Jump to content

Sve sto se hteli da znate o Rimokatolicizmu, papstvu itd. (slobodna tema za raspravljanje do mile volje za Zayrona, Isusovo magare i ostale)

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, kopitar рече

Pa zato što je to ljudski a Isus je i čovjek..

Isto kao što bi razmišljao o boli i problemima nekog bliskog tako razmišljam i o Isusu.

Копитару, РАЗ мишљање је једна ствар, а ЗАмишљање друга. Замисли сад, ја саосећам за малим Алексом, који се убио, али ми не пада ни на крај памети да то замишљам или опонашам. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 557
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, kopitar рече

Naš cilj nije svijetlost.

Ако није, онда шта да се ради. Поштујем вашу одлуку, донету свесно и без присиле. Могу да живим поред вас ики са вама. Али вас нећу чешати за уши ко екуменистичке трлабабаланке са овог форума. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Ivan Marković рече

Копитару, РАЗ мишљање је једна ствар, а ЗАмишљање друга. Замисли сад, ја саосећам за малим Алексом, који се убио, али ми не пада ни на крај памети да то замишљам или опонашам. 

управо то, не разумеју разлику

Созерцање (умовање, размишљање) није исто што и машта.

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Ivan Marković рече

Копитару, РАЗ мишљање је једна ствар, а ЗАмишљање друга. Замисли сад, ја саосећам за малим Алексом, који се убио, али ми не пада ни на крај памети да то замишљам или опонашам. 

Jasno , krivo je protumačeno ovo " mašta" ja pod tim mislim na razmišljanje i suosjećanje sa osobom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, Bokisd рече

Da, pricamo o masti, brate, dolazi iz maste, od duha, od duse, iz naseg najunutrasnjijeg bice, podsvesno, dubinski, ...ko zna tacno odakle,....ali, glavni problem je, sto ne mozemo verovati bas svakoj ideji, i, drugo, ako je ideja i dobra, ali, treba je prilagoditi stvarnosti, zar nije tako, brate ? Mislim, da li je toliko tesko prihvatiti sa tvoje strane, jedna prosta cinjenica.

I, kada dodjemo do oblasti duhovne, koja je po svojoj definiciji kao pojava, vrlo slicna stvarima imaginacija i maste i virtualizacije, kako da tek tada, ne budemo sto puta vise oprezniji i pazljiviji kada se tice nasih raznih mastanja i vizualizacija ?

Bas ovaj gore link, m.Jerotej Vlahos kaze :

" As we know, the holy Fathers are not just interested in man’s psychological equilibrium, but in his theosis. To reach this point, a person must be delivered from using his imagination, even if it works positively. In order for the nous to attain to theoria of God it must be completely free of all mental images, however good they may be, and even of thoughts and reasoning..."

Moramo biti potpuno slobodni, moramo svoj um i razum osloboditi od svih svojih mentalnih vizualizacija, ....cak, i ako su takva slike pozitivne i dobre,....cak, trebamo i svoje misli ( ne samo  mastu ) sto vise i bolje i jasnije i koncetrisanije vezati ( da nam ne lutaju, tamo, ovamo ),..... za molitvu Bogu.

Kako su vec mnogi vec rekli na temi, direktna komunikacija sa Bogom, licem u lice,..... :drugarstvo:,.... sta ce nam masta, kada je Bog tu pored nas....

S tim se i ja slažem da ne treba vjerovati svemu što čujemo (ili nam padne na um), kako to reče sv. Toma Kempenac u Nasljeduj Krista. Takodjer na to nema jedinstvenog recepta, svakom odgovara nešto drugo a svakom ne mora odgovarati nešto isto pa ma koliko ono bilo dobro. Neko je više založen racionalno i produhovljuje se glavno čitanjem zahtijevne teološke i filozofske lliterature, neko je orijentisan više umjetnički i estetski, nalazi Boga u spoju duhovnosti i umjetnosti a neko je opet založen emocionalno, voli čuti nešto dirljivo i dojmljivo, neku dobru i poticajnu "story" iz života, istinitu životnu priču o obraćenju, nalaženju Boga i prave ceste i sl., zanima se o tudja iskustva i osjećaje itd. No, ta tvrdnja: "šta će nam mašta kada je Bog tu pored nas" je samo tvoj individualni doživljaj, nije opšte prihvatljiv ni primjenljiv na svakoga. Svako nije u takvom "filmu" ili "tripu" da vidi Boga u svemu oko sebe, u svakoj situaciji i svakoj prilici, do toga se dolazi po absolvovanju dugogodišnje i zahtijevne duhovne ceste, takva lična iskustva su neprenositeljna i ne mogu se nikom uliti u glavu ili "sharovat" ko na Facebooku, pogotovu ne početnicima i duhovno nezaloženim osobama. Mora postojati nekakav postepeni način vodjenja kako to reče sveti Avgustin, bebama je dosta kaša ali odrasli trebaju čvrstu hranu. Ni mi sve ne svodimo na vizualizaciju, to je predrasuda.

1. Ne treba vjerovati svakoj riječi ni svakom nagovoru, nego stvar valja pomnjivo i smireno odvagnuti pred Bogom.
2. Na žalost, često o drugome lakše povjerujemo i kažemo zlo, nego dobro; tako smo slabi.
3. Ali savršeni ljudi ne vjeruju tako lako svkom govorkanju jer poznaju ljudsku slabost, dapače, sklonost zlu i nepostojanost u riječi.
4. Velika je mudrost ne biti nagao u djelima ni tvrdokorno krut u mišljenjima.
5. I ovo: ne valja povjerovati svakoj ljudskoj riječi, a niti ono što čujemo ili povjerujemo odmah prenositi drugima.
6. Posavjetuj se s razumnim i promišljenim i radije potraži savjet od boljega nego da se povodiš za svojom ćudljivošću.
7. Čestit život učini čovjeka mudrim po Božjem srcu i iskusnim u mnogim stvarima.
8. Koliko je tko ponizniji i Bogu podložniji, toliko je u svemu mudriji i smireniji.

http://u-ime-isusovo.blogspot.com/2006/12/razborito-djelovanje.html

22. Pazi da se ne zapleteš, ne uhvatiš i propadneš.
23. Neka tvoja misao bude kod Svevišnjega, a tvoje zazivanje neka se neprestance uzdiže Kristu.
24. Ako ne znaš razmatrati uzvišene i nebeske stvari, onda svoj otpočinak nađi u Kristovoj muci i rado boravi u njegovim svetim ranama.

25. Ako se, naime, pobožno utečeš Isusovim ranama i dragocjenim znamenjima, u nevolji ćeš oćutjeti veliku utjehu, neće te mnogo zabrinuti ljudski prezir i lakše ćeš podnijeti podcjenjivanja.

http://nasljeduj-krista.blogspot.com/2007/01/nutarnji-ivot.html

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, kopitar рече

Kako te to onda nije dovelo da svatiš da je crkva jedna i da voliš katolike.

Crkva je jedna, ali rmk nisu Njen deo. I vise je postalo beskrajno zamorno i jadno ovakvo suplje podmetanje u razgovoru, kao da su vam sagovornici maloumni.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ivan Marković 

Brate, ja ne kapiram vas nekoliko ovde. Ne mogu da verujem da nasedate na jednu istu provokaciju vec jedno 10 strana unazad.
Naravno da oni znaju o cemu se prica, i naravno da im je poznato sta je Isusova molitva, ali je isto tako dobro da vas ovde provociraju sitnim zezanjem.

Sto bi kazale babe - opasuljite se deco...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, kopitar рече

Jasno , krivo je protumačeno ovo " mašta" ja pod tim mislim na razmišljanje i suosjećanje sa osobom.

То није машта. Размишљање је чисто (раз) умна активност, док је саосећање донекле ствар емоција. Опет није то оно што раде стигматисти и Лојола. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

@Ivan Marković 

Brate, ja ne kapiram vas nekoliko ovde. Ne mogu da verujem da nasedate na jednu istu provokaciju vec jedno 10 strana unazad.
Naravno da oni znaju o cemu se prica, i naravno da im je poznato sta je Isusova molitva, ali je isto tako dobro da vas ovde provociraju sitnim zezanjem.

Sto bi kazale babe - opasuljite se deco...

Brate samo razgovaramo i razmjenjuje i iskustva na temi koja je predviđena za to.:dobro:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, kopitar рече

Dobro to je tvoje mišljenje:skidamkapu:

Nije. To je svedocenje jedne i jedinstvene CELE Pravoslavne Crkve.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...