Jump to content
  • Поуке.орг - инфо
    Поуке.орг - инфо

    Саопштење за јавност Информативне службе Српске Православне Цркве

     

    AVvXsEindwqIKQvNSDjFhDmEbF84wZQSfQ63wVFG

    Примили смо мноштва оштрих протеста и негодовања поводом јучерашње објаве немачке политичарке Виоле фон Крамон, дате после разговора са Епископом диселдорфским г. Григоријем, да у Немачкој не постоји Српска Православна Црква, те смо одговорни да, истине ради, изјавимо: 

     

    Српска Православна Црква постоји у Немачкој, као део једне,  недељиве  аутокефалне Српске Патријашије. Устав Српске Православне Цркве и уредбе важе као и било где на њеном канонском подручју и на теориторији Немачке, а сва црквено-јерархијска тела су обавезна да се по њима управљају. На основу Устава Српске Православне Цркве одговарајуће црквене власти постављају и разрешавају управе свих тела и органа, а Свети Архијерејски Сабор поставља и, по потреби, разрешава епархијског архијереја.    

     

    Информативна служба  Српске Православне Цркве  




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 29 минута, Родољуб Лазић рече

    Из чега произилази да докторати из теологије не гарантују истинитост мишљења и учења.

    Из чега произилази да Чанак има право када спочитава Иринеју. - Има неколико мојих опонената овде који веле да им се не допадам као особа, али да поштују оно што говорим. То не доводе у писање. 

    Са друге стране, испада да инсинуираш како је смрдљиви и неписмени калуђер стуб православља. Неће бити да је тако, него су то Оци из старе Цркве који су имали "докторате". Тада се ценило знање. 

    пре 34 минута, Родољуб Лазић рече

    То је говорио свети Софроније из Есекса, који је објашњавао да академска теологија не доводи нужно до познања Бога и истина вере.

    Ко ово спори? Али исти тај "академски теолог", може да говори "верске истине" и да буде исправнији од Отаца који су грешили по разним питањима. Ерго, пошто си ти правник, па ти треба цртати: неки Отац греши поводом неке ствари вере, научник који каже да је Григорије Ниски у заблуди ако вели да има апокатастазе, није у криву. Наводим сочан пример који је теби интересантан. Ти допиши св. испред имена Григоријевог, а неки теолог, чак атеиста, може да буде више у праву од њега.  

    - Познање Бога је лична, интимна ствар, коју ти не можеш да смислиш код мене, јер се "интимизирам са свецима". 

    пре 41 минута, Родољуб Лазић рече

    А знамо да су најчешће јересијарси били веома учени теолози свог времена, што такође доказује тачност Софронијевог мишљења.

    Нису. Било је паметних међу њима, али им ову част не бих одавао. Оци су их тукли на пољу филозофске аргументације, не на основу: Ја сам Василије Велики и ја сам светац! И то исти Василије који напише књигу о Духу Светом, а да га нигде не назове Богом!

    - Какве ја пак везе имам са јересијарсима? 

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Zoran Đurović рече

    Из чега произилази да Чанак има право када спочитава Иринеју

    Не произилази. Зато што је Чанак потпуни зевзек и не зна две унакрст што се тиче теологије и Светог Писма.

    пре 3 часа, Zoran Đurović рече

    Има неколико мојих опонената овде који веле да им се не допадам као особа, али да поштују оно што говорим.

    Нисам међу њима.

    пре 3 часа, Zoran Đurović рече

    Са друге стране, испада да инсинуираш како је смрдљиви и неписмени калуђер стуб православља.

    Не испада. Рекао сам "не гарантују". То не значи да ученост није квалитет, али не осигурава собом истинитост учења. Мож да бидне, ал не мора да значи.   Проблем са ученошћу је што се лако отме контроли и себе стави као мерило. Што би рекао свети апостоол Павле - знање надима. И то је   велики изазов академске учености, одвојене од светотајинског и световрлинског живота, од отворености да се смирењем задобија надахнуће Духа Светог.

    Ово "смрдљиви и неписмени калуђер" је врло смело, рекао бих дрско речено. Човек може помислити да је ово твоје генерално мишљење о монаштву. Стубови православља су сви они - и учени и неписмени -  који су Духом Светим стекли "ум Христов" - и Свети Василије, и свети Григорије Богослов, и свети Максим Исповедник, и свети Јован Дамаскин...али и свети Антоније Велики, свети Сава Освећени, свети Симеон Нови Богослов, Свети Сергије Радоњешки, свети Серафим Саровски, свети Силуан, свети Пајсије Светогорац.

    пре 3 часа, Zoran Đurović рече

    Познање Бога је лична, интимна ствар, коју ти не можеш да смислиш код мене, јер се "интимизирам са свецима". 

     Да сам ја написао да је познање Бога лична, интимна ствар, твоји фанови би ме разапели насред форумског трга, прогласили за пелагијевца или месалијанца или шта већ. Овако не сумњам да ће се сви сложити с тобом.

    Твој проблем је што, изгледа, мислиш да ја имам нешто против тебе лично, некакав анимозитет, и онда импутираш овакве ствари. Ја настојим да говорим принципијелне ствари, не личне. И такве су и моје опаске кад си ти у питању. 

    пре 3 часа, Zoran Đurović рече

    Било је паметних међу њима, али им ову част не бих одавао.

    Рекао сам да су били веома учени у свом времену и то стоји. Гностички писци, Ориген, Арије, Македоније, Аполинарије, Сивир,, Несторије, Пелагије.... можемо колико хоћеш да набројимо.

    пре 3 часа, Zoran Đurović рече

    Какве ја пак везе имам са јересијарсима? 

    Не знам. Ја сам их помињао као учене теолога, као потврду става светог Софронија о недостатности академске учености. Нисам говорио о теби. 

    За сада. Мада, са вама академцима се никад не зна. :))

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

    Што би рекао свети апостоол Павле - знање надима.

    Али зар није самом апостолу Павлу било спочитавано слично?

    А кад је у својој одбрани ово изнео, рече му Фест сасвим гласно: ниси при чистој свести, Павле; велика ученост те слуђује. (ДАП 26:24)

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 5 минута, mirko1929 рече

    Али зар није самом апостолу Павлу било спочитавано слично?

    Јесте. И? Какве то везе има што је њему пребацивана ученост? Фестово мишљење о светом апостолу Павлу је мањкаво. Он није био само јеврејски учењак, него и духоносац

    • Свиђа ми се 1

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

    Рекао сам да су били веома учени у свом времену и то стоји. Гностички писци, Ориген, Арије, Македоније, Аполинарије, Сивир,, Несторије, Пелагије.... можемо колико хоћеш да набројимо.

    Да, али свеједно не може да се каже да су били неки фотељаши. Махом су, поред учености, били и велики подвижници. Ориген је приде био и мученик, и осуђен је пар векова након смрти, постхумно. Мислим, јасно је зашто, његова теологија је стварно SF, али, он је човек за живота био у миру с Црквом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, mirko1929 рече

    Махом су, поред учености, били и велики подвижници.

    Па шта? Ко каже да је подвижништво само по себи гарант стицања благодати? Очито су се погрешно подвизавали. Ако су се подвизавали. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Родољуб Лазић рече

    Па шта? Ко каже да је подвижништво само по себи гарант стицања благодати? Очито су се погрешно подвизавали. Ако су се подвизавали. 

    Наравно. Стога су вазда занимљиви будисти, и поготово џаинисти. Имају екстремне аскете, али су експлицитни атеисти. Улажу пуно труда у аргументацију против постојања Творца.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 38 минута, Родољуб Лазић рече

    Јесте. И? Какве то везе има што је њему пребацивана ученост? Фестово мишљење о светом апостолу Павлу је мањкаво. Он није био само јеврејски учењак, него и духоносац

    Па ништа. Занимљиво ми је како се нечија ученост употребљава као аргумент против те особе.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    Не произилази. Зато што је Чанак потпуни зевзек и не зна две унакрст што се тиче теологије и Светог Писма.

    А ти знаш? - Одговорих ти као што ти одговараш мени, да ти појасним мало...

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    Нисам међу њима.

    Нисам ни сумњао да те Бог није обдарио интелигенцијом.

     

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    да се смирењем задобија надахнуће Духа Светог.

    Какве везе имаш ти са смиреношћу кад си признао да ниси смирен?

    Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

    Ово "смрдљиви и неписмени калуђер" је врло смело, рекао бих дрско речено. Човек може помислити да је ово твоје генерално мишљење о монаштву.

    Наравно да ћеш ти тако "инклузивно" протумачити оно што велим. 

    - На крају се своди све твоје на: Причајте уста да не останете пуста. - Ја критикујем људе и када ми дођу јер су их послале врачаре. Не видим никакву разлику између тебе и врачара, јер и једни и други користите иконе; она ће да утули некоме угљевље, а ти да томе наведеш неки канон. Нема разлике. Само што мени остаје да вадим кестење из ватре и спасавам људе. Ти и Влада Димитријевић, да не помињем и твог другара Никодима Равноземљаша и ко зна кога још, оштећујете овај народ иако имате добре намере. Желео бих да верујем да се грешите из незнања. Јер читам људима да им Бог опрости грехе учињене у знању и незнању. 

    Обесхрабрен сам твојим случајем, јер за сваку тезу постоји антитеза, а овде се испоставља да те крстим а ти прдиш, по народној. Можемо и да се шалимо - иако је то код тебе прорадило од скоро, али ће тебе Исус прозвати за Боксита и сличне. И ти тога ниси свестан. Као и Димитријевића, као и Никодима, као и Антонија и гомилу сличних.   

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 часа, Zoran Đurović рече

    Обесхрабрен сам твојим случајем,

    Ја твојим нисам. Да си тежи случај, јеси. Али Богу је све могуће. Даће Бог да све на крају изађе на добро.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Како беше оно, свештеник је добар ако му се држи водица. :ok:

    "Јер се сав Закон испуњава у једној речи, у овој: Љуби ближњега својега као себе самога.
    Али ако један другога уједате и прождирете, гледајте да се међусобно не истребите." :pivo:

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Još ovo i bežim sa teme. :) 

     

    BORBAZAISTINU.RS

    А човек који не види свој грех налази се у чудном, неприродном одушевљењу, он као да је пијан! Чиме да се бави? Он не види да има неке нарочито тешке грехове, у...

     

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 14 минута, Милошшш рече

    Još ovo i bežim sa teme. :) 

     

    BORBAZAISTINU.RS

    А човек који не види свој грех налази се у чудном, неприродном одушевљењу, он као да је пијан! Чиме да се бави? Он не види да има неке нарочито тешке грехове, у...

     

    То исто сам цитирао од Брјанчанинова.

    Одушевљење (занос, пијанство) ухвати човека, и он неправилно види себе, а још горе ако по тој умишљеној-исривљеној слици мери друге.

    Може то искушење да ухвати и са леве и са десне стране, мада је ово са десне горе. Горд човек је свима одбојан. Тачније, напоран је.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...