Jump to content
  • Александар Милојков

    Одговор Епископа западноамеричког Г. Максима поводом текста Епископа бачког Господина Иринеја „Опасни портпароли“

    О ПИТАЊИМА ПАСТИРСКИМ И „ПОРТПАРОЛСКИМ“

     

     

     

     

     

    „Оне који ти противрече изобличи силом својих врлина,
    а не својим острашћеним речима“ (Ава Исаак Сирин)

    Као епископ и пастир верника Западноамеричке епархије, објавили смо током прве недеље Свете и Велике Четрдесетнице Саопштење које је имало за циљ да разјасни недоумице наших клирика и верника по питању свеправославног саслуживања у дијаспори, а конкретно у Сједињеним Америчким Државама. На нашу адресу, наиме, јавили су се наши свештеници и верници са питањем да ли смеју да саслужују са свештенством и народом из других православних јурисдикција, с обзиром на то да су били збуњени приспелим противречним информацијама око тог питања. Разни весници (а не један) са збуњујућим порукама били су повод објављеном Саопштењу.

    Објавивши Саопштење, одмах смо добили недвосмислену подршку са разних страна будући да смо објаснили да се канонско-јерархијско и благодатно-евхаристијско општење не прекида када је Српска Православна Црква у питању. Од свештенства из поверене нам епархије, као и из других епархија и од сабраће епископа, укључујући и руске, добили смо само речи подршке и захвалности због настојања да се спречи „скретање у неканонско отцепљење од општења“ и саслуживања Оваплоћеном Логосу „Који приноси и Који се приноси“ у Светој Литургији васцелог света. Иако је ово саопштење наишло на свесрдно одобравање и похвале, у нашој свести је остало уверење да нисмо учинили ништа више од оног што нам је сами Господ заповедио као каквом-таквом епископу и пастиру.

    Maksim222.jpg.f4f8299e3a5251e50efaab9572e122c2.jpg

    Једини који се нашао да се осврне на наше Саопштење, додуше запањујуће негативно, био је један српски епископ, владика бачки Иринеј са текстом „Опасни портпароли“ (http://www.spc.rs/sr/opasni_portparoli). У нади да је његово реаговање било резултат врло жалосног неспоразума, а не свесног извртања чињеница, пожелели смо да дотичном сабрату у епископству појаснимо своје ставове. Прво и најважније: наше Саопштење је написано да би у тренутку збуњености око једног питања помогло нашим верницима у западној Aмерици. Стога изазива чуђење што на њега реагује неко коме, као што ће се јасно видети у наставку, овдашња ситуација није ни блиска ни разумљива. У том смислу, истичем да наше Саопштење садржи у суштини само један став и он се тиче поглавито канонског стања у америчкој дијаспори а заснован је на следећим чињеницама:

    1. И поред текућег великог и болног проблема у односима између двеју Патријаршија, Васељенске и Московске, поводом тзв. украјинске кризе, ми православни Срби општимо и са једном и са другом, непромењено, као и до сада, као што то, уосталом, чине и све Православне Цркве по свету. У Саопштењу се та сушта чињеница констатује.
    2. Ниједна од постојећих православних канонских јурисдикција у Америци (укупно их има осам) нити њихове канонске епархије нису у расколу са Српском Православном Црквом. То је радосна вест за све доброжелатељне Србе, били они део јерархије или лаоса Божијег.
    3. Сабрање канонских православних епископа Сједињених Америчких Држава постоји и успешно дела на овдашњем простору већ девет година на основу одлуке Предсаборске свеправославне конференције од 6-12. јуна 2009. године. У међувремену је сва православна Сабрања по свету потврдио Свети и Велики Сабор одржан на Криту 2016. године. Ако обратимо пажњу, видећемо да су у свим званичним документима, као и на званичној веб страни Епископског сабрања (http://www.assemblyofbishops.org/about/canonical-jurisdictions), тачно набројане канонске јурисдикције које према свеправославном консензусу делају на тлу Сједињених Америчких Држава, о чему се свако добронамеран и недобронамеран може обавестити. Све те јурисдикције (укључујући и српску) набројали смо у Саопштењу да не би било конфузије ко је ту канонски а ко није (не заборавимо да српска јурисдикција у Америци обухвата више парохија са обраћеницима ради којих је нашу српску јурисдикцију требало поменути). Српска Црква никада није саопштила да са неком од побројаних јурисдикција не треба општити. Према томе, пошто ниједна ранија или недавна синодска (или саборска) одлука Српске Православне Цркве ништа не мења по питању канонског свеправославног општења у Сједињеним Америчким Државама, ми смо наше вернике подсетили на ту чињеницу. Додајмо као важно и то да је, знајући шта је став нашег Сабора, и Епископски савет Српске Цркве у Америци ове године по питању свеправославних саслуживања закључио да српски јерарси наставе са сарадњом и саслуживањем са свима у Америци као и до сада. Дакле, ништа самовољно ни произвољно нисмо тврдили, па је далеко од истине тврдња Преосвећеног теолога да смо наступали као „слободни стрелац“.
    4. Узевши речено у обзир, нетачна је тврдња епископа бачког да се нашим Саопштењем препоручује саслуживање са било којом црквеном заједницом непризнатом од стране Српске Православне Цркве (видети и наш коментар ниже). Напротив, Саопштење, чији је циљ да охрабри вернике да не мењају столетњу праксу, нигде, ни имплицитно ни експлицитно, не заговара општење са „аутокефалном Православном Црквом Украјине“ (непризнатом од Српске Цркве), као ни са њеном јерархијом. Између којих редова је баш то чега нема (а не оно што ми, супротно томе, тврдимо) могао да прочита видовити бачки епископ остаје енигма.
    5. Свако тенденциозно повезивање „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ и некаквих „грађана“ из те земље са нашим Саопштењем (а управо ту немогућу мисаону акробатику изводи бачки епископ у тексту „Опасни портпароли“) јесте недобронамерно и апсолутнонеосновано. Као што је познато, јурисдикција Васељенске патријаршије у Сједињеним Америчким Државама укључује и Украјинце али они нису део поменуте новоосноване „аутокефалне Православне Цркве Украјине“ него су одавно у саставу Васељенске патријаршије (много пре ове наше 2019. године). Са њима су српски јерарси деценијама саслуживали, и дан-данас то чине, не игноришући ту еклисиолошку датост, док сасвим одбацују дневнополитички контекст у који жели да их прокрустовски смести епископ бачки када изнова инсинуира у свом тексту да ми, набрајајући Цркве са којима смо у општењу, „мудро прећуткујемо“ Порошенкову „Православну Цркву Украјине“. Старији, али ипак очигледно неупућени, бачки владика заборавља да „Порошенкови Украјинци“ не постоје као црквени ентитет у Америци (него као туристи долазе у посету), те је сувишно било уопште спомињати их (као што је неумесно, међу осталим сувишним стварима, маштовити владика Иринеј у свом тексту поменуо и Мираша Дедеића).
    6. Сасвим је нетачно да је епископ Максим, како инсинуира аутор текста „Опасни портпароли“, позвао све на „свеправославно саслуживање“ на Недељу Православља. Напротив, као што стоји у Саопштењу, тај епископ је само охрабрио своје свештенство и вернике да у својим местима наставе са досадашњом праксом. Он, осим тога, није мислио да „убеђује“ оне који међусобно не саслужују да то чине – опет епископ бачки врши учитавање у поменуто Саопштење! – него је своје вернике једноставно подстакао да опште са онима са којима су и до сада општили. Уистину, био је то позив и подстицај који је донео радост добронамернима (сходно „праву свакога православног епископа, клирика и хришћанина на примену позитивних канонских прописа“, да цитирам аутора текста „Опасни портпароли“). Како је пак бачки владика успео да у амерички контекст трансплантира проблем несаслуживања представника Јерусалима и Антиохије (у Америци) нама заиста није јасно. А проблем је буквално непостојећи будући да парохије из некадашњег Јерусалимског викаријата у Америци већ скоро десет година постоје као делови већ постојећих разних јурисдикција и, самим тим саслужују са представницима Антиохије (једна од таквих бивших јерусалимских парохија је драговољно дошла под омофор епископа западноамеричког). Колико сазнајемо, православни Срби по целој дијаспори су и ове године, премда у датим околностима, саборовали са Јелинима, Русима, Румунима, Бугарима и осталима. Чујемо да су недавно руски и цариградски свештеник у Бечу заједно служили! Да опет поновимо: Срби у Америци настављају да се молитвено сабирају са онима које су обухваћени нашим Саопштењем.
    7. Можда због тога што не познаје довољно канонску ситуацију у дијаспори или зато што је непажљиво читао наше Саопштење епископ бачки није схватио да ми уопште не позивамо на општење са некаквим „грађанима“ (Филаретом, Епифанијем и Макаријем). Тако нас, уосталом, није схватио нико осим њега, што је, признаћете, само по себи симптоматично. Понесен жаром, он нам поставља директно, али суштински непотребно и бесмислено питање: да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан. Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве), нити можемо (јер у Америци њих нема). У свом обраћању, епископ бачки нам је (питамо се, у којој улози?) отворено поставио и низ других директних питања на која нам не би тешко било да одговоримо када би она имала иоле везе са нама. Али, срећом, немају! Заиста нам је несхватљиво да се један стари јерарх и бивши професор универзитета у своме писму није успео фокусирати на једину тему-питање иначе врло кратког Саопштења: да ли православни Срби у Америци могу или не могу да учествују у заједничком богослужењу са свим осталим православнима (испоставља се да могу!), него је одлучио да изнесе низ оптужби, клевета и инсинуација, држећи нам при том лекције (по мало из канонског права, дипломатије, еклисиологије, а помало из етике, схватања аутокефалности итд.).
    8. Да је наше Саопштење било јасно и плодотворно како за нашу паству тако и за друге, говори и податак да је у Недељу Православља широм наше Епархије (а како видесмо и у многим парохијама Епархија Српске Цркве у дијаспори) било црквено општење са свим канонским јурисдикцијама. У неким градовима до свеправославног (или, како је неком милије: „међуправославног“) саслуживања не би ни дошло да није било нашег Саопштења. Осим тога, за неке наше парохије и мисије би погубна била препорука „да се клонимо општења“, попут мисије у Бојзију (држава Ајдахо), у којој наш народ опслужује осведочени пријатељ наше Цркве и народа и гостољубиви домаћин Јелин архимандрит Нектарије Серфес. Јесмо ли заиста доспели дотле да нам се узима за зло то што се боримо за елементарнуцрквеност? Можда би могао помоћи податак да чак и Синод Руске Заграничне Цркве у Њујорку допушта својим верницима да одлазе у храмове Васељенске патријаршије у дијаспори, не уважавајући у потпуности одлуке Москве око потпуног прекидања заједништва будући свестан шта то у пракси значи. Тако, сазнајемо, многи руски пастири у дијаспори не бране своме народу „да прима причешће у грчким храмовима и грчким верницима у руским црквама“. И закључује један руски јерарх: „то је различито од одлуке Московске Патријаршије“ (видети: https://www.synod.com/synod/engdocuments/enart_bpgeorgeinterviewaus.html).

    Да завршимо овај осврт. Истина је да епископи у отаџбини понекад нису свесни изазова са којима се сусреће наша паства у расејању. То им се не може замерити. Али остаје тужан и горак осећај када се једном искључиво пастирски надахнутом реаговању, какво је било наше, припишу неке сасвим друге намере и учитају непримерене конотације („неке нетачности и погрешне поруке“). Док је мотив нашег Саопштења искључиво пастирски, питамо се који су мотиви обраћања које обилује ad hominem заједљивим провокацијама!? У нашем Саопштењу се не може ни наслутити (осим ако се машти пусти на вољу) држање било чије стране, сем једино брига за Цркву Христову која је у историји пројава Тројичног Божанства. Ту исту бригу не негирамо Преосвећеном епископу бачком, али му овим текстом показујемо да он, а не ми, „свесно замагљује и изврће ствари“. Овај преосвећени сабрат је у свом осврту на наше Саопштење искривљено представио наше еклисиолошке (а и неке теолошке) ставове. Разумемо га делимично: свакоме се може десити да у брзини или у стању премора изнесе погрешно тумачење чињеница (у овом случају низ неистинитих тврдњи!). Међутим, исти епископ Српске Цркве је српској јавности допустио себи нешто много горе: једног свог брата у епископству је без иједног ваљаног аргумента представио као особу која манипулише истином прећуткујући чињенице и инсинуирајући при том да је тај епископ нечији „портпарол“. Преко такве клевете у овом нашем одговору нисмо могли прећи. Све остало му, као и много пута до сада, опраштамо. За коју му је сврху требао тај жалосни (ис)пад, знано је, вероватно, само њему.

    Напослетку, служба епископа у Цркви има изнад свега евхаристијско-жртвени карактер. Благодарни Господу на дару епископства који одговорно делимо са нашом браћом у Светом Архијерејском Сабору Српске Цркве, верујемо да испуњавамо обавезу чувања јединства Цркве Божије, жудећи за Царством Божијим у коме нема деоба него где ће сви бити „једно“ (уп. Јн. 17, 21). Остаје нам да се молимо да Господ у нашим међуљудским односима још сада, у историји, очисти све оно што са Његовим Царством нема ништа заједничко. А свима нека дарује „дух смиреноумља, трпљења, љубави и неосуђивања ближњих“.

    Епископ западноамерички Максим

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 31 минута, Александар Милојков рече

    Изволите, дајте нам наводе из тог текста па да дискутујемо. Паушалне оцене, без уласка у анализу, јесу легитимнe (то што се вама нешто свиђа или не), али не значе ништа у дискусији.

    Ceo tekst je problematican. Sve sto je napisano u njemu- Pokusaj da se opravda ono sto cini Bart i da se pokaye kako bi Rusi trebalo da budu srecni sto ih neko pravi budalama. Evo ceo tekst je problematican pa hajde da raygovaramo. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Trifke рече

    Ceo tekst je problematican. Sve sto je napisano u njemu- Pokusaj da se opravda ono sto cini Bart i da se pokaye kako bi Rusi trebalo da budu srecni sto ih neko pravi budalama. Evo ceo tekst je problematican pa hajde da raygovaramo. 

    То онда на тој теми, кад будем нашао времена... На овој можемо анализирати неке наводе/ставове из тог текста.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Zoran Đurović рече

    Јесте, поготово кад га назива портпаролом и видовњаком украшеним бујном маштом и да не капира ништа. 

    Ех, шта мени моја жена све каже, а знам да ме највише на свету воли. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Александар Милојков рече

    Не, ја видим проблем ако ме неко убеђује да више нисам са тобом у евхаристијском општењу. Јер си и ти, драги мој оче и пријатељу, Цариграђанин. И не желим да те изгубим у својој литургијској радости.

    Ја јесам фанариот, али никако не могу да прихватим Максимову апологију "безакоња". То је ван сваке памети. И према мени се примењује икономија у Сербији. Јер идем код људи које познајем и нико ми ништа не замера, јер до јуче смо саслуживали. Но, ова ствар мора да се реши, јер прети да постане као раскол из 54. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Александар Милојков рече

    Ех, шта мени моја жена све каже, а знам да ме највише на свету воли. :)

    :))12:smeha::)) Умирем! Добро је да те хумор није напустио, иако су те аргументи оставили на милост и немилост:)) Да будеш убедљивији 26!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Александар Милојков рече

    То онда на тој теми, кад будем нашао времена... На овој можемо анализирати неке наводе/ставове из тог текста.

    Dobro mozes li mi makar  neki od tih stavova koji su izneti u tom tekstu opravdati?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Александар Милојков рече

    Контекст владике Максиме је да их У ЕКЛИСИОЛОШКОМ СМИСЛУ нема.

     Замајаваш се... Добро је да ниси адвокат в. Максима јер би јако лоше радио тај посао.

    Дакле, није само еклисиолошки контекст, него и буквални:

    пре 21 часа, Александар Милојков рече

    он нам поставља директно, али суштински непотребно и бесмислено питање: да ли бих саслуживао са поменутим епископима и да ли њихове присталице очекујем на „свеправославном саслуживању“? Но, свако ко пажљиво чита наше Саопштење види prima facie да је одговор негативан.
    Ми нити то хоћемо (без одлуке Сабора Српске Цркве),
    нити можемо (јер у Америци њих нема).

     

    Оно подебљано је еклисиолошки део: они, без одлуке СПЦ, за нас не постоје еклисиолошки;

    оно подвучено је буквални који се наставља [на еклисиолошки] tj.: [чак и када би СПЦ одлучила да служи са њима] ми то не можемо јер у Америци њих нема.

    Да си ти у праву тврдња би у реченици била непотребно и незграпно дуплирана и гласила би:

    Ми нити то хоћемо (јер они еклисиолошки не постоје без одлуке Сабора)
    нити можемо (јер у Америци њих еклисиолошки нема без одлуке Сабора).

    Чисто сумњам да је Максим као врстан теолог имао намеру да склепа овакво нешто, јер би за еклисиолошку ограду био сасвим довољан и први део реченице. Зато и каже да је Иринејево питање и непотребно и бесмислено, дакле на два нивоа, еклисиолошком и буквалном. Дакле, поред еклисиолошке ограде он је хтео да нагласи и да њих буквално тамо нема и у томе је направио грешку.

    Ваљда је ово мало боље од "неуке баба Јелице" тј. ваљда видиш "неку логичко-егзегетску анализу"...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Vladan :::. рече

    наравно да њих као Цркве за СПЦ нема, не постоје, неканонски су, непризнати, расколници, али то не значи да их нема никако и да немају лажни тј. "црквени" ентитет, који се тамо представља као Црква, и да неко не може, ако је довољно луд, да "саслужује" тамо са њима.

    И нико није в. Макисму учитао расколнике него су се сви питали да ли их или не он подразумева. Сада, коначно, након ваздан писанија, знамо да их, хвала Богу, не подразумева, с тим, што је то било подразумевано, али, ето, некако, то није тако схваћено, и настаде ово велико дописивање, не знам зашто...

    Па, не знамо ни сад. Чак ни после Милојковог "објашњења" ситуације, а наролито не после в. Максимовог одговора в. Иринеју којим је изазвао још већу конфузију. Како по питању циљне групе његовог оригиналног саопштења, тако и по питању односа и става који он заузима према расколницима и онима који им се присаједињују. 

    Хтео сам да избегнем коментарисање овде јер на главној теми о расколу сам о томе писао. Али истине ради морам да кажем. По лоици Милојковог објашњења сви они расколници које Думенко приволи да се повинују "Томосу" и приклоне се Вартоломеју, ће бити легитимни клирици Цариграда са којима би Владика Максим саслуживао. Јер он каже....

    пре 7 часа, Александар Милојков рече

    Међутим, њих нико од православних не признаје (па их тако ни наш владика Максим није подразумево под онима са којима се традиционално саслужује, када је говорио о саслуживању СПЦ у САД са осталим ПЦ), будући да ни до сада нису били под канонским окриљем. 

    Из чега следи да када их, по речима Милојкова, Думенко ипак наговори да прећу под Цариград, да ће тада бити "под канонским окриљем". Што значи да владика Максим такве подразумева као саслужитеље.

     

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Zoran Đurović рече

    Ја јесам фанариот, али никако не могу да прихватим Максимову апологију "безакоња". То је ван сваке памети. И према мени се примењује икономија у Сербији. Јер идем код људи које познајем и нико ми ништа не замера, јер до јуче смо саслуживали. Но, ова ствар мора да се реши, јер прети да постане као раскол из 54. 

    Драги мој Аво, није то апологија безакоња. Јасно је да се овде ради о икономији. По акривији би морало бити - онај ко је са расколницима у општењу и сам постаје расколник, те се сходно томе са њим прекида општење. Но, овде се ради о, како је то лепо објаснио и сам владика Иринеј, о легитимној икономији. А икономија нема аргументе, они су више на страни акривије. Акривија има своје форме и нормативе из којих долази оно логичко "дакле". Икономија то нема. Али, циљ и акривије и икономије, како је то опет владика Бачки истакао, јесте исти - спасење, опстанак, јединство Цркве.

    Свакако да се над нашом Црквом надвила велика мука и опасност. То је и разлог више зашто оваквим темама не треба приступати као у навијању не неким вашарским турнирима, са циљем да се одреди "победник" и ко је кога "више разбио". Јер, драги мој Аво, ако пуца општење, ако тебе одвоје од мене, шта онда и од мене остаје? Свакоме коме је јасна суштина бића Цркве, у којој се налази и сама могућност нашег спасења (а та суштина је управо: ОПШТЕЊЕ), са великом ће бригом и љубављу приступити оваквим темама. Црква није политичка партија па да са њом изводимо вратоломије, како бисмо стицали "политичке поене". Црква је живот. Не коцкајмо се са својим животом. Чувајмо нашу Цркву - по сваку цену. Без кланова, без партијашења и без ичега што са собом носи суштину супротну оној коју има Црква - поделу. 

    Нека победи јединство, па таман и сви аргументи били на страни подела. Амин, Боже дај!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, Trifke рече

    Dobro mozes li mi makar  neki od tih stavova koji su izneti u tom tekstu opravdati?

    Могу. Услов је да ми поставиш конкретно питање. А ја сада да ти пишем овде читаву егезгезу текста владике Максима, стварно немам времена.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Александар Милојков рече

    Како год, ја не желим, нити ћете ме на то навести, да нашу двојицу архијереје сведем на двојицу пијанаца, а њихово полемику на кафанску тучу и да оваквим судом судим:

    Ово је врло нефер коментар, да не кажем да је некултуран. Зато што инсинуира да сви остали који имају став супротан твоме своде двојицу архијереја на двојицу пијанаца и њихову полемику на кафанску тучу. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 39 минута, Zoran Đurović рече

    :))12:smeha::)) Умирем! Добро је да те хумор није напустио, иако су те аргументи оставили на милост и немилост:)) Да будеш убедљивији 26!

    Каже: Ја немам мужа! Имам лаптоп, књиге и Светог Августина! :)

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Ово је врло нефер коментар, да не кажем да је некултуран. Зато што инсинуира да сви остали који имају став супротан твоме своде двојицу архијереја на двојицу пијанаца и њихову полемику на кафанску тучу. 

    Страшно ти је закључивање. Нисам то рекао за другачији став, већ сам цитирао конкретну реченицу, конкретног саговорника. Хајде погледај мало боље и покушај да све доведеш у нормалну логичку везу, пре него што изнесеш суд.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 13 минута, farisejski.bukvojed рече

    Onda jednostavno izvrsis sopstveni transfer na Fanar i radujes se zajedno sa njim, izuzev ako on ne bude odlucio da se zarad pravoslavlja odrekne Fanara i promeni jurisdikciju. Onda ces nastaviti da se radujes sam.

    Само ти брате на миру фарисејски глођи своју букву и не брини за мој трансфер.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...