Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

пре 42 минута, jovanstanic рече

Misliš da u onom članku lažu ili se neko tek tako preračunao 12 puta?

Ne znam na koji clanak mislis, ali postoji gomila naucnih radova na temu asimptomaticnih slucajeva. Vec sam pisao o tome. Ako gledas samo detektovane slucajeve, smrtnost je veca od gripa za, kako ti kazes, 12 puta. Ali ako racunas i asimptomaticne smrtnost nije toliko veca od gripa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Juanito рече
RS.N1INFO.COM

U poslednja 24 sata u Srbiji su testirani uzorci 7.784 osobe, a prisustvo koronavirusa potvrđeno je kod 143,...

Стандардна процедура рентген плућа за све позитивне. confused1

@Avocado

Може ли неко да тужи ове лудаке за ово? Најозбиљније питам. Присилно снимање плућа (ако је тачно) би требало да нарушава бар неколико основних права.

Koliko sam ja razumeo jednog prijatelja koji je fasovao koronu, snimaju ti pluća da bi odlučili da li da te šalju kući u samoizolaciju ili da te šalju u bolnicu... tog mog prijatelja su poslali kući...

Meni to deluje razumno, mada naravno nisam lekar pa ne znam...

Mislim i da si pogrešno razumeo da je prisilno... koliko sam razumeo, trenutno nema obaveznog i prisilnog karantina, tako da bi verovatno nekog ko odbije ovo snimanje samo poslali kući, pa ako umre, sam je potpisao da odbija lečenje...

 

  • Свиђа ми се 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 45 минута, Avocado рече

Koliko sam ja razumeo jednog prijatelja koji je fasovao koronu, snimaju ti pluća da bi odlučili da li da te šalju kući u samoizolaciju ili da te šalju u bolnicu... tog mog prijatelja su poslali kući...

Meni to deluje razumno, mada naravno nisam lekar pa ne znam...

Mislim i da si pogrešno razumeo da je prisilno... koliko sam razumeo, trenutno nema obaveznog i prisilnog karantina, tako da bi verovatno nekog ko odbije ovo snimanje samo poslali kući, pa ako umre, sam je potpisao da odbija lečenje...

Ако је снимање плућа рентгентско, то се онда нигде не ради рутински за корону, бар не у ”нормалном” свету. Поптуно је сумануто у овом случају сматрати по дифолту да је свако кандидат за болницу, па слати на снимак плућа да би се на основу тога после сортирало на кућу и болницу. Кућа треба да буде дифолт (јер је 80+% са блажим симптомима), без хебетања и чекања по инфективној, а људима с тежим симптомима омогућити лак и брз приступ снимању и свакој другој медицинској помоћи, како би се могло брзо реаговати. Ово како се ради, само још више блоира систем. Мени се чини да је то све, само не разумно.

Него, ако је веровати информацији коју сам данас добио, изгледа да није толико фора у снимању плућа (ако је тачно да то раде свима), него о томе да хоће у Београду да укључе МУП да прати да ли су позитивни заиста у изолацији, а са мупом једино комуницира инфективна, а не завод за јавно сздравље, те онда ови потоњи шаљу у инфективну буквално да би ови попунили папире, узели медицинске изјаве од пацијената, послали их кући и обавестили муп. То ми звучи некако реалније за наше услове него превише марљиво снимање плућа сваком позитивном, без обзира на симптоме. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 45 минута, Avocado рече

tako da bi verovatno nekog ko odbije ovo snimanje samo poslali kući, pa ako umre, sam je potpisao da odbija lečenje...

Нисам правник, али мени ово не звучи као разумно уопште. Једно је ако неко одбије снимање плућа у тренутку кад не може да дише како треба или кад је сатурација ниска, а друго ако неко одбије јер нема никакве симптоме, па се онда за седам дана симптоми појаве и закомпликују, што је релативно ретко. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Juanito рече

Ако је снимање плућа рентгентско, то се онда нигде не ради рутински за корону, бар не у ”нормалном” свету. Поптуно је сумануто у овом случају сматрати по дифолту да је свако кандидат за болницу, па слати на снимак плућа да би се на основу тога после сортирало на кућу и болницу. Кућа треба да буде дифолт (јер је 80+% са блажим симптомима), без хебетања и чекања по инфективној, а људима с тежим симптомима омогућити лак и брз приступ снимању и свакој другој медицинској помоћи, како би се могло брзо реаговати. Ово како се ради, само још више блоира систем. Мени се чини да је то све, само не разумно.

Ne znam, nisam lekar...

 

пре 19 минута, Juanito рече

Него, ако је веровати информацији коју сам данас добио, изгледа да није толико фора у снимању плућа (ако је тачно да то раде свима), него о томе да хоће у Београду да укључе МУП да прати да ли су позитивни заиста у изолацији, а са мупом једино комуницира инфективна, а не завод за јавно сздравље, те онда ови потоњи шаљу у инфективну буквално да би ови попунили папире, узели медицинске изјаве од пацијената, послали их кући и обавестили муп. То ми звучи некако реалније за наше услове него превише марљиво снимање плућа сваком позитивном, без обзира на симптоме. 

Moj već pomenuti drugar je iz unutrašnjosti... iz malog mesta gde pretpostavljam da je istog trenutka kad je otkriveno svako (pa i svaki policajac) znao da je inficiran... i bila je ista procedura... nije išao u Beograd, već u najbliži grad na snimanje pluća...

E, da znaš i da država naravno misli i na takve... poslali su ekipu kako bi on i njegovi mogli da glasaju od kuće... dirljiva pažnja za bolesne, zar ne?  ;)

 

  • Радостан 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Juanito рече

Нисам правник, али мени ово не звучи као разумно уопште. Једно је ако неко одбије снимање плућа у тренутку кад не може да дише како треба или кад је сатурација ниска, а друго ако неко одбије јер нема никакве симптоме, па се онда за седам дана симптоми појаве и закомпликују, што је релативно ретко. 

Možda se opet nismo razumeli... kad odbiješ lečenje, imaš pravo da posle opet zatražiš lečenje ako ti je loše (iako nekad sami lekari umeju da plaše pacijente kao da to nije tako)... to samo služi da potpišeš papir kako sutra uopšte ne bi bilo sporno da si na svoju ruku otišao kući iako ti je savetovano da ideš u bolnicu... da ih porodica ne bi tužila ako se nešto desi tvrdeći da ti je savetovano da ideš kući...

 

  • Свиђа ми се 1

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Avocado рече

Možda se opet nismo razumeli... kad odbiješ lečenje, imaš pravo da posle opet zatražiš lečenje ako ti je loše (iako nekad sami lekari umeju da plaše pacijente kao da to nije tako)... to samo služi da potpišeš papir kako sutra uopšte ne bi bilo sporno da si na svoju ruku otišao kući iako ti je savetovano da ideš u bolnicu... da ih porodica ne bi tužila ako se nešto desi tvrdeći da ti je savetovano da ideš kući...

ОК, ал моја поента је нешто друго. Ово није болест где 80% мора у болницу, па да лекар буде тужен што није препоручио болницу, него болест где 90% не мора, можда и више. Зато је бесмислено да ово сад раде, а не и за гомилу других болести, где се не плаше тужби, а раде много ризичније ствари и шаљу те кући при неким јаким боловима и слично. Сами себи скачу за врат, сами себи праве посо, сами себи блокирају здравствени систем више него што је потребно. Не мораш да будеш лекар да би ово било јасно. Не знам одакле вам сад толико “нисам лекар” ограђивање, а о гомили других медицинских ствари имате мишљење. Уосталом, то није рађено и не ради се ни у једној европској земљи, нешто не верујем да су ови наши открили најбољи систем. Систем треба се концентрише на стварно болесне, не да се на овај начин бави људима са благим симптомима. Од тога нико нема користи. Само се повећавају сви могући ризици. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

https://www.facebook.com/groups/117202582284906/permalink/552400398765120/?comment_id=553365035335323

Unapred se izvinjavam zbog duzine posta, zao mi je i ako smaram ovom pricom, mislim da treba da se siri svest o tome. Ovo sto se desilo ovde lako moze da se desi bilo gde u ostatku drzave i jebeno je grozno.

3. juna su u kovid bolnici u N.Pazaru bila samo dva pacijenta. Planirali su da je zatvore za dve nedelje od tad.
Dve nedelje posle toga kovid bolnica je bila prepuna, prepuno je bilo infektivno odeljenje, a prepune su bile zgrade za palijativnu negu i kozno i psihijatriju, koje su u medjuvremenu prenamenjene.
20 dana posle zdravstveni sistem u Pazaru je pao. Ne kazem to metaforicki, bukvalno je pao. Na ZC koji opsluzuje oko 300k ljudi iz Pazara i okoline moze se doci samo u slucaju srcanog/mozdanog udara, na dijalizu i hemoterapiju, kao i na porodjaj. Radi i hitna jer mora. Inace je virus usao u gotovo sve ovo sto sam nabrojao, ali jednostavno mora da radi i radi.
Sva ostala odeljenja su kovid! Sve sto vam padne na pamet.
Bukvalno nista osim ovoga sto sam nabrojao vise ne radi, ne postoji. Ako npr. slomite nogu, morate do hitne, gde se vrata otvaraju na zvono, a ispred je uglavnom mnogo ljudi sa raznim problemima, koji nemaju gde da odu. Oni vam tu pruze prvu pomoc i daju uput za negde van Pazara. Bilo kakve upale bilo cega, ista procedura. Sa tim sto pored sto je procedura takva kakva jeste, mozete vrlo lako da se zarazite koronom prolazeci kroz to. Sem neke velike muke ne treba ni razmisljati o odlasku u bolnicu.

Broj od 60 medicinskih radnika je navodno mali. Kao sto rekoh virus je usao svuda i pokosio sve. Tesko je i nabrojati sve poznate lokalne doktore koji su zarazeni. Dugujem izvinjenje za urologa za koga sam rekao da je preminuo, nije, ali je kriticno tj. na respiratoru je. Novopazarsko osoblje u bolnici skoro da ne postoji, na ispomoc je poslato bas mnogo lekara iz Beograda i Kragujevca, navodno sve visokorangiran kadar sa iskustvom u ovome. Prijatelj koji je inace vozac je imao priliku da vidi unutrasnjost bolnice i kaze da se recima ne moze opisati kako taj haos izgleda, vidno uznemiren iako je prakticno svaki dan u transportu obolelih.
Oboleli su i nasi visokorangirani u ovome, tipa direktor te iste kovid bolnice. Cak i u zavodu za javno zdravlje ima obolelih iako se oni bave iskljucivo testiranjem.

O broju mrtvih je tesko pricati. Mogu da postavim sliku sa mesta za smrtovnice u centru grada ako nije glupo. Obicno ih ima po 3-4, menjaju se dnevno. Tabla je puna, lepe ih jednu preko druge, nema vise gde da se zalepi. Broj mrtvih koji se prikazuju je mali iz dva razloga, prvi je sto dosta ljudi umre, a da nije ni testirano. Jednostavno nemaju kad. Covek koga sam pominjao, koji je bio zdrav i imao 44 godine, je umro nakon 4 dana u bolnici. Nije imao pozitivan test. Nije stigao. Teski simptomi i nije izdrzao ni do respiratora, umro je na putu za KG. Danas je njegov otac otisao u televiziju i zalio se da mu snaja i unuci nisu testirani iako su iz nekog razloga bukvalno grlili obolelog u trenutku kad su ga iznosili iz bolnice da ga transportuju. To cak ni ne negiraju iz ZZJZ, kazu da se desilo jer nisu imali osoblja to da sprece, a da ljudi nisu testirani jer nemaju osnova, tj. nemaju pozitivan test od svog oca/muza. Ceka se na isti od subote. Sigurno da takve slucajeve jos ne vode pod smrt od korone, bar ne dok ne stigne test.
Pisao sam da je za jedan dan umrlo cetvoro ljudi pre neki dan. Dvoje je bilo iz Ribarica. E u medjuvremenu je umrlo jos dvoje ljudi iz Ribarica, iz iste porodice. Doslovno je umrla porodica, 4 odrasla clana.

U ovaj deo se ne razumem, ali sam cuo i juce od direktora opste bolnice na tvu, ali i danas vise puta, virus je lokalno mutirao i prakticno je mnogo tezi ovde nego sto je u Beogradu npr. tipa tamo je 10-20% slucajeva tesko, a ovde je obrnuto, velika vecina su teski slucajevi. Nemaju pojma kako se to desilo, ali oni gotovo da ne otkrivaju asimptomatske slucajeve, covek tvrdi da su najlaksi slucajevi koje oni imaju temperatura+kasalj+malaksalost. Velika vecina dodje sa teskom upalom pluca, oba plucna krila. Kazu da vlada veliki strah da se nekako ta "sorta" virusa ne prenese van ove oblasti i valjda su zato kadrovi koji su stigli u Pazar na ispomoc uglavnom najbolji koje ova drzava ima.

Danas je situacija u gradu druagcija, manje je guzve, neki kafici su samoinicijativno zatvoreni, dosta ljudi nosi maske i rukavice. Ne postoji recimo privatni vrtic koji radi, zatvaraju se teretane i slicna mesta na kojima moze doci do masovne zaraze. Ja svaki dan cujem bar nekoliko novih imena ljudi koje odlicno poznajem, verujte mi da mi je prva misao premotavanje kad sam ih zadnji put video i jesam li bio u kontaktu, ma koliko se brinuo za njihovo zdravlje i koliko to sebicno zvucalo.
Razmislite kad krenete u provod, razmislite kad sednete sa nekim na kafu. Nije za zajebanciju i nadam se da ce se bar neko "uplasiti" ovoga, jer koliko god ruzno i stetno bilo to je najbolja prevencija.

Imamo klasican primer kako zdravstveni sistem moze da se srusi kao kula od karata u roku od 20 dana. 3. juna je kovid bolnica imala 2 pacijenta, 23. juna je kompletan ogromni zdravstveni centar u kome se leci preko 300k ljudi kolabirao, a zarazeno je minimum 60 ljudi koji su radili u njemu.
Ne znam kako ce se sve zavrsiti i kako planiraju ovo da unormale, ali znam da bar moze da posluzi kao primer kako ne treba. Kako ne moze i ne sme. Cuvajte se.

  • Тужан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Какве су шансе илити вероватноћа :smeh1: да два пута за два дана поред мене протуње (Карађорђев парк...у близини инфективна )кола хитне помоћи (синоћ једно возило)данас два и то све са пуном ратном опремом, хоћу рећи  све са скафандерима као  беле нинџе. Да није то мало можда исполитизовано ? Како ти људи уопште дишу ?  

И још једно искутво данас.

Прича ми данас  на послу један наш пословни партнер  искуство  више његових колега  пријатеља  и рођака,  међу њима има  више младих људи. Сви се напрасно  да не  кажем преко ноћи жале на болове мишића и костију (кичме) трњење, затезање, болови који никада раније нису  осећали  на тај начин ни у том интезитету. Међу њима је и он . Не знају шта је у питању. Од њих су неки радили резултате  и све је ок. Сумњају да је од 5Г . Код мене исти симптоми . У ребусу сам . 

  • Оплаках :)) 1

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Sa ovim fijaskom Adria Tura..zapadni mediji i pojedinci su dočekali svojih 5 minuta. Nesporno je da je održavanje bilo pogrešno, i da Đoković snosi veliki dio odgovornosti, ali on nije jedini saučesnik nego i sve njegove teniske kolege koji su se odazvali, države koje su dopustile organizaciju teniski savezi i ostali. Međutim ovih 5 minuta "ne prestaje". Zapad je jedva dočekao da krene sa izlivanjem pakosti i zlobe, propisapnju kofa g**** samo i isključivo po Đokoviću. Mediji i pojedinci iz SAD, Njemačke, Britanije, Španije, Francuske, Australije ne prestaju sa čerečenjem, izlivma mržnje i zlobe. Da mogu i da postoji "haški sud" za ovake slučajeve već bi mu spremili optužnicu. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Рапсоди рече

Сумњају да је од 5Г

Можда, али 5Г ипак више гађа у дигестивни тракт. Ово што си описала ми више вуче на 4Г.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Juanito рече

Можда, али 5Г ипак више гађа у дигестивни тракт. Ово што си описала ми више вуче на 4Г.

Аха, 5Г ипак гађа и погађа  :smeh1: .4Г постоји одавно (ваљда) а проблеми су релативно од скора.

Ја озбиљно питам...читала сам пар стручних опречних мишљења  у вези са  5Г. 

Каже ми исто, исти :smeh1: да на Златибору (постоје сведоци) постављају 5Г стубове  па их маскирају са кором од борова (не види се разлика између правог и 5Г бора :smeh1:) да нико не може да провали (мени било смешно)али ништа ми више не може зачудити и ништа није немогуће.  

  

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Рапсоди рече

Каже ми исто, исти :smeh1: да на Златибору (постоје сведоци) постављају 5Г стубове  па их маскирају са кором од борова (не види се разлика између правог и 5Г бора :smeh1:) да нико не може да провали (мени било смешно)али ништа ми више не може зачудити и ништа није немогуће. 

Nekoliko borova sa Zlatibora se već požalilo na trnjenje, zatezanje i bolove koje nikada ranije nisu osećali...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...