Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

17 minutes ago, PredragVId said:

 

`El se setjaš ti šta s` postavljao na ovom topiku pre jedno desetak pejdža? (O R. Steineru sam ti tad pripoved`o)

Ne pratiš sebe, a, Zevsa mi, ni temu. 

(Vodiš se onom mišlju, valjdak: "važno je učestvovati")

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Objašnjenje je toliko dobro, da ga treba celo postaviti ovde:

27625544_1628729037216802_96352368628794
Miles Babbage за Nauka
 

Pitaju ljudi kako znamo da koronavirus nisu napravili Kinezi (ili Amerikanci, ili već neko drugi). Pa sam im napisao odgovor, i evo ga i ovde - slobodno kopirajte i delite gde treba.

***
Mi koji se bavimo bioinženjeringom imamo niz alatki koje su nam dostupne za to. Od klasičnih enzima (endonukleaze, rekombinaze, itd.) preko novijih tehnologija (CRISPR) sve do upotrebe hemijski izmenjenih bioloških molekula (recimo upotreba klik-hemije u molekularnoj biologiji), dizajn se može uraditi na mnogo različitih načina. Svaki od tih načina iza sebe ostavlja i vrlo jasne tragove, kojima se može prepoznati dizajnirani organizam, gen, ili deo organizma.

Da nije tako, između ostalog, ne bi smo imali raspravu oko GMO, jer bi kompanije mogle da naprave GMO organizme i da prosto kažu da su to prirodne stvari. Ali ne mogu.

Povrh toga, imamo i par dodatnih činilaca. Naše trenutne sposobnosti dizajniranja bilo čega su ograničene u određenim aspektima koji su komplikovani za objašnjavanje; ali ukratko, može se reći da mi ili moramo da dizajniramo od nule, ili da "ukrademo" nešto što već postoji u prirodi.

Recimo, ja bih mogao da uzmem genom ljudskog koronavirusa i da u njega ugradim neki protein iz šišmiša, i da time proizvedem opasniji virus (ovo je zapravo i urađeno jednom pre šest godina u seriji studija koje su istraživale kako nastaju opasni virusi, i kako možemo da ih brže detektujemo i da se od njih odbranimo). Ali onda bih time napravio virus koji je očigledno inženjerisan, pošto ima gene ljudskog koronavirusa i onda paf, jedan deo koji je prekopiran iz druge vrste.

Ako ne radim tako, morao bi da dizajniram od nule, što em proizvodi jako loše rezultate za sada, em proizvodi gene koji ne liče ni na šta iz prirode (i otud su opet prepoznatljivi kao inženjerisani).

Ničega od toga nema u SARS-CoV-2 virusu. Naprotiv, u sekvenci jasno vidimo tragove postepene evolucije kojom se virus prilagodio da inficira ljude. Dva specifična dela virusa koja su kritična za epidemiju ne samo što pokazuju prethodnu evoluciju, već nastavljaju da evoluiraju pred našim očima kako se virus širi i deli u nove sojeve. Za kompletnu studiju po ovom pitanju pogledajte ovde:

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9

Dokazi su prilično apsolutni. Ako znamo nešto o ovom virusu, znamo da on nije nastao veštački.

I kad smo već na temi, vredi primetiti još nešto. Virolozi i epidemiolozi već pedeset godina upozoravaju da je naš moderni, povezani svet veoma ranjiv prema novim virusima. HIV epidemija je odličan primer (HIV je nastao iz SIV virusa koji inficira šimpanze u Africi). Ebola i Marburg su zapretili nekoliko puta. Prvi SARS virus je trebalo da bude ogromno upozorenje. Na srednjem istoku se pre par godina pojavio MERS virus, takođe vrsta koronavirusa, koji je prešao na ljude iz kamila, i koji ubija 60% zaraženih - ali se na sreću jako sporo prenosi.

Dakle, imali smo gomilu upozorenja. Rešenje koje je predloženo je svetska mreža klinika koje prate zoonotičke viruse (tj. viruse koji nastaju u životinjama i prenesu se na ljude), i koje bi imale sposobnost da brzo detektuju viruse i uvedu karantine i ranu detekciju. Da bi se sprečila upravo ova situacija u kojoj se nalazimo danas.

To nije uspelo, pošto mnoge države ne žele da imaju u sebi jedinice koje internacionalno dele podatke o zdravstvu; a povrh toga, bila je priča da je prosto preskupo održavati tako nešto. Američki predsednik Obama je uveo mini-verziju takve mreže kroz CDC; ali je predsednik Tramp odmah 2017-te godine ugasio najveći deo tih laboratorija.

Tako da ako vam treba neka politička meta, uzmite ovo. Za sada nema pomoći, ova epidemija mora da se prebrodi. Ali kad je prebrodimo, i kada se stvari vrate u neku normalu, setite se da političare treba gurati da se uvede epidemiološka mreža na svetskom nivou, i da se počne sa ozbiljnim stručnim praćenjem virusa. Umesto političkih prepucavanja, i raznih priča o zaverama. To bi bila daleko konstruktivnija upotreba vremena i novca nego praktično bilo šta drugo.

 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Све у свему, може да се сажме у следећи виц, вешто упаковану народну досетку:

 

Пита Грип Корону:

- Сестро како ти иде ове сезоне?

Корона одговара:

- Супер! Никад боље. А код тебе?

- Никад није било горе. - мршти се Грип.

А Корона ће:

- А па, брате, лош ти маркетинг!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 30.3.2020. at 11:01, Натан рече

Потрајаће ово много дуже него што људи могу да трпе. Видећемо колико овај трапави систем изолације може да издржи. Вероватно ћемо на крају ипак морати да пркосимо овом вирусу.

Мучени Италијани већ лагано попуштају:

Umorni, gladni, bez posla i novca: NAPADI na supermarkete u Italiji (VIDEO)

WWW.BIZLIFE.RS

Pored i dalje velikog broja ljudi koji na dnevnom nivou umire u Italiji od posledica koronavirusa, ova zemlja se nalazi u situaciji...

 

 

Pre nego sto procitas tekst i dozivis ga kao merodavan u davanju informacija proveri izvor informisanja. Situacija nije takva. Italijanska vlada je donela paket ekonomskih mera, a ove klipove sto gledate su sporadicni slucaji. I rec je o Siciliji gde su vise skloni navikama kako preveslati drzavu i sistem i parazitirati od raditi neki posao. 

Sve sto dise neka hvali Gospoda !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, PredragVId рече

 Све у свему, може да се сажме у следећи виц, вешто упаковану народну досетку:

 

Пита Грип Корону:

- Сестро како ти иде ове сезоне?

Корона одговара:

- Супер! Никад боље. А код тебе?

- Никад није било горе. - мршти се Грип.

А Корона ће:

- А па, брате, лош ти маркетинг!

Да, реци то оним хиљадама Италијана који умиру као бескућници, реци то оним лекарима из Шпаније који плачу што не могу да збрину све пацијенте, реци то и нама у Србији кад се подвуче колико је умрло од короне а колико од грипа. У ту "досетку" се сажело само то колико људе мрзи да укључе мозак. 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

29 minutes ago, Таша said:

Pre nego sto procitas tekst i dozivis ga kao merodavan u davanju informacija proveri izvor informisanja. Situacija nije takva. Italijanska vlada je donela paket ekonomskih mera, a ove klipove sto gledate su sporadicni slucaji. I rec je o Siciliji gde su vise skloni navikama kako preveslati drzavu i sistem i parazitirati od raditi neki posao. 

Mediji su lesinari, ta sranja ne treba gledati uopste. Senzacionalizam, preuvelicavanje, uvek sve najgore... If it bleeds it leads, sto bi reko nas narod.

Vi ste jos na onoj planini? Zavidim vam... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Grizzly Adams рече

Mediji su lesinari, ta sranja ne treba gledati uopste. Senzacionalizam, preuvelicavanje, uvek sve najgore... If it bleeds it leads, sto bi reko nas narod.

Vi ste jos na onoj planini? Zavidim vam... :)

Ево, сад баш јављају да код вас виљушкарима скупљају мртва тела и трпају у хладњаче. Ко да су куга, ебола и вариола заједно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Срђан Шијакињић рече

Да, реци то оним хиљадама Италијана који умиру као бескућници, реци то оним лекарима из Шпаније који плачу што не могу да збрину све пацијенте, реци то и нама у Србији кад се подвуче колико је умрло од короне а колико од грипа. У ту "досетку" се сажело само то колико људе мрзи да укључе мозак. 

@PredragVId Заправо, био сам престрог, није (само) проблем са укључивањем мозга, него људи имају проблем да се прилагоде новонасталој ситуацији. Лакше је мислити да је ово један нови тип сезонског грипа о коме се више извештава, него да се свет суочио са нечим што се не виђа често и да су се у том суочавању многе земље скоро распале. И то је ок, треба времена да се човек навикне на све то.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

BLOGOMANIJA.NET

Sada već pune dve nedelje od kako je proglašeno vanredno stanje, sa ograničenim kretanjem stanovništva, smanjene su sve...

"Krenimo iz početka. Šta se sve u noći između 26 i 27. marta dogodilo? Na oko 15 km jugoistočno od Beograda, u Vinči, nalazi se otvorena komunalna deponija površine oko 70 ha i visine 40 m (u nekim delovima i do 80m). Na njoj se dnevno odloži oko 2500 tona komunalnog otpada uključujući i tretirani medicinski otpad. Nalazi se na klizištu, ili ga pak sama pokreće zbog svoje težine imajući u vidu da se povremeno otpad prekriva glinom iznad koje se nastavlja sa deponovanjem istog. Iz tako nastalih pukotina izlazi prirodni gas koji se u dodiru sa kiseonikom tinjajuće pali i u nepotpunom sagorevanju dolazi do emisije toksičnog ugljenmonokisida, koji merne stanice za kvalitet vazduha često registruju kao povišene vrednosti. Jak vetar koji je 26. marta duvao uslovio je na ovoj deponiji raspirivanje vatre širokih razmera, odakle je došlo do nekontrolisanog oslobađanja dima i velike količine čestične materije, koji su zajedo sa pustinjskom prašinom iz Karakuma pristizale na prestonicu. Imajmo u vidi da u doba epidemije sve zaštitne maske i rukavice, koje se sada intenzivno koriste, vec u par dana završavaju na ovoj deponiji kao netretirani infektivni otpad a za koji stanovništvo nije obučeno kako sa istim da postupa. Neki literaturni navodi kažu da ovaj korona virus na plastici može da opstane i do 9 dana. Šta to zapravo znači u kontekstu emisije česica koje se raznose vazduhom sa vinčanske deponije? Realno, postoji rizik širenja zaraze većih razmera i ovim putem, bez obzira što smo u izolaciji.

Krenimo dalje od Vinče. Na istom pravcu niz Dunav, na samoj obali Dunava, nalaze se dve termoelektrane (Drmno i Kostolac) koje kao gorivo koriste ugalj lignit sa velikim udelom nečistoća; oko 20% pepela se produkuje sagorevanjem lignita. Taj pepeo se odlaže na otvorene deponije u okolini termoelektrana, površina nekoliko stotina hektara. Sa jakim istočno-jugoisočnim vetrom koji je vladao 26. marta, pepeo sa ovih deponija se podizao i ulazio u atmosferu putem koje se rasejavao u pravcu prenosa. Ako je pustinjska prašina uspela da „dobaci“ do naših prostora, zašto ne bi i deponijski pepeo? Deponijski pepeo navedenih elektrana, zajedno sa pustinjskom prašinom iz Karakuma, a sve to obogaćeno dimovima i prašinom sa Vinčanske deponije, ali i industrijskom prašinom iz Smedereva i Bora, naročito sa otvorenog borskog jalovišta kao i sa mnogih drugih industrijskih otvorenih i neobezbeđenih deponija, učinili su da vazduh Beograda te noći bude najzagađeniji na svetu. Iako je karakumska prašina pre Beograda prešla, istočno od njega, i preko drugih velikih gradova, ipak oni nisu ni blizu bili označeni kao ekstremno zagađeni kako je tu etiketu zaslužio Beograd.

Zapadno od Beograda su otvorene deponije pepela termoelektrana (TENT A i TENT B) u Obrenovcu, takođe površina od više stotina hektara, kao i brdo-deponija šljake na kojoj se odlaže ugljenični mulj iz sušare uglja u Vreocima, koja konstantno spontano gori zbog samopaljenja sasušene ugljenične prašine, ali ovog puta zbog njih su problem imali priroda i gradovi zapadno od Beograda. Međutim ni one neće zaobići Beograd sa vetrovima koji budu duvali sa zapada."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...