Jump to content
  • Поуке.орг инфо
    Поуке.орг инфо

    СПУТЊИК: СПЦ донела одлуку: Обновити дијалог са македонском црквом

    Свети Архијерејски Сабор СПЦ донео је одлуку да обнови преговоре о решавању статуса "Македонске православне цркве" (МПЦ) и настави разговор о томе са њеним представницима, пише "Политика", позивајући се на изворе из врха СПЦ.

     

    Питање МПЦ било је у среду једина тема преподневног заседања највишег црквеног тела.

    Како наводи лист, спровођењем одлуке о наставку дијалога са МПЦ бавиће се после заседања Сабора, Свети архијеријски синод СПЦ.

    Српска црква није, како је рекао извор листа, желела да иницира обнављање дијалога са Македонцима док је у затвору био архиепископ охридски Јован Вранишевски.

    Он је, међутим, пуштен на слободу 2015. године и учествује и на овом, као и на неколико претходних заседања Сабора СПЦ, заједно са владикама Православне охридске архиепископије, која је под окриљем српске цркве, пише београдски дневник

    https://rs.sputniknews.com/politika/201905161119813712-spc-donela-odluku-obnovu-dijaloga-sa-makedonskom-crkvom/

    Измењено од Поуке.орг инфо




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 9 минута, Ведран* рече

    Па лепо би било.

    Мада ако вам Барт буде давао своју алокефалију онда ће бити Украјина. 

    Не може бити Украјина, јер број верника који припадају ПОА се своди на статистичку грешку. ПОА нема вернике ни за једну парохију, мада имају 4 архијереје, 4-5 јереје и 3 ѓаконе.

    Морате да схватите, да пројекат ПОА је неуспешан.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Orthophill рече

    Не може бити Украјина, јер број верника који припадају ПОА се своди на статистичку грешку. ПОА нема вернике ни за једну парохију, мада имају 4 архијереје, 4-5 јереје и 3 ѓаконе.

    Па не може у томе смислу, по величини, али може у смислу да СПЦ неће признати ту алокефалију, и да ћете онда и даље имати ПОА и ту нову Вартоломеју потчињену цркву која никад неће бити "македонска". А затим је неће признати ни МП, а можда (вероватно) ни други. Нарочито не након Украјине. Тако да ћете опет бити у расколу, али расколу друге врсте, и у "вечној" потчињености Фанару.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Ведран* рече

    Па не може у томе смислу, по величини, али може у смислу да СПЦ неће признати ту алокефалију, и да ћете онда и даље имати ПОА и ту нову Вартоломеју потчињену цркву која никад неће бити "македонска". А затим је неће признати ни МП, а можда (вероватно) ни други. Нарочито не након Украјине. Тако да ћете опет бити у расколу, али расколу друге врсте, и у "вечној" потчињености Фанару. 

    Не заборављај да МПЦ није без пријатеља. Особено: Бугарска, Румунска и Албанска Православна Црква. Чак и са Русе смо имали добри односи.
    У неколико наврата Бугарска и Румунска Црква су нам слали миро. У Румунији, чак су служили наши свештеници. На ниво на свештеници често се деси да саслужујемо и са Албанску Цркву. Митрополит Јован Корчански је добар и толерантан човек.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 часа, Orthophill рече

    Не заборављај да МПЦ није без пријатеља. Особено: Бугарска, Румунска и Албанска Православна Црква. Чак и са Русе смо имали добри односи.
    У неколико наврата Бугарска и Румунска Црква су нам слали миро. У Румунији, чак су служили наши свештеници. На ниво на свештеници често се деси да саслужујемо и са Албанску Цркву. Митрополит Јован Корчански је добар и толерантан човек.

    Брате, немој да сметнеш са ума да у Србима имате најискреније пријатеље. То што појединци на обе стране уносе забуну и немир, неће променити ништа у односима код обичних људи, којима је мука од високе политике. Чак и оне црквене. Србима са Космета је Скопље често бивало ближе него Београд, чак и када су ишли у Скопље да се лече. Да не говоримо о родбинским и другим везама. Код свих нормалних људи, без обзира да ли говоримо о Србима, Бугарима, Румунима, православним Албанцима, Русима..., постоји жеља да се македонски раскол превазиђе. Ми Срби у блиској будућности вам желимо (и нудимо) пуну независност (аутокефалију). Ви, са ваше стране, морате да покажете смирење и да ту независност не тражите од Бугара, Васељенске Патријаршије, јер је од њих нећете добити. Проћи ћете као ови јадни расколници у Украјини, где се више не зна ни ко пије, ни ко плаћа.

    пре 2 часа, Orthophill рече

    Не може бити Украјина, јер број верника који припадају ПОА се своди на статистичку грешку. ПОА нема вернике ни за једну парохију, мада имају 4 архијереје, 4-5 јереје и 3 ѓаконе.

    Морате да схватите, да пројекат ПОА је неуспешан.

    Бог није у сили, него у правди. Православна икумена препознаје Православну Охридску Архиепископију као једину канонску Цркву на територији (Северне) Македоније. Бојим се да ће вам кокетирање са Васељенском Патријаршијом донети ситуацију гору него у Украјини. Патријарх Вартоломеј даје мало, али за узврат узима много. Ако то до сада нисте успели да видите, касно ће вам бити када се једног дана будете пробудили са Томосом у руци и без свих епархија и парохија у дијаспори, где живи Македонаца колико и у самој Македонији. Приде, са вашим поглаваром Стефаном коме ће глава бити Вартоломеј и ини после њега, а он ће им бити потрчко. Нешто попут Думенка и Денисенка на квадрат.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 31 минута, Дејан-Марковић рече

    Да се подсетимо, како су комунисти формирали "македонску цркву".

    https://www.scribd.com/document/220886568/Makedonsko-crkveno-pitanje-Djoko-Slijepcevic

     

    Настала је као што је настала, али уз Божју помош и молитве светог Климента Охридског опстала!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 2 минута, Талични Том рече

    1) Брате, немој да сметнеш са ума да у Србима имате најискреније пријатеље.

    2) Ми Срби у блиској будућности вам желимо (и нудимо) пуну независност (аутокефалију).

    1) Одавно не верујем у ову тврдњу. Пријатељи те не изопштавају од јединство са Христом!

    2) Ово да причаш твојим уницима и праунуцима! Да сте хтели, прво и основно обновили бисте преговоре у 2015. Али неќете! Одговара вам ову статус кво ситуацију. Рекао је патријарх Иринеј: „Када нам нешто отму, ми имамо право да га то нешто повратимо, али када ми нешто дамо, онда смо га изгубили заувек!“ СПЦ, је изгубила територије Северне Македоније још у 1941, када српски митрополит је напустио своју епархију само за да не помиње бугарског цара.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 минута, Orthophill рече

    1) Одавно не верујем у ову тврдњу. Пријатељи те не изопштавају од јединство са Христом!

    У реду. Настави да верујеш да ћете од Васељенског Патријарха да добијете пуну аутокефалију.

    пре 4 минута, Orthophill рече

    ) Ово да причаш твојим уницима и праунуцима! Да сте хтели, прво и основно обновили бисте преговоре у 2015. Али неќете! Одговара вам ову статус кво ситуацију. Рекао је патријарх Иринеј: „Када нам нешто отму, ми имамо право да га то нешто повратимо, али када ми нешто дамо, онда смо га изгубили заувек!“ СПЦ, је изгубила територије Северне Македоније још у 1941, када српски митрополит је напустио своју епархију само за да не помиње бугарског цара.

    Да сте хтели могли сте 2003. године да прихватите оно што вам је нуђено на преговорима у Нишу. Прво аутономија у оквиру СПЦ, па потом аутокефалија. 2003. година је старија од 2015. То, некако, ви севеномакедонци увек превиђате. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Талични Том рече

    У реду. Настави да верујеш да ћете од Васељенског Патријарха да добијете пуну аутокефалију.

    Да сте хтели могли сте 2003. године да прихватите оно што вам је нуђено на преговорима у Нишу. Прво аутономија у оквиру СПЦ, па потом аутокефалија. 2003. година је старија од 2015. То, некако, ви севеномакедонци увек превиђате.  

    Ево, опет вреѓаш. И како да ти верујем да ви Срби сте наши пријатељи? Нико нас не зове северномакедонци сем ви! Толико од вашу љубав.

    Синод МПЦ, је одбио постигнут уговор. Као што и Сабор СПЦ, одбио уговор да сву дијаспору буде под Васеленску Патријаршију. Толико. 2002 је био Нишки споразум.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 19 минута, Orthophill рече

    СПЦ, је изгубила територије Северне Македоније још у 1941, када српски митрополит је напустио своју епархију само за да не помиње бугарског цара.

    Сам себе називаш северномакедонцем. Зато те и ја зовем тако. Све моје пријатеље у Македонији називам Македонцима. И за мене ће Македонија да буде увек Македонија, никад Северна. Толико од мене.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Orthophill рече

    Не може бити Украјина, јер број верника који припадају ПОА се своди на статистичку грешку. ПОА нема вернике ни за једну парохију, мада имају 4 архијереје, 4-5 јереје и 3 ѓаконе.

    Морате да схватите, да пројекат ПОА је неуспешан.

    Mopaћеш, пре свега ти, да схватиш да бројке са Истином немају никакве везе. Ако не због нечега другог, онда због себе самог и кога другог, ако не Христа и његових еванђелских речи о ''Стаду малом''..

    Додуше и ''Украјна'' ти показује то исто. А ''пројекат ПОА'' како ти то волиш да кажеш, је, пријатељу мој и брате, ЗАЈЕДНИЧКИ ПРОЈЕКАТ МП и СП-Ц.. Само се МПЦ повукла у одсудном моменту, под ненормалним притиском Државе и њених служби, (иако су потписници недељама бранили Нишки договор, пре свих Петар ..који је то чинио пуних 20 дана, па Наум који је истрајао мање од 10 чак и Тимотеј који је први попустио одмах, истини за вољу после три дана). Да је то управо овако како кажем, и сами Архијереји МПЦ то потврђују усвајањем имена ПОА-МПЦ, додуше касније..али ипак усвајају то име.

    И н крају, не вреди се ни уједињавати ако се не забораве грешке са обе стране. Међутим, нечије подвиге, е то не би смео да се заборави нико - и то опет важи за обе старне. Наравно да ту пре свега мислим на Архиепископа Јована и његову , како ти кажеш, малу али (ја додајем), састрадалну и веома Црквено-свесну екипу, на којој би му позавидели  и Пастири са неупоредиво бројнијом паством.  

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Управо сада, о.Небојша рече

    Али то је званично име ваше земље. Као кад Шиптару не смијеш рећи да је Шиптар, а сам се тако зове.

    Име земље је Северна Македонија, али не постоји северномакедонски, северномакедонец итд. Придјев се не користи.

    Ја сам Македонац - по етносу, по државјанству: Македонац/граѓанин Републике Северне Македоније.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Најбоље би било да МПЦ, СПЦ и ПОА постигну уговор, затим СПЦ да изда томос о аутокефалију МПЦ-е и да тај томос се пошаље у Цариград на аминовање, као што је однет томос о аутономији ПОА, али није аминован. Вартоломеј да потпише томос и да СПЦ, буде друга Црква у Православној Екумени која је постала - Црквородица!

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Orthophill рече

    Име земље је Северна Македонија, али не постоји северномакедонски, северномакедонец итд. Придјев се не користи.

    Ја сам Македонац - по етносу, по државјанству: Македонац/граѓанин Републике Северне Македоније.

    Буди и даље нико ти не брани, код нас Срба свако има право да се слободно изјасни, да има образовање, информисање на свом језику и да се њим служи у у комуникацији са државом.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...