Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

5 minutes ago, haveaniceday said:

Pa nemaju, kacio sam vec par studija za to. Jednostavno Ro nije jednak svuda, i jedna od korelacija su prosecna temperatura i vlaznost vazduha.

evo ti jedna od sprovedenih...

image.thumb.png.290be4e98639ae97906101f04a57355e.png

tldr:
image.thumb.png.1db5acd50d86de3583fa9bbe376a8642.png

image.png

Neeeeznam bas... ove toplotne mape se poprilicno poklapaju i sa gustinom naseljenosti... ne mozes da mi na primer nula slucajeva  u sahari racunas kao sporo sirenje virusa zbog toplote

Plus, INdija je prilicno tesko pogodjena koronom a u toplom je pojasu (a Indija cak nije oznacena kao jedno od "zarista".. meni i ovo deluje kao malo nastimovane mape ;) )

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Just now, cloudking said:

E sto se tice Trampa... apsolutno je normalno i pozeljno (!) da se svaka problematicna zdravstvena izjava predsednika slobodnog sveta  momentalno istrazi jer kao sto si ti sam lepo rekao, kad  ja i ti pricamo o tome sta bolje leci koronu kiselina ili raikja to ni za koga nije opasno, ali kad tramp izjavi da neki lek leci koronu, onda je neophodno sto pre proveriti to jer je covek za deo planete apsolutni Mesija... 

Problem nastaje kad nakon provere zaista provalis da je lik rekao glupost... onda ti predstoji 9 krug pakla od strane slepih sledbenika gospodina narandzastog.i spoljnu politiku, (ko sto vi trampovci cujete) nego po manirizmu i egocentricnosti i drugim psihickim poremecajima)

Pa nije rekao glupost rekao je "imamo indikacija da ovo radi dobro"  i u tom trenutku to jeste bila istina. Nije problem istrazivanje, problem je konstatno trabunjanje o istom i pravljenje politicke debate oko jednog leka jer je tramp pre dva meseca rekao da je video nekih indikacija da je taj lek efikasan i da je optimistican.

Mene vise brinu slepi sledbenici CNN-a kojima se gasi mozak jer je "tramp" nestop rekao.

ego po manirizmu i egocentricnosti i drugim psihickim poremecajima


Manirizam je netacan. Tramp je mnogo vise otvoren, i ne glumi zrtvicu. Vucic je fin i pasivno agresivan. Obojica su jedino - agresivni. To im je jedina slicnost. Vi volite ove ugladjene egomanije i narcise, kao tadic, sasa jankovic, obama... koji ne pokazuju agresivnost i krju svoju egomaniju i narcisoidnost kao zmija noge.

Ne sme se dovoditi u sumnju ono sto izgovori vodja...



Ovo je netacno u slucaju trampa. Izvoli na temu o trampu i mogu da ti dokazem vrlo lako da je mnogo slobodnije mesto "trump team" gde mozes da izazivas sve sto izgovori vodja nego "liberal team" u kom ne smes bukvalno nista da se slozis sa trampom.

za vucica je apsolutno tacno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

8 minutes ago, cloudking said:

Neeeeznam bas... ove toplotne mape se poprilicno poklapaju i sa gustinom naseljenosti... ne mozes da mi na primer nula slucajeva  u sahari racunas kao sporo sirenje virusa zbog toplote

Plus, INdija je prilicno tesko pogodjena koronom a u toplom je pojasu (a Indija cak nije oznacena kao jedno od "zarista".. meni i ovo deluje kao malo nastimovane mape ;) )

Brate procitaj studiju izguglaj, imas jos 30 studija. Brazil je sada krenuo da ulazi u zimu - i tek je sada pogodjen koronom. Evropa i kina su krenule da budu pogadjane koronom kada je bila zima. U italiji je najvise bika pogodjena lombardija (planinska regija) sa druge strane toplija mediternska geografska podrucija ,grcka oko mora, spanija oko mora, skoro da su jedva pogodjene. Australija jedva da je imala slucajeva kada je sve krenulo a ima izuzetno jak saobracaj izmedju kine i australije..... itd itd...

Sta mislis sto se korona stopirala ovako u srbiji? Zbog aktivnog rada naseg velikog predsednika vucica? Ili smo stekli kolektivni imunitet? Ili su konacno krenule toplije temperature....

i nije to jedina studija...... ima ih jos gomilu.....ja sam ti dao ovu jednu, ti ako oces idi slusaj doktore ili uhvati google schoolar u ruke, citaj radove i informisi se o pitanjima sopstvenog zdravlja i dobrobiti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, haveaniceday said:

Ili su konacno krenule toplije temperature....

Jes ti izlazio napolje poslednjih mesec dana? :D:D:D 

Tebra samo sto sneg ne padne  u junu... a pocetkom maja smo imali susnezicu ovde  u nisu (nije samo severina videla sneg  u maju)

Virus je, logicno, stao zbog smanjenog kontakta medju ljudima.

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, cloudking said:

Jes ti izlazio napolje poslednjih mesec dana? :D:D:D 

Tebra samo sto sneg ne padne  u junu... a pocetkom maja smo imali susnezicu ovde  u nisu (nije samo severina videla sneg  u maju)

Ja ti lepo kazem prosecne temperature iznad 15 su pokazale znacajn pad u Ro.
U poslednjih mesec dana temperature su prosecno solidno iznad 10.


Nego posto nisu temperature idem da cestitam vucicu i da glasam za njega za odlican posao...

sve vreme pravim lapsus pisem 15 a u pitanju je prosecnih 10 stepeni.

image.png.d02b8bc584ec2abb9b80fb9471cbbe9f.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, cloudking рече

OK, ali zasto onda postoji to verovanje da mozes da se zarazis i od povrsina? Pretpostavljam da  i to dolazi od nekih "radova"?
Ali ako jeste, zasto su ti radovi toliko pogresni?

Не бих да улазим у то зашто се та прича и даље шири и зашто инсистирају на рукавицама (осим ако немају неки фетиш), није ни мени јасно. Завера или не, прескочио бих. Али зашто се идеја уопште појавила?

То је, по мом мишљењу, разлика између фундаменталног истраживања и праксе, између науке и примењене науке. На пример, кад хемичари кажу да је доказано да елемент за редним бројем 126 постоји, то вероватно значи да су успели да га синтетишу нуклеарној реакцији и да је пет атома елемента живело три секунде, током којих су успели да их примете мерним уређајем. И сви ми који се ложимо на науку доживљавамо менталне оргазме. И с разлогом. Ко год воли науку, зна зашто је ово велко, огромно и важно. Али за већину људи, апсолутно огромну већину људи и за било коју практичну примену, пет атома који живе три секунде су потпуно исто као и тврдња да елемент са редним бројем 126 не постоји. 

Контам да је тако нешто и код короне. Можда је неко идентификовао и доказао присуство вируса на површинама и то је занимљиво свима који се баве вирусологијом. Можда је могуће негде и негде потврдити заразу са површине, под неким специјалним условима, кад се поклопе звезде и кад заражени баш има среће. Али су онда неки политичари, регулатори и новинари чули да се вирус преноси с површина и то је остало. Као кад би у оном горе примеру чули да сад постоји елемент са редним бројем 126. И постоји, фундаментално постоји. Али практично не постоји. Онај споменути Немац је са екипом заиста доказао присуство вируса на скоро свим површинама у кућама заражених. Ал ни у једном једином случају нису успели да одгаје вирус с тих површина што значи да је вирус мртав, што пракитчно за овај наш проблем значи да не постоји на површинама. Јер не верујем да већину људи занимају остаци протеина и РНК. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

23 minutes ago, Juanito said:

Не бих да улазим у то зашто се та прича и даље шири и зашто инсистирају на рукавицама (осим ако немају неки фетиш), није ни мени јасно. Завера или не, прескочио бих. Али зашто се идеја уопште појавила?

То је, по мом мишљењу, разлика између фундаменталног истраживања и праксе, између науке и примењене науке. На пример, кад хемичари кажу да је доказано да елемент за редним бројем 126 постоји, то вероватно значи да су успели да га синтетишу нуклеарној реакцији и да је пет атома елемента живело три секунде, током којих су успели да их примете мерним уређајем. И сви ми који се ложимо на науку доживљавамо менталне оргазме. И с разлогом. Ко год воли науку, зна зашто је ово велко, огромно и важно. Али за већину људи, апсолутно огромну већину људи и за било коју практичну примену, пет атома који живе три секунде су потпуно исто као и тврдња да елемент са редним бројем 126 не постоји. 

Контам да је тако нешто и код короне. Можда је неко идентификовао и доказао присуство вируса на површинама и то је занимљиво свима који се баве вирусологијом. Можда је могуће негде и негде потврдити заразу са површине, под неким специјалним условима, кад се поклопе звезде и кад заражени баш има среће. Али су онда неки политичари, регулатори и новинари чули да се вирус преноси с површина и то је остало. Као кад би у оном горе примеру чули да сад постоји елемент са редним бројем 126. И постоји, фундаментално постоји. Али практично не постоји. Онај споменути Немац је са екипом заиста доказао присуство вируса на скоро свим површинама у кућама заражених. Ал ни у једном једином случају нису успели да одгаје вирус с тих површина што значи да је вирус мртав, што пракитчно за овај наш проблем значи да не постоји на површинама. Јер не верујем да већину људи занимају остаци протеина и РНК. 

Ne verujem da je stvat crno bela. Verovatno postoji vreme koje virus moze da prezivi na povrsinama?

Nelogicno mi je da virus umire onog trenutka kad napusti nase telo i "sleti" na neku povrsinu.

Ako koronas cacka nos pa se uhvati za kvaku. Pa ja posle 2 minuta pipnem istu kvaku pa takodje cackam nos, kazes da ne bi trebalo da se zarazim?

 

  • Свиђа ми се 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Juanito said:

Оно што ја ”промовишем” је следеће:

1) не треба ти клиничка студија за нешто за шта физика, хемија или биологија знају шта је.

Дакле, 5Г не може ништа да изазове Једноставно не може. Тачка. Ако немаш идеју како може, мани се трошења пара пореских обвезника, иначе ћу да захтевам да се докаже да Зевс неће да ме звекне громом пре него што одем у Паралију. Зрачење пацова 5Г таласима је астрологија. Хомеопатски лек не може да лечи јер је вода. Кличничке студије су ту такође астрологија. Да би уопште дошао до клиничке студије, мораш да имаш идеју зашто хомеопатски лек није вода. ОК, она хипотеза о меморији воде је идејно занимљва, али и ту ступа на сцену физика која каже да су све могуће међумолекулске интеракције у течној води превише крактотрајне да бисмо могли да говоримо о било каквој меморији. Дакле опет, хомеопатија не ради јер не може да ради, а не због клиничких студија.

Naravno... klinička studija samo potvrđuje da ne radi... ne radi jer ne može da radi tako kako homeopate tvrde, a isključeni su i neki drugi trenutno nepoznati razlozi, jer je isključeno sve budući da ne radi.... :)

Tako da nisu ni tu kliničke studije astrologija... potpuno si pomešao dve sasvim različite stvari:

1) objašnjenje zašto nešto radi na neki način (teorija)

i

2) faktički test da li nešto ima neki efekat ili nema. 

Možeš uvek da testiraš efekte nečega i bez teorije... samo je bitno da znaš koji su dometi tako dobijenog rezultata...

Uostalom isto to imaš i u fizici i Fajnmen to sasvim lepo objašnjava na primeru inercije... uopšte ne moraš da znaš zašto nešto radi na način na koji radi da bi se time bavio... za mnoge stvari znamo samo šta radi, a ne i zašto to radi.
 

 

1 hour ago, Juanito said:

Следеће што ”промовишем” јесте контроверзно чак и многима који се баве науком, ал ту ћу мало да се сакријем иза звучних имена (иако и сам и те како могу да философски и логички и практично оправдам став, ал ме мрзи да пишем књигу) као што су Дарвин, Фајнман, Попер итд:

2) слепе пробе и било које студије сличног типа немају никакву употребну вредност ако немаш добру идеју зашто би оно што тестираш требало или не би требало да ради. Слепа проба као део експеримента који тестира хипотезу је једно ако је одрађена како треба. У то не улазим, то је техничка ствар. Слепа проба која је читава прича је нешто сасвим друго и у то и те како имам право да улазим као неко ко је видео како се ради наука, опипао науку, а сад мора да плаћа регулаторне агенције и да им још верује.

Kako nema upotrebnu vrednost test kojim sam ustanovio da nešto ne radi? Ako ustanovim da pečenjem krompira na 100 stepeni ne mogu da dobijem zlato, to sam ustanovio i potpuno je nebitno zašto taj recept ne daje taj rezultat, ja sve jedno imam minimum znanje o tome da taj recept ne daje taj rezultat...

Mogu da se donekle složim sa tobom za pozitivne tvrdnje... nešto poput "ljudi sa bradom imaju veće šanse da dobiju rak pluća" jer one često mogu da budu proizvod statističkog slučaja (mada se i to otklanja sa dovoljnim brojem i obimom istraživanja) ili da prosto rezultat bude rezultat nečeg drugog (što opet iziskuje dalja istraživanja, a ne odbacivanje) ali nikako mi ne ide u glavu kako možeš isto da tvrdiš i za obrnuto...

 

 

1 hour ago, Juanito said:

А имам и хипотезе о томе зашто је за неке ствари (витамини на пример) клиничка пракса много релевантнија од клиничких студија, док за неке друге клиничке студије заиста морају да открију ако нешто ради или не ради. На пример тврдња да парацетамол снижава температуру се мора одмах показати у кличкој студији, као и све друго што има једноставан, линеаран и тренутни ефекат на већину организама. Али за комплексне ствари које су само део много шире приче, рецимо са имунтетом (која ван сваке разумне сумње има и значајан, ако не и доминантан, психолошки аспект), кличничке студије су изгледа само кочничар медицине ако се узму превише озбиљно, као што се узимају. Штавише, ту је контролисани експеримент вероватно мање релевантан за стварност од неконтролисаног, тј. од природног окружења у коме људи заиста живе и понашају се.

Nisam razumeo hipotezu... jer što se mene tiče, sve svodi na "recept" i rezultat... ako tvdiš da će uzimanje neke količine vitamina X u periodu Y da uzrokuje da prosečan čovek ima manje problema sa Z, i ako je to tačno, onda treba da dobiješ takav rezultat. Na malom uzorku slučajnost može da ti iskrivi rezultat ali je prilično neverovatno da ti se to desi na velikom uzorku. Ako ne dobijaš takav rezultat, onda ne znam ni šta bi značilo da se kaže da je tvoja tvrdnja "tačna".

Tako i homeopate tvrde da njihovi bućkuriši leče ali trt-mrt holizam i slično sprečava da se to vidi na kliničkim studijama...

 

1 hour ago, Juanito said:

Још једна јако очигледна ствар где се види како они што раде клиничке студије размишљају и зашто су поприлично упитне је то што, на пример, тврде да није клинички доказано да киропрактичари помажу. Али ајде што то тврде, него су толико безобразни да се уопште ни не труде да понуде нешто своје што заиста раде, него пуштају људе са ужасним проблемима са леђима и вратом да ненормалне пате годинама док им коначно неки киропрактичар не помогне и не врати живот. А ако је тачно да су поједине киропрактичарске манипулације опасне, тим горе по медицину и клиничке студије која те проблеме игнорише и тиме дословно тера људе код киропрактичара.

Opet nisam razumeo šta je problem ako nije klinički dokazano da kiropraktičari pomažu... jel ima neka dogma da pomažu?

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

17 hours ago, haveaniceday said:

Sta mislis sto se korona stopirala ovako u srbiji? Zbog aktivnog rada naseg velikog predsednika vucica? Ili smo stekli kolektivni imunitet? Ili su konacno krenule toplije temperature....

Sta je bre stopirano jesi lud? Men i to nervira sto su svi proglasenjem prekida vanrednog stanja istripovali da to znaci i kraj korone. 

Ponovo se povecava broj zarazenih bez obizra na porast prosecne temperatura a "sasvim slucajno" se to desava tacno mesec dana nakon prekida vnarednog stanja i pocetka masovnog "pobedili smo koronu daj da se pipamo vise nego ikad i da izlazimo i da se druzim oda proslavimo pobedu korone" ponasanja :D

Kako se povecanje broja zarazenih (u koje treba da uracunas i smanjenje zvanicnih cifara zbog izbora) sad uklapa u ovu pricu o prosecnim temperaturama? Na pragu smo jula a broj slucajeva sve veci...

I ne kapiram sto je svima toliko mrska ta ideja da se repsiratorni virusi (kao i vecina drugih virus zapravo) prenosi kontaktom? Kako pomenes da je smanjenje kontakata i jaca higijena jedna od najboljih mera da se zastitis od virusa ko da si prstom u oko uboo ljude....

Bolje da nekom opsujes majku nego da mu kazes da stavi masku na lice....

  • Свиђа ми се 1
пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, cloudking said:

Sta je bre stopirano jesi lud? Men i to nervira sto su svi proglasenjem prekida vanrednog stanja istripovali da to znaci i kraj korone.
Ponovo se povecava broj zarazenih bez obizra na porast prosecne temperatura a "sasvim slucajno" se to desava tacno mesec dana nakon prekida vnarednog stanja i pocetka masovnog "pobedili smo koronu daj da se pipamo vise nego ikad i da izlazimo i da se druzim oda proslavimo pobedu korone" ponasanja :D
 

U Srbiji je korona stopirana sto se tice razvoja. Ja kada kazem da je korona stopirana znaci da je Ro oko 1 ili manji od 1 a ne da se vise niko ne zarazava uopste.

Stvarno Klaude ako hoces da pricas o tim temama nauci neke osnovne termine.

Koronu ne moze da pobedimo jer ni jedan virus ne mozes da pobedis osim vakcinom i izgradnjom kolektivnog imuniteta. A viruse koji cesto mutiraju (kao grip) ne mozes ni tako, jer ti imunitet traje dve godine dok ne dodje nova iteracija.

ako jedan zarazen zarazi jednog zarazenog Ro = 1.
ako jedan zarazen zarazi dvoje Ro = 2.
Po broju novozarazenih mozes da vidis da je Ro sigurno ispod jedan.

To ti je znak da je korona "pobedjena" ne znam sta ti ocekujes kao "stopiranu koronu" verovatno da niko nikad ne dobije koronu, al to je iracionalno i nemoguc standard.

image.png.4e44303ace836568277d93d204c6a50a.png

I taj Ro broj bi stvarno trebalo da raazumes, jer kada oni koji hoce da nas vucic sve busi od svakog virusa po dekretu i zakonu, pricaju o nekom imunitetu krda. Imunitet krda znaci da je Ro < 1. Nista vise.

 

Quote

I ne kapiram sto je svima toliko mrska ta ideja da se repsiratorni virusi (kao i vecina drugih virus zapravo) prenosi kontaktom? Kako pomenes da je smanjenje kontakata i jaca higijena jedna od najboljih mera da se zastitis od virusa ko da si prstom u oko uboo ljude....



Apsolutno nije nikom mrska ide da se virus prenosi kontaktom, ali nije to igra suge pa cim nekog taknes on dobije bolest. Mora da bude odredjena kolicina virusa prenesena u tom kontaktu. Nije isto ako taknes nekog i preneses mu recimo milion jedinica virusa i ako ga taknes i preneses mu 100 miliona jedinica.

Milion jedinica virusa imunitet ubije pre nego sto uopste uspeju da se razviju a 100 miliona mozda ne. A opet to zavisi i od virusa i od imuniteta. Ako recimo neko kine na gelender, i onda u tom sekretu bude recimo 10 milona jedinica virusa ali pod uticajem sunca, toplote, uv zracenja i drugih faktora ta "kolonija" oslabi - i ti to dotaknes verovatno ce tvoj organizam ubiti tih 10 miliona kao od sale ( brojke su proizvoljne ne znam koliko jedinica broji objasnjavam princip po kom to radi ).

Debata o tome da li se prenosi preko povrsina nije o tome da li ces dobirti virus ukoliko ti dodjes u kontakt sa povrsinom koja je zarazena vec o tome da li ces se razboleti od tog virusa jer ce kolicina na povrsini biti toliko jaka da moze da savlada imunitet normalnog zdravog coveka.

Razmisljas previse o apsolutima i nisi  se potrudio da razumes neke osnovne mehanizme koji rade tu sunce mu.... nisi glup lik, uzmi procitaj malo kako to radi sta se desava, nije to neka ubi boze nauka koju ti ne mozes da razumes ako nemas medicinski fakultet. Fakultet ti treba za detalje, a ne za generalne principe.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

i da na ovo sam zaboravio da odgovorim:

Kako se povecanje broja zarazenih (u koje treba da uracunas i smanjenje zvanicnih cifara zbog izbora) sad uklapa u ovu pricu o prosecnim temperaturama? Na pragu smo jula a broj slucajeva sve veci...

Broj zarazenih od korone svakako jeste veci ali ne jer vucic smanjuje cifre zbog izbora, jer svuda u evropi imamo isti trend. Virus radi kako radi, ljudi tu jako malo mogu da urade. Mozes da smanjis ro 0.1 0.2, to je to. Svuda u evropi vidimo da je trend Ro oko 1. Sto znaci da je virus toliko oslabio da 1 covek ne zarazi (puno) vise od 1 coveka. 

Ti stvarno mislis da u sred pandemije to da operes ruke 20 puta dnevno preterano puno smanjuje rizik od infekcije ako si dosao 50 puta u kontakt sa virusom? Pa ti samo naocare tvoje pomeris 100 puta dnevno. Da kazemo da si od 50 puta koliko si dosao u kontakt sa virusom 40 puta da si oprao ruke, 10 puta nisi, da si sa tim rukama 20 puta pomerio naocare izlozio si se koroni..... samo tog dana.

Razmisljaj malo sunce mu..........ne znam da li si svestan da postoji velika verovatnoca da si ti prelezao koronu. Idi proveri pluca da nisi imao trajno ostecenje...

 


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, haveaniceday said:

Broj zarazenih od korone svakako jeste veci

Pa da. Otkud to? Zar ne bi trebalo da bude manji zbog rasta "prosecne temperature" kao sto si tvrdio pre samo jedne strane ovog foruma?
(Da sad uopste i ne zalazimo u to da trenutno niko ne zna zasigurno da li ce visoke temeprature zaista  usporiti koronu ili nece, kad kazem niko mislim na glupe naucnike ne mislim na tebe, posto si ti sto posto znas zasigurno :D ) a plus, ako se korona  i uspori kad naidju tople temperature to nece biti zbog toga sto se virus "teze prenosi" nego zbog toga sto ljudi imaju drugacije navike kad je toplo vreme koje su manje pogodne zarazavanju, kao na primer, vrlo malo provedenog vremena u zatvorenim neprovetravanim prostorijama i cesci boravak na otvorenom. 

uopste ne kapiram kako ste vi koji ste u proseku za hiljadu posto pametniji i inteligentniji od nas obicnih ljudi uspeli da u toj meri previdite ljuidski kontakt kao najcesci nacin zarazavanja (duh!)? Kao da ne postoji ista sto covekmoze da uradi da se zastiti od virusa osim da sedi i da ceka da se zarazi a da zajebe i higijenu i smanjenje kontakata jer su to nebitne stvari? 

Ps. Mozda se u doba kuge i pojavio neko koje insistirao da treba da se peru ruke, al onda doso neki mladja i ubedio ga da higijena nema veze s tim i da ce svakako da se zarazi sta god radio :D 

U sred epidemije respiratornog virusa ti mi pricas da ljudksi kontakt nije kljucan u prenosu? Ne zezaj...
 

2 hours ago, haveaniceday said:

Ti stvarno mislis da u sred pandemije to da operes ruke 20 puta dnevno preterano puno smanjuje rizik od infekcije ako si dosao 50 puta u kontakt sa virusom? Pa ti samo naocare tvoje pomeris 100 puta dnevno. Da kazemo da si od 50 puta koliko si dosao u kontakt sa virusom 40 puta da si oprao ruke, 10 puta nisi, da si sa tim rukama 20 puta pomerio naocare izlozio si se koroni..... samo tog dana.

Da.

Mladjo ajmo malo elementarne matematike.
Ako u toku dana dodjem 100 puta u kontakt sa virusom i ni jednom ne operem ruke, onda postoji verovatnoca da cu 100 puta svoja usta da izlozim virusus svaki put kad se pipnem po licu.
Ako u toku dana dodjem 100 puta  u kontakt sa virusom i 50 puta operem ruke, onda postoji verovatnoca da cu 50 puta svoja usta da izlozim virusu.

Kolko se ja secam 50 je duplo manje od 100?

 

U stvari vidi sledeci post za jedan misaoni eksperiment:

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zamisli da ja imam koronu. Asimptomaticni slucaj. Nemam pojma da sam zarazen.
ako bih ti dosao u kucu, da li bi imao problem da se rukujes sa mnom, da se izljubimo ko ljudi kad se vidimo posle dugo vremena, da pijemo kafu zajedno, da ti se hvatam za prekidace svetla kad krenem u wc kao i za kvake svih vrata na putu do tamo. Da uzmem daljinski i iskljucim dokumentarac koji si mi pustio da mi pokazes kolko su libertarijanci zapravo kul, da ti pomilujem dete po kosi i pozdravim sa ocem i sa majkom. Da li bi na kraju takvog dana uopste bio zabrinutiji nego sto bi bio da ti nisam uoposte dosao u kucu?

Drugi scenario je da je takodje imam koronu, takodje ne znam da je imam ali sam odlucio da budem "odgovoran" i dok traje ova epidemija ja sam smanjio kontakte. Sto znaci da ako me pozoves da dodjem kod tebe ja  ili necu doci uopste  ili cu doci noseci masku, ne pozdravljjujici se i ne ljubeci i sa kim. Ne bih ti ulazio u kucu nego bi smo pili kafu u dvoristu. 

koji od ova dva scenaria pruza vecu zastitu od korone  i bolju prevenciju od njenog sirenja?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I na kraju, ova tvoja prica "sto da peres ruke 20 puta kad mozes 21. put da se zarazis ti je  I-DEN-TI-CNA prici "sto se hranis zdravo, trcis i treniras kad moze da te zgazi autobus na pesackom"

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...