Jump to content

Пола века од ултимативно највећег догађаја у историји цивилизације након Христовог Васкрсења - слетања на Месец

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 часа, Драшко рече

To je čak i možda najsvetliji deo XX veka

Lično verujem da su tamo bili i da nije sve samo u prestižu i takmičenju sa Rusima.

Baš smo zaglavili u kategorije dobri Rusi...govnjavi Ameri...itd...

I jedni o drugi su imali žrtava u tim prvim pokušajima odlaska u svemir

Mesec je ipak još mnoooogo visi zadatak i dokaz kako se mogu razvijati talenti u kreativnom pravcu.

S tim da je realno da dodamo da je Amere Mesec narocito "svrbeo", jer su primat u istrazivanju kosmosa izgubili kad su Rusi poslali prvo "Sputnjika" a onda i Gagarina na let, a zatim i prvu sondu bez ljucke posade na Mesec ("Luna 2" se samo zakucala u Mesec, ako to racunamo kao spustanje, i to 1959. godine, a ako cemo pravo "mekano" spustanje - onda "Luna 9" 1966. godine). Trka u naoruzavanju tih godina je bila sasvim realna, pa samim tim i trka u "osvajanju" kosmickih prostranstava, jer je i ona u osnovi bila bar delom pracena kao vojni/odbrambeni poduhvat na obe strane.

Dakle, izgubiti jos jednu trku - prakticno, cetvrtu u nizu - za Amere bi u vreme ono bio potpuni politicki i vojni krah, i to jednostavno nisu hteli da dozvole, pa je program ljudskog leta na Mesec zbog toga narocito ohrabrivan i podstican, a to opet znaci - i debelo finansiran.

A dao si mi i shlaghvort za jos nesto da reknem... Ovo iznad receno je ujedno i odgovor na cesto pitanje koje mnogi praznoglavo postavljaju: "A sto danas Ameri ne posalju jope` nekog tamo, i time izbrisu sve sumnje sumnjajucih?"

"Nema trke ni sa kim, pa zato necemo da bacamo (ogromne) pare na to." Eto, to je vrlo prost i jasan odgovor na takvo pitanje.

Osim toga, otici ponovo tamo sad - zasto? Vec su ljudi bili tamo, mnoge automatske sonde takodje (pre neki mesec i Kinezi su uspesno poslali i spustili svoju, i to na tamnu stranu, sa sve malim roverom), a na Mesecu (za sad) niko nije otkrio nikakav znacajan resurs koji bi im u realnom vremenu isplatio ulozeno. Case closed. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 98
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 4 минута, obi-wan рече

S tim da je realno da dodamo da je Amere Mesec narocito "svrbeo", jer su primat u istrazivanju kosmosa izgubili kad su Rusi poslali prvo "Sputnjika" a onda i Gagarina na let, a zatim i prvu sondu bez ljucke posade na Mesec ("Luna 2" se samo zakucala u Mesec, ako to racunamo kao spustanje, i to 1959. godine, a ako cemo pravo "mekano" spustanje - onda "Luna 9" 1966. godine). Trka u naoruzavanju tih godina je bila sasvim realna, pa samim tim i trka u "osvajanju" kosmickih prostranstava, jer je i ona u osnovi bila bar delom pracena kao vojni/odbrambeni poduhvat na obe strane.

Dakle, izgubiti jos jednu trku - prakticno, cetvrtu u nizu - za Amere bi u vreme ono bio potpuni politicki i vojnikrah, i to jednostavno nisu hteli da dozvole, pa je program ljudskog leta na Mesec zbog toga narocito ohrabrivan i podstican, a to opet znaci - i debelo finansiran.

A dao si mi i slaghvort za jos nesto da reknem...

Ovo receno je ujedno i odgovor na pitanje koje mnogi praznoglavo postavljaju: "A sto danas Ameri ne posalju jope` nekog tamo, i time izbrisu sve sumnje sumnjajucih?"

"Nema trke ni sa kim, pa zato necemo da bacamo (ogromne) pare na to." Eto, to je vrlo prost i jasan odgovor na to.

Osim toga, otici ponovo tamo sad - zasto? Vec su ljudi bili tamo, mnoge automatske sonde takodje (pre neki mesec i Kinezi su uspesno poslali i spustili svoju, i to na tamnu stranu, sa sve malim roverom), a na Mesecu (za sad) nisu otkrili nikakav znacajan resurs koji bi im u realnom vremenu isplatio ulozeno. Case closed. :)

Ниси ти џаба завршио ШНО! Кратко и јасно!

  • Хахаха 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Милан Ракић рече

Ниси ти џаба завршио ШНО! Кратко и јасно!

Skroz se slazem! A sta je SHNO?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, obi-wan рече

Skroz se slazem! A sta je SHNO?

(ШНО) Школа Националне Одбране.

Институција коју сваки генерал мора да заврши! Услов, један од више, који мора да испуни.

Истина, девалвирана последњих година са дипломцима типа Вооооолин и Ђука Бизон.

Ал` биће боље! Идемо даље!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A da se Mesec jos kako istrazuje i ovi` godina, evo jos jednog pokaza - japanska sonda "Selena/Kagaya", i deo njenog HD snimka Sinus Iriduma, mesta promera oko 240 km, na koje su se mnoge sonde spustale (neke tamo i ostale) a isto i neki Apoli, tamo u proslom veku.

...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A evo i snimka gde "Kagaya" prelece preko mesta na koje se spustao Apolo pre 50 godina.

...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I narocit pozdrav za "ravnozemljake" i drustvo iz coska, i to snimkom moderne tele-HD kamere (isto sa "Kagaye", naravno).

...

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, obi-wan рече

A evo i snimka gde "Kagaya" prelece preko mesta na koje se spustao Apolo pre 50 godina.

...

 

а `зика као из "Браће по оружју".

Хвала генерале на овим прилозима

  • Радостан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

I obavezno jedan infografik uz godisnjicu (klik za vecu sliku)...

...

jason_harding_dorling_kindersly_dk_space

http://www.humansinspace.org/humans-first-landing-on-the-moon/

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Objasnjene putanje i razdvajanja/spajanja opreme (klik za veliku sliku)...

...

lunar-landing-mission-profile-chart-2.jp

http://www.humansinspace.org/humans-first-landing-on-the-moon/

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, obi-wan рече

a na Mesecu (za sad) niko nije otkrio nikakav znacajan resurs koji bi im u realnom vremenu isplatio ulozeno. Case closed. :)

 A helium—3 ?

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, -Владимир- рече

 A helium—3 ?

Ima li ga tamo dosta? Nisam to pratio, pa ne znam.
U svakom slucaju, kol`ko sam ukapirao, to je jos na nivou razmatranja, nejasno je kad bi moglo da dodje do (eventualne) upotrebe istog.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, obi-wan рече

Ima li ga tamo dosta? Nisam to pratio, pa ne znam.

Ако је тачно то што сам читао, довољно да задовољи енергетске потребе целе планете у следећих 10.000 година. И то без икаквог загађења. Додуше, све је још у фази теорије, али опет, у доба глобалног загревања и исцрпљивања резерви нафте, мислим да је и та теоретска могућност итекако вредна улагања новца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...