Jump to content

Поставите питања везана за еволуциону биологију


Препоручена порука

Ja mislim da su Neadertalci i Homo erctus ljudska bica kao i Homo sapiensi.

 

То су све ствари за дискусију. Ја када гледам фосиле наших предака старих неколико десетина милиона година, иако очигледно нису још била људска бића, осећам ту повезаност.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ajde da kazemo da je mozda dah zivotni udahnut Homo erectusu. Mislim da ce dalja istrazivanja kao i u slucaju neandertalca da pokazu da je u pitanju pravi covek. Mada se teoloskog aspekta to nema nikakve veze sa inteligencijom. Beba koja jos uvek nema razvijen mozak za nas hriscane jeste covek jer poseduje dah zivotni odnosno um (nous)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ajde da kazemo da je mozda dah zivotni udahnut Homo erectusu. Mislim da ce dalja istrazivanja kao i u slucaju neandertalca da pokazu da je u pitanju pravi covek. Mada se teoloskog aspekta to nema nikakve veze sa inteligencijom. Beba koja jos uvek nema razvijen mozak za nas hriscane jeste covek jer poseduje dah zivotni odnosno um (nous)

 

У реду је да некога сматраш човеком, само то треба да буде од рођења. Дакле, немој уопште да се оптерећујеш са стварањем Адама и са библијским стварањем када размишљаш о научној еволуцији човека.

 

О Адаму треба говорити тако да се превазиђе оквир еволуције коју наука објашњава. Једино што теологија може да тврди за научну еволуцију човека, то је да човечија душа није могла настати од животињске.

 

Дакле, ми треба да верујемо да је еволутивни човек рођен као такав, иако од родитеља који припада животињи. Међутим, далеко сложенија дискусија тиче се сличности човека и животиње код ових бића.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moje pitanje se odnosilo sta ce da bude sa nasim evolutivnim precima po pitanju spasenja. Jer samo je covek pozvan da nasledi Carstvo nebesko, a on nastaje tek udahom Bozijeg daha. Tacnije dobija onu duhovnu komponentu koja prevazilazi telesnu smrt i zbog koje ce covek da bude i vaskrsnut. E sad ako je Bog udahnuo dah zivota homo sapiensima, sta ce onda da bude sa Neandertalcima i drugima koji su takodje ljudi po telu, pa cak i po inteligenciji?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Moje pitanje se odnosilo sta ce da bude sa nasim evolutivnim precima po pitanju spasenja. Jer samo je covek pozvan da nasledi Carstvo nebesko, a on nastaje tek udahom Bozijeg daha. Tacnije dobija onu duhovnu komponentu koja prevazilazi telesnu smrt i zbog koje ce covek da bude i vaskrsnut. E sad ako je Bog udahnuo dah zivota homo sapiensima, sta ce onda da bude sa Neandertalcima i drugima koji su takodje ljudi po telu, pa cak i po inteligenciji?

Sta ce da bude sa spasenjem americkih indijanaca koji su po prvi put uopste imali prilike cuti za Hrista, 1500 godina kasnije. Australski aboridzini i neki pacificki narodi jos kasnije? Dakle ima li za njih spasenja?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sta ce da bude sa spasenjem americkih indijanaca koji su po prvi put uopste imali prilike cuti za Hrista, 1500 godina kasnije. Australski aboridzini i neki pacificki narodi jos kasnije? Dakle ima li za njih spasenja?

Indijanci i aboriidzini imaju besmrtni duh koji je udahnut Adamu. A Neadertalci i drugi ljudi su imali samo animalnu dusu. Dakle zavrsavali su zivot biloskom smrcu kao i sve zivotinje, nisu bili zatoceni u adu do Hristovog dolaska. I plus problem postojanja pre adamita koje je Crkva odbacila.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Indijanci i aboriidzini imaju besmrtni duh koji je udahnut Adamu. A Neadertalci i drugi ljudi su imali samo animalnu dusu. Dakle zavrsavali su zivot biloskom smrcu kao i sve zivotinje, nisu bili zatoceni u adu do Hristovog dolaska. I plus problem postojanja pre adamita koje je Crkva odbacila.

Sve su to samo spekulacije, i ogranicavanje Boga u njegovim mogucnostima. Neandertalci su po svemu bili ljudi koji su imali kognitivne sposobnosti kao i homosapiens.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Postavite pitanja vezana za evolucionu teologiju... :)

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ево питања за Клауда и Авокада. шта мислите о овој тези да је еволуција заправо "софтвер".....

-----------

Верујемо да не постоји еволуција као слепи процес случајности који је независан од Бога. У самом процесу стварања света видимо кроз прву главу Књиге постања јасну поступност, процес који се одвија у времену. Креационистички приступи су често толико ригидни да негирају динамичност стварања. С друге стране ригидни еволуционисти не могу уверљиво да објасне како је све почело без Творца. Зато лично мислим да се еволуција може условно прихватити у том смислу да је Бог као Логос заправо творац софтвера (логосности) на основу кога функционише хардвер (творевина). У том смислу Бог јесте створио човека, али не верујем да је то учињено независно од целог процеса динамике стварања. Човек је круна стварања и у себи као микрокозмос обједињује сву твар. Сам развој ембриона показује поступност. У том процесу посебну улогу играју ембрионалне матичне ћелије из којих се развијају поједини органи и које носе податке како ће се обликовати човеков организам. Читав развој организма је стога логосан и одвија се према биолошком софтверу и законима за које верујемо да је створио Бог, и да нису резултат слепог евеолутивног развоја човека.

----

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ево питања за Клауда и Авокада. шта мислите о овој тези да је еволуција заправо "софтвер".....

-----------

Верујемо да не постоји еволуција као слепи процес случајности који је независан од Бога. У самом процесу стварања света видимо кроз прву главу Књиге постања јасну поступност, процес који се одвија у времену. Креационистички приступи су често толико ригидни да негирају динамичност стварања. С друге стране ригидни еволуционисти не могу уверљиво да објасне како је све почело без Творца. Зато лично мислим да се еволуција може условно прихватити у том смислу да је Бог као Логос заправо творац софтвера (логосности) на основу кога функционише хардвер (творевина). У том смислу Бог јесте створио човека, али не верујем да је то учињено независно од целог процеса динамике стварања. Човек је круна стварања и у себи као микрокозмос обједињује сву твар. Сам развој ембриона показује поступност. У том процесу посебну улогу играју ембрионалне матичне ћелије из којих се развијају поједини органи и које носе податке како ће се обликовати човеков организам. Читав развој организма је стога логосан и одвија се према биолошком софтверу и законима за које верујемо да је створио Бог, и да нису резултат слепог евеолутивног развоја човека.

----

 

Mnogo je pogresna teza. Pravi tipicne pocetnicke greske kao sto je dovodjenje u vezu evolucije sa nastankom zivota. Ta dva pojma zapravo nemaju veze jedan s drugim

 

Druga stvar, covek svakako nije kruna stvaranja. Evolucija nema zavrsetak, to je proces koji je konstantan

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ево питања за Клауда и Авокада. шта мислите о овој тези да је еволуција заправо "софтвер".....

-----------

Верујемо да не постоји еволуција као слепи процес случајности који је независан од Бога. У самом процесу стварања света видимо кроз прву главу Књиге постања јасну поступност, процес који се одвија у времену. Креационистички приступи су често толико ригидни да негирају динамичност стварања. С друге стране ригидни еволуционисти не могу уверљиво да објасне како је све почело без Творца. Зато лично мислим да се еволуција може условно прихватити у том смислу да је Бог као Логос заправо творац софтвера (логосности) на основу кога функционише хардвер (творевина). У том смислу Бог јесте створио човека, али не верујем да је то учињено независно од целог процеса динамике стварања. Човек је круна стварања и у себи као микрокозмос обједињује сву твар. Сам развој ембриона показује поступност. У том процесу посебну улогу играју ембрионалне матичне ћелије из којих се развијају поједини органи и које носе податке како ће се обликовати човеков организам. Читав развој организма је стога логосан и одвија се према биолошком софтверу и законима за које верујемо да је створио Бог, и да нису резултат слепог евеолутивног развоја човека.

----

 

Procesi biološke evolucije ne zahtevaju Tvorca. Naravno, svako može da veruje da iza TE stoji neki nevidljivi Tvorac, bilo da je to Jahve ili Leteće Špageti Čudovište... ali to sa samom teorijom nema nikakve veze... i otvara niz etičkih tj. teoloških problema... jer takav "programer" nije samo programirao "softver" za ljude, već i za npr. virus dečije paralize... takođe, ovaj ljudski program mu se mnogo kvari.

 

  • Волим 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Procesi biološke evolucije ne zahtevaju Tvorca. Naravno, svako može da veruje da iza TE stoji neki nevidljivi Tvorac, bilo da je to Jahve ili Leteće Špageti Čudovište... ali to sa samom teorijom nema nikakve veze... i otvara niz etičkih tj. teoloških problema... jer takav "programer" nije samo programirao "softver" za ljude, već i za npr. virus dečije paralize... takođe, ovaj ljudski program mu se mnogo kvari.

 

Sta se to kvari konkretno?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...