Jump to content
  • александар живаљев
    александар живаљев

    Јм. Макарије, нови старешина Привине Главе: Пушачи више неће моћи да се причешћују

      Ова вест новосадског "Дневника" из неког разлога привукла је, накнадну пажњу портала Борба за веру, познатог по тражењу апокалиптичких знакова међу православном јерархијом. Несумњиво, вест је занимљива, а у погледу здравственог просвећивања, може да се слободно каже, и корисна. Разуме се, поставиће се питање, да ли је став оца Макарија и општи став Цркве?

      Вашем модератору, који је летос имао ту срећу да буде у Привиној глави, и да види огроман мисијски и градитељски успех, сада почившег игумана Гаврила, упало је у очи нешто друго: огромно сиромаштво и запуштеност самог села Привина глава, какву човек тешко може да очекује у једном сремском селу. Отворено ћу рећи, и резигнираност преосталих мештана у биртији због напретка манастира, а стагнације села. Такви проблеми, знамо из историје наше Свете Фрушке горе, могу да доведу до тешких спорова и грехова. 

      Надајмо се, да ће се уз Божију помоћ, новом настојатељу дати да и на том пољу социјалног служења помогне.

      Познавајући племенито срце и пастирску бригу Преосвећеног Владике сремског Василија, за сав поверен му народ, искрено очекујем акцију за спашавање и реланог живота у овом сремском селу, које има чиме да се поноси и поново да заживи.

      А.Ж.

       

       

    У МАНАСТИРУ ПРИВИНА ГЛАВА Пушачи не могу на причест

    02.02.2018 • 16:2016:21
    Извор: Dnevnik.rs
         
    ПРИВИНА ГЛАВА: На дан преподобног светог Макарија свечану литургију у манастиру Светих Архангела и Михајла, служио је нови старешина манастира Макарије уз саслужење бројног братства и искушеника манастира Светог Саве из Кувеждина.
    makarije
    Фото: Dnevnik.rs

    Монашко име Макарију је дао владика сремски Василије, по великом светитељу којег је красила смиреност.

    „ Ово је моја прва литургија у манастиру у Привиној глави. Сабрали се данас људи са свих страна, а највише је дошло из Кувеждина. Они долазе код мене да ме мало бодре и подржавају. Жао им је што сам отишао из Кувеждина“, рекао нам је Макарије након службе.

    Нови старешина манастира увео је правила која се неће свима допасти, али се морају поштовати. Забрањено је пушење у комплексу манастира и служење меса.

    „Пушење је грех и црква тражи да се њени верници одрекну пушења. Пушачи неће моћи примити причест. Трпеза љубави остаје и даље али у складу са правилима цркве. На менију неће бити заступљено месо. Типик налаже када је риба, када је дозвољено уље оно се примењује, а када је пост онда се све кува на води. Кување на води и придржавање правила цркве захтева и више радника у кухињи. Сада нас је овде десеторо“, појаснио је јеромонах Макарије.

    Д. Савичин




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 14 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ne može tako, nema prava da brani.

    Dakle ipak dobro još uvek procenjujem ko šta govori, makar i u mutnom..

    Па он је игуман, постављен од свог епископа, који је постављен од сабора цркве. Притом сигурно има благослов и свог духовника. Ваљда се зна неки ред.

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ведран* рече

    То само будале могу да у овоме што говоримо траже оправдање за такво нешто. А што би се ми бринули за то онда. Шта год да урадиш будала може да протумачи наопао. Тако и нову тему. 

    И ни једне теме нема да није еволвирала. 

    Ако хоћеш отвори нову. Ја на њој нећу учествовати, јер ми је већ и ово превише. Ако се не можемо држати неких принципа у разговору онда је то празно препуцавање, а мени тема није довољно интересантна да бих се на њој дуго задржавао.

    Dobro kako god onda će se i dalje provlačiti postovi od miloša koji veli dopustite da postoje monasi koji odbijaju od Čaše pušače jer su tu veru našli u svetim ocima Crkve.

    Dok mi ovde raspredamo o štetnosti duvana....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Dobro kako god onda će se i dalje provlačiti postovi od miloša koji veli dopustite da postoje monasi koji odbijaju od Čaše pušače jer su tu veru našli u svetim ocima Crkve.

     

    Који сам ја фактор у одлучивању, па да ја говорим допустите или не допустите...човече.

    Само кажем сваки манастир има свој типик има свој благослов, ако овај не жели једно, онда ти испоштуј иди негде другде.

    Шта ћемо нпр са армијом феми жена који протествују због тога што је женама ускраћен боравак на Светој Гори, а камоли причешће?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, МилошБГ рече

    Па он је игуман, постављен од свог епископа, који је постављен од сабора цркве. Притом сигурно има благослов и свог духовника. Ваљда се зна неки ред.

     

    Ima od pape.

    Lepo je to što si smislio, prvo napraviš uvod sa citatima, posle si dvosmislen, te branio bi te ne bi, na kraju još moram da se stidim što sam pušač i da ćutim kad kažeš, šta ti ima loše da neko pušača odbije od čaše i da je to praksa od svetih otaca.

    Jesam grešan kao pušač ali ne toliko da budem loš kao čovek.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 9 минута, Ведран* рече

    А осетила си се довољно прозвана

    Не, ти не разумеш. Када неко користи реч ВИ и трпа људе у некакве категорије а онда их етикетира, не морам да будем лично прозвана да бих прокоментарисала такву појаву.

    пре 11 минута, Ведран* рече

    Извините, ви који се браните као пушачи

    Уместо речи пушачи овде може да се стави било која категорија, по избору.

    пре 12 минута, Ведран* рече

    Чак сам хтео да те подржим у неким стварима али сам због некоректности јуче изгубио жељу да даље учествујем. 

    Извини, али нисам на овом форуму да би ми неко дао подршку, тако да молим те, ако ти дође поново таква жеља, немој. Не знам о каквој неркоректности пишеш, али ти знаш, па ето ОК.

    Када неком напишеш "заобиђи ме" спушташ ниво разговора на један ниво који даље нећу коментарисати. Заобићи ћу те.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, МилошБГ рече

    Који сам ја фактор у одлучивању, па да ја говорим допустите или не допустите...човече.

    Само кажем сваки манастир има свој типик има свој благослов, ако овај не жели једно, онда ти испоштуј иди негде другде.

    Шта ћемо нпр са армијом феми жена који протествују због тога што је женама ускраћен боравак на Светој Гори, а камоли причешће?

    Čuj manastir ima tipik o tome koga pušta Čaši koga ne...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Volim_Sina_Bozjeg рече

    Ima od pape.

    Lepo je to što si smislio, prvo napraviš uvod sa citatima, posle si dvosmislen, te branio bi te ne bi, na kraju još moram da se stidim što sam pušač i da ćutim kad kažeš, šta ti ima loše da neko pušača odbije od čaše i da je to praksa od svetih otaca.

    Jesam grešan kao pušač ali ne toliko da budem loš kao čovek.

    Ти си слика и прилика ове теме.

    1. Не знамо се

    2. Не знам да ли си пушач

    Али ја сам седео и смишљао са цитатима, како да ти доакам и да те повредим, да би се ти стидео што си пушач и на крају јесам грешан као пушач али нисам лош човек, претпостављам као ја.

    И морам да ти признам...

    У праву си.

    И пошто си ме провалио, ја морам сад да се повучем са ове теме и смишљам нов начин да те повредим. И признајем грешан сам и лош човек.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 46 минута, АлександраВ рече

    Ово морам да издвојим - и да на личној основи нападну непушаче којима пушење смета или критикују страст (а не и пушаче као особе). Ово је заиста веома, веома дискутабилно. Управо се у највећем броју случајева критикују пушачи а не "страст" и непушачи су жестоки нападачи, јер су већином сигурни у својој "исправности" док су пушачи, будући свесни о отворени, огољени у својој "греховности" много мање опредељени да прозивају друге по основу неког другог "греха" (страсти). Ако ћемо већ да се делимо на пушаче и непушаче и да у контексту тога посматрамо личност, грех, исправност, причест, и остало.

    Занимљиво ја имам другачије искуство у мом окружењу... Не сећам се скоро да је неко скочио на људе него на сам порок али је рекација увек била лична а не општа. Ја бих први реаговао против таквог наступа, управо неким од аргумената које је овде користио @Volim_Sina_Bozjeg.

    О страстимо може и треба да се пише, поготово о савременим пороцима, оци су о страстима томове књига исписали...

    Слажем се да би пушачи као изложени због свог порока требало да имају мању склоност ка осуђивању али ова тема по писањима и реакцијама изгледа показује да је то негде пола-пола.

    Мислим да било ко ко је свестан својих страсти и разних робовања није склон да осуђује људе, јер је ваљда већ укапирао своју слабост и зна да већ данас може бити у блату.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 48 минута, АлександраВ рече

    Управо се у највећем броју случајева критикују пушачи а не "страст" и непушачи су жестоки нападачи, јер су већином сигурни у својој "исправности" док су пушачи, будући свесни о отворени, огољени у својој "греховности" много мање опредељени да прозивају друге по основу неког другог "греха" (страсти). Ако ћемо већ да се делимо на пушаче и непушаче и да у контексту тога посматрамо личност, грех, исправност, причест, и остало.

    Како је ово бесмислено! Као да су пушачи једини грешници па су они као јадни смирени и свесни своје греховности и то малтене зато што су пушачи! И не нападају друге. А други су мање свесни. А јесу ли блудници, пијанице, опадачи, .... мање свесни и више нападају? То јест, да ли су мање смирени? Да ли се то мери некако?

    Зар не би могли рећи непијанице нападају пијанице, неблудници блуднике, ...? Грешни људи нападају друге грешне људе и то није добро нити је врлина, али пушачи нису посебна врста да им треба заштита права на пушење. Пушачи су самоекспонирани својом јавном делатношћу, на жалост, то повлачи и одређене консеквенце, више су изложени нападу, писао је лепо Владан.

    То не значи да су нападачи у праву. Али не значи ни да су пушачи посебно угрожени. Просто је то чињенично стање.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 минута, МилошБГ рече

    Ти си слика и прилика ове теме.

    1. Не знамо се

    2. Не знам да ли си пушач

    Али ја сам седео и смишљао са цитатима, како да ти доакам и да те повредим, да би се ти стидео што си пушач и на крају јесам грешан као пушач али нисам лош човек, претпостављам као ја.

    И морам да ти признам...

    У праву си.

    И пошто си ме провалио, ја морам сад да се повучем са ове теме и смишљам нов начин да те повредим. И признајем грешан сам и лош човек.

    Nisam ja ni mislio da si me povredio.

    Niti bilo ko na temi, pogotovo ne Vedran recimo, nego sam upravo njemu objašnjavao tvoje namere a to je da ti je potpuno opravdana praksa da si neko uzme za pravo i odbije sve koji korist cigarete od Čaše.

    Vrlo mutno sa tvoje strane a objašnjavanja o štetnosti koristiš da privučeš odbijanje od Čaše sveto otačkom praksom, ni manje ni više.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, Vladan3 рече

    Мислим да било ко ко је свестан својих страсти и разних робовања није склон да осуђује људе

    Ех Владане да је бар тако. Чини ми се баш супротно, да се људи "перу" осуђујући друге поводом нечега са чиме су се сами изборили, и тако покушавају да умање тежину својих страсти. То је мој утисак, наравно, могуће је да грешим.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Биће да у ствари цигарете нису ни грех ни порок ни страст. Но само прикривање сопствене светости. С обзиром да научисмо нема пушача а да је приде и пијаница и блудник и силеџија него је или или,а они који сматрају пушење за великим пороком у ствари то чине прикривајући своју свегрешност и своје грехе и тиме се перу. То је мој утисак, наравно могуће је да не грешим.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, Ведран* рече

    Као да су пушачи једини грешници па су они као јадни смирени и свесни своје греховности и то малтене зато што су пушачи! И не нападају друге.

    Нисам то рекла. Лепо сам написала

    пре 11 минута, Ведран* рече

    много мање опредељени да прозивају друге по основу неког другог "греха" (страсти)

    пре 10 минута, Ведран* рече

    Ако ћемо већ да се делимо на пушаче и непушаче и да у контексту тога посматрамо личност, грех, исправност, причест, и остало.

    Изврћеш моје речи и чупаш из контекста. То је бесмислено.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 8 минута, АлександраВ рече

    Ех Владане да је бар тако. Чини ми се баш супротно, да се људи "перу" осуђујући друге поводом нечега са чиме су се сами изборили, и тако покушавају да умање тежину својих страсти. То је мој утисак, наравно, могуће је да грешим.

    Па има тога али ко то ради повећава ризик, да не кажем на 100%, да се опет уваља у своје блато, или што каже Писмо "пас се враћа на своју бљувотину".

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...