u grehu Bogu milija, jer pobuđuje ljudsku kreativnost i šarolikost u njegovoj slobodi.

    A i dosadno je opraštati stalno jedno te isto, bolje malo šarati svakodnevno.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 25 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ovi koji se svake nedelje kaju za isti greh pušenja između ostalog, stvarno nisu normalni, bolje je to da prošaraš malo i svake nedelje se kaješ za nešto novo, nešto što već dugo vremena nisi učinio, skoro pa da si nepravedno zapostavio to.

    Zna se da je raznovrsnost u grehu Bogu milija, jer pobuđuje ljudsku kreativnost i šarolikost u njegovoj slobodi.

    A i dosadno je opraštati stalno jedno te isto, bolje malo šarati svakodnevno.

    V. Devet tuđih grijeha

    1. sudjelovati u tuđem grijehu izravno i svojevoljno

    2. zapovjediti grijeh

    3. nagovarati ili savjetovati grijeh

    4. ne pokarati tuđi grijeh

    5. pristajati na tuđi grijeh

    6. hvaliti tuđi grijeh

    7. odobriti, pomagati, braniti tuđi grijeh

    8. prisiljavati drugoga na grijeh

    9. ne prijaviti ili ne spriječiti grijeh kad smo to dužni učiniti

    - grijeh je i činiti sablazan

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ajde? Dakle koje su to onda sitnice ovde u pitanju, da li cigarete ili vi koji se pitate kako ljudi Hrista vole i sa cigaretama?

    Koja sitnica ti ne ide u prilog? 

    Možda i ta sitnica, da govoriš o pušačkim sektama posle Liturgije, kao da sveštenik to ne vidi, pa ako ih on ne vitla gde god stigne i pušta Čaši, kao i sve ostale, ko si ti ga govoriš o pojavi?

    To je pojava u tvojoj glavi, nema veze sa nama.

    Ko god da je pristupio Čaši, moli se za oproštaj od svesnih i nesvesnih grehova, oba imaju istu težinu, hočemo li naći nekog ko je pristupio Čaši bez greha?

    Nećemo ali ćemo se napraviti loodi i videti tuđi greh svesno učinjen odmah posle Liturgije, pri tom zaboravljajući da ćemo sledeće Nedelje, opet biti svi grešni pred tom Čašom, ću te ja tada pitati, što bre zgreši opet, svesno i nesvesno?

    Neću. Ko si ti da pitaš onda?

    Интересатно је причати сам са собом, само зашто своје ставове импутираш мени? Покрећеш безброј тема, и говориш како сам ја изнео свој став о њима иако нисам о томе ништа рекао.

    Ajde? Dakle koje su to onda sitnice ovde u pitanju, da li cigarete ili vi koji se pitate kako ljudi Hrista vole i sa cigaretama?

    Где сам ја причао о љубави према Христу? Дал неко воли Христа, или не, то зна Христос. О каквој љубави ми причамо, дал ми знамо да волимо, дал смо способни да волимо, или само волимо да причамо о љубави? Ја не волим Христа. Не зато што не желим да га волим, него што сам свестан да га не волим. Да га волим, о томе не бих морао да причам, него би моја дела о томе сведочила. Ти ако га волиш супер, срећан сам због тебе. Само, зашто онда мене нападаш?

    ko si ti ga govoriš o pojavi?

    To je pojava u tvojoj glavi, nema veze sa nama.

    Ја сам људско биће, са слободом коју ми је Господ дао да говорим о било чему. Чак и о својим "халуцинацијама", појавама у мојој глави, да говорим о "непостојећој" поајави да људи пуше после Литургије. Чак сам и само у мојој глави стајао са њима, дружио се и дружим се са њима, "имагинарним" људима.

    Ko god da je pristupio Čaši, moli se za oproštaj od svesnih i nesvesnih grehova, oba imaju istu težinu, hočemo li naći nekog ko je pristupio Čaši bez greha?

    Не знам како сви људи приступају Чаши, дал су свесни, ил несвесни својих грехова, дал су са гресима, ил без њих, и не тиче ме се. Мене се једино тиче како ја приступам Чаши, а други нек се баве собом. Ал сам свестан да се приступа Чаши, иако се не зна Коме се приступа. То знам зато што имам очи да видим и уши да чујем. А не зато што ме то интересује.

    Ko si ti da pitaš onda?

    Ја сам људско биће, са слободом коју ми је Господ дао да питам било шта.

    Зашто ми забрањујеш да питам и да говорим о било чему? Ко си ти да ми ускраћујеш ту слободу, од Господа даровану?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    @kopitar  u nedelju svi grešni.

    DUHOVNA DJELA MILOSRĐA

    1. Dvoumna savjetovati
    2. Neuka poučiti
    3. Grješnika pokarati
    4. Žalosna i nevoljna utješiti
    5. Uvredu oprostiti
    6. Nepravdu strpljivo podnositi
    7. Za žive i mrtve Boga moliti

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ђорђе Р рече

    ашто ми забрањујеш да питам и да говорим о било чему? Ко си ти да ми ускраћујеш ту слободу, од Господа даровану?

    Eto i ja imam slobodu da te pitam, ko si ti budući grešan pred Čašom da pitaš mene, što ja grešim posle svake Liturgije, kad to isto ti radiš?

    Ko se pričestio bez učinjenog greha pre toga?

    Sve ostalo je tvoje tlapanje, kao što je tlapanje da znaš kako ti pristupaš Čaši, jer da znaš, ne bi imao potrebe da pitaš druge kajo pristupaju ako već nešto grešno posle Čaše redovno čine. Jok ti ne činiš, osim što pred sledeću Čašu ispovedaš opet svoju grešnost.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @kopitar evo učimo se uzajamno, ti mene, ja tebe i opet niko bez greha u nedelju biti neće.

    Je li to znači da grešimo više, pošto ne možemo da se izborimo sa manjim?

    Ne znači, ali ne znači da ćemo uspeti da pobedimo sve, mi se kajemo, pokušavamo i ne odustajemo iako kod pušenja rezultata nema.

    Šta da radim, da me zbog cigarete odbiju od Crkve i da odem u ostale strasti i otuđenosti od Boga u kriminal ili neku drugo delo?

    Zbog ljudi koji se čude da postoje Crkveni koji duvan koriste?

     Ne pada mi napamet. Pričešćujem se i kajem za svaku slabost, neku uporno ponavljam a neke su skoro pa već pobedjene... idemo redom i uz Božju pomoć.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Eto i ja imam slobodu da te pitam, ko si ti budući grešan pred Čašom da pitaš mene, što ja grešim posle svake Liturgije, kad to isto ti radiš?

    Људско биће сам, које сме све да пита. Је теби не забрањујем да не даш одговор. Не забрањујем ти ни да ме питаш било шта. И нећи те због питања напасти, нит осудити. Чак нисам ни питао, Владан је питао, него сам рекао да је то питање легитимно. Устао сам у одбрану става да то сме да се пита.

    И питање је потпуно другачије било. Не зашто грешиш, зашто пушиш, него о потреби уздржања од пушења одмах након Литургије. Неко од пушача је рекао да се уздржава од пушења током Евхаријског поста. Бар мислим да је консезус овде постигнут да се тада треба уздржавати од пушења. Па се ово питање надовезало на тај став.

    Ако нећеш да одговориш, не мораш, ал немој нападати оног ко је поставио питање.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Ђорђе Р liturgijski post se podrazumeva, niko mu se nije usprotivio, čak naprotiv, nisam video da ovde neko govori kako sa cigaretom treba dočekati pričešće.

    Ti si govorio o tome da posle Liturgije ljudi zapale cigaretu i da oni imaju neki svoj agape.

    Ja sam ti rekao, da smo sledeće nedelje na Liturgiji svi opet grešni i da te ja neću pitati zašto si bre brate opet zgrešio.

    Ni ja tebi ne zabranjujem pitanje, nego te i po sopstvenijoj slobodi pitam, ko si ti da postavljaš takva pitanja i kako znaš da se neko drugi pre nego li je ta grupa zapalila cigaretu nije već ogrešio?

    Kako ja tebi zabranjujem pitanje ako te pitam kontra pitanjem?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Dok su ovi palili cigaretu u parohijskom domu, na kafi, čaju i rakiji, svašta se izdešavalo.

    Ovaj je još uvek posvadjan sa komšijom mikom, pa tiho Hristu šapuće, eto ga licemer, došao pred Čašu i pravi se hrišćanin a ja vrlo dobro znam ko je on. Anka govori stevki, vidi Voje nije mu dosta što šljoče pivo pred zadrugom, nego se posle pričešća odmah dohvatio rakije, a Vinka gleda ko od mladeži ne nosi suknju, no se muškarača, po Crkvi ne poštujući Hrista ič, ... mogao bi dve strane da napišem pre nego što stignem i da zapalim cigaretu...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Kako ja tebi zabranjujem pitanje ako te pitam kontra pitanjem?

    Зато што питањем кажеш да не смем да поставим питање.

    ko si ti da postavljaš takva pitanja

    Овим импутираш да морам да будем "неко", да бих поставио "такво" питање. То није интимно питање. Питање је о јавној појави. Чак је питање било о ставу. Што је Владан лепо објаснио.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...