Jump to content

Нова студија: лепи људи су претежно десничари

Оцени ову тему


Препоручена порука

Управо сада, Avocado рече

Osnovna ideja komunizma je baš anacionalna tj. internacionalna - da svim ljudima bude bolje (naravno slažem se da je izabran baš pogrešan put za ostvarivanje te ideje)

Овако, ајде још ово... Прво "комунизам" је псеудо-религиозна фантазија о некаквом идеалном свету у коме свако ради шта хоће и расте свако воће.

Оно што смо реално могли да видим је "социјализам". Чија главна доктрина каже да држава треба да преузме контролу над срествима производње. Онда имамо "интернационални социјализам" који се заснива на идеји да је главни "сукоб" између "економских класа" - које не зависе од нације, тј. "универзалне" су, па је онда тај сукоб "интернационалан". Друга идеја је "национални социјализам" (тј. нацизам) где је главни сукоб између разних "нација", тј. "раса" па се онда принцип државне контроле примењује по мало другачијем критеријуму.

Комунисти су намерно правили ту забуну јер им наравно није одговарала чињеница да се од нациста врло мало разликују. А и данашњи крипто-комунисти те чињенице упорно заташкавају и замагљују из сличног разлога.

Енивеј, то је све што имам да кажем на ову тему. :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Grizzly Adams рече

Оно што смо реално могли да видим је "социјализам". Чија главна доктрина каже да држава треба да преузме контролу над срествима производње.

Ok. Treći Rajh nije preuzeo kontrolu nad sredstvima proizvodnje, osim kao izuzetak. To čitavu raspravu i poređenje čini bespredmetnim.

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Grizzly Adams рече

Оно што смо реално могли да видим је "социјализам". Чија главна доктрина каже да држава треба да преузме контролу над срествима производње.

То је комунизам. Социјализам је оно што смо могли да гледамо и гледамо и даље у неким земљама света. Заправо мешавину социјализма и капитализма, пото социјализам и није неки заокружен економски систем, и може да постоји у различитим системима.

пре 2 минута, Grizzly Adams рече

Онда имамо "интернационални социјализам" који се заснива на идеји да је главни "сукоб" између "економских класа" - које не зависе од нације, тј. "универзалне" су, па је онда тај сукоб "интернационалан".

 

То је опет комунизам. Социјализам не подразумева класну борбу и одузимање средстава за производњу, него редистрибуцију богатства кроз државну интервенцију.

пре 3 минута, Grizzly Adams рече

Друга идеја је "национални социјализам" (тј. нацизам) где је главни сукоб између разних "нација", тј. "раса" па се онда принцип државне контроле примењује по мало другачијем критеријуму.

Ако те буни име и то је главни аргумент да су нацисти били социјалисти, замисли да се наци партија звала Партија ружичастих слонова. Онда погледај шта су радили, а не шта су говорили (јер су лагали стално и свуда, и у вези свега). То име и ту реторику су усвојили због јаких комуниста, који су у то време били појединачно најјача странка у Рајхстагу. Тим именом и том реториком су одвлачили масе од комуниста, док су у исто време сарађивали са немачком војском и крупним капиталистима. Један од разлога због чега је Хитлер побио Рема и уништио СА одреде је што су то од њега тражили крупни капиталисти и војска, јер је Рем изгледа стварно веровао у те глупости које су причали масама.

 

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, RYLAH рече

То је комунизам.

ОК, мислим стваааарно...

Учио сам марксизам у школи читаву деценију хбммм... У фантазији званој комунизам држава не постоји. Па наравно не може да "преузме средства производње". То може само у "прелазној фази" која се зове "социјализам" и где држава још увек постоји.

Али шта вреди расправљати кад се не знају дефиниције основних појмова...

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Avocado рече

Ok. Treći Rajh nije preuzeo kontrolu nad sredstvima proizvodnje, osim kao izuzetak. To čitavu raspravu i poređenje čini bespredmetnim.

@Grizzly Adams Ok, rekao si da nećeš da raspravljaš, samo kad već lupaš minuse, bar reci (ne moraš da obrazlažeš) jel osporavaš tačnost tvrdnje da Treći Rajh nije preuzeo kontrolu nad sredstvima proizvodnje, osim kao izuzetak... ili ti se samo ne dopada logičan zaključak koji proizilazi iz te premise i tvoje premise da je glavna doktrina socijalizma da država treba da preuzme kontrolu nad sredstvima proizvodnje?

Jer ne razumem zašto si lupio minus na tvrdnju koja ne bi trebalo da bude uopšte sporna... ne da nisu nacionalizovali (osim kao izuzetak - uglavnom za vojne svrhe ili oduzimanjem od Jevreja) nego su tridesetih privatizovali neke državne banke i industriju...

P.S. Samo da se razumemo... ne branim komunizam od nacizma... oba su zlo... samo nisu isto zlo... različiti su...

 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Avocado рече

privatizovali neke državne banke i industriju..

Privatizovali i ranije, sto im je pomoglo da izadju iz krize, da bi kasnije pocetkom rata sve nacionalizovali.

https://pseudoerasmus.com/2015/05/06/fascists-part-2/

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1468-0289.2009.00473.x/abstract

With Deutsche Reichsbahn (DB), it’s the other way round: since 1924, it was a private company in name only (Deutsche Reichsbahn Gesellschaft, 100% state owned), but the Nazis nationalized it in 1937, together with the also formerly nominally independent central bank, changing the name to DB and employing all workers directly at the goverment (Verbeamtung): 

http://en.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Reichsbahn

http://de.wikipedia.org/wiki/Gesetz_zur_Neuregelung_der_Verhältnisse_der_Reichsbank_und_der_Deutschen_Reichsbahn

The Nazis also nationalized all private railway operators in the countries they conquered between 1938 and 1943: 

http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Reichsbahn_(1920–1945)

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, Avocado рече

osporavaš tačnost tvrdnje da Treći Rajh nije preuzeo kontrolu nad sredstvima proizvodnje, osim kao izuzetak...

Да, оспоравам.

Трећи Рајх је имао потпуну контролу над средствима производње. Власник који не би испунио шта му Рајх наложи завршио би у логору. Била је 100% централно-планска командна економија.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, RYLAH рече

Hitler would claim to be setting the tone for industry by making much of his refusal to take his Chancellor's salary in 1933, promoting an image of an ascetic German leader whose legacy was not in personal wealth but what he built

Ово је исто урбани мит, за који многи верују да је историјска истина, да Хитлера паре нису занимале. А било је тачно супротно: после неуспелог пуча у Минхену, кад је заглавио у затвору писао је, не сећам се сад коме тачно беше, да му сачувају Мерцедесове аутомобиле, јер је одувек хтео да има њихову колекцију. Увек је куповао само најскупља одела и имао је гомилу некретнина. Док је био прво обичан политичар а после и канцелар, није хтео да плаћа порез на продају 'Мајн Кампфа', која је у том тренутку била вишемилионска. Огромне паре, које није хтео да да држави у коју се клео нон-стоп. То му је тек успело у потпуности када је постао Фирер, јер га онда и формално ниједан закон није дотицао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, GeniusAtWork рече

Ово је исто урбани мит, за који многи верују да је историјска истина, да Хитлера паре нису занимале. А било је тачно супротно: после неуспелог пуча у Минхену, кад је заглавио у затвору писао је, не сећам се сад коме тачно беше, да му сачувају Мерцедесове аутомобиле, јер је одувек хтео да има њихову колекцију. Увек је куповао само најскупља одела и имао је гомилу некретнина. Док је био прво обичан политичар а после и канцелар, није хтео да плаћа порез на продају 'Мајн Кампфа', која је у том тренутку била вишемилионска. Огромне паре, које није хтео да да држави у коју се клео нон-стоп. То му је тек успело у потпуности када је постао Фирер, јер га онда и формално ниједан закон није дотицао.

За разлику од других диктатора који су живели веома скромно... :smeh1:

66634.jpeg

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Obično ružni razvijaju desnicu 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, GeniusAtWork рече

Ово је исто урбани мит, за који многи верују да је историјска истина, да Хитлера паре нису занимале. А било је тачно супротно: после неуспелог пуча у Минхену, кад је заглавио у затвору писао је, не сећам се сад коме тачно беше, да му сачувају Мерцедесове аутомобиле, јер је одувек хтео да има њихову колекцију. Увек је куповао само најскупља одела и имао је гомилу некретнина. Док је био прво обичан политичар а после и канцелар, није хтео да плаћа порез на продају 'Мајн Кампфа', која је у том тренутку била вишемилионска. Огромне паре, које није хтео да да држави у коју се клео нон-стоп. То му је тек успело у потпуности када је постао Фирер, јер га онда и формално ниједан закон није дотицао.

То је још било и најмање што је "узимао". Већ споменути крупни бизнисмени су му, преко Мартина Бормана, уплаћивали огромне паре да би добијали добре послове или робовску радну снагу (што је значило да добију права да отварају своје фабрике по логорима). Поред тога, зарађивао је и огромне паре на берзи, опет преко Бормана, Мајн Кампф је био проглашен обавезном литературом за све и сви су морали да га купе, а паре од продаје ишле њему и слично (ишло се толико далеко да су се примерци делили младенцима на венчањима).

Хића се давио у парама док је за пук изигравао аскету који је "ожењен Немачком и живи само за Немачку". Нико тачно не зна колико је зарадио, јер су паре испариле после слома Трежег Рајха, рачуна се вероватно негде у неке Јужне Америке или сличне наци френдли локације.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Grizzly Adams рече

За разлику од других диктатора који су живели веома скромно... :smeh1:

Па сви се они жртвују за опште добро и више циљеве, и деле судбину народа  :ani_biggrin:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 45 минута, Grizzly Adams рече

Да, оспоравам.

Трећи Рајх је имао потпуну контролу над средствима производње. Власник који не би испунио шта му Рајх наложи завршио би у логору. Била је 100% централно-планска командна економија.

Компаније су се бориле да добију уносне државне послове, и радиле све да до тих послова дођу. Трећи Рајх је, какво год ми мишљење да имамо о нацистима, плаћао за сву робу која је произвођена за државне потребе. Није нико пиштољем терао те капиталисте да производе робу за паре, посебно оне у војној индустрији чији је посао цветао.

Као што је цветала и корупција међу нацистима, које су индустријалци потплаћивали да до уносних послова дођу.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...