Jump to content

Оријенталне Православне Цркве (Копти, Јермени, Етиопљани..)

Оцени ову тему


Препоручена порука

Иначе не воле се са Етиопијом (и ако су исте вјере).

Не признају им Етиопљани аутокефалност Еритрејске Православне Цркве,

иако су и они (Етиопска Православна Црква) аутокефалност добили од Александријске патријаршије.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Иначе не воле се са Етиопијом (и ако су исте вјере).

Не признају им Етиопљани аутокефалност Еритрејске Православне Цркве,

иако су и они (Етиопска Православна Црква) аутокефалност добили од Александријске патријаршије.

од које патријаршије како је могла православна патријаршија да да аутокрфалност оријенталној православној цркви?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Velja je mislio na Aleksandrijsku Patrijarsiju Koptske Crkve  :cheesy2:

још једном обред је потпуно исти као код нас "само" они верују да је у Христу једа природа а не две? то је разлика?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Velja je mislio na Aleksandrijsku Patrijarsiju Koptske Crkve  :cheesy2:

још једном обред је потпуно исти као код нас "само" они верују да је у Христу једа природа а не две? то је разлика?

У ком смислу?

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Velja je mislio na Aleksandrijsku Patrijarsiju Koptske Crkve  :cmizdrenje:

још једном обред је потпуно исти као код нас "само" они верују да је у Христу једа природа а не две? то је разлика?

У ком смислу?

У смислу да верују да је Христос само Бог или само човек а не да је Богочовек као што ми исповедамо веру :cheesy2:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

prstgore ok. 

Само ми реци  ко  је тебе то тако лепо научио?

Интересује ме ко  и даље шири такве дезинформације.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

prstgore ok. 

Само ми реци  ко   је тебе то тако лепо научио?

Интересује ме ко  и даље шири такве дезинформације.

Читао сам на неком сајту не саћам се ком :cheesy:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Neso, evo ti nesto za pocetak

Ово је исповедање Копта:

Исповедамо да је наш Господ Бог и Спаситељ и Цар свих нас, Исус Христос, потпуни (савршени) Бог у свом божанству (божанској природи) и потпуни (савршени) човек у свом човештву (људској природи). У Њему је Његова божанска природа уједињена са Његовом људском природом у стварно, савршено јединство, несливено, непроменљиво, непомућено, неизмењиво, неодељиво и нераздвојиво.  Његова Божанска природа није раздељена од Његове људске природе ни у ком тренутку, ни у трептају ока. Он, Бог вечни и невидљиви постао је у телу видљив и преузео на себе улогу слуге. У Њему су сачувана сва својства божанске и сва својства људске природе, заједно у стварном, савршеном, недељивом и неодвојивом јединству

Сиријци:

Верујемо да Он (Исус Христос) се оваплотио због нас узимајући на себе стварно тело и разумну душу. Његово човештво је у свему подобно нашем, осим у греху. Исповедамо да је наш Господ и наш Бог, наш Спаситељ и Цар свега, Исус Христос, савршени (потпуни) Бог у свом божанству (божанској природи) и савршени (потпуни) човек у свом човештву (људској природи). Јединство (природа) је стварно, савршено, несливено, непомешано, неодвојиво и нераздељиво, без и најмање поделе. Он, који је предвечни и невидљиви Бог, постао је видљив у телу и постао слуга свих. У Њему су божанство и човештво уједињени у стварном, савршеном, недељивом и неодвојивом јединству и у Њему су присутна и активна сва својства божанства и човештва.

Индијци:

Господ наш Исус Христос је један, савршен (потпун) у свом човештву и савршен (потпун) у свом божанству, у исто време једносуштан Оцу по свом божанству и једносуштан нама по свом човештву. Његово човештво и божанство су уједињени – непроменљиво, несливено, недељиво и неодвојиво.

Божанска и људска природа са свим својим својcтвима, могућностима и дејствима уједињене су у једној Личности Вечног Оваплоћеног Логоса и активне су на савршен и стварни начин

Ово Копти говоре на свакој Литургији:

The Confession

PRIEST: prstgore. :cheesy:. sFun_bat. I believe, I believe, I believe and confess to the last breath, that this is the life-giving body that your only-begotten Son, our Lord, God and Saviour Jesus Christ took from our lady, the lady of us all, the holy Theotokos Saint May. He made it one with his divinity without mingling, without confusion and without alteration. He witnessed the good confession before Pontius Pilate. He gave it up for us upon the holy wood of the cross, of his own will, for us all. Truly I believe that his divinity parted not from his humanity for a single moment nor a twinkling of an eye. Given for us for salvation, remission of sins and eternal life to those who partake of him. I believe, I believe, I believe that this is so in truth. :).

HERE the PRIEST worships saying: That every glory, honor, and worship..

DEACON: girl_smiley. sokiran. brokoli. I believe, I believe, I believe that this is so in truth. brokoli. Pray for us and for all the Christians who said to us concerning them, remember us in the house of the Lord. The peace and love of Jesus Christ be with you. Sing. Alleluia. Pray for the worthy communion of the immaculate heavenly, and holy mysteries. Lord have mercy.

CONGREGATION: Glory to you, O Lord, glory to You.

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

Pope Shenouda III .+. III البابا شنودة

7lW5r3tT2fM

This is the Sermon that our Beloved Pope Shenouda III cried in due to recent events in Egypt.

Svaki put kad vidim taj video ja se rasplačem također, koji su to tamo živi mučenici.

Video je naravno stariji ali se tim izgleda na stvari ništa ne mjenja, dapače sve je to tamo gore i gore!

Pri kraju je to tamo ta scena gdje se rasplakao od sedme minute pa dalje za te koji nemaju puno vremena.

Ja sam inače velikim fanom a trudim se biti i supporterom Aleksandrijske Hrišćanske Koptske Crkve

i često gledam njihova videa a pratim šta se tamo sve dešava. Imali bi im pomoći više mi Evropljani.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pope Shenouda III .+. III البابا شنودة

7lW5r3tT2fM

This is the Sermon that our Beloved Pope Shenouda III cried in due to recent events in Egypt.

Svaki put kad vidim taj video ja se rasplačem također, koji su to tamo živi mučenici.

Video je naravno stariji ali se tim izgleda na stvari ništa ne mjenja, dapače sve je to tamo gore i gore!

Pri kraju je to tamo ta scena gdje se rasplakao od sedme minute pa dalje za te koji nemaju puno vremena.

Ja sam inače velikim fanom a trudim se biti i supporterom Aleksandrijske Hrišćanske Koptske Crkve

i često gledam njihova videa a pratim šta se tamo sve dešava. Imali bi im pomoći više mi Evropljani.

Народ мученика и исповедника!

Они своје Косово живе већ 14 векова...

Угњетавана мањина у сопственој отаџбини...ne_shvata

Заиста потресан видео...

Заиста, заиста вам кажем да што год заиштете од Оца у име Моје, даће вам. (Јн 16,23)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

КAИРО - Православни хришћани у Египту, Копти, Божић су прославили одевени у црно, и под јаким полицијским обезбеђењем, свега неколико дана након што су у нападу на коптску цркву у Aлександрији убијена 23 лица, јавио је Би-Би-Си.

Мјере безбједности биле су на снази и око коптских цркава у Британији, Француској и Њемачкој.

У Египту је испред свих цркава на Бадње вече била распоређена полиција, којој су вјерници прије уласка морали да покажу или личну карту, гдје пише да су хришћани, или истетовирани крст, који на ручном зглобу има већина Копта.

Испред цркава је било забрањено паркирање возила због страховања од експлозије аутомобила бомбе, а није било дозвољено ни окупљање већих група хришћанских вјерника, који би за потенцијалног нападача били очигледна мета.

Упркос забринутости за безбједност у црквама се окупио велики број Копта који се ове године нису носили традиционалну одјећу веселих боја него црнину.

У неким случајевима поноћним литургијама су уз посебне дозволе свештеника присуствовали и муслимани који су тиме хтјели да демонстрирају солидарност са својим сународницима хришћанима, послије напада у Aлександрији.

У Коптској катедрали у Каиру, гдје је литургију служио патријарх Шенуда Трећи, у знак солидарности, били су и двојица синова египатског предсједника Хоснија Мубарака, као и неколико министара и страних дипломата.

Испред катедрале није било цвијећа и црвеног тепиха као што је уобичајено.

У недјељама пред Божић, "Aл-Каида" у Ираку запријетила је нападима на хришћане у Ираку и Египту, а на неким екстремним исламистичким интернет страницама појавиле су и адресе коптских цркава и манастира у Египту.

Послије напада у Aлександрији влада у Каиру се из петних жила труди да демонстрира јединство муслимана који су већина и Копта који чине око 10 одсто становништва.

Копти, који се жале да су посљедњих године све чешће жртве дискриминације, кажу да се надају да позиви на национално јединство хришћана и муслимана у Египту неће остати само празне ријечи.

Поноћне вјерске службе, одржане су у неколико европских земаља, а предузете су ванредне мјере безбједности око цркава коптских заједница. У Француској, полиција обезбјеђује 19 коптских цркава, а сличне мјере предузете су у Великој Британији и Њемачкој.

Француски предсједник Никола Саркози изјавио је јуче да су хришћанске заједнице на Блиском истоку жртве "вјерског чишћења", послије смртоносних напада на цркве у овом региону.

Серија напада на хришћане "све више личи на зао програм вјерског чишћења Блиског истока", рекао је Саркози у годишњем обраћању вјерским лидерима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Božić dočekali u crnini u pomen žrtvama bombaškog napada

Koptski hrišćani su proslavili Badnje veče uz stroge mere bezbednosti, uvedene posle bombaškog napada na egipatsku crkvu u kojem su poginule 23 osobe.

Naoružani policajci su obezbeđivali crkve dok su se Kopti, koji slave Božić po julijanskom kalendaru, okupljali u velikom broju. Mnogi od njih su nosili crnu odeću u znak sećanja na 21 vernika ubijenog u napadu u Aleksandriji pet dana ranije.

“Danas crkva izgleda tužno i ljudi nose tamnu odeću”, rekao je jedan čovek u centru Kaira. “Atmosfera je dostojanstvena. Obično oblačimo svetlu odeću da bismo proslavili Božić i smejemo se.”

Neki muslimani su u znak solidarnosti sa žrtvama držali bdenje ispred koptskih crkava. Službe su protekle mirno, iako su neki radikalni islamistički sajtovi pozvali na nove napade. “Dižite crkve u vazduh dok oni slave Božić i uvek kada su one pune ljudi”, kaže se u video snimku koji se pripisuje Al Kaidi.

Pojačane mere bezbednosti su bile na snazi i juče, na dan Božića. Vernici su morali da prođu kroz kordon policije kako bi prisustvovali noćnoj misi kojom počinje proslava Božića.

Nekoliko ministara i dvojica sinova Hosnija Mubaraka, Gamal i Ala, prisustvovali su službi koju je prenosila egipatska televizija. Aktivisti su na majicama odštampali verske simbole dve glavne vere u Egiptu - hrišćanski krst i muslimanski polumesec i natpise: “Egipatsko nebo nas sve pokriva”.

U jednoj crkvi na jugu Egipta u četvrtak je u stepeništu otkrivena naprava sastavljena od eksera i raketa koja, međutim, nije imala detonator.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...