Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода
     
     
    Поводом најновијих препорука Владе Србије да се у циљу сузбијања ширења вируса COVID-19 ,,верски обреди у верским објектима и на отвореном простору врше без присуства верникâ”, уз образложење да је циљ препорукâ безбедан начин вршења богослужења и заштита здравља становништва и истовремено омогућавање несметаног вршења богослужења, обавештавамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да ће Српска Православна Црква применити ове препоруке, као што је то већ учинила у оним државама српске дијаспоре и региона где су овакве мере заштите донете пре неколико дана. Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога. То конкретно значи да ће се у храмовима у току богослужења налазити свештеник (или свештеници) са ђаконом, појцима и црквењаком (како је где потреба и прилика).
     
    Позивамо све вернике старије од 65 година, као и млађе слабијег општег здравственог стања и слабијег имунитета, да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на света богослужења и ни себе ни друге не изложе ризику.
     
    Понављамо: ризик није свето Причешће (напротив, њега примамо, поред осталог и ,,на исцељење душе и тела”) већ реално присутна опасност од вируса, независно од светог Причешћа, због његове експанзије на сваком кораку у последње време, а предстојећи период и кинески и домаћи стручњаци оцењују као најкритичнији и виде што већу изолацију као једини начин да се његово ширење заустави и да се избегне трагично искуство Италије и неких других земаља.
     
    Нашим верницима очински, пастирски одговорно и са љубављу благосиљамо да света богослужења прате путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-страница, а да се са својим парохом благовремено договоре о термину причешћа у свом дому. Остала чинодејства, нарочито свету Тајну крштења, треба одложити до нормализације стања, а када је оно ипак хитно потребно, саобразити га мерама ванредног стања. Сахране треба вршити са што мањим бројем присутних.
     
    Посебно напомињемо да није добро да се одлазак у цркву користи као изговор пред својом савешћу и пред ближњима за непоштовање мере самоизолације. Зато још једном позивамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да се у свему придржавају прописа које је донела држава  и упутстава о црквеном животу које је прописао Свети Архијерејски Синод.
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода 
    Српске Православне Цркве
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    4 hours ago, Срђан Шијакињић said:

    Конкретно, ако имамо могућност да служимо литургију напољу, а ми бирамо да се стиснемо у затворен простор, да ли ће литургија укинути природне законе, или ће Бог тај наш поступак посматрати као нашу слободну вољу да ризикујемо своје здравље, иако можемо и без ризика, и онда допустити да нам буде по нашој жељи да се разболимо?

    Дал имамо ту могућност? Дал постоји икакав доказ, гаранција да смо безбедни ако служимо напољу? Ко нам даје ту гаранцију?

    4 hours ago, Срђан Шијакињић said:

    Прво, тада је људима брањено да се окупљају само зато јер су хришћани, а сада нам бране из разлога који нема везе са вером. Друго, такве забране нису били привремена, ова јесте. Треће, колико је мени познато, хришћани се ни тада нису јавно окупљали, него тајно, тј. прилагодили су се околностима.

    Не бих рекао да разлог забране није вера. Ми верујемо да се нећемо заразити, они верују да хоћемо. Било је и привремених забрана, сећам се из Житија, да су неком Мученику тражили да се привремено одрекне, а после нек настави по старом. Ако забрана стварно дође, тако ће бити и у данашње време, тајно ћемо се окупљати. За сада је само препорука, и апел.

     

    4 hours ago, Срђан Шијакињић said:

    Ако ми одлучимо да занемаримо правила света у коме живимо, тј. свесно одлучимо да не мењамо своје понашање иако имамо прилику да променимо форму чувајући суштину, ми тиме манифестујемо слободну вољу да се у крајњој линији и разболимо. То више није допуштење да се разболимо или не, већ допуштење да нам буде по нашој вољи.

    Дакле, ако постоји могућност да се користе засебне кашичице, да се причешће прима у руку, или да свештеник ставља хлеб натопљен вином људима у уста, или да се дезинфикује кашичица,или било шта пето, не видим што се то не би и урадило. Не видим шта би се изгубило, литургије би се служиле, народ би се причешћивао, људи ван Цркве би можда почели да мисле позитивније о вери итд. Овако, јутрос сам био у цркви, било је озвучење напољу, али није било причешћа и нафоре за народ, него су нас на крају само замолили да се разиђемо. Ја не видим како је боље за мене да се не причестим уопште, него да се причестим посебном кашичицом или на други "алтернативни" начин.

    Чија су то правила овог света? Дал су то разумна правила?

    Што се тиче алтернативе. Дал је безбедније, има ли гаранције, и дал би то власти дозволиле, сада када смо близу тоталној забрани кретања?

    Ко мисли да ће се на Литургији заразити нек не долази, то је јасно од почетка, нико није присиљен да дође. Ако мислите да смо опасност по друге, ставите нам беџеве, ил траке око руке, које би нас означили да смо били на Литургији, и нек нас се клоне они који се плаше.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Црква опстаје на послушању и благослову. Послупање и благослов су кључни делови саборности. Дакле, ако је Синод издао саопштење, онда га треба поштовати.

    Владика Николај је писао о блаженој Стојни чији родитељи нису били побожни- Недељом се радило на њиви. Она је са болом у души слушала храмовна звона док би радила. Патила је и због непобожности родитеља, а и због тога што није на служби.

    Једне недеље одмадали су у хладу од тешка посла, отац је дремнуо, а она је кришом плакала. Јавила јој се Мајка Божија и рекла да не тугује, да слуша своје родитеље, а да зна да је и Бог и Небо са њом, дакле када је она на њиви, када ради и слуша родитеље, као на литурхгији.

    И шта онда да неко прича и паметује, ако Синод или архијереји наложа да се не иде у храмове?

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 часа, Јанко рече

    Naprotiv.

    Piše: aj' malo vi revnosni probajte k'o sveti Sava i mnogi drugi - u gornju isposnicu sve do Vaskrsenja, bez liturgije,  pojačajte molitvu i post pa da se radujemo Vaskrsenju.

    Ne sablaznite slabog brata sada.

    Ali ne! Pusti Srbin-'ajduk bi da se uzinati pa da se sabije u hramu u neđelju ko sardine u konzervu - da pokaže da se ne boji.

    Krije nerazumnost iza revnosti.

    Krije inat iza junačenja.

    Krije osudu slabih iza pohvale jakih.

    To smo mi...

     

    To sam i mislila, nama srbima se ne sme nuditi izbor po razumnosti jer ce ga svak' po svom "razumu"  tumaciti.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Desiderius Erasmus рече

    Reče mi jedan drugar, veroučitelj, da je u prvih pet vekova Hrišćanstva samopričešćivanje bilo nešto najnormalnije. U Crkvi bi se vernicima davali evharistijski Hleb i Vino da nose kući i tamo se pričešćuju po potrebi. Zato što su se tad ljudi pričešćivali maltene svaki dan.

    Pa dobro, inače prvi vekovi Hrišćanstva nemaju nikakve veze sa ovime danas.

    Osim po verovanju.... pa je stvar dogme da je današnja Crkva ista kao i tadašnja, jer Crkva je, u stvari, vanvremena.

    ---

    Inače, uvek me je zanimalo kako su se pričešćivali oni sveci pustinjaci i sveci stolnici i sl. ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Људи, да ли се патријарх Кирил угледа на нас или га је стварно погодило писмо православке из Италије која каже: "за мртве неће бити места у мртвачницама". Мене је сад поколебало. Немогуће да су оба архијереја били под изнудом, за такво саопштење.
    На крају неће стати Црква ако до Васкрса прекине народ да долази, само ћемо мало растужити Христа. Растужујемо га свакако. Но, ако су архијереји наших цркава случајно погрешили, тај терет неће бити на нама, јер бејасмо само послушни.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Desiderius Erasmus рече

    ПРОТОЈЕРЕЈ – СТАВРОФОР ВЛАДАН ПЕРИШИЋ
    професор Православног богословског факултета УБ
    СТАВ ДА СЕ НИКО НИКАДА НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ ЈЕ ПРОИЗВОЉАН ИДЕОЛОШКО –ПРОПАГАНДНИ ПОКЛИЧ. Све и да није, како то знамо? Ко је, када и како у протеклих 2000 година истражио и уопште могао да истражи да ли је то тачно, када за вирусе и бактерије знамо једва век и по? Наравно, МОГЛО СЕ СВЕМУ ТОМЕ ПРИЋИ И МАЛО СУПТИЛНИЈЕ И РЕЋИ: НИКО СЕ НИЈЕ ЗАРАЗИО ПРИЧЕШЋЕМ КАО ТЕЛОМ ХРИСТОВИМ, АЛИ СЕ МОГАО ЗАРАЗИТИ ОНИМ ШТО ЈЕ НЕСМОТРЕНИМ РУКОВАЊЕМ , МОГЛО УПАСТИ У ПРИЧЕШЋЕ–ВИРУСИ, БАКТЕРИЈЕ. И управо од тога треба сачувати вернике, а не од причешћа, како сада то неки архијереи демагошки подмећу неистомишљеницима. ДА МИКРОБИ, ПА И ОПАСНИ, МОГУ ДОЋИ У ПРИЧЕШЋЕ, ВАЉДА НИКО РАЗУМАН НЕ СПОРИ. Спорно је то да ли их причешће као неки противотров одмах неутралише или не.АКО ИХ НЕУТРАЛИШЕ, КАКО СЕ ОНДА ПРИЋЕШЋЕ МОЖЕ ПОКВАРИТИ? Или можда причешће дозвољава да га неки микроби покваре, али не и да они доспеју у човека када он прогура причешће...? Укратко, заговорници ове тезе износе је без икаквих доказа и ултимативно нам је намећу као да наша вера зависи од њеног безусловног прихватања. А тек то је потпуна замена тезе.

    preuzeto sa Crkva.net

    •  

    Може и овако:

    1. СТАВ да се неко некад ЈЕСТЕ заразио причешћем за ових 2000г. Православља је АПСОЛУТНО НЕУТЕМЕЉЕН и потпуно НЕДОКАЗИВ

    2. ОПИТ од 2000г!!! (а без опита се не може чак ни један лек уврстити у исправне, мора проћи испит времена (које је задњих деценија често прекратко) па после имамо потврду лека или повлачење истог због ДОКАЗАНЕ ШТЕТНОСТИ након 15-20-30г ), дакле такав ОПИТ  нам даје статистички податак да је просечан век свих вештеника (а који употребљавају сваки грам преосталог НАВОДНО болештинама контаминираног Причешћа на крају Литургије!) исти или чак ИЗНАД просека народа.

    Таутологијом довршите.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Јанко рече

    Може и овако:

    1. СТАВ да се неко некад ЈЕСТЕ заразио причешћем за ових 2000г. Православља је АПСОЛУТНО НЕУТЕМЕЉЕН и потпуно НЕДОКАЗИВ

    2. ОПИТ од 2000г!!! (а без опита се не може чак ни један лек уврстити у исправне, мора проћи испит времена (које је задњих деценија често прекратко) па после имамо потврду лека или повлачење истог због ДОКАЗАНЕ ШТЕТНОСТИ након 15-20-30г ), дакле такав ОПИТ  нам даје статистички податак да је просечан век свих вештеника (а који употребљавају сваки грам преосталог НАВОДНО болештинама контаминираног Причешћа на крају Литургије!) исти или чак ИЗНАД просека народа.

    Таутологијом довршите.

    Samo mi nije jasno kako neko može da zna da se kuga nije prenosila i zajedničkom kašičicom (a pomrlo je pola Evrope od kuge)?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, Justin Waters рече

    Nije za ovozemaljsko tijelo. Jeste za vaskrslo. Rekoh, ne liječi bolesti na način na koji to rade medicinski lijekovi. 

    Може.

    "По вери вашој нека вам буде".

    Врло ретко као документовано за физичке болести, али има и тога.

    Изузетак, никако правило.

    Оне друге болести, психичке, далеко чешће јер јесте прави и једини лек за душу. Свако ко се причешћује са покајањем је то осетио и доживео.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 11 минута, Јанко рече

    Може и овако:

    1. СТАВ да се неко некад ЈЕСТЕ заразио причешћем за ових 2000г. Православља је АПСОЛУТНО НЕУТЕМЕЉЕН и потпуно НЕДОКАЗИВ

    2. ОПИТ од 2000г!!! (а без опита се не може чак ни један лек уврстити у исправне, мора проћи испит времена (које је задњих деценија често прекратко) па после имамо потврду лека или повлачење истог због ДОКАЗАНЕ ШТЕТНОСТИ након 15-20-30г ), дакле такав ОПИТ  нам даје статистички податак да је просечан век свих вештеника (а који употребљавају сваки грам преосталог НАВОДНО болештинама контаминираног Причешћа на крају Литургије!) исти или чак ИЗНАД просека народа.

    Таутологијом довршите.

    Помало невезано за ову тренутну ситуацију, на основу овога што кажеш очигледно је да (макар у редовним приликама - ван епидемије, с тим што не желим да тврдим да је другачије у епидемији), причешће не представља никакав здравствени ризик. 

    П. С. Добро је видети да опет пишеш. :)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 42 минута, Desiderius Erasmus рече

    Samo mi nije jasno kako neko može da zna da se kuga nije prenosila i zajedničkom kašičicom (a pomrlo je pola Evrope od kuge)?

    Како зна да јесте?

    Чим нико није експлицитно навео, за нас остаје НЕДОКАЗИВО.

    Тачка.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Desiderius Erasmus рече

    To već moraš da pitaš teologe, ali ono što znam je da se na Liturgiji sv. Jakova Pričešće dobija u ruku. Tu praksu su sad Hercegovci usvojili kao normu za vreme trajanja epidemije.

    Tako sam i mislio. Kontam ti samo postavis neko pitanje i ne znas ni sam sto si postavio, pa si se nadao da od mene dobijes odgovor. :D 

    Da znas i ti i ostali koji ne znaju za sledeci put.

    http://eparhija-timocka.org/o-liturgiji-svetog-apostola-jakova-brata-gospodnjeg/

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Flojd рече

    Tako sam i mislio. Kontam ti samo postavis neko pitanje i ne znas ni sam sto si postavio, pa si se nadao da od mene dobijes odgovor. :D 

    Da znas i ti i ostali koji ne znaju za sledeci put.

    http://eparhija-timocka.org/o-liturgiji-svetog-apostola-jakova-brata-gospodnjeg/

    Nadao sam se da ću od tebe da dobijem odgovor da li se suština gubi svaki put kada se vernicima Pričešće daje u ruku (kao na Liturgiji sv. Jakova)?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 6 часа, Justin Waters рече

    Nije za ovozemaljsko tijelo. Jeste za vaskrslo. Rekoh, ne liječi bolesti na način na koji to rade medicinski lijekovi. 

    Mnogi lekovi ne lece bolest vec je kamufliraju i ima dosta nus pojava koje prate medikamente.

    Za pricest ne sme da postoni ni jedna nus pojava. 

    Pricest leci i dusevne i telesne bolesti, ako je zaista Hristova krv, data nam je kao lek. Ali ne treba covek da ide da se pricescuje samo zato sto se valja, ili sto je to dobro ili leci telo duse.

    Ili bolje reci da covek pritupa pricescu samo zato sto misli da je lek. Skontao sam sta hoces da kazes, samo ti mene nisi skontao, a pricamo isto smo na drugacije necine.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 часа, dragisa рече

    Pričešće služi da se pričestiš

    Bog postoji

    svrha je mogućnost koja je otvorena čoveku (pričešće), da okusi (sjedini se) Život (Put Istinu i Život). kao što molitva kaže "za žrtve paljenice ne mariš, žrtva je Bogu duh skrušen, srce skrušeno Bog neće odbaciti" a srce ne može biti polovično skrušeno, dakle ukoliko čovek ZAISTA prilazi svim svojim bićem Bog mu daje vkusiti i vidjeti jako blag Gospod

    Po ovome sto citam, sto pisete ti i ovi gore sto sam ih citirao,

    Ja sticem utisak da Bog ne postoji vec da je sve ovo samo jedna zajebancija po svemu onome sto ste napisali, i da je bolje da se lepo zaturcim. A ne samo ja nego mnogi koji citaju ovakve tekstove.

    U svakom slucaju, povlacim se iz raspravke, vidim da ovde ima raznih struja koje su anti crkvene... Ili ko zna kojoj veri pripadate.... :krstix:Budi Alah sa nama....

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...