Jump to content

НАТО одлучио! Грчко и Италијанско ваздухопловство ће штитити небо изнад Црне Горе!

Оцени ову тему


Препоручена порука

Италија и Грчка почеће НАТО ваздушне патроле над Црном Гором од 5. јуна. Пошто Црна Гора нема борбене авионе, савезнице ће јој помоћи да осигура ваздушни простор, саопштено је из НАТО-а.

1103344011.jpg

Из Брисела истичу да Црна Гора доприноси заједничкој сигурности Алијансе тако што шаље трупе у НАТО мисију за обуку у Авганистан и пружа финансијску подршку авганистанским снагама сигурности.

„У знак савезничке солидарности, Италија и Грчка ће сада помоћи у заштити црногорског ваздушног простора. Италијански и грчки борбени авиони ће и даље бити базирани у својим матичним земљама и по потреби ће бити подизани“, објашњавају из НАТО-а.

TYPHOON_1.jpg

Ер-полисинг, како је наглашено из НАТО-а, није одговор на било коју специфичну претњу, већ је битна компонента коју НАТО пружа као сигурност својим члановима.

„НАТО ер-полисинг авиони полећу као одговор на војне или цивилне авионе у невољи или због авиона који не поштују интернационалне регулације или приступају ваздушном простору НАТО савезница“, појашњено је.

У Европи има још таквих НАТО патрола, додају из Алијансе.

Небојша ПОПОВИЋ

images?q=tbn:ANd9GcTXffEY-YedCEI_oVlo93x

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Милан Ракић рече

Из Брисела истичу да Црна Гора доприноси заједничкој сигурности Алијансе тако што шаље трупе у НАТО мисију за обуку у Авганистан и пружа финансијску подршку авганистанским снагама сигурности.

Какав допринос! 

Италијани опет у својој интересној зони а Грци, мудро, Шиптарима зашли иза леђа. Увек сам волео грчки начин размишљања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Милан Ракић рече

авиони ће и даље бити базирани у својим матичним земљама и по потреби ће бити подизани

Zar ovde nije predugacko vreme reakcije? Koliko vidim, najbliza je italijanska Gioia del Colle baza (na `kipediji kaze da oni voze Tajfune), sa oko 220 km prave linije do crnogorske obale. Grcka obala je najblize na oko 300 km, ako se uzme da za malo moraju da zaobidju mali deo albanske obale. To sve skupa znaci otprilike da od podizanja aviona do stizanja nad crnogorsku teritoriju ne moze da protekne manje od 20-tak minuta, mozda i pola sata, i to pod uslovom da avioni odma` udju u forsaz i lete nadzvucno.

...

Clip_12.thumb.jpg.e5cea0f45fa91668236dfdc1eb29b888.jpg

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A verovatno će da bude besplatno....:)) e bruke milogorske....neverovatno koliko jedan deo srpske nacije može da se izopači....

Најдубља молитва јесте  молитва без икаквих речи када у тишини ума једноставно живимо у присуству Божијем. Архимандрит Сава Јањић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, obi-wan рече

Zar ovde nije predugacko vreme reakcije? Koliko vidim, najbliza je italijanska Gioia del Colle baza (na `kipediji kaze da oni voze Tajfune), sa oko 220 km prave linije do crnogorske obale. Grcka obala je najblize na oko 300 km, ako se uzme da za malo moraju da zaobidju mali deo albanske obale. To sve skupa znaci otprilike da od podizanja aviona do stizanja nad crnogorsku teritoriju ne moze da protekne manje od 20-tak minuta, mozda i pola sata, i to pod uslovom da avioni odma` udju u forsaz i lete nadzvucno.

...

Clip_12.thumb.jpg.e5cea0f45fa91668236dfdc1eb29b888.jpg

И док дођу у зону дејства, НЛО прелетео Црну Гору одавно.

Процедурално, мсм. да је обавеза, барем док су Италијан "чували" Словенију, Мађари Космет, а Бугари Македонију да једном дневно прелете  над државом, а за Ерполисинг иде најближа летелица која се нађе у "етру"

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Милан Ракић рече

И док дођу у зону дејства, НЛО прелетео Црну Гору одавно.

Pa to, mala teritorija, prakticno nikad ne bi stigli da presretnu uljeza, osim ako bi se bas zatekli u letu negde u blizini. Ali dobice poneku paru za to, vajdica... :)))

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

Pa to, mala teritorija, prakticno nikad ne bi stigli da presretnu uljeza, osim ako bi se bas zatekli u letu negde u blizini. Ali dobice poneku paru za to, vajdica... :)))

Колико видим, Црна Гора ће овај аранжман добити гратис, тј. трошкови се књиже на НАТО, јер ерполисинг "улази" у годишње трошкове чланства у НАТО који износенешто мало мање од пола милиона евра.

Словенци су плаћали Италијане 25 милиона евра годишње. Немам инфо за Бугаре и Македонију, односно Мађаре и Косово. Најзанимљивије су мени балтичке републике које су омогућиле један ародром у Литванији и довеле 6 португалских Ф-16 и 6 канадских Ф-18 и плаћали поменутим земљама 9 милиона евра годишње.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...