Jump to content
  • Значајно
    Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење Светог Архијерејског Синода: Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике!

    spc-2.jpg
     
    Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода
     
     
    Поводом најновијих препорука Владе Србије да се у циљу сузбијања ширења вируса COVID-19 ,,верски обреди у верским објектима и на отвореном простору врше без присуства верникâ”, уз образложење да је циљ препорукâ безбедан начин вршења богослужења и заштита здравља становништва и истовремено омогућавање несметаног вршења богослужења, обавештавамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да ће Српска Православна Црква применити ове препоруке, као што је то већ учинила у оним државама српске дијаспоре и региона где су овакве мере заштите донете пре неколико дана. Црква неће прекидати служење свете Литургије нити престати да причешћује вернике јер је то ствар око које се не може расправљати: она представља основу наше вере у Бога Живога. То конкретно значи да ће се у храмовима у току богослужења налазити свештеник (или свештеници) са ђаконом, појцима и црквењаком (како је где потреба и прилика).
     
    Позивамо све вернике старије од 65 година, као и млађе слабијег општег здравственог стања и слабијег имунитета, да се наредних дана и недеља уздрже од доласка у храмове на света богослужења и ни себе ни друге не изложе ризику.
     
    Понављамо: ризик није свето Причешће (напротив, њега примамо, поред осталог и ,,на исцељење душе и тела”) већ реално присутна опасност од вируса, независно од светог Причешћа, због његове експанзије на сваком кораку у последње време, а предстојећи период и кинески и домаћи стручњаци оцењују као најкритичнији и виде што већу изолацију као једини начин да се његово ширење заустави и да се избегне трагично искуство Италије и неких других земаља.
     
    Нашим верницима очински, пастирски одговорно и са љубављу благосиљамо да света богослужења прате путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-страница, а да се са својим парохом благовремено договоре о термину причешћа у свом дому. Остала чинодејства, нарочито свету Тајну крштења, треба одложити до нормализације стања, а када је оно ипак хитно потребно, саобразити га мерама ванредног стања. Сахране треба вршити са што мањим бројем присутних.
     
    Посебно напомињемо да није добро да се одлазак у цркву користи као изговор пред својом савешћу и пред ближњима за непоштовање мере самоизолације. Зато још једном позивамо све наше свештенство, монаштво и верни народ да се у свему придржавају прописа које је донела држава  и упутстава о црквеном животу које је прописао Свети Архијерејски Синод.
     
    Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода 
    Српске Православне Цркве
     



    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    11 minutes ago, obi-wan said:

    Nego, meni mi najzanimljivo kako sad to da se deklarisani bezvernici, rugaci Svetinje i mrzitelji Crkve odjednom slazu sa jednim brojem verujucih ljudi. Ne znam otkud ta podudarnost...

    ...

    90976752_10207103400941478_4839744529827364864_n.jpg.515b9b0fc988ba1ce0fbf62422f1416f.jpg

    https://www.facebook.com/ninonline/

    To što su "mrzitelji" ne znači da ne mogu biti bolji od vjernika ako već dijeliš.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 minute ago, Благовесник said:

    То каже и Свјатјејши патријарх московски и све Русије, Кирил! 

    Tako kaže Pismo.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Моје неко размишљање, дај Боже да нисам у праву је следеће - највећи број држава може да обустави нормалан живот само на одређено време. После тога, економија и уопште друштвени поредак прете да се потуно распадну. Дакле, и ми можемо да будемо у овом режиму још само одређено време. Нажалост, од почетка се најављује да ће епидемија достићи врхунац око Васкрса - у 6. недељи од првог регистрованог случаја. У том тренутку, бићемо већ око 4 недеље у блокади. Плашим се да држава неће смети да ризикује да се у том тренутку, након 6 недеља епидемије и 4 недеље ванредног стања, епидемија изнова или додатно распламса (под условом да до Васкрса епидемија уопште достигне врхунац и крене да опада), будући да би продужетак строгих ограничења за додатних 4 до 6, или потенцијално и више недеља, значио ризик да се друштво какво познајемо просто распадне. Према томе, нажалост, предвиђам да се још строже мере уведу следеће недеље (како је Вучић и помињао) и да трају до после Васкрса, чиме би се спречила кретања људи и окупљања и за време празника. За Цркву то може значити да људи неће моћи да присуствују литургијама и/или да се причесте за Васкрс. Према томе, било би заиста верујем добро да Црква што пре и што јасније, изађе са предлогом како да се овај потенцијални проблем превaзиђе. Да већ сада буде проактивна и планира на време. И при том, сматрам да треба ставити на страну, ако хоћете жртвовати, све разматрања да ли је нешто ризик или није, и увести причешћивање на неки алтернативни, ("безбеднији" или безбеднији начин - неважно шта мислимо о наводницима), да бисмо учинили све да не дођемо у ситауцију да се за Васкрс онемогући свим или већини или неким људима да се причесте. Дакле, да се иде на максимално снисхођење свима (да се саопшти, ако треба буквално - причешће није ризик, али као мера икономије људским страховима, неверју, а како бисмо сачували од греха оне који неоправдано осуђују Цркву, пристајемо на то и то), јер, верујем, да је боље да се причестимо посебним кашичицама, или "у руку" или како год, него да се не причестимо уопште на Васкрс. Мислим да је ово боље и од тога да се евентуално иде на неке "партизанске" и "илегалне" варијанте окупљања и слично, што би само изазвало додатне поделе како унутар Цркве, тако и у односу Цркве према људима ван ње.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    @Срђан Шијакињић Слажем се да треба проактивно деловати. Само мислим да је кључно наћи начин учешћа здравих верника у Литургији, а не само причешћу. Ипак је Литургија центар нашег живота, а причешће је неодвојиво од Литургије, осим за људе који болесни.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Ђорђе Р рече

    @Срђан Шијакињић Слажем се да треба проактивно деловати. Само мислим да је кључно наћи начин учешћа здравих верника у Литургији, а не само причешћу. Ипак је Литургија центар нашег живота, а причешће је неодвојиво од Литургије, осим за људе који болесни.

    Овде је несрећа што овај проклети вирус има особину да се шири и преко здравих људи. Истраживање у Италији (тестирали су сваког човека у граду од 3.300 људи) каже да је 50% тестираних имало вирус, али није имало никакве симптоме, а истраживање у Кини каже да је 86% људи ширило вирус а да нису имали симптоме (или уопште или док су ширили). Процењују да се 80% свих заражених заразило од људи који нису имали симптоме када су са њима били у контакту.

    Дај Боже да већ сада, овог тренутка, сви који се нешто питају у Цркви раде нон-стоп на проналажењу било каквог решења да што више људи буде на литургијама и да се причести. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    23 minutes ago, Срђан Шијакињић said:

    Дај Боже да већ сада, овог тренутка, сви који се нешто питају у Цркви раде нон-стоп на проналажењу било каквог решења да што више људи буде на литургијама и да се причести. 

    Mislim da nisu dobra polovična riješenje, ako je karantena vrijedi za sve građane  onda crkva i  vjernici trebaju prednjačiti u primjeru i odgovornosti i ostati kod kuće, znači ostavi pričešće radi spašavanja života drugih. Ne znam kako to nije jasno vašim pastirima i zašto već nisu zabranili Bogoslužja za vjernike. A oni sami neka prinose žrtvu ili Liturgiju za narod ali bez naroda.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 23 минута, kopitar рече

    Mislim da nisu dobra polovična riješenje, ako je karantena vrijedi za sve građane  onda crkva i  vjernici trebaju prednjačiti u primjeru i odgovornosti i ostati kod kuće, znači ostavi pričešće radi spašavanja života drugih. Ne znam kako to nije jasno vašim pastirima i zašto već nisu zabranili Bogoslužja za vjernike. A oni sami neka prinose žrtvu ili Liturgiju za narod ali bez naroda.

    Ali, imamo i u policijskom casu ljude koji idu na posao, i gazde i poslovodje i radnici i treba odrzavati i ekonomiju i zivot. I, moraju da se drze propisanih mera zastite .... i ako se neko i ne daj Boze neko zarazi, pa sta da radi kada se nisu mogli izbeci poslovi i obaveze koje ne mogu da stanu, jer bi stao i zivot i drzava i sve drugo i bilo bi gore stanje od ove epidemije virusa.....(cak pricaju i pisu da ova karantina u kojoj moraju da rade samo osnovne delatnosti ne moze dugo da traje jer moze doci do ekonomske katastrofe.... tako da, neko i mora da radi i obezbedjuje zivot uprkos rizicima iako se obezbedjuju maximalne zastitne mere).

    Tako isto i za Liturgiju neka bude i mora da se sluzi liturgija, kako moze da bude Crkva i da postoji bez Liturgije kada je (liturgija) projava Crkve i samog Tela Hristovog.

    I, tako, ako postoji i ekonomski i telesni zivot, tako postoji i duhovni zivot, i oba treba da sljakaju i rade,... 0512_music 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    27 minutes ago, kopitar said:

    A oni sami neka prinose žrtvu ili Liturgiju za narod ali bez naroda.

    Литургија не може да се служи без позива народу Божијем, јер се ради њега служи, а и народ саслужује, активно учествује, није публика у позоришту, биоскопу. Као кад би рекао нек неко прави славље/ручак, ал да никог не зове. Што би правио славље/ручак уопште?

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Срђан Шијакињић said:

    Овде је несрећа што овај проклети вирус има особину да се шири и преко здравих људи. Истраживање у Италији (тестирали су сваког човека у граду од 3.300 људи) каже да је 50% тестираних имало вирус, али није имало никакве симптоме, а истраживање у Кини каже да је 86% људи ширило вирус а да нису имали симптоме (или уопште или док су ширили). Процењују да се 80% свих заражених заразило од људи који нису имали симптоме када су са њима били у контакту.

    Дај Боже да већ сада, овог тренутка, сви који се нешто питају у Цркви раде нон-стоп на проналажењу било каквог решења да што више људи буде на литургијама и да се причести. 

    Не бих о вирусу. Ал из овога што си рекао је јасно да га не можемо избећи, колико год се крили, и да није толико опасан. Што пре изградимо колективни имунитет, то боље за оне слабије међу нама. Зато су ми сулуде ове мере, које нам обарају имунитет, затварајући нас у тамна места, станове, где се вирус најбоље осећа, уместо да нас мере форсирају да изађемо на свеж ваздух и Сунце, које не одговара вирусу. И чак тако да га и ухватимо, он би био слаб, и деловао би као вакцина

    • Не свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, Ђорђе Р рече

    Не бих о вирусу. Ал из овога што си рекао је јасно да га не можемо избећи, колико год се крили, и да није толико опасан. Што пре изградимо колективни имунитет, то боље за оне слабије међу нама. Зато су ми сулуде ове мере, које нам обарају имунитет, затварајући нас у тамна места, станове, где се вирус најбоље осећа, уместо да нас мере форсирају да изађемо на свеж ваздух и Сунце, које не одговара вирусу. И чак тако да га и ухватимо, он би био слаб, и деловао би као вакцина

    Према свему што знам о ситуацији (а пратим сваки дан од краја јануара), не бих се сложио да није толико опасан (можда вирус посматрано сам по себи и није, али његови ефекти, ланац последица које је започео, могу имати велике последице). Надам се да нисам у праву. Видећемо како ће Швеђани проћи, они раде баш то о чему говориш. Али да не гушимо ову тему вирусом - слажем се да је ово нешто што ће бити с нама превише дуго да бисмо редуковали црквени живот, тако да се заиста надам да о томе интезивно размишљају сви они који о нечему одлучују.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 56 минута, kopitar рече

    Mislim da nisu dobra polovična riješenje, ako je karantena vrijedi za sve građane  onda crkva i  vjernici trebaju prednjačiti u primjeru i odgovornosti i ostati kod kuće, znači ostavi pričešće radi spašavanja života drugih. Ne znam kako to nije jasno vašim pastirima i zašto već nisu zabranili Bogoslužja za vjernike. A oni sami neka prinose žrtvu ili Liturgiju za narod ali bez naroda.

    Па они јесу испоштовали све препоруке које Влада дала - у затвореном простору се не налази више од 5 људи, када се служи напољу поштује се растојање од 2 метра. Дакле, спроводи се све оно што се иначе препоручује за све грађане. У неким црквама чак нема ни причешћа и нафоре.

    Једино што су саопштења нејасна - прво се позивају само старији и они слабог имунитета да се уздрже од доласка на богослужења, а потом се даје општи благослов да се литургије прате онлајн итд. Ја мислим да би уз велику дисциплину и ванредне мере могле да се организују литургије за све. То је - из моје перспективе као хришћанина - један заиста разуман ризик и поуздање у Бога.

    Али разумем искрено и власти - они се плаше да ће људи који се нпр. појаве у порти на прослави Васкрса, пре и после богослужења контактирати једни са другима, неки ће се љубити, честитати итд. Није ни њима лако...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 7 минута, kopitar рече

    To je prevaziđeno, valjda zbog zlouporabe..

    Ја сам у разговору са свештеником исто чуо да не би ишли на ту варијанту јер не знају просто како ће се људи понашати... Помало невезано, ја се сећам да сам видео момка на једној литургији, причестио се, узео нафору, ставио је у уста, и онда темељно истресао све мрвице на под - трљао руке једну од другу док све мрвице нису поиспадале... Мислим није причешће у питању, али опет, ја ни обичан хлеб не бих тако ноншалантно просипао тамо где се гази. Тако да масовно делити причешће да људи носе са собом није једноставна ствар. Али можда није ни немогућа - могао би да стоји свештеник или неко и опомиње људе како да поступају са тим што су узели. То би биле мале честице, много мање од нафоре.

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...