Jump to content
  • Поуке.орг - инфо

    Епископ западноамерички Максим: Пасхални прелаз

    Веома нам је драго што је, са доласком пасхалних дана, епископ бачки Иринеј (у тексту „Врлина истинољубивости”, објављеном 2. маја 2019) успео да начини прелаз са критичких на много помирљивије тонове из чега је јасно да је његово раније писање у преписци са нама било резултат исхитреног реаговања на Саопштење западноамеричке епархије „поводом свеправославних саслуживања током 2019. године“. Подсећања ради, тим Саопштењем није био директно прозван лично бачки владика, него разни сејачи смутње (у множини!), каквих има не само на Балкану него и у Америци, али се он ипак осетио лично веома погођеним.

    Радује ме да је оно око чега се обојица напослетку можемо сложити, а што на леп начин сумира владика Иринеј, следеће: Нико од нас нема монопол на бригу и молитву за јединство Цркве, за јединство свих и свега, будући да се сви молимо да Господ „прекрати раздоре (расколе) међу Црквама“. Никоме не треба да буде циљ да брани себе, а још мање да свога сабеседника на било који начин вербално порази. Главна и једина могућа тема разговора може да буде само „живот и мисија Православне Цркве“.

    После свих наших дискусија, као непорецива стоји чињеница да православни Срби у Америци могу и сада и убудуће, „несметано“ и „саборно“, да опште са свим осталим канонским свештеним лицима „у тој земљи“ (оним који су под окриљем постојећих канонских православних јурисдикција). Дакле, никоме се не може спочитавати да позива на саслуживање (и) са неканонским свештенством. Сва питања владике Иринеја, попут оног „да ли баш сви, tutti quanti“, била су јасно већ унапред одговорена у објављеном Саопштењу западноамеричке епархије (да, сви канонски, и нипошто не било какви неканонски, укључујући и украјинске). То сада увиђа и бачки епископ када каже: „Елем, у Америци, поред украјинских парохија у цариградској јурисдикцији, које у начелу нису спорне и са којима, мање-више, постоји општење, постоје и украјинске заједнице ван цариградске јурисдикције, што ће рећи чисто расколничке заједнице“. Међутим, такве групације су одувек биле расколничке за све нас, без изузетка! Није непознато да у Америци (као и у другим земљама) постоји мањи број неканонских, расколничких заједница, у које спадају неки Украјинци, као што постоје и групације „артемијеваца“, „мирашеваца“, затим разних неканонских Руса (који су одступили од Заграничне јурисдикције) и сл. Смисао нашег Саопштења, јасан сваком добронамерном читаоцу, није био позив на непрекинуто општење са било којом од наведених расколничких групација, већ са онима са којима се и до сада општило – а то су, наравно, искључиво припадници канонских јурисдикција. Чак и у најновијем обраћању бачки владика нашироко прича о тим расколницима – некако превиђајући факт да се обојица слажемо око тога да са расколницима не може бити општења. У свим таквим случајевима заиста не постоји несагласност између нас двојице (с тим што бих овде исправио владику: Епископски савет Српске Православне Цркве у Америци ни на седници од 29. новембра 2018. године ни на оној од 22. јануара 2019. године није донео наводну одлуку на коју се он позива у последњем тексту, пошто никакве канонске помесне украјинске јурисдикције у Америци не постоје; осим тога епископ Иринеј није добро обавештен ни о „случајевима у Охају“, ма ко да му је ту послужио као извор вести).

    Дискутанти се, такође, априори слажу око тога да било какво неодобрено служење на туђој територији (попут поменуте Словеније) заслужује критику – али то питање и бачки и западноамерички владика треба ваљда да оставе надлежном епархијском архијереју. Такви поступци, наравно, не значе да Васељенски Патријарх има јурисдикцију над целокупном „православном дијаспором“ нити специјалну привилегију да „упада у канонски простор било које аутокефалне Цркве, не питајући је за сагласност, а и не обавештавајући је о томе“. Разуме се, лично нисмо ни спремни ни вољни да усвојимо такву еклисиологију, што смо показaли како у теорији (објављене студије), тако и у пракси. Овде се налази и одговор епископу бачком који је у расправу увео питање смисла 28. канона Четвртог васељенског сабора позивајући нас да се гласно изјаснимо да ли усвајамо теорију Метаксакиса или став владике Атанасија. Одговор се подразумевао: целокупно наше досадашње епископско служење у дијаспори надахнуто је еклисиологијом (начелима и етосом) епископа Атанасија који, занимљиво, до сада код нас није приметио одступања у погледу његовог схватања и тумачења 28. канона Халкидонског сабора. Уосталом, то до сада никоме није ни падало на памет, осим бачком владици; верујемо да то питање, после овог одговора, ни он више неће постављати.

    Прихватамо да је бачки владика из добре намере постављао питања желећи да пружи „контекст и перспективу излаза из данашњега стања нејединства“. Једино нас је чудило зашто је своју „искрено вапајну реч“ нашао за сходно да упућује баш нама и то тако директно. Такође верујемо да је током вишегодишњих састајања свеправославних припремних комисија и предсаборских саветовања умео да брани еклисиолошке принципе. Остаје једино чињеница да његови потписи стоје на свим релевантним документима о православној дијаспори од 1993. године до данас. Иначе, и даље стоји наш став да нас у званичној преписци „Цариграђани ословљавају онако како и ми себе идентификујемо“, те да је у финалним актима Критског сабора наша титула исправљена, што ће се показати, ако Бог да, када та акта буду коначно и званично објављена. Да подсетимо нашу јавност: Свети и Велики Сабор одржан на Криту је као такав примљен од Српске Цркве на Светом архијерејском сабору 2017. године и не постоји никаква званична одлука која би говорила о супротном. У том смислу, изостанак потписа појединих епископа у неким од докумената не мења нити доводи у питање званичан став наше Цркве о овом сабору.

    Напослетку, са радошћу и у потпуности прихватам завршне речи владике Иринеја који, уважавајући позив да се угледамо на светог Василија Великог и друге свете Оце, констатује да и његова и наша настојања на јединству морају остати „у границама православне еклисиологије и вековног канонског поретка Православне Цркве“.

     

    Епископ западноамерички Максим

     

    Извор: Епархија западноамеричка

     




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 4 часа, Ведран* рече

    Владика Максим није појаснио да ли су њему они "канонски" захваљујући чињеници да су у "канонској јурисдикцији".

    Da, imam utisak da se ovo zaobilazi kao kisa oko Kragujevac,... :POPOcorn1:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 15 минута, Хаеул рече

    Епископ Максим је крајње провидан. Тактика којом се служи неће заварати никога иоле интелигентног. 

    Ja ti ,brajko moj, ne stojim dobro sa inteligencijom pa zato i napisah ono što napisah 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Није мајка карала сина што коцка него што се вади. Уместо једноставног “праштај старији брате био сам у криву” он и даље “епископ Бачки је мало поматушио, привиђа му се, није као ја добар са новим технологијама ,стара школа превазиђена , требало би да препусти неком млађем место потпарола ..... итд” , а све остале Г. В. Максим голошки сматра Дарвиновим малим мајмунима који ће све то да прогутају.


    Inviato dal mio iPad utilizzando Pouke.org

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 52 минута, Хаеул рече

    Епископ Максим је крајње провидан. Тактика којом се служи неће заварати никога иоле интелигентног. 

    Ali će zaludeti nikoga iole inteligentnog da mu piše replike. Dok mu prvi nijednom neće odgovoriti.

    Drugi, čitaj nebitni, će reći da svejedno ima da mala ikone... tako da nema veze.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Trifke рече

    Meni je interesantno da se Maxim čak nije ni osvrnuo na potpise  ai na neke druge teme koje je Irinej pomenuo. Sve mi je ovo jako čudno. Počinjem da se osećam kao Alisa u zemlji čuda. 

    Максим се као и до сада осврће само на оно на шта жели, а речима које су му упућене даје значење онако како би он желео... Све је извесније да ће 9-ог бити болно разобличавање... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Предраг М рече

    Максим се као и до сада осврће само на оно на шта жели, а речима које су му упућене даје значење онако како би он желео... Све је извесније да ће 9-ог бити болно разобличавање... 

    Teško da će se bilo šta desiti. Ljudi su činili i teže grehe pa su čak ,možemo reći, bili nagrađivani na saboru.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Trifke видећемо. Максим је "вешто" избегавао да да неке одговоре на постављена му питања и на неке своје тврдње изнете у овим препискама. Верујем да на сабору неће моћи то да избегне... 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 43 минута, Nebojš.a рече

    Ali će zaludeti nikoga iole inteligentnog da mu piše replike. Dok mu prvi nijednom neće odgovoriti.

    Ужасан је као саговорник, посебно за некога пристојног и поштеног, ко не жели да се спушта на његов ниво.

    пре 1 сат, Sofija_ рече

    a ti si mi posebno sumnjiv, da nisi ti ubacen zapadnoamerikanske eparhije spijun, takvi obicno najvise pljuju po nalogodavcu, ne bi li dobili poverenje strane u koju se ubacuju :1319_womens:

    Мутиводо! :pop: Ја само знам да бих морао бити тинејџерка испотпросечне интелигенције, и озбиљно зацмекан(а) у Преосвећеног, да бих му после свега овога ишта поверовао. Мало је рећи да га доживљавам као дволичног. 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Trifke рече

    Ja ti ,brajko moj, ne stojim dobro sa inteligencijom pa zato i napisah ono što napisah 

    Поента је да Преосвећени није ни приближно тако интелигентан као што вероватно мисли, и да је његово тактицизирање видно свима - а добра тактика то никако не би смела бити.

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 часа, Хаеул рече

    затрпавајући свог старијег брата овим безвредним инстант-текстовима, које он склепа за пола сата, док владика Иринеј потроши дане на своје пажљиво састављене и врло поучне трактате

    Као баба Јелици која седи на гајбици пред продавницом, јавља ми се да Еп Максим има писце помоћнике, "пчелице радилице" и саветнике па је зато брз ...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ведран* рече

    Као баба Јелици која седи на гајбици пред продавницом, јавља ми се да Еп Максим има писце помоћнике, "пчелице радилице" и саветнике па је зато брз ...

    Нисам ни помишљао да је то зато што је натпросечно надарен. Ако ишта можемо закључити из целе ове афере, то је да Преосвећени није ни приближно тако вешт и бистар као што се некима можда чини.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Trifke рече

    Malo kasnim sa ovim tekstom kako u čitanju tako i u komentarima. 

    Evo, nešto bih da podelim sa svima vama. IMAM UTISAK DA BI OVDE NEKO HTEO DA NAS SVE PREVEDE ŽEDNE PREKO VODE. Meni je interesantno da se Maxim čak nije ni osvrnuo na potpise  ai na neke druge teme koje je Irinej pomenuo. Sve mi je ovo jako čudno. Počinjem da se osećam kao Alisa u zemlji čuda. 

    И ти си баба Јелица на гајбици пред продавницом. 

    Ош кафу или пиво? 

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 21 минута, Ведран* рече

    И ти си баба Јелица на гајбици пред продавницом. 

    Ош кафу или пиво? 

    izgleda da problem(svih nas baka Jelica) pijanica polaHko prerasta u zabrinjavajucu fazu 12:smeha:

    PUTOVIĆI:PIJANICE ISPRED SEOSKE PRODAVNICE NASRĆU NA VJERNIKE KOJI SE VRAĆAJU IZ DŽAMIJE

    Putovići:Pijanice ispred seoske prodavnice nasrću na vjernike koji se vraćaju iz džamije

    Zenica – Na adresu Saffa stiglo je pismo od jednog našeg čitaoca iz sela Putovići kod Zenice. U spomenutom pismu opisan je problem sa osobama koje konzumiraju alkohol u seoskoj prodavnici. Naime, u posljednjih mjesec dana pijanice veoma često provociraju vjernike koji se vraćaju iz džamije sa jacije namaza. Vjernicima se upućuju psovke, uvrede, prijetnje, a dogode se i fizički nasrtaji, kao što je bio slučaj u proteklu nedjelju. Samo zahvaljujući prisebnosti vjernika izbjegnut je veći>> Pročitaj celu vest na sajtu SandzakPress.net <<incident. Ovaj problem je veliki izazov za mještane sela Putovići jer se radi o komšijskom iskušenju, zato većina Putovićana izbjegava da se uhvati u koštac sa ovom nesretnom pojavom.Međutim, kako piše naš čitaoc, problem polahko prerasta u zabrinjavajuću fazu. U selu Putovići žive samo Bošnjaci. Nadamo se da će vlasnik spomenute prodavnice shvatiti da se igra sa vatrom i da će poduzeti neophodne korake na sprečavanju izazivanja incidenta. Sramota je za jedno bošnjačko selo da vjernici ne mogu na miru obavljati molitvu u prelijepoj seoskoj džamiji. (saff) Pogledajte vijest na izvornom sajtu: Putovići:Pijanice ispred seoske prodavnice nasrću na vjernike koji se vraćaju iz džamije

    • Оплаках :)) 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Максим се крајње елегантно извукао из цијеле приче. Након почетне агресивности, почео је да спинује, и сад смо дошли до тога "слажемо се у свему". Додатни проблем је што Иринеју треба три мјесеца да напише одговор, па се сад више нико ни не сјећа шта је заправо била тема и повод за дискусију.  Максимови текстови су кратки јасни и питки, и сами за себе имају неку унутрашњу логику и систем, који не може да прође судар са стварношћу, али могу у бесконачним дописивањима. Ова тема више никог не занима и због тога је Максим овде побједио тактиком и техником. Иринеју остаје утјеха да је морални побједник, ако му то ишта значи.

    Игра је завршена, некима је јасно да имамо Јуду међу апостолима, некима није. Мислим да ће се Максим провући на Сабору, тј неће се десити ништа спектакуларно. Иринеј максимално може да извуче неко оштрије саопштење против Украјине, које неће импресионирати никога. Грци су сад у својим унутрашњим сукобима око упражњених златних кока у Америци и Аустралији и Енглеској, чим се стабилизују вратиће се да нас прогутају. Већ јастребови пријете да ће одузети Косово и дати га Албанској цркви јер она може боље да управља и брине се о храмовима.  Бугари јуче помињу Охрид и Климента Охридског као дио своје Цркве пред Папом, а ми ћемо да се бавимо еволуцијом и глупостима ко је геј, а ко није, и ко има каква кола.

    Истовремено пишу нам се црни дани. Мудра кадровска политика и пастирски рад су учинили да имамо преко 80% мање студената и ђака у црквеним школама, тако да ћемо кадровски попуцати за пар деценија. Румунија је неки дан потписала са Пакистаном споразум у коме примају 500 000 Пакистанаца који ће бити радници и живјети тамо. Питање је дана кад ће то урадити и остале балканске земље. Дакле, имаћемо Пакистанце или Афганистанце, а нећемо имати ни кадар, ни могућност да се припремимо за то, нити да одговоримо мисијом . У исто вријеме, сви остали се спремају и имају планове за тај сценарио. Папа мијења Устав Католичке цркве у коме се доктирна вјере подређује мисији и евангелизацији и припремају се за Европу пуну муслимана. Сви ће се снаћи, само ћемо ми пропасти. Жао ми је само што они који су криви за нашу пропаст неће бити живи да виде шта су урадили и коме су нас оставили. Немам никакве наде, песимиста сам.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Sofija_ рече

    izgleda da problem(svih nas baka Jelica) pijanica polaHko prerasta u zabrinjavajucu fazu 12:smeha:

    Нема места за бригу, док год баба Јелицу надгледа, вирећи са прозора од кујне, баба Мило...сава. 

    :))

    Она вазда интервенише кад је критично. 

    • Хахаха 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...