Jump to content
  • александар живаљев

    Писмо митрополита Амфилохија митрополиту Онуфрију, предстојатељу УПЦ

    Одељење спољашњих црквених веза УПЦ објавило је данас на свом сајту писмо које је митрополит црногорско-приморски Амфилохије упутио митрополиту кијевском Онуфрију.

    У писму се објашњавају околности сусрета митрополита Амфилохија са представником "ПЦУ" Евстратијем Зорјом у Цетињском манастиру.

    Митрополит наводи да је био обеспокојен "саслуживањем" црногорског расколника Бориса Бојовића са митрополитом француским Емануилом и јерархијом "ПЦУ" 25. маја о.г. у Кијеву. Због тога се обратио васељенском патријарху Вартоломеју, након чије интервенције је добио и извињење митрополита Емануила и поглавара "ПЦУ" Епифанија Думенка, које је на Цетиње донео Зорја.

    О свему томе одмах је обавештен патријарх српски Иринеј и чланови Синода СПЦ на седници 26. јуна о.г.

    Митрополит Амфилохије је поновио митрополиту Онуфрију да је позиција СПЦ о украјинском питању непромењена, и да она, као и већина Помесних цркава, тражи свеправославно решење, које би уважило факт да је Руска православна црква мајка православног народа Украјине.

    Page_1.jpg

    Page_2-720x1024.jpg




    Повратне информације корисника

    Recommended Comments



    пре 3 минута, Родољуб Лазић рече

    Не слажем се. Није решење у том троуглу, зато што би у данашње време, када је Фанар себе уздигао на ниво првог без једнаких, тј. када се поставио као источни папа, тај троугао би био црквени Бермудски троугао.

    Несумњиво је да постоји папистичка тенденција у Цариграду, али мислим да се након томоса о "ПЦУ" ствари  не могу више вратити на пређашње стање. Зато је начин ограничавања утицаја Константинопоља утврђивање незаобилазне улоге матичне цркве (како је митрополит у писму рекао "Мајке цркве"), а како би се онемогућило његово једнострано делање.

     

    пре 6 минута, Родољуб Лазић рече

    Мора најпре Фанар да се очисти од јеретичких и расколничких болести, мора да оздрави, па тек онда можемо да причамо о његовој улози у Цркви.

    На шта мислиш конкретно?

     

    пре 7 минута, Родољуб Лазић рече

    када се има у виду његов зависни статус и поданички однос према Западу, због чега је практично "Тројански коњ" у Цркви, преко кога улазе разни штетни утицаји, почев од екуменизма па надаље

    Извесно да је Константинопољ подложан утицају САД, али постоји и негативан утицај других сила и националних држава на Цркву. Мора се пронаћи начин да се моћ у цркви дифузно распореди управо због наведеног, али на такав начин који омогућава функционисање Цркве. Не може бити решење раскидање евхаристијске заједнице међу помесним Црквама, што је овде заговарано.

    Што се тиче екуменизма, не бих рекао да је Константинопољ једини пријемник. (Уосталом, како реализовати источни папизам,ако усвојите западни? :) )

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Штампар Макариjе рече

    Вукашине, сва имена која су прикачена Лохију(како волите да га називате) и све лажи на његов рачун и на рачун свих епископа који су били на сабору у ПГ нису ти била довољна да кажеш:"Ало бре, то је наш најугледнији митрополит" а сад кад неко истом мјером докачи и Каранушић - Буловића онда се ти саблажњаваш. Типичан примјер форумаша са двоструким аршинима.

    Рекло би се да сте ви дошли да покажете супротне манире од Ђуровића, а заправо немате никакве разлике. Зато је ово питање још увек отворено, и требало би да нас занимају само чињенице.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 36 минута, Панарет рече

    Несумњиво је да постоји папистичка тенденција у Цариграду, али мислим да се након томоса о "ПЦУ" ствари  не могу више вратити на пређашње стање. Зато је начин ограничавања утицаја Константинопоља утврђивање незаобилазне улоге матичне цркве (како је митрополит у писму рекао "Мајке цркве"), а како би се онемогућило његово једнострано делање.

    Не слажем се. Томос ништа није променио. То је разбојнички, незаконит потез, и као такав реално непостојећи. Као што је Думенко непостојећи митрополит, тако је и "Томос" непостојећи акт. Фанар је рак рана православља и то мора да оздрави да би функционисало.

     

    пре 36 минута, Панарет рече

    На шта мислиш конкретно?

    На екуменизам, теологију сестринских цркава,  на теорију да је он први без једнаких (источни папа) и све што из тога проистиче (да он једини даје аутокефалију, да њему припада дијаспора, да он има апелационо права за клирике других помесних Цркава...) и све оно што је сада урађено са Думенком, што је источни папизам у пракси, са све саслуживањем са непостојећим клиром, који је у заједници са унијатима, што значи да је Фанар у расколу са осталим помесним Црквама, о чему је и било речи у оној преписци вл. Иринеја и вл. Максима...

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

    Не слажем се. Томос ништа није променио. То је разбојнички, незаконит потез, и као такав реално непостојећи. Као што је Думенко непостојећи митрополит, тако је и "Томос" непостојећи акт.

    Да, може се и овако интерпретирати. Уосталом, било је у историји Цркве далекосежних одлука које су касније одбациване.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    1 hour ago, Vladan :::. рече

    Није могао и расколницима да отпише него је морао да им да на значају протоколом

    Kao sto je vec vise puta napisano, poseta i " cast " koja im je ukazana je usledila kao kontra - usluga vaseljenskom zbog stavljanja potpisa na pismo koje je btw napisano u MPCP, poslato mejlom kome treba i vraceno nazad na beslovesnom magaretu koje se teleportovalo pravo na Cetinje umesto u Podgoricu, usput je doslo do manjih zabuna sa fontovima, ali nista strasno - ko primeti bice priglasen za ludaka, djubre i izdajnika ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 17 часа, александар живаљев рече

    Одељење спољашњих црквених веза УПЦ објавило је данас на свом сајту писмо које је митрополит црногорско-приморски Амфилохије упутио митрополиту кијевском Онуфрију.

    Посебно важно! 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 37 минута, The Godfather рече

    Kao sto je vec vise puta napisano, poseta i " cast " koja im je ukazana je usledila kao kontra - usluga vaseljenskom zbog stavljanja potpisa na pismo koje je btw napisano u MPCP, poslato mejlom kome treba i vraceno nazad na beslovesnom magaretu koje se teleportovalo pravo na Cetinje umesto u Podgoricu, usput je doslo do manjih zabuna sa fontovima, ali nista strasno - ko primeti bice priglasen za ludaka, djubre i izdajnika ?

    Ali, opet, i ovo su nebitne 'sitnice' i stvari,  slicno kao i ovo oko primanja ovih iz "UPC", bitnija je sustina onoga sto pise.

    U 'pismu' VP se priznaje kanonska jurisdikcija SPC u CG i to je najbitnije. Kao sto se i ovde kaze :

    Although President Milo Đukanović of Montenegro has publicly declared his intent to achieve autocephalous status for the tiny “Montenegrin Orthodox Church,” the public relations head stressed that Constantinople is in canonical unity with the Serbian Orthodox Church and recognizes only its jurisdiction on the territory of Montenegro.

    However, Constantinople also used to declare that it recognized only the jurisdiction of the Russian Orthodox Church and its canonical Ukrainian Church on the territory of Ukraine, while the events of the past year have shown that Constantinople can change its mind dramatically.

    http://orthochristian.com/121880.html

    Ovde je potvdjeno (od strane ... The head of the Patriarchate of Constantinople’s public relations office..).... ono sto pise u tom 'pismu' p.Vartolomeja ..... da je VP u kanonskom jedinstvu sa SPC i da prepoznaje samo jurisdikciju SPC na teritoriji CG. Jeste da je Vartolomej ranije tako slicno pricao i za RPC u Ukrajini pa se ovo sad dogodilo, ali trenutno tako stoje stvari da je VP sam konstatovao nadleznost i jurisdikciju SPC u CG  (ne treba mu ni dozvoliti da nesto pokusa i u buducnosti)  i onda treba to i crkveno iskoristiti i kroz crkvenu i politicku i svaku drugu (sFun_bat :smeh1:) diplomatiju boriti se sa Milom protiv njegovih planova da osnuje svoju crkvu.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    Само је проблем како више веровати Фанару. После свих поступака, после изнетих формулација свог првенства, тешко да има логике веровати или уздати се у његову реч.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 сат, Bokisd рече

    Ali, opet, i ovo su nebitne 'sitnice' i stvari,  slicno kao i ovo oko primanja ovih iz "UPC", bitnija je sustina onoga sto pise.

    U 'pismu' VP se priznaje kanonska jurisdikcija SPC u CG i to je najbitnije. Kao sto se i ovde kaze :

    Although President Milo Đukanović of Montenegro has publicly declared his intent to achieve autocephalous status for the tiny “Montenegrin Orthodox Church,” the public relations head stressed that Constantinople is in canonical unity with the Serbian Orthodox Church and recognizes only its jurisdiction on the territory of Montenegro.

    However, Constantinople also used to declare that it recognized only the jurisdiction of the Russian Orthodox Church and its canonical Ukrainian Church on the territory of Ukraine, while the events of the past year have shown that Constantinople can change its mind dramatically.

    http://orthochristian.com/121880.html

    Ovde je potvdjeno (od strane ... The head of the Patriarchate of Constantinople’s public relations office..).... ono sto pise u tom 'pismu' p.Vartolomeja ..... da je VP u kanonskom jedinstvu sa SPC i da prepoznaje samo jurisdikciju SPC na teritoriji CG. Jeste da je Vartolomej ranije tako slicno pricao i za RPC u Ukrajini pa se ovo sad dogodilo, ali trenutno tako stoje stvari da je VP sam konstatovao nadleznost i jurisdikciju SPC u CG  (ne treba mu ni dozvoliti da nesto pokusa i u buducnosti)  i onda treba to i crkveno iskoristiti i kroz crkvenu i politicku i svaku drugu (sFun_bat :smeh1:) diplomatiju boriti se sa Milom protiv njegovih planova da osnuje svoju crkvu.

    Управо то не пише у писму с Фанара које  цитирате из неверодостојног преписа.

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 32 минута, Прокопије рече

    Управо то не пише у писму с Фанара које  цитирате из неверодостојног преписа.

    Naravno da pise u tom 'pismu' koje je na net -u i vec smo navodili i pisali o tome,.... drugo, imamo ovde izjavu zvanicnog lica za odnose sa javnoscu iz VP koji kaze da VP priznaje nadleznost SPC u CG,...  tako da se ta dva izvora poklapaju. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 3 часа, Родољуб Лазић рече

    Не слажем се.

    Невероватно да имаш ове луцидне моменте... Иначе си за везати у Лествичникову тамницу, али понекад кажеш и нешто паметно, само је немогуће те прихватити у пакету јер се проспеш и лупеташ због отрованости секташким духом. Но, ово што говориш о Фанару је исправно, иако си слеп па не видиш зашто се Лохи лиже са њима. И то нећеш да видиш јер ме мрзиш из дна душе. 

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима

    пре 1 минут, Прокопије рече

    Да, факсимил је оригинал. И сад упоредите шта пише у факсимилу и како су га (нетачно) превели на српски језик

    Pa, ako mislis na ovaj faksimil na engleskom, koliko vidim okey je preveden i ne razumem kako ga nisu tacno preveli na srpski ?

    Share this comment


    Link to comment
    Подели на овим сајтовима




    Please sign in to comment

    You will be able to leave a comment after signing in



    Пријави се одмах

×
×
  • Креирај ново...