Jump to content

Тумачење изјаве о. Рафаила


Препоручена порука

пре 21 часа, Ćiriličar рече

@Плаво Небо Мене некад жена критикује да се бринем више за свет  око себе - геополитичка дешавања и сл. - него за нас. Кажем ово да има ту мало истине, али са друге стране, кад је у питању Други долазак Господњи то ме уопште не отерећује и сматрам сулудим да ја, па, иштем неке знаке. Мој суд и мој крај је моја смрт. А она може бити сутра, дакле много је већа вероватноћа да ме то задеси него крај овог света, оваквог. Е сад, можда је то себиччно, али сматрам да није, јер, наравно да желим свим људима спасење и да ме брину ствари које се дешавају око мене.

Напоменуо бих једно - у наше време, дакле задњих пар децениија колико ја интензивно пратим дешавања у Цркви, није се уопште о овоме говорило ништа из кругова озбиљних духовника. Нешто старац Пајсије (луо сам али ницам читао а и то да га је Старц Порфирије критиковао због тога - Вукашин то нека објасни ако прочита ово, он зна) и старац Тадај наш.

Имали смо тако неке гавриле, Јоиље и сл., али...шта хоћу да кажем, изјава Патријарха Кирила, изјаве неких озбиљних духовника, па и да један владика - Фотије - дозволи да се овакви клипови стављају на епархијске сајтове, све говори у прилог - као и догађања око нас која иду брзо и нама није јасно да се све ово дешава - говори у прилог да се осећа како силе зла дрмају човечанство. И то озбиљно. Са друге стране јача Црква.

Е сад, што се Цркве тиче, знамо да је Црква увек у мирна времена ишла ка раслабљењу....а пример, рецимо да је требао да се одржи 8 васењенски Сабор, а уместо васењенског сабора имамо раскол чисти, говори да се лако деси да тога још буде. Узгред, тотална је неслога око тога ко је у праву и криву око Украјине, дакле расколи су ту, само нико не чачка врућ кромпир. Дакле, раскош храмова и живот Цркве по бројнсоти не одражава баш стање унутар Цркве. Значи све је могуће-

И ако падне Русија - а никада неће престати да је нападају -лако се деси да падне Православље, у смислу мира, не-ратног стања. А ако и када падне Русја креће велики прогон хришћана, неће их имати ко, глобално, да брани.

Јер прогон хришчана у последње време неће бити зато што су прихватили зло које хоће да се зацари, него ради отпора. Те ствари су узрочно последичне. И мислим да ми живимо неку увертиру свега, а адам се да се варам.

Исто тако размишљам. Па мислим да није себично, то је по мени реално размишљање. Мада, како време убрзано тече, до доласка ''онога'', не би ме изненадило да се ради о деценијама, а не о вековима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Плаво Небо рече

Мада, како време убрзано тече

Ово је занимљиво. Многи људи са којима сам разговарао (многи не, неколицина  од њих) има исти осећај као и ја, да време некако брже тече. Ја сам размишљао о томе, мада немам појма те физике ствари велике, и дошао до следећег закључка. Дакле, узео сам за пример неки мој физики рад, понекад. Нешто у чему сам вешт. Нисам још матор, можда се може рећу да сам у пуној снази. И сад, оно што сам некада неискусан радио з аа један дан, сад никако не постижем. Иако сам випеструко искуснији, знам масу "цака" практичних и сл.

Просто дан пролети о час посла. Недеља, ни си се ни окрен'о прошла. Година...некада кад кажеш година, ма то је као вечност. Наравно, има ту психолошких ствари, док си млађи и то, али није само то.

Е сад, може ли време да се убрза, како, да ли се убрзало не знам. Али некако све иде превише брзо. Ако има стручник нека нам објасне. Да не наглашавам да је и у Писму речено да ће се време убрзати. То би онда морало да има нешто у вези окретања земље, сунчевог ситема и сл.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ćiriličar рече

Ово је занимљиво. Многи људи са којима сам разговарао (многи не, неколицина  од њих) има исти осећај као и ја, да време некако брже тече. Ја сам размишљао о томе, мада немам појма те физике ствари велике, и дошао до следећег закључка. Дакле, узео сам за пример неки мој физики рад, понекад. Нешто у чему сам вешт. Нисам још матор, можда се може рећу да сам у пуној снази. И сад, оно што сам некада неискусан радио з аа један дан, сад никако не постижем. Иако сам випеструко искуснији, знам масу "цака" практичних и сл.

Просто дан пролети о час посла. Недеља, ни си се ни окрен'о прошла. Година...некада кад кажеш година, ма то је као вечност. Наравно, има ту психолошких ствари, док си млађи и то, али није само то.

Е сад, може ли време да се убрза, како, да ли се убрзало не знам. Али некако све иде превише брзо. Ако има стручник нека нам објасне. Да не наглашавам да је и у Писму речено да ће се време убрзати. То би онда морало да има нешто у вези окретања земље, сунчевог ситема и сл.

I meni je takav osećaj da vreme leti... To je možda zato što letimo po internetu i zbog brzog protoka informacija...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Sun14861 рече

To je možda zato što letimo po internetu i zbog brzog protoka informacija...

Ма бре...лепо сам написао кад нешто радим рукама..тако сам "мерио"...ово друго стоји, да се на нету изгуби осећај за време, али не мислим на ту бољку опаку.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Ćiriličar рече

Ово је занимљиво. Многи људи са којима сам разговарао (многи не, неколицина  од њих) има исти осећај као и ја, да време некако брже тече. Ја сам размишљао о томе, мада немам појма те физике ствари велике, и дошао до следећег закључка. Дакле, узео сам за пример неки мој физики рад, понекад. Нешто у чему сам вешт. Нисам још матор, можда се може рећу да сам у пуној снази. И сад, оно што сам некада неискусан радио з аа један дан, сад никако не постижем. Иако сам випеструко искуснији, знам масу "цака" практичних и сл.

Просто дан пролети о час посла. Недеља, ни си се ни окрен'о прошла. Година...некада кад кажеш година, ма то је као вечност. Наравно, има ту психолошких ствари, док си млађи и то, али није само то.

Е сад, може ли време да се убрза, како, да ли се убрзало не знам. Али некако све иде превише брзо. Ако има стручник нека нам објасне. Да не наглашавам да је и у Писму речено да ће се време убрзати. То би онда морало да има нешто у вези окретања земље, сунчевог ситема и сл.

Пролазим данас кроз град и две жене разговарају. Једна се жали баш као и ти али нисам чуо до краја њену причу јер сам морао да прођем, а и глупо би било да сам застао и да их слушам. Жалила се на убрзано време, све јој брзо пролети, дани, године. И онда је таман кренула да причао о томе што ти сада помињеш, ''кад сам била млађа..'', и даље нисам чуо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Ćiriličar рече

То би онда морало да има нешто у вези окретања земље, сунчевог ситема и сл.

Мислим да је у питању психолошки ефекат. Мада, размишљам како би могло и да се физички изведе нешто. Мерење дана штоперицом од изласка до заласка Сунца на данашњи дан на пример, па онда идуће године на исти дан, па тако неколико година узастопце. Једино тако би могло да се види, али то су опет делићи секунде и дан би се енормно кратио да је то у питању ;) Рекао би ми неко, немаш друге овце да чуваш. Кажем, ипак мислим да је то психолошки ефекат, ништа друго ми ''не пије воду''.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Плаво Небо

А тешко трудницама и дојиљама у те дане! Него се молите Богу да не буде бјежање ваше у зиму. Јер ће у те дане бити невоља каква није била одп очетка творевине што је Бог створио до сад, нити ће бити. И да Господ не скрати те дане, нико се не би спасао; али изабраних ради, које избра, скратио је те дане. (Јеванђеље по Марку 13:17-20)
 
Сад теолози би завиривали у старогрчки текст, тумачили и сл. мислим да се овде мисли на скраћење тог периода страдања, не дана као дана. Међутим, мислим да је могуче да се све убрза...ако се процес кетања планета убрза, тада је валда и време брже. Дакле, само се "малкице" динамизира све творено. Можда се и варам. Јер, која црна штоперица, па ако се планета брже окрече око сунца онда и штоперица иде бре. Исто као кад погледаш јужни пол, испада да човек стоји наглавачке, наопако, а не стоји, него сила земљине теже га привлачи ма где да је. Или море, или океан, или река, на југу не може да "испадне" из земље јер сила теже држи материју у таквом постојању. Мада, равноземљаши у то не верују :)
 
Можда Боки има нешто да каже по питању времена из својих патролошких списа :)
 
То су шкакљиве ствари...Патријарх Павле се мучио са временом, са садашњоћу конкретно, јер у принципу садашњости и нема. Има прошло, има будуће али садашње нема.Некако човек живи у некој привременој прошлости, јер док рекнш "хоп" оно веч прође! Зато је Господ рекао Мојсију да је "Онај Који јесте" - вечита садашњост, а време како сад тече, лако може да тече брже и спорије.
 
О томе се мало прича, а човек није ни свестан да нема садашњости, то је валда због смрти у њему.
 
У прилог томе иде да је Ноје живео око 900 година, да се, ако се не варам, од Исака Аврамовог животни век скратио на стотињак, а Давид пева о седамдесетак. Дакле то су сасвим нормални процеси за Твроца, питање је само како је све "испрограмирано" при Стварању, и колико на те процесе утиче човек својим (не)моралним деливањем.
 
То је за Бога "најнормалније" у домостроју спасења, ако је неопходно...е сад питање да ли је и ако јесте како.
 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ćiriličar рече

Да не наглашавам да је и у Писму речено да ће се време убрзати. То би онда морало да има нешто у вези окретања земље, сунчевог ситема и сл.

Mislim, meni deluje da se ne misli bas na fizicko skracivanje dana, verovatno ima nekih odgovarajucih otackih interpretacija i tumacenja, verovatno ima neki malo dublji metafizicki smisao, ima ovde nesto o tome :

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bokisd рече

Mislim, meni deluje da se ne misli bas na fizicko skracivanje dana, verovatno ima nekih odgovarajucih otackih interpretacija i tumacenja, verovatno ima neki malo dublji metafizicki smisao, ima ovde nesto o tome :

 

 P.S,.... citas mi misli Cirilicar... :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Ćiriličar рече

Можда Боки има нешто да каже по питању времена из својих патролошких списа :)

ovo.... u istom trenutku smo poslali poruke....0703_read

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Bokisd рече

ovo.... u istom trenutku smo poslali poruke....

А, то...не се плашиш, то је тек нижа фаза мистике...тешку артиљеррију кријем :))

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Ćiriličar рече

@Плаво Небо

А тешко трудницама и дојиљама у те дане! Него се молите Богу да не буде бјежање ваше у зиму. Јер ће у те дане бити невоља каква није била одп очетка творевине што је Бог створио до сад, нити ће бити. И да Господ не скрати те дане, нико се не би спасао; али изабраних ради, које избра, скратио је те дане. (Јеванђеље по Марку 13:17-20)
 
Сад теолози би завиривали у старогрчки текст, тумачили и сл. мислим да се овде мисли на скраћење тог периода страдања, не дана као дана. Међутим, мислим да је могуче да се све убрза...ако се процес кетања планета убрза, тада је валда и време брже. Дакле, само се "малкице" динамизира све творено. Можда се и варам. Јер, која црна штоперица, па ако се планета брже окрече око сунца онда и штоперица иде бре. Исто као кад погледаш јужни пол, испада да човек стоји наглавачке, наопако, а не стоји, него сила земљине теже га привлачи ма где да је. Или море, или океан, или река, на југу не може да "испадне" из земље јер сила теже држи материју у таквом постојању. Мада, равноземљаши у то не верују :)
 
Можда Боки има нешто да каже по питању времена из својих патролошких списа :)
 
То су шкакљиве ствари...Патријарх Павле се мучио са временом, са садашњоћу конкретно, јер у принципу садашњости и нема. Има прошло, има будуће али садашње нема.Некако човек живи у некој привременој прошлости, јер док рекнш "хоп" оно веч прође! Зато је Господ рекао Мојсију да је "Онај Који јесте" - вечита садашњост, а време како сад тече, лако може да тече брже и спорије.
 
О томе се мало прича, а човек није ни свестан да нема садашњости, то је валда због смрти у њему.
 
У прилог томе иде да је Ноје живео око 900 година, да се, ако се не варам, од Исака Аврамовог животни век скратио на стотињак, а Давид пева о седамдесетак. Дакле то су сасвим нормални процеси за Твроца, питање је само како је све "испрограмирано" при Стварању, и колико на те процесе утиче човек својим (не)моралним деливањем.
 
То је за Бога "најнормалније" у домостроју спасења, ако је неопходно...е сад питање да ли је и ако јесте како.
 
 

Један текст на ту тему...

 

Прошлости нема зато што је већ минула. Од реалности се претворила у нешто о чему може само да се размишља. Будућност објективно такође не постоји, она још није наступила, сва је у области претпоставки, у извесној потенцији битија, опет – у области онога о чему може да се размишља. Реална је само садашњост, али ни она није ништа више осим граница између прошлости и будућности, танка као оштрица бритве.
Древни људи нису могли да открију тајну времена. Они нису могли да открију тајну вечности која им је изгледала као нека статика или пауза између циклуса космичке историје. Због тога је за древне време било знак осуђености, било је слично страшној змији, која до смрти стеже плен у свом загрљају.
Тајном времена влада Црква, али ова тајна није једноставна. Бог је створио време као припрему за вечност. Време није беспочетно и није бесконачно, оно протиче на позадини вечности. Време је стање припреме и избора, раскрсница путева, где се решава главно питање људског постојања: с ким је човек – с Богом или без Бога. Време је могућност промене, настанка људске личности, испољавања или губитка богосличности, стицања онога што ће се открити у вечности.
Овде, на земљи је пребивање, у вечности је истинско битије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Вукашин рече

Прошлости нема зато што је већ минула. Од реалности се претворила у нешто о чему може само да се размишља. Будућност објективно такође не постоји, она још није наступила, сва је у области претпоставки, у извесној потенцији битија, опет – у области онога о чему може да се размишља. Реална је само садашњост, али ни она није ништа више осим граница између прошлости и будућности, танка као оштрица бритве.
Древни људи нису могли да открију тајну времена. Они нису могли да открију тајну вечности која им је изгледала као нека статика или пауза између циклуса космичке историје. Због тога је за древне време било знак осуђености, било је слично страшној змији, која до смрти стеже плен у свом загрљају.
Тајном времена влада Црква, али ова тајна није једноставна. Бог је створио време као припрему за вечност. Време није беспочетно и није бесконачно, оно протиче на позадини вечности. Време је стање припреме и избора, раскрсница путева, где се решава главно питање људског постојања: с ким је човек – с Богом или без Бога. Време је могућност промене, настанка људске личности, испољавања или губитка богосличности, стицања онога што ће се открити у вечности.
Овде, на земљи је пребивање, у вечности је истинско битије.

Потакао си ме да тражим...ево га:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...